Index Vakbarát Hírportál

Rekordösszeget fizetett ki a Spotify a zeneiparnak

2022.03.30. 14:46
Ettől függetlenül még így is sokan küzdenek a megélhetésért, ám előadóként kitűnni lényegesen könnyebb streamen, mint anno a CD-korszakban volt.

A Spotify közleménye szerint tavaly hétmilliárd dollárt fizetett a zeneipari jogtulajdonosoknak, amely az iparág teljes bevételének negyede. A hír a vállalat Loud & Clear nevű weboldalán jelent meg, amelyet tavaly indítottak azzal a céllal, hogy átláthatóbbá tegyék a kifizetéseket.

406 millióra nőtt azoknak a száma, akik havi rendszerességgel használják a Spotify alkalmazását, ez pedig 18 százalékkal több, mint az előző negyedévben. A prémium-előfizetők száma is 16 százalékkal nőtt, így már 180 millió ember fizet a platformnak – derül ki a Spotify tavalyi negyedéves pénzügyi eredményeiből.

Idén a Spotify minden eddiginél többet fizettek ki zenei jogtulajdonosoknak; több mint hétmilliárd dollárt. Ez az összeg 2020-ban ötmilliárd dollár körül állt meg.

A Spotify küldetésének lényege, hogy lehetővé tegye a művészek számára, hogy munkájukból éljenek, a mi felelősségünk pedig, hogy nyíltan és átláthatóan beszéljünk arról, hogy a streaming és a Spotify hogyan termel pénzt a zeneiparnak. Ezért indítottuk el tavaly a Loud & Clear nevű weboldalt.

írja az oldalon Daniel Ek, a Spotify alapítója és vezérigazgatója.

Könnyebb kiragyogni a tömegből

A vezérigazgató azt is hangsúlyozza, hogy míg a CD-korszakban az albumeladások 25 százalékát a top ötven előadó kapta, a Spotifyon ez a szám mára a felére csökkent, és csak 12 százaléka származik a top ötvenből. Ahogy fogalmaz:

Akárcsak a film vagy a sport hiperversenyes világában, a zenében is nehéz érvényesülni. Ezt megértem. De az általunk megosztott számok azt mutatják, hogy a Spotify javít a múlt zeneiparán, és egyre több előadó képes kitűnni a streaming korszakában, ami azt is jelenti, hogy a bevételi lehetőségek ma már messze túlmutatnak a szupersztárokon.

A Spotifyon 2021-ben több mint tízezer dollárnál többet kereső művészek több mint tíz százaléka (körülbelül 5300 előadó) az elmúlt két évben adta ki első dalát. Közülük 2021-ben 350-en csak a Spotifyról százezer dollárt termeltek.

Annak az 52 600 művésznek, aki 2021-ben több mint tízezer dollárt termelt a Spotifyon, 34 százaléka a tizenegy legnagyobb zenei piacon (Ausztrália, Kanada, Kína, Olaszország, Franciaország, Németország, Japán, Dél-Korea, Egyesült Királyság, Egyesült Államok és Kanada) kívüli országban él.

A legtöbbet streamelt előadó tavaly a Bad Bunny, Taylor Swift, a BTS, Drake és Justin Bieber volt, míg a legtöbbet streamelt dal Olivia Rodrigo Drivers License című száma volt.

A streamingóriás nyers adatai azonban nem mondanak el mindent – hívja fel a figyelmet a részletekben megbújó ördögre a BBC.

Sok a hobbizenész

Például egy előadó, akinek a zenéje tízezer dollárt (körülbelül hárommillió-háromszázezer forint) hoz a Spotify-jogdíjakból, lehet, hogy csak kétezer dollárt kap, miután a lemezkiadó és a kiadók is kiveszik a részüket. Persze ezt az összeget egy héttagú zenekar esetében, mint például a BTS, szét is kell osztani. A dalszerzők és a stúdiózenészek ennél még kevesebbet kapnak, tehát a zeneiparon belül még rengetegen küzdenek a megélhetésért.

Ennek ellenére a Spotify adatai némi betekintést nyújtanak abba, hogyan boldogulnak a művészek a streaming korszakban – a bevételek a következő kategóriákba sorolhatók:

  • 10 000 dollár–49 999 dollár: 36 100 művész
  • 50 000–99 999 dollár: 7000 művész
  • 100 000–499 999 dollár: 7330 művész
  • 500 000–999 999 dollár: 1130 művész
  • 1 000 000–1 999 999 999 dollár: 590 művész
  • 2 000 000–4 999 999 999 dollár: 320 művész
  • 5 millió dollár és afelett: 130 művész

A Spotify szerint körülbelül nyolcmillió ember töltött fel zeneszámot a szolgáltatására, és naponta hatvanezer új dal érkezik. Ennek eredményeképpen a Spotifyon szereplő művészek 99,3 százaléka kevesebb mint tízezer dollárt keres évente.

A vállalat azt állítja, hogy az adatbázisában szereplő nyolcmillió előadó több mint fele kevesebb mint tíz zeneszámot töltött fel, tehát még eléggé az út elején járnak, vagy talán inkább hobbiból csinálják.



Rovatok