Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Beatrice 1979 nyarán, a Magyar Rádió 6-os stúdiójában rögzítette a tízszámos demófelvételt.
Az egypártrendszer kultúrpolitikája által fekete báránynak tekintett együttes első aktív korszakában lemezt nem készíthetett, koncertezési lehetőségeit korlátozták, az 1979-es demófelvétel is csaknem másfél évtizedig kiadatlan maradt
– írják.
A zenekar az 1978–1981-es periódusában szókimondó szövegeivel és kemény, egyszerre punkos és bluesos zenéjével keltett a botrány határát súroló feltűnést, ugyanakkor a magyar rocktörténet egyik meghatározó fejezetét írta – szerepel a mostani kiadvány ismertetőjében.
A Beatrice közreműködésével ekkoriban kizárólag az 1980-as kisstadionbeli, az LGT-vel és az Omegával közös koncertlemez jelenhetett meg. Az első – rögtön dupla – stúdióanyag az újraindulás után az 1988-ban kiadott ’78–88 című anyag volt.
Az 1979-es demófelvételt 1992-ben Betiltott dalok (A megkerült hangszalag) címmel CD-n és audiokazettán jelentette meg az EMI Quint, az eredeti, sztereóváltozat azonban egészen napjainkig kiadatlan maradt. Ezt a hiányt pótolja a mostani vinyl-LP, amelyre
a dalok technikailag felújított változatban, eredeti sorrendben kerültek.
A felvételen a Beatrice klasszikus felállása hallható: Nagy Feró énekel, Lugosi László gitározik, Miklóska Lajos játszik basszusgitáron, Donászy Tibor pedig dobol. Az együttes legismertebb dalai közül szerepel az anyagon a Nagyvárosi farkas, a Térden állva, a Jerikó, a Motorizált nemzedék és a Nem kell is.