Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Senki többet, harmadszor
- nagyházi galéria és aukciósház
- tiziano
- festmény
- aukció
- árverés
- kiállítás
- bűnbánó magdolna
A magyar aukciós piac valaha volt legértékesebb festményét árverezik el decemberben
További Senki többet, harmadszor cikkek
Idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját a Nagyházi Galéria és Aukciósház, a kerek évforduló alkalmából 2024. november 22-én aukciós kiállítás nyílt. A kiállítás legfontosabb darabja a reneszánsz mester, Tiziano egyik kiemelt műve, a Bűnbánó Magdolna. A festményre a decemberi árverésen licitálhatnak az érdeklődők.
A mű jelentőségét mutatja, hogy Andrea Donati, az itáliai reneszánsz jeles kutatója is Magyarországra utazott, és sajtótájékoztató keretében tartott előadást Tiziano Magdolna-ábrázolásairól.
Nem ez az első Tiziano-kép, amelyet elárvereznek a galériában. A magyar piacon utoljára kalapács alá kerülő Tiziano-művet, a Mária gyermekével és Szent Pállal című alkotást 2005-ben 160 millió forintos áron értékesítették a Nagyházi Galéria árverésén, amely később 4,5 milliárd forint értékben került a magyar állam tulajdonába.
Hamarosan bárki megvásárolhatja
Tiziano Bűnbánó Magdolnája 2024. december 10-én kerül kalapács alá Nagyházi Galéria december 10. és 14. között megrendezett téli aukcióján.
A festmény kikiáltási ára 110 millió forint.
Tiziano Magdolna-képeinek története 1531-ben kezdődött. Ebben az esztendőben egy nagyon befolyásos nő, nevezetesen Vittoria Colonna (a pescarai márki özvegye) két Magdolna-képet rendelt, egyet Michelangelótól, egyet pedig Tizianótól.
Nem tudjuk, hogy Vittoriának volt-e közvetlen kapcsolata Michelangelóval, de valószínűtlennek tartjuk. Szinte biztos, hogy Tizianót sem ismerte személyesen, de hallott róla, tudta, hogy Velence legnagyobb festője a korban. Ez volt az első Magdolna-képre vonatkozó megrendelés, amit onnan tudunk, hogy ezek a képek jól dokumentáltak a forrásokban
– utalt a képek eredetére Andrea Donati.
Köztudott, hogy Tizianótól többen is rendeltek hasonló Magdolna-példányokat, így a festő elkezdett másolatokat készíteni. Az aukcióra bocsátott képet nem sokkal 1500 után festette. A szakember szerint a szóban forgó kép a meztelen Magdolna-ábrázolások második, harmadik változata, de a legszebb, ami ránk maradt.
Az eddig publikálatlan változat magángyűjteményből került a Nagyházi Galéria decemberi árverésére.
A festmény minden idők legértékesebb darabja a magyarországi aukciós piacon.
„Minden változaton ugyanúgy tetten érhető a festmény iróniával és malíciával telt, elégikus hangvételben megfogalmazott, ambivalens jelentése, amely a bűnbánat és az érzékiség, a hit és a hiúság között mozog. Tiziano a szentet védnökévé és szószólójává tette” – ismertette a szakember.
A festő hercegeknek és uralkodóknak, sőt még egyházi személyeknek is készített Magdolna-képeket. Többek között ennek köszönhető, hogy a Bűnbánó Magdolna a gyűjtők egyik legkeresettebb alkotása, emellett Tiziano festészetének szimbóluma.
Nem csak Tiziano lesz
A kiállítás, valamint a decemberi árverés ritkaságai közé tartozik még egy XVI. századi flamand falikárpit, valamint egy míves, ékköves díszláda is, amelynek belsejében Erzsébet királyné és Ferenc József császár képmása található.
A több mint 1400 tárgyat bemutató kiállításon festmények, bútorok, szőnyegek, porcelánok és étkészletek is megtekinthetők és megvásárolhatók. Az eseményen jótékonysági árverés is lesz, amelynek keretében több mint húsz felajánlott műtárgy kerülhet új tulajdonoshoz.