Három és fél órás Kispál-tribute-tal indult a Fishing on Orfű fesztivál. A nulladik napon rácsodálkoztunk, mennyi ágra is hajtott az alter-nosztalgia, és hogyan vált népdallá a Csillag vagy fecske.
Gigantikus tribute-ra trombitálta össze a magyar zenei élet apraját-nagyját a kispál-hit pápája, és az együttes leendő krónikása, Lévai Balázs. Egy MTV Icon-szerű tisztelgésre számítottunk az orfűi fesztivál nulladik napján, de a műsor ennél sokkal komplexebb és sokkal jobb volt.
A Csík zenekar koncertje – amiből mi csak a sajtójegyért ácsingózók többszázra duzzadt sorának végéről kaptunk el egy-két taktust – után a nagyszínpad kétnyomásos művelés alá került. Jött egy zenekar, lenyomott egy kétszámos blokkot, utána villámgyorsan megindult az átszerelés, közben az előtérben jött egy átvezető produkció. Az ávezetések gyakran szórakoztatóbbak voltak, mint a zenekaros koncertek, ide kerültek az egyszálgitáros feldolgozások, de volt Kispál András-hasonmásverseny, acapella-kórus, levetítettek egy ultra-archív 1988-as koncertfelvételt (amit még a neten sem találtunk meg) és Jeszenszky Zsolt 1993-as büntető Rocktükör-interjúját is.
A Kispál-dalokon végigszántott a fél magyar könnyűzene Fluor Tomitól az Óriáson át a Subscribe-ig mindenki, egyedül a Quimby hiányzott, őket csak Varga Livius képviselte a műsorvezetői páros ütnivalóbb feleként. Livius mellett a másik műsorvezető a meglepően fesztelen Lévai Balázs volt, akit nagyon megsajnáltunk, mert csak egy hajszálon múlt, hogy társa nem barmolta szét a munkáját, amibe érezhetően rengeteg energiát ölt.
Livius ugyanis penetránsan rossz arccá itta magát, olyanná, aki állandóan beletrollkodott mások szövegébe, látványosan megsértődött, ha nem fogadták be befogadhatatlan vicceit. Azt hiszem, mindenki ismeri ezt a fajta állapotot. A felkonferálások a vége felé már úgy néztek ki, hogy a pironkodó Lévai megpróbálta letolni a színpadról a farkát markolászó, a közönséget hergelő társát, de mi azon sem csodálkoztunk volna, ha egyszerűen fogja, és felképeli őt. Az est mélypontja mindenképpen az volt, amikor a műsorvezetők eljátszották a Jutkát, Lévai tisztességesen elpengette a maga basszusfutamát, Livius orra alá azonban egy hosztesznek kellett tartania a szöveget.
Az idén elhunyt dalszerző-énekes, Bódi László Cipő emlékére rendeznek koncertet a Sziget fesztivál mínusz egyedik napján. Augusztus 5-én több mint három órán át fognak szólni a Republic egykori frontemberének dalai a magyar könnyűzenei élet élvonalának közreműködésével.
A koncerten elhangzanak Cipő nagy slágerei, az est bevételéből a tervek szerint a nehéz sorsú zenészeket fogják segíteni valamilyen formában - mondta Gerendai Károly, a Sziget főszervezője a fellépők egy részének közreműködésével tartott csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
Az országos tisztifőorvos II. fokú hőségriasztás rendelt el országszerte péntek éjfélig. Akik a ma kezdődő Fishin On Orfű fesztiválra készülnek, vigyenek magukkal rengeteg naptejet, mert hamar le lehet égni a napon, és az UV sugárzás is erős, ráadásul egy jól megégett váll vagy hát nem csak hogy veszélyes és fájdalmas, de még csak nem is szép. A fesztivállátogatók figyeljenek oda, hogy ne legyenek sokat a napon, még akkor se, ha a kedvenc zenekaruk lép fel éppen, és folyamatosan gondoskodjanak a folyadékbevitelről, ami nem igazán szerencsés ha kizárólag csak sör vagy fröccs formájában történik.
Szombat éjjeltől jön a lehűlés, na de nem kell megijedni, ez csak pár fokot jelent. Viszont ekkor már előfordulhatnak zivatarok, amik még jól is eshetnek. Mindenki készüljön tehát a kánikulára, arra hogy a sátrában reggel hat után nem igazán lesz elviselhető a hőmérséklet, viszont a melegebb pulóvereket otthon lehet hagyni, az éjjeli minimum hőmérséklet is 20 fok körül alakul az Időkép előrejelzése szerint.
Mellesleg a fesztiválszezon első, külön a bulikra tervezett villám-időjárásjelentését olvasták most, lesz még ilyen több is.
Ha van fesztivál, amit akár csak kisadag rosszindulattal is oldalakon keresztül lehetne cikizni, akkor az egyértelműen a Deja Vu. Körülbelül ezt gondoltam az idei szezon egyik újdonságáról, Szeged legújabb többnapos zenei rendezvényéről, amikor először hallottam róla.
Nem kellett ehhez más, csak ránézni a plakátokra: Balázs Fecó, Zoltán Erika, Első Emelet, Sipos F. Tamás, Kozmix, Hip-Hop Boyz, UFO, Bon-Bon. És ha ez még nem lenne elég: Alphaville, Modern Talking, Culture Beat és Gigi D'Agostino. Durva, mi? Száz százalékig retrofesztivál, száz százalékig a hazai közönségnek. Csakhogy ez már olyan magas labda, amit igazán nem illik lecsapni. Ráadásul, jobban belegondolva a szervezők ötlete valójában remek: a SZIN már számtalanszor bebizonyította, hogy Szegeden semmi szükség egy fesztiválra drága és/vagy aktuális fellépőket hívni, így a legkézenfekvőbb eleve nosztalgiafesztivált szervezni.
Innentől az pedig már adott, hogy nem kell a zenekarok szervezésekor túl nagyot vállalni. Ja, és még valami: nosztalgikus érzései mindenkinek vannak, akinek nincsenek, annak vagy katasztrofális volt a fiatalsága, vagy hazudik. Jó esetben tehát előbb-utóbb a többség kerül olyan helyzetbe, hogy rájön, a múltidézés jól esik neki, úgyhogy igazán gonosz dolog a nosztalgiázókat piszkálni. Még akkor is, ha a javarészt a nyolcvanas-kilencvenes évek hazai slágerei és pár, főleg német popzenekar segítségével megy a múltba révedés.
A csütörtök délután és vasárnap hajnal között, a szegedi Postás-sporttelepen megrendezett fesztivál legtöbb koncertjéről egyébként túl sokat mesélni nehéz lenne, a szervezők annyira csak a slágerekre koncentráltak a három nap alatt, hogy nem nagyon adtak több lehetőséget egy-egy fellépőnek fél óránál. Ez garantálta, hogy csak a jól ismert számokat hallhassa a közönség. Ennek tudatában, gondolom, látatlanul is fel tudja sorolni bárki, hogy a Balázs Fecó, Somló vagy Charlie miket énekeltek, és hogy mit lehetett hallani a Bon-Bontól, Zoltán Erikától, vagy mondjuk a Hip-Hop Boyztól. Igen, pontosan azokat a számokat.
Idén külön Kispál és a Borz-emléknappal indít a Fishing On Orfű fesztivál, de a szokásos módon ott lesz Pécstől nem messze szinte a teljes hazai alternatív zenei színtér. Ennek apropójából készítettünk interjút Lovasi András volt Kispál-taggal és a fesztivál egyik főszervezőjével. Szóba került, hogy milyen érzés volt saját magának emléknapot szervezni és kik lépnek majd fel az eseményen, de azt is megkérdeztük, hogy mennyire tetszett neki a Holnaphoz Holddal szobazenészek által készített tribute album, illetve hogy vélekedett Ákos annak idején az Ül című Kispál-lemez hangzásáról. Végül az is kiderül, hogy Lévai Balázs, aki szintén részt vett az interjún, könyvet ír Lovasi életéről, de szexmániás úszónők nem lesznek benne.
Az, hogy a Kings of Leon az osztrák-magyar határra jött, nagy dolog, hiszen jelenleg a Kings of Leonnál alig létezik nagyobb tömegeket mozgató zenekar azok közül, akik a 2000-es években kezdték bontogatni szárnyaikat. Azt véletlenül sem állítanám, hogy Kings of Leon-rajongó vagyok, de nagyon érdekelt, pontosan milyen teljesítményt nyújt élőben az a zenekar, ami úgy tudott kibújni a Strokes és társai által fémjelzett garázsrock árnyékából, hogy az első pár lemez idején egy percig sem feltételezte senki, hogy nem fognak nyomtalanul eltűnni.
Ahogy már említettük, egy Korn-koncertre nem azért érdemes járni, hogy nagy újdonságokat tapasztaljunk meg. Itt egy olyan zenekarról van szó, ami 2003-ban adott ki ki utoljára olyan lemezt, ami még tetszik a többségnek, de itt is vannak viták: egy réteg szerint az utolsó igazán kornos Korn az 1999-es Issues volt, az ortodox Korn-rajongók szerint pedig igazából a második Life is Peachy után fel is kellett volna adni a picsába az egészet.
„Lesz: zene, sör, részvétel, játék, kutyák, gyerekek, Bánkitó-eye, deszka stég, kacsák a tóban. Nem lesz: szlogen, neon reklám, termékminta, bankszínpad, óriáskerék, dögös macák, VIP-páholy.” – így indul a Bánkitó Fesztivál sajtóanyaga, majd elmondják, hogy ők idén megmutatják, hogy lehet összerakni egy háromnapos közösségi programot úgy is, hogy nincs mögöttük főszponzor vagy reklámügynökség. „Néhány nap, amikor nem minden a pénz körül forog, egy hely, ahol nem kell attól paráznod, hogy bealszol a percdíjas jegyeddel és ugrott a diákhiteled.” – írják.
A Bánkitó idén szerintük arról szól majd, hogy hogyan működik a közösségi szerepvállalás, a közös döntéshozatal, illetve az, hogy hogyan működnek ezek a formák a hétköznapokban és hogyan formálódik a működésük, „legyen szó akár a civil aktivizmusról, szlengről vagy szubkultúrákról.” Meg akarják mutatni, hogy lehet őszintén, egyenesen és közösen összerakni valamit, ami szerintük túlmutat önmagán.
Ehhez zenében olyan csapatok szolgálják majd az aláfestést, mint a Rotfront, az Akkezdet Phiai, a Colorstar, a Nemjuci vagy a Wattican Punk Ballet. Részletek a honlapon.
Teljes a soproni Volt Fesztivál programja. Idén először színház is lesz, a nagyszínpad programját élőben streameli a Ustream.
A Volton július 2. és 9. között fellép a Thirty Seconds to Mars, a Hurts, a Queens of the Stone Age, az Example, a Knife Party vagy Martin Solveig is. Öt év után egyetlen koncerten újra találkozhat a közönség az Emil Rulez!-zel, a július 2-i keddi nyitónapon egy nagyszabású házibuli keretében a Punnany Massif ünnepli 10. születésnapját - közölték a szervezők csütörtökön.
A kommüniké kiemelte: a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a Magyar Teátrumi Társaság idén a Voltra is elviszi a színház világát. Délelőttönként Teátrumi Mocorgó néven logikai játékkal, kézműves foglalkozással játszóház várja a gyerekeket, délutánonként tánctanítás és sakkviadal lesz, az esti órákban a zenés, táncos előadásoké a főszerep. Látható lesz a Frank Sinatra életét feldolgozó A hang című musical, a Békéscsabai Jókai Színház és az ExperiDance előadásában, továbbá a GG Tánc Eger nemzetközi produkciója, a Táncfantáziák, a TÁP Színház Jövedelmező állás című darabja, illetve a Manna Produkció előadásában a Nyuszi hopp-hopp.
Ausztriába is visszatért a nyár a hét utolsó napjaira, így ragyogó napsütés mellett kezdődik meg pénteken a háromnapos Nova Rock fesztivál Miklóshalmán (Nickelsdorf), nem messze az osztrák-magyar határtól.
A parkoló- és sátorhelyeket már csütörtökön megnyitották a látogatók előtt és bemelegítő program is lesz a nulladik napon, a világsztárokat azonban csak péntektől várják Ausztria egyik legnagyobb szabadtéri nyári rockfesztiváljára. Az idei fellépők között van a Rammstein, a Kiss, a Thirty Seconds to Mars, a Kings of Leon és a Korn.
Míg tavaly egy viharriasztás miatt elővigyázatosságból töröltek egy koncertet, az idei, kilencedik Nova Rockon hamisítatlan nyári időjárás adja meg az alapot a jó fesztiválhangulathoz. Az osztrák meteorológiai szolgálat 24-28 Celsius-fokot és napsütéses időt ígér.
Idén 150 ezer látogatóra számítanak a szervezők a rendezvény három napja alatt - közölte Gerald Haubner szóvivő az MTI érdeklődésére. A belépők jó része már elővételben elkelt, de csütörtökön a fesztivál mindhárom napjára kaphatók voltak még jegyek.
A Csík zenekar nagykoncertjén és a Kispál-gála bejelentett zenekarain túl a Fishing szervezői meglepetésfellépőkket is hívtak a fesztivál nulladik napjára.
Ezen a napon olyan előadók mutatják be saját Kispál-átirataikat, mint a Punnany Massif, a Supernem, az Intim Torna Illegál, a Bëlga vagy a Subscribe. Rajtuk kívül csak erre az estére összeálló produkciókat is meghívtak a nulladik napi gálára. Ott lesz a Kispál-napon Beck Zoli és Sárközy Zoltán Papa a 30Y-ból, valamint Szűcs Krisztián a HS7-ből, akik már a Kispál-búcsúkoncerten is vendégeskedtek.
Fellép még Frenk, Pásztor Anna és Pásztor Sámuel az Anna & the Barbies-ből, Vitáris Iván az Ivan & the Parazolból valamint a pécsi Járai Márk is. A Kispál-napon mutatkozik be a Budapest Voices nevű különleges kórusprodukció is, de ott lesznek még a Forradalmárok is, akik flashmob-szerű Kispál-énekléseikről híresek. A meglepetésvendégek sorában a legkülönlegesebb talán Fluor Tomi lesz, aki – maga is Kispál-rajongó révén – vélhetőleg új arcát mutatja majd meg a Fishing közönségének.
A Kispál-nap részletes programja itt található.
Az van, hogy vasárnap este a Korn is fellép a Nova Rockon, ami annyira közel van az osztrák-magyar határhoz, hogy még akkor is kicsit magyar fesztiválnak szokás tekinteni, ha azért a szokásos nyugat-európai árakkal dolgozik. Nem mondjuk, hogy akkora dolog látni a Kornt, mint mondjuk 15 éve lett volna, de több indok is van arra, hogy még legalább egyszer érdemes nekiveselkedni a nickelsdorfi porfelhőnek, és megnézni, mit csinálnak Jonathan Davisék.
Aki esetleg nem bírna várni a Szigetig, annak kifejezetten jó hír lehet, hogy a Nick Cave and the Bad Seeds is fellép a szerbiai Exit fesztiválon. Cave legutoljára 2011-ben koncertezett Újvidéken, de akkor még a Grindermannel, most az idén megjelent Push The Sky Away albumról játszik dalokat a Bad Seedsszel. Nick Cave mellett eddig már olyan fellépőket jelentettek be az Exitre, mint a Bloc Party, az Atoms For Peace, a magyarországi fellépését lemondó CeeLo Green, Diplo vagy éppen Fatboy Slim.
A nagyszínpadon különleges Quimby-koncertet rendeznek, a világzenei nagyszínpadon pedig az idén 40 éves Muzsikás együttes lép fel a Sziget fesztivál nulladik napi programjában augusztus 6-án a Hajógyári-szigeten.
Quimby Csodaországban címmel nemcsak koncert lesz, hanem Lewis Caroll regényéből kiindulva cirkusz, tánc, színház, irodalom, vetítés, slam poetry és sok más is. A 40 éves Muzsikás együttes különleges vendégekkel, köztük Jandó Jenő zongoraművésszel, Alexander Balanescu hegedűvirtuózzal, a Woven Handdel és az Amadinda ütőegyüttessel lép fel - hangzott el az érintettek közreműködésével tartott keddi budapesti sajtótájékoztatón. "Már korábban is szóba került egy önálló Quimby-nap megrendezése a Szigeten, de éppen nem volt évfordulónk és búcsúkoncertet sem szerettünk volna. Egy varázslat köré épülő összművészeti rendezvény megszervezése inspiráló ötlet volt számunkra" - fejtette ki Kiss Tibor, a Quimby frontembere. Hozzátette: a nulladik napi koncertműsorukat közösségi oldalukon szavaztatják meg rajongóikkal.
Varga Livius ütőhangszeres, vokálos arról szólt, hogy még alakul a program, de biztosan lesznek velük fúvósok és vendégzenekarok, köztük a Firewater. "Lesz olyan, hogy egyszer csak megjelenünk egy fa alatt vagy egy kocsmánál, és előadunk néhány dalt" - jegyezte meg. A Quimby Csodaországa augusztus 6-án 17 órakor nyitja meg kapuit, akkor már kapható lesz a zenekar történetéről szóló, most készülő fikciós regény.
Szeptember 7-9. között, azaz péntektől vasárnapig a Hold utcai Vásárcsarnok emeletén éjfélig várja az érdeklődőket az ingyenes rendezvény.
Csalás miatt keresi a Budapesti Rendőr-főkapitányság XIV. kerületi Rendőrkapitánysága azt az ismeretlen elkövetőt, aki még 2011. májusában a neten hirdetett kedvezményes árú Balaton Sound-bérleteket és egy ismeretlen mobilszámot adott meg elérhetőségként, írja a police.hu. A hamis bérletek átadására és kifizetésére minden alkalommal a Keleti Pályaudvarnál került sor.
A VII. kerületi Rendőrkapitányság azt kéri, hogy akinek a sérelmére az ismeretlen férfi hasonló jellegű bűncselekményt követett el, vagy a csalással kapcsolatban érdemleges információval rendelkezik, hívja a 461-81-50/216 telefonszámot, vagy névtelensége megőrzése mellett tegyen bejelentést az ingyenesen hívható 06-80-555-111-es zöld számon, illetve a 107 vagy a 112 központi segélyhívó telefonszámok valamelyikén.
Mintegy hetvenezren vettek részt a magyarországi fesztiválszezon hagyományos záró buliján, a Szegedi Ifjúsági Napokon (SZIN), ahol több száz koncert várta a vendégeket.
A zárónapon, szombaton Lou Bega, a Parov Stelar Band, a 30Y, a Kiscsillag, a Quimby és még rengeteg fellépő gondoskodott arról, hogy felejthetetlen legyen a nyár vége. A négy nap alatt a technikai fejlesztéseknek köszönhetően a hangbejelentések száma a tavalyi évhez képest tizedére csökkent - tájékoztatták a szervezők vasárnap az MTI-t.
A SZIN utolsó napján minden adott volt ahhoz, hogy ez legyen a négynapos fesztivál minden szempontból legerősebb napja. Egyrészt a szombat, másrészt pedig a program garantálta, hogy ekkor legyenek a legtöbben a napijegyesek, akikből azért szerdától péntekig jóval kevesebbet lehetett látni. Azt, hogy a nagyszínpad programja gyakorlatilag telitalálat volt, már a programfüzet első lapozgatásakor sejteni lehetett, szombat este pedig be is bizonyosodott. Délutántól egészen késő estig a 30Y, majd a Kiscsillag, aztán pedig a Quimby zenélt, amitől a magukat nagyarányban képviseltető bölcsészkaros lányok biztosan úgy érezték, karácsony van. Egyrészt mindhárom zenekar hozta a tőlük megszokottat, ami egy ilyen fesztiválon már bőven elég három remek hangulatú koncerthez, másrészt tavaly se a Kiscsillag, se a Quimby nem lépett fel itt, ami nagy szívfájdalma volt sokaknak, úgyhogy most megkaphatta az elmaradhatatlan Lovasi- és Kiss Tibi-adagját, aki csak akarta. Külföldi sztárfellépőnek erre az estére a hazai nyári fesztiválok kötelező kellékének számító Parov Stelar Band, valamint a programfüzetben vicces módon a latin pop fejedelmének nevezett Lou Bega jutott, teljesen egy időben, a fesztivál egymástól két legtávolabbi színpadán.
Az idei SZIN-en az utolsó napot nevezték ki a szervezők a legzöldebb napnak. Két programot is szerveztek a környezettudatosság jegyében, az egyik a SZIN Zöld dizájn volt, a másik pedig a ReRobot Race. A dizájn részét Ördög Nóra vezényelte le, a robotversenyt Németh Juci, akit a Nemjuciból ismerhetünk.
Úgy tűnik, egyre melegebb van az Újszegedi Partfürdőn, és a hétvégéhez közeledve minden nap egy kicsivel többen vannak a bulizók is. Aki hiányolta a tömeget szerdán és csütörtökön, az pénteken már nem nagyon panaszkodhatott. Ugyan délután még az olyan népszerűbb fellépők, mint például a Magashegyi Underground vagy Péterfy Bori koncertjein is inkább csak a színpad előtti árnyékos részeken voltak sokan, SZIN Kártya feltöltőpontjai előtt és színpadok közötti utakon időnként már kisebb dugókkal is számolni kellett.
Péterfy Bori egyébként láthatóan a szokásosnál is jobban érezte magát: mint elmondta, gyermeke épp előző este tette meg első lépéseit, így személyében idén egy kirobbanóan boldog anyuka nyomta a bulit a nagyszínpadon. Aztán mire az Irie Maffia belekezdett műsorába, már szinte teljesen besötétedett, így nem csak a hűsebb részeken, hanem az egész nagyszínpad előtt jókora tömeg gyűlt össze. Koncertjükkel hozták a tőlük megszokottat, azt az olvasóra bízom, hogy ez jót vagy rosszat jelent. Közönségük minden esetre meg volt elégedve.
Badár Sándor szerint a tévé megmérgezte a magyar stand-upot
Hazánk legzöldebb fesztiváljára ellátogatott egy fellépés erejéig Magyarország egyik legizgalmasabb és legérdekesebb – ha úgy tetszik – különcebb humoristája, Badár Sándor is. Badár, aki pontosan 5 évvel ezelőtt épp a SZIN-en egyéni rekordot állított fel azzal, hogy 7 és fél óráig megállás nélkül beszélt közönségéhez. Badár, akit 25 éve Szőke Andrással együtt ismert meg az ország. Badár, aki közel 40 filmben szerepelt. Azt tudjuk róla, hogy dolgozott bakterként és forgalomirányítóként a MÁV-nál, de azt eddig nem tudtuk, hogyan is látja a magyar stand-up és a rádiós kabarézás jövőjét. Közel egy órás műsora után viszont megtudtunk mindent, amire kíváncsiak voltunk.
Három lány ért tetten egy budapesti férfit, aki a SZIN fesztivál területén lévő sátraikban kutatott, míg ők tusolni voltak, írja a police.hu. A fiatalok hívták a biztonsági szolgálatot, akik visszatartották az elkövetőt. A 29 éves budapesti férfi ellen büntetőeljárás indult a Szegedi Rendőrkapitányságon. Előállítása után a rendőrségen az is kiderült, hogy kábítószert fogyasztott, ezért a lopás mellett kábítószerrel való visszaélés miatt is eljárás indult ellene.
Az érzékelhető tébolyító hőség talán kifejezetten jó hatással van a fesztiválra, bár a söröskorsók kisebb űrmértéket fogadnak be, a fesztiválozók annál többet gurítanak le. A magukat rutinosnak gondolók szándékosan a napra állva igyekeznek, hogy minél előbb fejbe vágja őket a szesz - így indítanak a koncertekre. Sokan a Tiszában úsznak a kacsákkal, miközben az első fellépők szépen behangoltak.
Érzékelhető, hogy nem éppen lázban ég a tömeg délután 17 órakor, de a SZIN sosem a nagy délutáni pörgésről szólt, mikor a legnevesebb zenekaroknak is sokszor beletörik a bicskájuk, hogy extázis közeli állapotba hozzák elsősorban magukat, valamint a közönséget. Figyelembe véve, hogy nemzetközi nagy nevek nem éppen fémjelzik a fesztivált, csendes magyar módra, a hőséget tűrve - képzavarral élve - melegednek be az emberek. Első utunk Copy Con koncertjére vezetett, egy fülesre alapozva leánykérést szimatoltunk, mely a kérő hiányában meghiúsult. Nem ez volt az első leánykérés, tudtuk meg Pintér Gábor énekestől - „Az úriember munkából érkezve késett, ha Copy Con-koncerten szeretné ezt megoldani, akkor mindenképp összehozzuk. Pártoljuk is, az ember belekerül így a párnak az életébe és ez egy mérföldkőnek számít nekik is. A férfi mindig agyal rajta, ha ránk gondolnak, akkor ez nagyon megtisztelő. A legutóbbi lány egy üvöltő igennel válaszolt a kérőnek."
Kövessen minket a Facebookon is!
Nyilvánvaló, hogy a legtöbb fesztiválon a hétvége a legerősebb a látogatók száma szempontjából, a Szegedi Ifjúsági Napokon a méreteiből és helyszínből adódóan azonban ez még inkább észrevehető. Az első egy-két napon minden évben megy a találgatás, hogy most éppen miért is vannak sokkal kevesebben, mint tavaly, hogy aztán a péntek és szombat tömegjelenetei után a következő évben is lehessen agyalni ugyanezen. Persze akadnak, akiknek mindez nem adja fel a leckét annyira: amikor, csütörtökön, a második napon megérkeztem a SZIN-re, bejáratnál egy pár például éppen arról értekezett, hogy micsoda hülyeség már, hogy egy partfürdőbe szervezett fesztivál kapcsán egyesek a kánikulának tulajdonítják, hogy viszonylag kevesen vannak. Pedig hát csak rá kéne nézni a naptárra, és felfogni, hogy még munkanap van és másnap is az lesz.
Számos koncertet, egy operaelőadást, irodalmi műsort, valamint a tolerancia jegyében tartandó gálaestet is rendeznek a 15. Zsidó Nyári Fesztiválon, amelyet augusztus 26. és szeptember 4. között rendeznek meg. A Gozsdu-udvarbeli vasárnap délelőtti megnyitó után ezen a helyszínen is több esemény várja az érdeklődőket, például könyvbemutatók, beszélgetések a művek szerzőivel.
Este a Dohány utcai zsinagógában a világhírű Liszt Ferenc Kamarazenekarral két fiatal magyar tehetség, Pusker Ágnes és Pusker Júlia lép fel. Az est meglepetése az izraeli csodagyerek, a nyolcéves Yoav Levanon lesz, akinek már a New York-i Carnegie Hall közönsége is tapsolt. Budapesti bemutatkozó koncertjén Haydn D-dúr zongoraversenyét hallhatja tőle a közönség.
Az óbudai, Frankel Leó utcai zsinagógában Próféták hangja címmel Birta Gábor kontratenor különleges összeállítása hallható. A zenét Händel oratóriumaiból válogatta, de a hőse Raoul Wallenberg svéd diplomata, aki idén lenne 100 éves. Balog József is a fiatal magyar tehetségeket képviseli. A Rumbach utcai zsinagógában Charles-Valentin Tansman, Maurice Ravel, André Hajdu, Alexandre Tansman és George Gershwin műveiből játszik.
A szerdán elkezdődött SZIN első napján, szinte rögtön a fesztiválterületre való belépéskor bebizonyosodott, hogy nem volt alaptalan a Szegeden már egy ideje terjedő pletyka, miszerint kicsit összébb húzza magát idén a rendezvény: a bejárattól alig néhány méterre elterülő nagyszínpad mérete jól láthatóan kisebb lett az elmúlt évekhez képest. Tovább haladva a terület belseje felé az is rögtön kiderült, hogy nem csak a víz hiányzik a medencékből idén, de a korábbi években általában ilyen-olyan arénának nevezett partysátor sincs a helyén. Kissé átrendeződött a terület, nyitottabb helyszínek vannak most ezen a környéken. Ilyen például a tavalyhoz képest sokrétűbb programmal jelentkező Inmedio & Drink Bar, ami a hőségben biztosan élvezhetőbb lesz, mint egy nagy, zárt, fülledt partysátor, aminek a szerepét idén inkább a valamivel távolabb található Jate Klub Stage tölti be. A kettő között van még a Rádió 1 Party Station, valamint a Music Channel helyszíne is, amit ugyan arénának hívnak, tánctere az oldalai felől nyitott, tavaly talán még a Borsodi Malátabár volt ez. Apropó, Borsodi: ezen a téren is váltás történt, idén már a Heineken a fesztivál hivatalos söre, csapolva 400, dobozban 600 forintért. A borudvarból idénre borászok utcája lett, és bár akad még pár apró változás a térképen, minden más fontosabb helyszín nagyjából ugyanott van, ahol tavaly.