Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM28 dalszerzőnek havi egymilliós jogdíjnál is nagyobb jutott tavaly
Az Artisjus Szerzői Jogvédő Iroda közlése alapján 2018-ban összesen 1,796 milliárd forintot folyósítottak 7 589 magyar szerzőnek és jogörökösnek. A kifizetés alapja az a 46 456 felvétel, amelyek rádióban és tévében szólaltak meg. A Blikk írása alapján magyar zenét legtöbbször a Dankó Rádión játszottak, összesen 125 356 alkalommal. A tévék közül a Muzsika TV a nyerő, itt több mint 80 ezer alkalommal ment magyar kontent. A rádiók közül mérvadó még a Petőfi Rádió, a tévék között az RTL Klub - utóbbin a reklámbevételek miatt egy-egy szerzemény egyszeri lejátszása több ezer forintot is érhet.
A kifizetések annak megfelelően alakulnak, hogy egy-egy alkotást hányszor játszanak le, ennek alapján összesen 28 szerző kapott 12 millió forint feletti jogdíjat, 71-en pedig a 6-12 milliós sávban tanyáznak, de az Artisjus neveket nem mondott.
A közös jogkezelésről szóló törvény nem teszi lehetővé ezeknek az adatoknak a nyilvánosságra hozatalát, de már a GDPR is kimondja, hogy csak a szerző vagy az örökös hozzájárulásával lehet közzétenni, mely szerző milyen összegű jogdíjat kapott.
Mivel a lejátszási listák nyilvánosak, és a Blikk szakmai forrásokra hivatkozva azt írja, hogy
húszezres játszás fölött kezdődik az álomfizetés,
lehet találgatni, kinek, mennyi jutott a közel kétmilliárdos tortából. A rádiókban hallott magyar számok listavezetői:
- Odaút (Wellhello)
- Csodák (Freddie)
- Bolondod voltam (Rácz Gergő és Iv)
Sokszor hallhattuk Pápai Joci és Caramel számait, és tombol a nosztalgia is: Demjén Ferenc valamelyik dalát 2017-ben a rádiókban 21 823 alkalommal játszották le, a tévékben pedig 1381 alkalommal, Ákosnál pedig 28 784 rádiós és 944 televíziós elhangzás gyűlt össze tavaly, szóval ők ketten is szép összeghez juthattak.
7 589 szerző között oszlott el 1,796 milliárd forint. Akit sokszor játszottak a rádiók, nagyon jól járt.
296 · Jun 04, 2018 10:10am Tovább a kommentekhez