Amióta kiderült, hogy David Guetta hamarosan visszavonul az aktív DJ-zéstől, végre megindulhatott a sajtó kedvenc játéka, az új David Guetta keresése. Nyilván a Balaton Sound szervezői is érezték, hogy idén még büszként ki lehet rakni a plakátokra a francia DJ nevét, de jövőre hosszú éves kapcsolat után újjal kell megtölteni a neki szinte kötelezően fenntartott helyet, ezért nem is szaroztak, és egy napra hívták meg azt a két embert, akikkel kapcsolatban a legtöbbször merül fel az új David Guettaság lehetősége. Calvin Harris és Avicii ráadásul egymás után léptek fel.
Azt, hogy az elmúlt tíz évben az elektronikus tánczene végérvényesen a popbiznisz részévé vált, mi sem mutatja jobban, mint maga a Balaton Sound, valamint a fellépők idei névsora. Míg egy ekkora méretű, kifejezetten erre a műfajra szakosodott fesztivál a kétezres évek elején elképzelhetetlen lett volna Magyarországon, idén már az is elmondható, hogy javarészt aktuális, trendi, világviszonylatban is erős neveket tartalmazó fellépőlistát sikerült összeállítani, aminek húzó nevei tényleg alapjaiban határozzák meg a mainstream tánczenét, vagyis azt, ami manapság a rádióból, a tévéből, és a csapból is folyik. Ebbe a klubba tartozik az évről évre visszajáró David Guetta mellett a slágereit szintén világsztárok közreműködésével jegyző Calvin Harris, valamint a pofátlanul fiatal Avicii, aki alig néhány, ám annál nagyobb slágerrel érte el, hogy idén kiemelt előadónak számítson a nyári fesztiválokon, így Zamárdiban is.
A hagyományos teszteken csak közhelyes témákat dolgoznak fel: szép épületet, virágokat és más színes izéket fotóznak le, amiből egyáltalán nem derül ki, hogy életszerű körülmények közt miként teljesítenek ezek a szupermobilok. Mivel még két hónapig tombol a fesztiválszezon, mindenki partiképeket akar majd készíteni a mobiljával, hogy az ismerősökről még több vállalhatatlan kép legyen a Facebookon.
Alapvetően idiótaságnak tartom, hogy egyesek képesek szoborrá merevedve végigvideózni egy zenei koncertet, amikor éppen szórakozniuk kéne, de egy-két fotó szerintem még belefér. Tesztelési módszerem nagyon egyszerű volt: az EFOTT-on a Kiscsillag koncerten benyomultam a tömegbe, és néhány másodperc alatt elkészítettem egy-egy sorozatot mindhárom okostelefonnal. Később megismételtem a műveletet tíz méterrel közelebbről, sötétben, illetve egy fedett sátorban.
Azért érdemes sorozatokat készíteni, mert egy koncerten kiszámíthatatlanok az események, így viszont összejött néhány olyan felvétel, amelyiken nem áll mindegyik zenész háttal, és a villódzó fények sem rontják el a képet. Fényképezés szempontjából annyira szélsőséges volt a helyzet, hogy 120-130 képből csak öt-hat jobb minőségű lett, ami akár háttérképnek is bevállalható egy rajongói mobilon vagy pc-n.
Samsung Galaxy S III | HTC One X | Sony Xperia S | |
Exponáló gomb | - | - | van |
Lencse elhelyezése | kiálló | kiálló | mélyített |
Vaku | LED | LED | LED |
Felbontás | 8 MP, 3264x2448 | 8 MP, 3264x2448 | 12 MP, 4000x3000 |
Rekesz | F2.6 | F2.0 | F2.4 |
Letöltési/feltöltési sebesség | 21/5.76 Mbps | 21/5.76 Mbps | 14/5.76 Mbps |
Tárterület | 16/32/64 GB, bővíthető | 32 GB | 32 GB |
A négy plusz egy processzormaggal meghajtott HTC One X igazi szörnyeteg, és a kamera az egyik legfontosabb hardvere. A tajvani gyártó külön képfeldolgozó csipet épített a készülékbe, és ennek is köszönhető, hogy a mobil nagyon gyorsan fotóz. Elég egyszer rányomni a kijelzőn látható exponáló gombra, és folyamatosan készülnek a képek. A kameraszoftver interfészén jobb oldalt vannak a különleges képhatások, valamint az exponáló és a képgalériát megnyitó gombok. Bal oldalon a vakut és a fényképezési módot választhatjuk ki.
Átlagos méretű (13 hüvelykes) laptopkijelzőn elég jól néznek ki a koncertről HTC One X-szel készült képek, a vonagló táncosról készült kép is vállalható, de az emberekről készült fotó már nem olyan, amit szívesen feltöltenénk a Facebookra. A képek nagy része egy 27 hüvelykes full hd monitoron is egészen jó volt, kivéve azt az elmosódottat, amin az emberek láthatók.
A Galaxy S III már nem kimondottan fotós telefon, de a Samsungnak sincs oka szégyenkezni. Világosban például egészen gyönyörű és tiszta képek készültek, pedig ennek a készüléknek pont ugyanolyan felbontású kamerája van, mint a HTC-nek. A másik nagy különbség, hogy a HTC alapból 16:9 arányú képeket készít, ezzel szemben a Samsung 4:3-as arányúakat. A kamera interfészén jobb oldalon a szokásos gombok vannak: a galériát, a fényképező/kamera közt váltó gombot és az exponálót találjuk. Bal oldalon egyetlen fix gomb van, ami a beállításokat nyitja meg, a maradék négy szabadon megváltoztatható.
A HTC és a Samsung is nagy hibát követett el azzal, hogy a kamera lencséjét kidomborították a készülékből. Egyetlen szerencsénk, hogy a fesztiválokon már csak kártyával lehet fizetni, így ott már nem tudjuk a zsebrevágott apróval szétkaristolni a lencse üvegfedelét. Oda kell figyelni, mert a karcolt lencse ront a képek minőségén.
A Sony Xperia S is fotóstelefon, aminek az Exmor R típusú szenzora kimondottan rossz fényviszonyokra van felkészítve. Még a ködgéppel és erős fénnyel nehezített terepen is elég használható képeket készít, és a kamera nagy (12 megapixeles) felbontása miatt ezek a fotók mutatnak a legjobban a full HD monitorokon. A nagyobb felbontás további előnye, hogy a szélekről nyugodtabban vagdoshatjuk le a fölösleges részleteket, mert úgy is elég nagy felbontású marad a fotó.
Ákos koncertjét este tíz óra előtt negyed órával a vihar miatt lefújták. A koncert elmarad, mert több órás esőre számítanak - közölte az Index-szel Vető Viktória, a Balaton Sound sajtósa. A nyugati országrészt az esti órákban masszív viharzóna érte el, este kilenckor a Balaton térségében kezdett tombolni. A Balaton Sound mínusz egyedik napján este fél tízkor kezdte el koncertjét Ákos, de körülbelül négy szám után abbahagyták. A lefújáskor olyan volt az eső, mintha dézsából öntenék, de amerre eddig járt a vihar, fákat csavart ki, és jégeső is esett.
A szervezők Ákos augusztus 7-i szigetes koncertjére biztosítanak belépést azoknak, akik a félbeszakadt soundos koncert napján fél 10 előtt érleztek a koncertre, és a Balaton Sound ideje alatt a helyszínen vagy július 20-ig Budapesten, a Nyugati téri jegyárusító heyen bemutatják a soundos Ákos koncertre érvényes látogatói karszalagjukat.
Miközben az Egyesült Államokban minden mainstream előadó azon dolgozik gőzerővel, hogy az elektronikus zene tengerentúli térhódítását meglovagolja, Nagy-Britanniában hosszú évek óta dübörög a jobb híján urbánus zeneként definiált mozgalom, amelynek az egyik kirakatműfaja, a grime termeli ki a legtöbb újgenerációs popsztárt a szigetországból. Dizzee Rascal, Tinie Tempah és Example mind ebből az urbánus színtérből jutottak el egészen a világhírnévig, majd azon kapták magukat, hogy az általuk kikövezett utat immáron nyolcsávosra bővítették a hatalmas forgalom miatt.
Mindhárom előadó fellép idén a Balaton Soundon, elsőként Dizzee Rascal, aki a brit urban music első számú képviselője, és tavaly már a Szigetet is nagy sikerrel megjárta. A 28 éves Dizzee Kelet-London Bow városrészében nőtt fel, amelynek szerepe a grime műfaj elterjedésében legalább annyira fontos, mint Bronx a hiphopnak. A fiatal Dizzee problémás kölyöknek számított, minden iskolájából kirúgták, innen származik a Rascal (gazember, csirkefogó) név is, amelyet egy tanára aggatott rá. Végére már csak zeneórára járhatott, mert minden mástól eltiltották, köszönhetően az állandó vitáinak oktatóival, autólopásainak és a pizzafutárok kirablásának. Énektanára unszolására kezdett végül számítógépen zenét írni, majd megkapta édesanyjától az első keverőpultját.
A budapesti Katona József Színház és a KULTKIKÖTŐ közös produkciója, az Áll a bál című zenés játék lesz július 13-án, pénteken 20.30-kor (esőnap: július 15., 20.30) a Balatonföldvári Szabadtéri Színházban.
A nyári rendezvénysorozat hetedik évadát kezdte, minden korábbinál gazdagabb programkínálattal.
Elfogytak a bérletek a Balaton Sound fesztiválra, elővételben már csak napijegyek kaphatók. Azoknak, akik lemaradtak az előzetes bérletvásárlásról, a szervezők a helyszínen még 1000 darab bérletet biztosítanak.
A 6. Heineken Balaton Sound a megszokottnál korábban, szerdán nyitja meg kapuit, a nyitónapon a nagyszínpadon Ákos, az arénában pedig Afrojack lép fel. A fesztiválon 150 hazai és világsztár lép fel, headlinerként szerepel többek között Avicii, David Guetta, Paul Kalkbrenner és Armin van Buuren. Az eseményre öt nap alatt itthonról és külföldről százezer vendéget várnak Zamárdiba.
Ákos három nagy fesztiválon adja elő szintirock-produkcióját a nyáron. Ezek közül az egyik már lement, szerdán lesz a következő a Balaton Soundon, utána pedig jön a hatlalmasnak ígért szigetes, nulladik napi buli. A trió így aljánlja magát a szerdai bulira:
Ez pedig egy picit régebbi felvétel a próbákról:
Florence + The Machine, M.I.A., Lana Del Rey, Robyn, La Roux, Marina and the Diamonds, Lykke Li. Mások mellett mindannyian az elmúlt pár év független popzenéjének azt a tendenciáját erősítik, hogy a fiatal dalszerző lányok talán soha nem látott mértékben fordítják maguk felé a reflektorfényt a zeneiparban. Közös bennük továbbá, hogy egyikőjük sem lépett fel az idei Pohoda fesztiválon Szlovákiában, ott volt viszont több más, főleg a karrierje elejét taposó első vagy második lemezes, de már bizonyított zenészlány az agyafúrt elektronikától kezdve a szexi bluesig bezárólag szinte mindent lefedve. Vegyük őket sorra.
A fesztivál első koncertjét adja a dán diszkó hatfős vállalkozása, a The Asteroids Galaxy Tour, amit ők ugyan a most valamiért újra épp nagyon menő pszicehedlikus pop címkével látnak el, de nem érdemes hinni a bullshitnek, ez bizony az egypontnullánál épp csak egy kicsivel összetettebb, de mérhetetlenül szórakoztató és fogós diszkó pop, hejre kis riffekkel és persze egy koktélruhás szőke bombázóval a produkció élén. Ennek a versenyszámnak az etalonja ugye kétségkívül a szebb napokat látott Debbie Harry, de az énekes Mette egyrészt a Myspace-korszak legelvetemültebb szőke frufrus hajzuhatagait megszégyenítő frizurával csábít, másrészt ugye uszkve negyven évvel fiatalabb, ami szintén nem válik kárára a külsejének. Bár az eddigi két lemezüket nem ismerem, csak a legutóbbi Heineken reklámban találkoztam velük, engem meggyőztek a fúvósokat és gitárokat előtérbe helyező diszkójukkal.
A várpalotai/veszprémi Vad Fruttik tipikusan azok közé a magyar zenekarok közé tartozik, akiknek a szekere a Petőfi 2007-es megújulása után indult be úgy igazán. Idén az EFOTT-on is felléptek, méghozzá a nagyszínpadon, több ezer ember előtt.
A Jobbik sátra teli van, a Societasé meg üres, lelkendezett a képviselő asszony, aki szerint a fesztiválon a választást a radikálisok nyernék.
„Van egy Kormos Anettünk és ennyi” – mondta Kiss Ádám az EFOTT-on teltsátras fellépése után. Miután lenyomott egy bő félórás műsort a a kánikulától pihegő közönségnek, elmondta, mennyire nehéz utánpótlást találni, és azt is, nagyon szeretne több csajt látni a stand-up szcénában.
Pénteken azért panaszkodtunk, hogy az EFOTT-on nincs zenei különlegesség, és bár Dub Fx visszajáró vendég Magyarországon, a zene, amit csinál, nem átlagos, és nem a stílusa(i) miatt, hanem ahogy csinálja.
Dub Fx, polgári nevén Ben Stanford, ausztrál származású világutazó, utcazenész. Bejárta már a fél világot, és tehetségének köszönheti, hogy immár fizetnek is neki, hogy valahova elmenjen, sőt menő zenekarokhoz méltó körülmények között lépjen fel. Utazásai során ismerte meg menyasszonyát, Shoshana Saidát, aki vele együtt fellép, énekel. A lány nem túl nagy énekestehetség, de a hangja különleges, és legalább a vőlegénye sem egyedül mutogat a pedáljai előtt.
A 2012-es EFOTT helyszíne a Velencei-tó partján a Vízi Vár, vagyis az északi strand. Sok fesztiválozó panaszkodott arra, hogy felháborítóan kevés módjuk van arra, hogy bemenjenek Velence városába. Az EFOTT honlapján jelzett fesztiválbuszok nagyon ritkán járnak, de még a menetrendet sem tartják be (mint azt mi is többször tapasztaltuk), nem egy fesztiválozó nyilatkozott úgy, hogy „gyakorlatilag be vagyunk ide zárva”.
Már a Voltról is leírtuk, de az EFOTT-os Freestylers-fellépés is bizonyíték volt rá, hogy idén nyáron a fesztiválokat eluralta a dubstep. Amikor valami ennyire a csapból folyik, egyre többen imádkoznak, hogy végre halljanak valami mást is. Egyáltalán nem biztos, hogy az eurodance-re gondoltak, pedig az EFOTT harmadik napján kénytelenek voltak arra csapatni, ugyanis az este alatt, több órán keresztül nem volt más lehetőség, maximum a bőrig ázás, a keresztbevillámló viharban.
A visszatérő áramszünet megviccelte az Ámokfutók fellépését. Nem feltétlenül azon múlt, hogy szól-e a zene, hogy Kozsó azt mondja: „Kérem a technikától a zenét.” A jelentős úszógumit növesztett, kissé meggömbölyödött énekes-producer jó ütemben jött rá arra, hogy reneszánsza van a kilencvenes évek rosszzenéjének, vagy egyébként tényleg azt gondolja, hogy neki rajongói vannak.
Az EFOTT sátrába összepasszírozódott tömeg nem csak az eső elől menekült ide, hanem nagyon jól tudta mire jön. Míg a színpadon egy szajhának öltözött Keira nevű, új (?) álénekesnő tátogott, addig a sátor körül mintegy vizespóló verseny alakult ki az újra-újra életre kelő esőben. Közben persze szóltak a kilencvenes évek szintihangzásával felvett eurodance-slágerek. Szóval ez volt az, amit Kozsó nyújtani tudott, ő elhozta a gagyit, a gagyit pedig megünnepelték.
A ma startoló skóciai T in the Park fesztiválon betiltották a legális drogok használatát. A rendelet kiváltó oka egy pár héttel ezelőtti haláleset, amikor a RockNess zenei fesztiválon egy 19 éves diák belehalt egy Benzo Fury nevű legális kábítószer fogyasztásába. Ezt az anyagot por és pirula formában is lehet kapni, miközben az interneten is úgy forgalmazzák, hogy nem emberi fogyasztásra szánták, a hatása viszont az MDMA stimuláns szerhez hasonló.
Az esemény szóvivője nemrég jelentette be, hogy tilos az ilyen drogokkal való kereskedés, használat és azonnal elkoboznak minden hasonló drogot a szórakozni vágyóktól. Külön érdekesség, hogy korábban ugyanezen a fesztiválon engedélyezett volt a különféle legális stimulánsok forgalmazása az esemény területén belül is.
A T in the Park fesztivál a legnagyobb zenei esemény Skóciában, amely 1994 óta minden évben megrendezésre kerül. Idén olyan zenekarok lépnek itt fel, mint a Stone Roses, Kasabian, Vaccines vagy a Horrors, de természetesen Skrillex is beugrik egy kis wubwubra.
Június végén kezdtünk bele nagyravágyó fesztiváltúránkba, aminek keretében ki szeretnénk deríteni, hogy végig tudunk-e úgy menni Európán, hogy a lehető legminimálisabb átfedéssel, a lehető legnagyobbat bulizzunk, a legtöbb koncertet lássuk, és persze szép helyeken is járjunk. Ebben a hónapban lesz minden, a metáltól az elektróig, a nagy öregektől a nyikhajokig. Indulás július 6-án, pénteken, érkezés július 30-án hétfőn. Persze továbbra is áll, hogy ezeket külön-külön is meg lehet látogatni, sőt, alul egy nagy terjedelmű, egyenként az útvonalba beilleszthető fesztiválfelsorolást is talál a kedves olvasó, csak hogy szó essen itt szinte mindenről.
Vegyük kapásból az irányt Portugália felé. Ha eljutottunk Lisszabonig akkor onnan 15-30 percenként megy vonat Coinába, ahonnan meg tudjuk közelíteni a fesztivált. Mivel még a turnénk elején járunk, és frissek és üdék vagyunk, ezért ezen a hétvégén minden nap másik fesztiválra látogatunk. Portugáliában megnézzük a Horrors koncertjét, a Rapture-t, majd Lana Del Ray után egy sokkal belevalóbb csaj, M.I.A. koncertjén ugráljunk, majd vegyük Anglia felé az irányt. Sose felejtsük, a fapados légitársaságok a jóbarátaink.
Ma este fél nyolc körül hatalmas vihar csapott le a fesztivál idei helyszínére – Velencére –, az EFOTT-on nem kis felfordulást okozva. Áram egyelőre kevés helyen van, ideiglenesen az összes szabadtéri koncertet lefújták, a programban jelzett koncertek egy részét a fedett Rauch Arénába helyezték át. Újabb viharok várhatók.
Maszlavér Gábor fesztiváligazgató az 2012-es EFOTT 1. napján elmondta, mire számíthatnak az fesztiválozók idén, majd körülnéztünk mi is, és örömmel láttuk, hogy a parlamaneti pártok aktívan részt vesznek a civil falu programjában, azt viszont nem túl nagy örömmel tapasztaltuk, hogy a kemping annyira dugig van, hogy a sátrak összeérnek, és egy istenesebb éjszaka után egyszerűbb leverni sakkban a Polgár-lányokat, mint visszatalálni saját sátrunkhoz ebben a káoszban.
Franciaország és a Felvidék lesz a díszvendége az V. Ördögkatlan Fesztiválnak, amely augusztus 1. és 5. között költözik Dél-Baranya három kis falujába, Nagyharsányba, Kisharsányba és Palkonyára – mondta el a rendezvény csütörtöki sajtótájékoztatóján Bérczes László szervező. Franciaországból a Galapiat Cirque cirkuszszínház csatlakozik az eddig megnevezett díszvedégekhez: Böröcz András képzőművészhez, Rutkai Bori énekesnőhöz, a 30Y-os Beck Zoltánhoz, valamint Pintér Bélához és az ő Társulatához. Bérczes László szerint a rengeteg koncert - fellép a Quimby és a Kiscsillag is - mellett szeretnék felmutatni az összes művészeti ág legjavát, ezen törekvés jegyében kerül színpadra kaposvári Csiky Gergely Színház közreműködésével A helység kalapácsa. Petőfi Sándor vicceposzának premierje a nyitóesten lesz Nagyharsányban.
Az idei Balaton Soundon mutatkozik be a legnagyobb hazai vizuálcsapat, a Kiégő Izzók háromemeletes Frame Array installációja, amely minden este Budapest legismertebb DJ-formációinak ad otthont a fesztiválon.
A különleges vetítésekre alkalmas építménynél délután kettőtől Blade lesz a rezidens DJ, aki majd bemelegíti a környéket az est többi fellépőjének. Az első nap a visítós dubstepé lesz, mivel jön majd a Dublic páros és a Nobody Movesból is ismert Andro. Utánuk az Otherside szervezőcsapat és a RobotRock DJ-ié a terep, hogy őket a szupermocskos filthstep páros Bare Noize kövesse Nagy-Britanniából, akik például dolgoztak közösen Skrillex-szel és a Foreign Beggarsszel is.
A második, pénteki napon DJ Sobek után a belga Nanophonyk áll a pult mögé, éjszaka pedig már a Be Massive csapat veszi át a stafétabotot. A breakbeat, tech-house és tech-funk zenékból válogató Be Massive-ból fellép Magyarországról Mira, Metha és Lucky 23, a nemzetközi mezőnyt az itthon lassan rezidenssé váló brit Mike Hulme és az Elite Force.
Óbuda több projekttel kapcsolódik az augusztusi 20. Sziget fesztiválhoz: a kerület okostelefon-alkalmazásába bekerülnek a Sziget-programok, a fesztiválozóknak túravezetéseket szerveznek, a húszéves óbudai lakosok pedig fél áron vehetik meg a heti bérletet. "A Sziget és Óbuda között évek óta jó az együttműködés és mindkét fél úgy gondolta, érdemes ezt tovább mélyíteni. A húszéves kerületi lakosok okmányirodai igazolással fél áron vehetik meg a bérletet a fesztiválra, az egyéb kedvezményekhez is szükséges és július 15-ig igényelhető (PayPass) OTP Maestro Fesztiválkártya kiváltásával" - mondta Gerendai Károly, a Sziget főszervezője a szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Bús Balázs, Óbuda fideszes polgármestere arról számolt be, hogy az idei Szigeten jelen lesz az óbudaiak által megálmodott Könyvmegálló, angol nyelvű túravezetéseket szerveznek a kerületi múzeumok és galériák bemutatására, a tavaly indult Óbuda okostelefon-alkalmazás részeként pedig letölthetők lesznek a Szigettel kapcsolatos programok. "Szeretnénk, ha a fesztiválozókban is erősödne az a kép, hogy Óbuda a kultúra városa. Az óbudai Platán Könyvtárral együttműködésben a Szigeten létesülő Könyvmegállóban, vagyis a mindig nyitva álló, bárki által használható könyvszekrényen magyar és angol nyelven egyaránt fognak olvasnivalót találni az érdeklődők" - fejtette ki Bús Balázs.
1999 óta Indio városában rendezik meg az Egyesült Államok egyik legfontosabb zenei fesztiválját, a Coachellát. Most azonban új helyet nézhet magának a rendezvény, ugyanis a város vezetése új adókkal sújtaná őket, aminek köszönhetően 18 és 36 dollár közötti összeggel növekednének a jegyárak. Ha az adótervezetet megszavazzák, akkor a szervezők új helyszínt keresnek.
Indio városának egyik tanácsosa új adónemet vetne ki minden olyan belépőre, amely több mint 2500 ember befogadására alkalmas eseményekre szól. Sam Torres 5-10% közötti adót szeretne annak ellenére, hogy a városi tanács korábban elutasította a kérelmét. Emiatt a képviselő aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy novemberben népszavazáson dőljön el, akarják-e Indio lakói új adóval terhelni Amerika egyik legfontosabb zenei eseményét. Augusztus 10-ig legalább 2700 aláírást kell összegyűjtenie ehhez a több mint 76 ezres lélekszámú településtől. A férfi korábban kijelentette, hogy hajlandó véget vetni az aláírásgyűjtésnek, feltéve, ha őt is beveszik Coachella szervezőivel tárgyaló városi bizottságba.
Elindult az EFOTT. A hazai fesztiválszezonban a Szigeten és a Rockmaratonon kívül csak ez a nagy fesztivál az, amelyik már ennyire a hét elején programmal várja közönségét. A Csík zenekar két különleges koncertet is ad a nyáron, az egyik ráadásul a „szuper” jelzővel is el lett látva és a Szigeten lesz, a másik pedig itt volt. Az EFOTT-os koncert amolyan főpróba lehetett, de persze egy önálló Csík-fellépés is ilyen, sőt ott inkább Lovasi András csujjogat, itt meg Presser Gábor dörmögött.
A koncert olyannyira a nyitóprodukció volt, hogy nem csak a sietve kialakított parkolóban (két napja kaszálhatták le a füvet), hanem a színpad előtti téren is tücskök ugráltak el a lábunk elől. A főiskolások nem vették még át az uralmat a terület fölött, de a csata valószínűleg szerdán eldől, ugyanis az EFOTT már kedden telítettnek tűnt, és nem is a bulihelyszínek, hanem a kemping rész. Utóbbi nem kis fejfájást okozhat a szervezőknek, ugyanis bővítési lehetőség vajmi kevés akad, de majd kiderül.
Déli szomszédaink tudnak élni: Hideout fesztivál címen összegyúrták a Szigetünket a Balaton Sounddal, hogy Pag szigetére csábítsanak június 29. és július 1. között mindenkit, aki fürdőruhában akar tombolni Skrillex, Benga, Tiga és Ricardo Villalobos buliján, hogy aztán dupstep dallamokra ugorjon seggest egy trambulinról az Adriai-tengerbe.
A Csík zenekar idei koncert-naptárában nyárra már nem túl sok üres hely akad. Fesztiválról fesztiválra járnak a különleges vendégekkel tarkított műsorukkal. Az EFOTT nyitónapján például Presser Gábor és a Magna Cum Laude-énekes Mező Mihály is velük lesz a színpadon. Csík János zenekarvezető-hegedűssel beszélgettünk.
Kedden indul az EFOTT, ami az egyik legrégebbi fesztivál Magyarországon. Az évek során számos helyszínen megtartott vándorló eseménynek idén Velence ad otthont, ahol a hazai zenekarok mellett a retró jegyében még Dr. Alban és a Brooklyn Bounce is fellép.
Az idei EFOTT egyik különlegessége, hogy a szokásoktól eltérően nem egy, hanem két nagyszínpad is lesz majd. A nyitónap a Csík Zenekarra épít, méghozzá egy különleges koncert keretein belül, ahol vendégként Presser Gábor, Dresch Mihály és a Magna Cum Laude-s Mező Misi is megjelenik. „A legrégebben működő hazai fesztiválra egy kultikus együttest szerettünk volna elhívni. A Csík Zenekar eddigi munkássága indokolja, hogy az EFOTT nyitónapján lépjenek fel vendégművészeikkel együtt” – mondja Maszlavér Gábor szervező.
Fülöp Zoltán, a Volt fesztivál egyik alapítója a tavalyi 102 ezer után idén 100 ezer résztvevőre számított, de végül csak 95 ezren buliztak szombatig Sopronban. Az idei Volton fellépett többek között a Faith No More, a Skrillex, a Snow Patrol, az Iggy&The Stooges, a Lostprophets, a Röyksopp, az Enter Shikari, Chase & Status, a Simple Plan, a Hadouken!, Katy B, Mac Miller, a hazai sztárok közül például a Quimby, a Tankcsapda, a Csík Zenekar, a Kiscsillag, a Brains, a Vad Fruttik, a Carbonfools, a 30Y, az Irie Maffia, a Péterfy Bori & Love Band, a ColorStar, a Compact Disco, a Heaven Street Seven és a Magashegyi Underground.
Az exkluzív fellépők között nem kisebb nevek fordultak meg Sopronban, mint a magyar Sting, azaz Ákos, Yonderboi és a nyolcvanas évek legendás underground csapata, a Sexepil. Az első, 1993-as fesztiválon egyébként még csak öt zenekar és egy 800 fős közönség vett részt, idén viszont már kétszáznál is több produkciót, köztük másfél tucat világsztárt vártak a Lővér kempingbe és a harkai platóra.
A Stooges fellépése akkor is a legjobb dolog volt, ami a Volttal történhetett, ha az egész tényleg csak és kizárólag arról szól, hogy Iggy Pop elvitte az idő közben nyugdíjassá vált régi spanjait koncertezni. Ahogy utoljára 2006-ban a Szigeten, úgy most sem tartalmazott meglepetést a koncert, nagyjából jól lehetett tudni, hogy épp annyi változást hozott az akkori produkcióhoz képest, amennyit James Williamson gitározása hozott az idő közben elhunyt Ron Asheton helyett: az első két Stooges-lemez mellett most a harmadik Raw Powerről is hallhattunk dalokat.
Ezzel az eddigieknél is többet kaphatott meg Sopron a Stooges-életérzsésből, amihez még az is hozzá adott, hogy az egész épp olyan szarul szólt, mint ahogy lemezen is tette. Mellé megkaptuk Iggyt, és a gyakorlatilag bárkikből összeszedhető háttérzenekarát, akik kínosan ügyeltek rá, hogy véletlenül se vonják el a figyelmet a frontembertől. Ez a projekt összejött, lehet itt zenekarozni, de egy másodpercre sem merült fel, hogy a Stooges koncertre nem egy one man show. Annak viszont tökéletes: a frontember mindent megcsinált, amit az enciklopédiában megtalálunk a minőségi frontember szókapcsolat alatt. Fetrengett, ölelkezett, rajongókat hívott a színpadra – bár ez utóbbi nem tűnt annyira spontánnak, mint a Szigeten látott performanszon.