Nem várhatjuk el, hogy négyszáz fesztivált eltartson az ország
További Stenk cikkek
"Mint minden kulturális szervezet, mi is évről évre élünk, és idén egyszerűen nem sikerült annyi pénzt összepályáznunk, hogy meglegyen a szükséges keret.
Támogatásokkal és jegybevételekkel együtt is csak 20-25 százaléka lett volna meg a tervezett költségvetésnek.
- válaszolta Oszkó-Jakab Natália, a Kerekdomb Fesztivált szervező Művészetek a Vidékfejlesztésért Alapítvány kuratóriumi elnöke és a Művészetek Völgye Nonprofit Kft. ügyvezetője arra a kérdésre, hogy miért nem tartják meg a hétvégén a tállyai rendezvényt. " Nem akartuk lecsökkenteni a fesztivált délutáni matinévá két koncerttel, mert reálisan most csak ennyire lett volna pénz."
Bár a szervezők az utolsó pillanatig reménykedtek, hogy valahogy sikerül előteremteni a megfelelő összeget, július végén törölni kellett a négy naposra tervezett rendezvényt. Lemondták a már leszerződött előadókat, és visszautalták a pénzt azoknak, akik megvették előre a bérletet.
Korábban a Magyar Turisztikai Ügynökség, a Nemzeti Kulturális Alap és az Emmi is támogatta a művészeti programokat, idén azonban több pályázat se jött össze a szervezőknek, ráadásul két év után a legnagyobb szponzor, a Szerencsejáték Zrt. is kihátrált mögülük.
A Művészetek Völgye keleten, kicsiben
A Kerekdomb Fesztivál 2016-ban indult a tokaji borvidéken, a tállyai Oroszlános Borhotel vezetői hívták meg tavasszal a Művészetek Völgye szervezőit, és mint Oszkó-Jakab meséli, őket azonnal lenyűgözte a település kulturális-történelmi öröksége. Itt írta például Mikszáth a Különös házasságot, itt élt Lónyay Erzsébet, aki Weöres Psychéjét ihlette, és itt keresztelték meg állítólag Kossuth Lajost is. A cél az volt, hogy Tállyát ismét feltegyék a kulturális térképre, hiszen egykor ez volt a tokaji borvidék egyik központja, ám az elmúlt évtizedekben sokat vesztett jelentőségéből. Mint ahogy a Hegyalja sem igazán tudott kitörni hátrányos helyzetéből, hiába vannak a remek borászatok, a gyönyörű táj és a világörökségi cím.
A Kerekdomb abban nagyon hasonlított a Balaton-felvidéki nagytestvérhez, hogy itt is több művészeti ág jelenik meg, ugyanakkor megvan a saját, helyi arculata is, futóversennyel, kerékpártúrákkal, borkóstolókkal. Az elmúlt három évben számos irodalmi, színházi, komolyzenei, táncos előadás mellett több népszerű könnyűzenei fellépőt is meghívtak, színpadra állt például a Kiscsillag, az Irie Maffia, a 30Y és Szabó Balázs Bandája.
Sokan azonban nem a programok miatt vettek bérletet, hanem a borospincék miatt, a helyi borászok ilyenkor nagyon készültek a látogatókra, komoly bevételt jelentett nekik a fesztivál.
Állami segítség nélkül nem megy...
Önállóvá válni csak könnyűzenei programokkal lehet, magyarázza Oszkó-Jakab, az összművészeti programok megvalósításához az állam segítségére van szükség, hiszen például egy szimfonikus zenekar fellépése többe kerülhet, mint egy népszerű zenekar meghívása, viszont kevesebb ember megy el rá.
A kultúr-TAO megszüntetése közvetlenül ugyan nem érintette a Kerekdombot, mert kezdetektől fogva nem alapoztak rá, áttételesen viszont annyiban igen, hogy így fel se merült annak a lehetősége, hogy átcsoportosítsanak a Művészetek Völgye költségvetéséből. Ez egyébként azért is csak elméleti kérdés marad, mert szervezetileg is van különbség a két szervezőcsapat között, míg ugyanis a Kerekdomb mögött egy alapítvány áll, utóbbi pénzügyi hátterét egy nonprofit kft. biztosítja.
Arról már korábban írtunk, hogy az Ördögkatlant nagyon rosszul érintette a TAO pénzek elvonása, de legalább ennyire fájó volt ez a Művészetek Völgyének is. Oszkó-Jakab ugyanakkor azt mondja, logisztikai összevonásokkal sikerült megmenteni a Völgyet, így nem kellett csökkenteni a programok számát.
...de ennyi fesztivált nem tud eltartani az ország
Hasonló finanszírozási problémákkal küzdött a Művészetek Völgye is tíz éve, 2008-ban már alig volt pénz, 2009-ben el is maradt a rendezvény. Aztán beszállt Oszkó Péter, a Bajnai-kormány volt pénzügyminisztere, és segítségével bevontak magánpiaci szereplőket, megújult a szervezőcsapat Oszkó-Jakab Natália vezetésével, így néhány év alatt ismét sikeres lett a fesztivál.
Míg azonban a Művészetek Völgye története '89-ig nyúlik vissza, a Kerekdomb egy nagyon fiatal fesztivál, és mivel az elmúlt években sorra indultak el a kisebb-nagyobb fesztiválok, nagyon nehezen lehetett hozzá szponzorokat találni. Mint azt a programigazgató is kihangsúlyozta, ma már közel 400 versenytárs van a fesztiválpiacon. "Nagyon nehéz áttörni, és ismertséget szerezni, minden fesztiválnak túl kell élnie egy befektetési időszakot - mondja Oszkó-Jakab. -
Nem várhatjuk el, hogy 400 fesztivált eltartson az ország, így természetes, hogy egyik évben te kapod a támogatást, másik évben más.
Saját lábra álltak a helyi borászok
A helyiek természetesen sajnálják, hogy nem lesz idén Kerekdomb, de a borászok Tállyai Nyitott Pincék címen saját programot szerveztek a hétvégére.
Ha a negatív forgatókönyvet nézem, és esetleg nem tudjuk folytatni a Kerekdomb Fesztivált, már akkor is teljesítettük a célkitűzésünket, sokkal többen ismerik Tállyát
- mondja Oszkó-Jakab. Mint azt kifejti, a Művészetek Völgyét részben tulajdonló alapítvány pont azért jött létre, hogy kisebb települések fejlődését segítse fesztiválokkal, kulturális rendezvényekkel, az Örvényeshegy Pikniket is ők szervezik például.
Arról Oszkó-Jakab szerint szó sincs, hogy az idei kudarc után biztosan megszűnne a Kerekdomb Fesztivál, már javában keresik a szponzorokat és az állami forrásokat, hogy jövőre meg tudják rendezni.
Pozitívan hozzáállva nagyon izgalmas ez a munka, hiszen itt minden évben teljesen új környezet fogad, mind a céges, mind az állami szereplők oldaláról.