Ilyen egy sorozatgyilkosos film háttérzenéje
További Stenk cikkek
Amióta megjelent Lana Del Rey Born To Die című lemeze, azóta mindenki azt várja, hogy mikor ír az ifjús művésznő egy ugyanolyan jó albumot. A Lynch-filmek romlott tinijét idéző szubzsáner, és a hozzá gyártott noir-os stílusgyakorlat ezúttal is rendben van, ezúttal is csak tartalommal kellett megtölteni a karaktert.
És hogy sikerült-e Chemtrails over the Country Club című új lemezzel megismételni a 2012-es sikert?
Jó kérdés.
A dalok a megszokott regiszterben mozognak, ugyanolyanok, mint a sokéves átlag, ugyanaz a kiérlelt melankólia, szóval a művésznőnek ezúttal sem sikerült meglépnie azt a szintet, amit 2012 óta mindenki vár tőle.... Óvatos zongorázást hallunk, finom seprűzést a dobon, nehogy felébresszük ugye a képzeletbeli csapost, aki elbóbiskolt a képzeletbeli bárpult mögött. Ezúttal elmaradt az esztrád-popos, némileg Bond-filmeket is idéző glamouros szerepjáték, inkább intim rezgéseket érzékelünk a füsttel teli, sűrű levegőben.
Lana Del Rey (született Elisabeth Woolridge Grant) üzembiztosan szállítja lemezeit, a 2014-es Ultraviolence, a 2015-ös Honeymoon, a 2017-es Lust for Life és a 2019-es Fuckin Norman Rockwell ügyesebb dalaiból össze tudnánk állítani egy meggyőző válogatást, ami méltó párja lehetne a Born To Die-nak, mert ezek az albumok csak halovány lenyomatai a 2012-es valóban attraktív vintage-popos bemutatkozásnak.
Némi vigaszt jelenthet, hogy a Chemtrails over the Country Club nem rosszabb, mint a legtöbb sorlemez, ezúttal is megvan szépelgő, enervált súlytalanság állapota, a hipnotikus melankólia, a decens noir-fantázia. Aki erre fizet be, megkapja fátyolos, dream-popos Lana-élményt, szóval semmi nem indokolja, hogy beszerezze az új lemezt, hiszen bármelyik korábbi albummal visszahívható ez a napszítta, polaroid hatású insta-költészet.
A Chemtrails over the Country Club lehetne egy misztikus sorozatgyilkososfilm helyszínelésének háttérzenéje, amelyben a vakuk fényében megvillan az alkoholista zsaru sziluettje, amint egy sátánista gabonakör közepén a White Dress című nyitó dalt dúdolja. Ez a lemez talán legsikerültebb felvétele.
Már nem okoz csalódást, hogy egy új Lana-albumon nem találunk könnyen visszahívható, ún. slágert, bár az is lehet, hogy tévedésben vagyunk, a Chemtrails over the Country Club egy nosztalgikus hatású film aláfestő zenéje, amiben több a meglepetés, mint magán a lemezen. Ott van például a címadó dal vintage idillje, amely egy ponton átfordul B-kategóriás zombie moziba, és a filmben szereplő eladósorban lévő lányból farkasember lesz. Ezek a meglepik azonban nem jellemzőek a kissé alulhangszerelt, erősen zongoraközpontú zenékre, a legizgalmasabb dolog az album megjelenésének elcsúszása volt. Őszről tavaszra változtatták az album publikálását, részint azért, mert a covid miatt gondok voltak a vinil gyártási kapacitásával.
A Tulsa Jesus Freak olyan, mintha valami triphop dal a kilencvenes évek közepéről, kellemesen bizarr lebegés, séta egy pusztulófélben lévő art deco villában, ahol öngyilkos lett egy némafilmes színésznő. Szóval a lemez nosztalgikus hangulatok, atmoszféra híradók szerethető egyvelege, egy zenés aranylövés, ami után az apád gyerekkorában ébredsz fel, amikor még friss a festék a hidegháború idején átadott kertvárosi telep tornácain.
Az minden esetre jó, hogy az album csak 45 perces, mintha eleve vinilben gondolkodott volna a művésznő. A Chemtrails over the Country Clubon nincsenek jól beazonosítható slágerek, bármelyik dalt választhatjuk. Olyanok, mintha egy alpakka tálcán lévő 11 whiskys pohárból kéne kiemelnünk egyet, hogy leöblítsük a Xanaxot. Bármelyik gyönyörűen metszett kristálypohárhoz nyúlunk, ugyanúgy álomba ringat a szer.
Lana Del Rey: Chemtrails over the Country Club
Universal, 11 szám, 45 perc
(Borítókép: Lana Del Rey. Fotó: NBC / NBCU Photo Bank / Getty Images)