Index Vakbarát Hírportál

Prince szerdán is volt a Szigeten

2011. augusztus 12., 11:17 Módosítva: 2011.08.12 11:17
13

Kétségtelen, hogy az idei Sziget nagyrészt a nulladik napon fellépő Prince-ről szól. A legendás zenész két és fél órás koncertet adott a fesztiválon, ami mellé két estére is lefoglalta az A38 Hajót, hátha kedve lesz még klubban is zenélgetni egyet. Ha újabb bulit nem is láthattunk tőle, azért okozott még meglepetéseket a fesztiválnak, ugyanis szerdán az Európa Színpadon megnézte barátjának, Ana Mourának a fellépését. Most biztos mindenki arra kíváncsi, hogy normál látogatóként tette-e ezt, de erről csak annyit tudunk, hogy nem, volt némi dolguk a szervezőknek a művész úrral.

Erre hivatkozva a fesztivál sajtósai felhívják a figyelmet, hogy érdemes a nagyszínpadok mellett csemegézni az egyéb színpadok és sátrak műsorából. Csütörtökön például a már említett Európa Színpadon lép fel egy finn “intézmény”, korosztályának legsikeresebb zenésze, Ismo Alanko, és ajánlják még a Nagy Utcaszínház helyszínét, ahol a német Pan.Optikum társulat produkcióját élvezhetjük.

Harmincasok hardcore-bulija

2011. augusztus 12., 11:17 Módosítva: 2011.08.12 14:43
41

A Sziget első napján lehetőségünk nyílt szemügyre venni, hogy mire szórakoznak a tinik/fiatalok most, és mire szórakoztak a kilencvenes években, már ha punkra vágytak. Markáns különbségeket találunk, és talán nem túlzás kijelenteni, hogy akkor jóval eredetibb zenekarok nőttek ki a semmiből, mint az ezredforduló után. A Rise Against és a Suicidal Tendencies koncertjéről beszélünk most.

Első látásra összehasonlíthatatlan a két zenekar. A Suicidal a punk és a hardcore mellett bőven használ metál és funk hatásokat, a Rise Against meg legfeljebb a hardcore dühét próbálja magába építeni, de azt is inkább csak külsőségekben és a politikus mondanivalóval. Mégis: a koncertek közönségén látszott, hogy míg a Rise Against nagyrészt a baseball sapkás, vagy belőtt hajú tiniknek játszott, a Suicidal a náluk tíz-, esetleg húsz évvel öregebbeknek, akik persze magukból kikelve buliztak.

Teljes bejegyzés

Eltűnt fiatalt kerestek a Szigeten

2011. augusztus 12., 08:15 Módosítva: 2011.08.13 16:18
65

Eltűnt három magyar fiatal az Óbudai-szigetnél csütörtök este - közölte Budapest rendőrfőkapitányának bűnügyi helyettese pénteken a fővárosban, egy más témában tartott sajtótájékoztatón. Fülöp Valter kérdésre válaszolva elmondta: a fiatalokat, akiknek a kilétéről egyelőre semmit nem tudni, a szigeten és búvárokkal a vízben jelenleg is keresik.

Marinka Csaba, a Sziget Fesztivál kommunikációs vezetője az MTI-vel azt közölte, hogy nem a rendezvény, hanem a Hajógyári területet biztosító szolgálat lett figyelmes a fiatalemberekre a Hajógyári-szigetre vezető H-hídhoz közelebb eső részen, de még a fesztiváltól távol, a vízparti bozótosban.

A biztonságiak felszólítása ellenére, előlük menekülve, a fiatalok a vízbe vetették magukat; a biztonsági emberek ekkor kérték a fesztivál vízi mentőinek segítségét, akik a helyszínre siettek és átvizsgálták a területet, de nem találtak senkit - mondta a kommunikációs vezető.

Nem veszhetünk el a Szigeten

2011. augusztus 11., 16:30 Módosítva: 2011.08.11 16:30

Négy mobilos szoftver készült kimondottan a Sziget fesztiválra, ezek közül a Sziget 2011 néven futó a hivatalos app. Nagyjából ugyanúgy néz ki a két fő platformon, az Androidon és az iOS-en, csak apróbb eltérések vannak a kezelőfelületen. Androidon több helyet kapott a tartalom, mert a menü külön gombbal előhívható. Nagyon látszik, hogy a szoftver tervezésekor az iPhone volt a minta, mert a fellépők listája az androidos programban is az iPod zenelejátszóra hajaz.

Kiváló lett az időpont alapú programkereső, ami úgy néz ki, mint a tévék elektronikus műsorajánlója. Egy vékony piros vonal jelzi az aktuális időt, laza ujjmozdulattal lapozhatjuk végig a listát. Egy adott programra bökve megjelenik annak részletes leírása, és ha érdekes, egy nagy csillagal megjelölhetjük. Ez aktiválja az emlékeztetőt, és Androidon azt is megadhatjuk, hogy 10, 15 vagy 30 perccel a koncert előtt kérünk riasztást.

Sajnos nem sípol a szoftver, ha egy időpontban két programot is bejelölünk, márpedig ez könnyen előfordulhat, mert külön-külön lapon kell végignézni zenei, színházi és civil műsort. A program másik elbénázott része a térkép. A Google Maps műholdas nézetén csak üres rétek látszanak, pedig a színpadok jellegzetes látványa alapján mindenki rögtön tudná, mi merre van. A navigációt nehezíti, hogy térképen megjelenő színes ikonokat egyesével kell végigkattintani, csak így válik láthatóvá a helyek neve.

Apróbb hibái ellenére a Sziget 2011 kötelező mobilos segédeszköz.

A másik ajánlott alkalmazás a Szig.it, amely az Android Marketen már elérhető, és úton van az iPhone szoftverboltjába is. Ennek a legkevésbé kiforrott a programkeresője. Betűrend szerint pörgethetjük végig a napi kínálatot, és nincsenek látványos táblázatok, sem részletes magyar nyelvű leírások.

A Szig.it mégis kihagyhatatlan, mert profi közösségi alkalmazás. Első indításakor összeköthetjük a Facebook és FourSquare profilunkkal, és ez alapján tudjuk, hogy a barátaink milyen koncertekre mennek, hol vannak éppen. Ha meguntuk a céltalan sodródást, könnyen összefuthatunk valakivel.

Felszállt a Vodarigó

Furcsa programok is születtek, ilyen például a Stage Manager, amelynek a neve alapján azt hihetnénk, hogy az építő/bontó csapatnak készült, és csak véletlenül küldték be a nyilvános szoftverboltba. De nem így van, ez is egy programajánló alkalmazás.

Különlegességét az adja, hogy kiadójának neve Origo Zrt., leírásában is van egy magentás utalás, de a szoftver egy bazi nagy Vodafone logóval indít, és az interfész ennél pirosabb már nem is lehetne. Talán megörökölték a Magyar Telekomtól, és elfelejtették kijavítani a régi hibákat.

Közepesen jó program, de ebben is vannak jó ötletek. Ezen lehet a leggyorsabban végignézni a bejelölt koncerteket, és gyorsan végignézhető a fellépők listája. Még híreket is tolnak az Android értesítési területére, ami jó is lenne, ha lenne köztük legalább egy hasznos hír.

Gyengére sikerült a Vodafone Sziget nevű alkalmazás is, amelyben nem lehet kedvenceket kijelölni. A térképen is csak a színpadok látszanak, tehát nem érdemes ezzel navigálni, ha egy kocsma mellé beszéltünk meg randevút. Pár jó ötletet azért ebben is elsütöttek, a program megmondja a legközelebbi színpad nevét, és egy oldalsó fülre kattintva lekérhető az 1 órán belül kezdődő programok listája.

Megabitek mindenkinek

Semmit nem érnek ezek a mobilos szoftverek, ha nincs hozzájuk netelérés, márpedig nem valószínű, hogy a több tízezer külföldi vendég roamingtarifás mobilnetre szeretné elkölteni minden félretett pénzét. Nem is kell, mert a Szigeten van ingyen wifi, legfeljebb fél megabit jut egy-egy júzernek.

Az Ace Telekom brutális infrastruktúrát épített ki, 1 gigabites optikai és rézdrótos hálózaton mennek az adatok a nagyobb csomópontokig. Ezekre csatlakoznak a biztonsági kamerák, a jegypénztárak, a feltöltőpontok és más fontos informatikai rendszerek, valamint az Internet sátorban elhelyezett száz laptop, amelyekkel szintén ingyen lehet netezni.

Mikkey Dee: Nem vagyok egy Bear Grylls

2011. augusztus 11., 14:07 Módosítva: 2011.08.11 16:32
62

Mikkey Dee-re, a Motörhead görög származású, svéd dobosára elcsépeltek már minden létező jelzőt, amit egy rockdobosra el lehet, csak azt nem nagyon írja le senki, mennyire közvetlen, jó fej csávó, aki imád zenélni, a fiával focizni a kert végében és a sportkocsi-kollekcióját tutujgatni, már amikor nem melózik éppen. A zenekar szerda délutáni Sziget-bulija előtt egy órával esett be Budapestre Svédországból, és szinte csak arra volt ideje, hogy egy kis Snus-t tömjön a szájába, ami egyfajta füstnélküli dohénytermék, amit az ember a felső ajka mögé tol be, amitől olyan feje lesz, mint egy inverz szájú Keresztapának.

Jó ez a Snus?

Nem tudok róla leszokni, de legalább nem cigaretta és nem bagó, amitől köpköd az ember. Elvan vele az ember.

Van neked olyanod, hogy szabadidő?

Nem sok, de akad. Nézd, 1986 óta tulajdonképpen folyamatosan turnézok minden évben, és általában évente veszek fel egy lemezt. Ez így volt a King Diamonddal, és így van a Motörheadben is, egy év kihagyés volt a turnét tekintve, az 1989-es, amikor 11 hónapon át vettünk fel egy kibaszott lemezt, az Up from the Ashes-t Don Dokkennel. Na, akkor nem turnéztam, de nem volt olyan nap, amikor nem szerettem volna inkább úton lenni. Fura ez, mert fárasztó a turnézás, nem is mindenki bírja idegrendszerrel, de engem úgy látszik, erre raktak össze. A Motörheaddel évi 200 koncert is belefér, doboltam már törött csuklóval és lábbal is, komolyan.

De ha éppen nem turnézol, akkor mit csinálsz? Otthon is dobolsz?

Nem, olyankor nem foglalkozom a zenével, tudod, a Volvo-gyárból sem úgy megy haza a csávó, hogy otthon autókat szereljen össze hobbiból. A fiaimmal vagyok, amennyit csak lehet, és intézem a házammal kapcsolatos dolgokat, mert hihetetlen mennyi szarság felgyűlik, míg az ember nincs otthon. Aztán ott vannak az autóim, meg a haverok is, szóval el tudom én tölteni az időt, hidd el.

A nagyobbik fiad úgy tudom, focizik. Ügyes gyerek?

Igen az, nem tőlem örökölte. Egy svéd elitklubban játszik, a korosztályos csapat egyik legjobbja. Amikor múltkor Magyarországon játszottunk, a Hegyalján, majdnem lekéstem a bulit, mert a fiam a korosztályos válogatottban játszott, és nem hagytam volna a ki a meccsét semmi pénzért. És ha már foci, nemsokára jön a svéd-magyar meccs, az mindig fasza szokott lenni.

Teljes bejegyzés

Sötétben mindig könnyebb

2011. augusztus 11., 13:20 Módosítva: 2011.08.11 14:10
7

A két zenekar közül egyértelműen az Interpolnak volt nehezebb dolga. Egészen egyszerűen azért, mert a New York-i együttes mindig inkább hangulatban utazott, mint dalokban, és az ő hangulatukat speciel nem egy még világos, szeles mezőre álmodták meg. Nem véletlen, hogy az Interpol zenéje még a magyar Cure- és Depeche Mode-klubok igen vastag falát is áttörte: ez a hangulat melankolikus, sötét, elég egyszerű érzelmi húrokon játszik. Amivel még nem lenne nagy baj, hiszen a popzene nagy része is ezt teszi, csak hát, ismételjük el, ezek az érzelmi húrok nem egy mezőn szólnak a legszebben.

Nem lehet véletlen, hogy ahogy az együttes koncertjének vége felé közeledve egyre sötétebb lett a Szigeten, úgy erősödött a színpadi produkció is. Nyilván a műfaj ősatyja, az Interpolra is érezhetően erős hatással levő Seress Rezső Joy Division sem lett volna akkora legenda, ha mindig csak fesztiválok főfellépőjének előzenekaraként játszhatnak. Paul Banks énekes hangjához, komorságához, félszeg mosolyához, a bársonyos-füstös fényekhez csak az este illik.

Teljes bejegyzés

A sipítozó szépség és a harákoló szörnyeteg

2011. augusztus 11., 13:01 Módosítva: 2011.08.11 16:41

Metálban erős külföldi nevekkel kezdett a Sziget, a papírformának megfelelően: a holland Within Temptation szinte hazai pályán játszott és simán győzött, a Motörhead meg ugye a Motörhead, ők mindenhol nyernek. Ennek ellenére mindkét koncertről nehéz volt írni, mi azért megpróbáltuk.

Állítólag akár 14 ezer holland is megfordulhat az idei Szigeten, így hát a Within Temptation felléptetése biztonsági játéknak mondható a szervezők részéről. Bejött, lazán megtelt a rock-metál színpad új helyszínének környéke, és még leghátul is ugráltak, az odaadással tehát nem volt gond.

Tulajdonképpen semmivel sem volt, leszámítva azt, hogy eltelt a koncert fele, mire rádöbbentem, itt bizony csak vesztes lehetek. Ha rosszat írok, rajongók százait sértem meg, akik látható jelét adták annak, hogy kevés jobb buliban jártak az idén, ha jót írok, akkor (figyelem!, magas labda kommenteléshez) magamat köpöm le, mert sajnos nem voltam elragadtatva a hallottaktól. Legjobb, ha nem írok semmit, gondoltam, és tartom is magam ehhez.

Teljes bejegyzés

Kiver a víz a Starbuckstól - interjú a Rise Against énekesével

2011. augusztus 11., 12:16 Módosítva: 2011.08.11 14:32
189

Tim McIlrath a punk-rockban utazó Rise Against énekes-gitárosa. Punk gyökerekkel bír, már tiniként megalpította a Baxter nebű punkzenekart, és azóta is folyamatosan zenél. A Rise Against 1999 óta létezik, eddig hat albumot jelentettek meg, turnéznak, mint a meszes, és nagyon szeretnek politizálni. Az énekessel a Sziget Nagyszínpadán szerda délután adott koncertjük előtt beszélgetünk pár percet.

Hogy tetszik Budapest?

Most jön a sablonválasz, hogy imádom, blabla, de tényleg szeretem, már harmadjára vagyok itt, és most a feleségemet is elhoztam magammal, mert úgy voltam vele, hogy ezt a helyet neki is látnia kell. Az európai nagyvárosok közül a keleti régióban maradt pár olyan, mint Prága, Varsó vagy Budapest, ahol a város, az ország történelme, hagyományai a mai napig prominensen jelen vannak. Ez pótolhatatlan, olyan dolog, amire vigyázni kell, mert ha megnézel egy nyugat-európai várost, Londont, Amszterdamot vagy Berlint, mind ugyanolyan, Starbucks minden sarkon, amitől a víz kiver.

Az már nálunk is van.

Ó, bazdmeg, meneküljetek, itt a vég.

A zenekar kisebb kiadónál kezdte pályafutását, aztán jött a Geffen, most meg az Interscope. Miért jobb egy nagy kiadóál melózni?

Mert megkapod a gépezetet a hátad mögé. Ha nem vagyunk nagy kiadónál, most nem a Szigeten játszunk, és nem nem interjúzok, hanem egy kis fesztiválon keresek éppen egy üveg vizet (mert az öltözőbe nem tettek) és a kutya sem foglalkozik velem. Így meg csak az a dolgunk, hogy felmenjünk a színpadra és játsszunk, ami nagy könnyebbség, mert arra koncentrálhatunk, ami igazáén fontos. Az is nagyszerű, hogy megszervezik az interjúkat, foglalkoznak velünk, népszerűsítik a zenekart, és természetesen azt sem szabad kihagyni, hogy saját terjesztői hálózatuk van.

Teljes bejegyzés

Mint a planetárium, csak pörgősebb

2011. augusztus 11., 11:57 Módosítva: 2011.08.11 15:12
21

Miközben minden egész eltörött és minden szerelem darabokban, addig az Empire of the Sun egy óra alatt megszerettette a jövőt és az űrt. A koncepciózenekaroknak sok veszélye van, de ha jól csinálják, akkor még a legunalmasabb számokat is fel tudják dobni. Így tett a fantáziavilágot a nyolcvanas évek hangzásából építő Empire of the Sun is.

A Burn Party Aréna előtti tér félelmetes hellyé vált nem sokkal a koncertkezdés előtt, a bejáratnál csak az látszott, hogy sok-sok külföldi mindent megtesz riadalmában, így például vaskorlátokat tol arrébb, hogy bejusson a koncertre, ami laza fél órát csúszott.

Miért fontos ez? Mert a közönséget alaposan kiéheztette az ausztrál duó, az Empire of the Sun, míg a Standing on the Shore-ral belekezdtek. Valahogy így kell megkreálni egy színpadi bejövetelt: a jövőben vagyunk, amikor Gerendai Károly már régen elköltöztette kedvenc prémiumfesztiválját Zamárdiból előbb Horvátországba, majd valamelyik kisbolygóra, és az Empire of the Sun a háttérzene az űrrepülőn.

Első albumuk, a Walking on a Dream 2008 végén jelent meg, és bár elég vegyes benyomásokat szült a kritikusokban, az megkérdőjelezhetetlen, hogy van rajta néhány rögtön megjegyezhető, sőt szerethető dal. A Walking on a Dream és a We Are the People mindenképp ilyenek, vagy mellettük lemaradva a Standing on the Shore. A többivel azért vannak problémáim, de szerencsére élőben nagyon sokat segített a zenekar lelkesedése, mégha a hangosítás nem is volt a legjobb.

Teljes bejegyzés

Megnyílt a European Meeting Point

2011. augusztus 11., 10:05 Módosítva: 2011.08.11 10:05

Négy civil szervezet mutatkozik be az idei Sziget fesztiválon a European Meeting Pointon, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének rendezvényhelyszínén, amelynek hivatalos megnyitóját szerdán tartották.

A szigetlakók megismerkedhetnek a cafebabel.com tízéves európai magazinnal, a Corvinus Külügyi és Kulturális Egyesülettel, a Pillar Alapítvánnyal és AEGEE - Budapesttel, Európa egyik legnagyobb ifjúsági szervezetével. Ugyancsak a European Meeting Pointon kapott helyet az E4U!, a belga, francia, német, holland, brit és svájci együttműködésből létrejött nemzetközi segítségnyújtási szervezet, amelyhez a külföldi szigetlátogatók fordulhatnak például úti okmányaik elvesztése esetén.

Teljes bejegyzés

Olyan gyönyörű nők voltak, borzalmas

2011. augusztus 10., 23:42 Módosítva: 2020.08.10 23:55
1140

Elmarad a titkos Prince-koncert

2011. augusztus 10., 18:51 Módosítva: 2011.08.12 14:44
19

Már Prince szigetes koncertje előtt terjedt a pletyka, hogy nem ez lesz a funky- es diszkóherceg egyetlen fellépése Budapesten. A stáb állítólag két napra kibérelte az A38 hajót, hogy ott meglepetéskoncertet is adjon.

Teljes bejegyzés

A Művész, akit megint Prince-nek hívnak

2011. augusztus 10., 13:28 Módosítva: 2016.04.22 01:10
657

Ha elhiszed, hogy rendjén van az, ha valaki ötven év felett flitterben, magassarkú, fehér szőrös csizmában és vörös zakóban flangál a színpadon, és hogy nincs a világon szexibb egy sikongató, hisztis hercegnél, bezárul a kritika tárháza.

Prince húsz éve ugyanúgy néz ki, ugyanazt csinálja, és ugyanúgy tízezreket vonz be a koncertjeire, nála nagyobb hatású popzenész valószínűleg jelenleg nem létezik. Az, hogy első magyarországi Sziget nagyszínpados koncertje jól sikerül, nem igazán volt kérdés, a szerkesztőségben orális szexért osztották a jegyeket. Prince keddi koncertje azonban nem csak jól sikerült, hanem konkrétan tökéletes volt, az első hangtól és mozdulattól az utolsóig.

Bő félórás késéssel jelent meg a színpadon egy karcsú jelenés, egy délibáb a reflektorfényben, a Művész, Akit Korábban Úgy Hívtak, Hogy A Művész, Akit Korábban Prince-nek hívtak, és aki egy időben egy útjelző tábla, egy vadászkürt és egy csiga nászából fogant idétlen jelet használt név helyett – nevezzük őt most az egyszerűség kedvéért Prince-nek.

A pop hercegéről az hírlik, hogy rémes hangulatember, és ez a koncertjein is meglátszik. Szerencsére a Sziget nulladik napján jókedvű volt, így nem haknit, hanem örömzenét kaptunk. Ez nemcsak a koncert bő két és fél órás hosszán látszott, hanem azokon a csupafog mosolyokon, amiket a könnyűzene kakaduja az őt kísérő vérprofi zenészekre villantott. És persze azon, hogy Prince több dalnál átalakult A Művésszé, Aki A Közönséggel Keresteti Meg A Gázsija Jelentős Részét, és ez kimondottan jól állt neki. A folyamatos közönségmozgatás és -énekeltetés természetesen simult a koncertbe, de azért így is meglepetés volt, hogy az utolsó előtti ráadásszámnál Prince felhívott 15-20 embert táncolni a nagyszínpadra.

Bár Prince már az első számtól slágerekkel bombázott - elhangzott a Pop Life, a Musicolgy, a The One és a Cream - a tömeg nyilvánvalóan a Purple Raint követelte.

Teljes bejegyzés

A magyar pop a hegedűk mögé menekül

2011. augusztus 10., 13:28 Módosítva: 2011.08.10 16:19
177

Prince árnyékában, a világzenei nagyszínpadon egymásnak estek klasszikus- és popzenészek, és bár volt dobpárbaj, inkább csak eljátszottak egymással.

Különös helyzet alakult ki kedd este a világzenei színpadnál a fergeteges Prince-koncerttel párhuzamosan. Mintha Bartók kihívta volna pofozkodni Petőfit, de az első ütésváltás után mégis összeborulás lett a dologból.

Az egyik térfélen az MR Szimfonikusok, a másikon az MR2 jelenlegi kedvencei: mégis ugyanazt játszották, közösen, de mégis máshogy. A rádió átalakulása miatt sokat veszített néhány évvel ezelőtti különleges helyzetéből az MR2, ezért kampánynak se volt utolsó a koncert, de azért ez nem egy rádiós roadshow volt, hanem egy igazán különleges koncert.

Legalább ötven ember a színpadon, mindegyik kezében hangszer. A nagy zenekari felállás megszelidít, újraértelmez és elemel, talán a közönség szeretete is a nagyszabású popnak szólt. A leghétköznapibb dalnak is jót tud tenni egy jó komolyzenei hangszerelés, pláne néhány magyar slágernek.

Teljes bejegyzés

Öt másodperc egy korsó sör

2011. augusztus 10., 11:16 Módosítva: 2011.08.10 11:17
71

A Szigeten csapolt sörröl minden évben megtudunk valami újat: kiderítettük már, hogy nem vizezik, sőt azt is, hogy picit megrázhatja az embert. Az idei újdonságok technikai jellegűek: egy gyorscsapoló berendezés és egy négykorsós papírtálca.

A gyorscsapoló a nagyszínpaddal szemközti Dreher pultban található. Karcsú kis berendezés, ami öt másodperc alatt teletölt egy félliteres poharat. A Dreher Sörgyárak Zrt. kedd este mutatta be egy sajtótájékoztatón – alaposan teszteltük, mit produkál, és arra jutottunk, hogy ugyanazt a minőséget hozza, mint a hagyományos pultban csapolt Dreherek. Sajnos csak ez az egy van a Szigeten, elkelne belőle még pár tucat a forgalmasabb pultokhoz. A négykorsós papírtálca neve pedig magáért beszél: könnyen lehet vele szállítani egyszerre több sört. Aki fogott már össze három-négy tele műanyag korsót, amiknek folyton benyomódott az oldala, értékelni fogja.

A cég egyébként idén az Ability Parkkal együttműködve jelzi a Sziget társadalmi szerepvállalását. A fesztiválon mindenféle játékok – például söröskupakokból kirakhat Braille-írás – hívják fel a figyelmet a megváltozott munkaképességűek elfogadására. A leglátványosabb attrakció pedig továbbra is a Dreher in the Sky, vagyis a bárpult, ahol ötven méterrel a sziget fölött lehet meginni egy korsó sört. Belépő nincs, csak a sört kell kifizetni, illetve a sort kiállni.

Jók a csajok, a borok, na meg a program

2011. augusztus 9., 20:56 Módosítva: 2012.07.05 14:31
273

Mivel a legjobb fizetni a fesztiválokon?

2011. augusztus 9., 20:13 Módosítva: 2011.08.09 20:13
25

Idén a Sziget Kft. által szervezett rendezvényeken a készpénzes fizetést felváltotta a kártyás, de erről már rengeteg szó esett, még videón is megörökítettük a kalandokat. Van, aki szerint átok, van, aki szerint megváltás, a legtöbben viszont a ködös és bonyolult összeesküvési elméletek legyártása után egyetértenek abban, hogy biztos jól megszedte magát ezen valaki. Elméletfüggő, hogy ki.

Végigcsináltuk a Voltot metapay kártyával, aztán teszteltük a szerbiai Exit fesztivál money tokenjeit, majd a Hegyalján visszatértünk az alapokhoz . Lelőve a poént állíthatom, már az első nap után szeretetteljes arccal simogattam a táskámban maradt NFC-kártyát, annyira hiányzott.

Az Exit fesztivál több éve használja ezt az érmés módszert. A szervezőktől megtudtuk, külön kis sztorijuk van zsetonoknak. Évekkel ezelőtt beleépítették a marketingkampányba, hogy ez a fesztivál semmihez sem köthető, ez külön ország, maga az Exit állam. Mindenki kapott útlevelet, amivel beléphetett a fesztiválra, és kitalálták, hogy legyen akkor saját pénzegységük is. Ezek lettek a money tokenek, de hívjuk inkább zsetonoknak, az egyszerűbb. A zsetonok bevezetése azt eredményezte, hogy jól észrevehetően csökkentek a sorok, gyorsabb lett a kiszolgálás, nem volt gond a pénzváltással, úgyhogy maradt az Exit hivatalos fizetőeszköze. Egyszerűnek hangzik, annak is tűnik, korántsem az.

Teljes bejegyzés

Mobiltelefonnal sem olcsóbb a sör

2011. augusztus 9., 20:11 Módosítva: 2011.09.20 10:48
54

Kormányok, pénzintézetek és kereskedők küzdenek azért, hogy visszaszorítsák a készpénz használatát, mert a papír elkopik, körülményes a szállítása, az évezredes fizetési rendszer megérett az átalakításra. A digitális pénz lendületes növekedés előtt áll, iparági guruk szerint 2015-ben már 588 millióan használják pénztárcaként az okostelefonjukat. A Vodafone azt szeretné, ha Magyarország lakossága is a júzerek közé kerülne.

A mobilszolgáltató a bevezetés első lépéseként a Sziget fesztiválon teszteli új rendszerét. A zártkörű béta tesztben az alkalmazottaknak és nagyjából két tucat újságírónak osztottak ki 250 Samsung Galaxy S Plus okostelefont, amelybe beleépítették a Metapay által működtetett Fesztiválkártyát. Ez a költőeszköz nagyjából pont működik, mint a Sodexho kajautalvány: lejárati idejéig költhetjük el az elfogadóhelyeken.

A Vodafone választhatott volna olyan okostelefont is, amelyben gyárilag benne van a pénztárcát kezelő NFC-csip (ilyen például a Nexus S), de ehelyett a Gemaltótól vettek pár száz SIM-kártyát, amelyen lifeg egy nagy antenna és egy rádiós csip, és azt rakták egy normál androidos mobilba. Ez a csip tárolja többszörösen titkosított adatainkat, ezt olvassa le a pénztárgép. A plasztikkártyához képest annyi újdonság van a mobilosban, hogy nem kell állandóan a feltöltőpontokhoz rohangálni, a Vitamax SIM-ről pár gombnyomással lehet pénzt áttölteni a fesztiválkártya egyenlegére.

Teljes bejegyzés

Még soha nem volt ennyire sem korszerű a Sziget

2011. augusztus 9., 17:10 Módosítva: 2011.08.09 17:10
13

Noha a Szigetet nem feltétlenül a legaktuálisabb fellépők névsoráért szeretjük, azért idén is bőven akadnak olyan előadók, amelyek még a haladó szellemű poprajongók, a tudatos zenefogyasztók és a trendhajhász indie-kölykök érdeklődését is kivívják maguknak. Vagy legalábbis egykor kivívták, és azok szavatosság ideje még nem járt le.

A Gesztiválon túli dimenzióban Prince nulladik napi koncertje mindenképp érdemes arra, hogy az ajánlónk elején kössön ki. Tudjátok, az a faszi, amelyik nemcsak Grammy-t nyert, de még a rock 'n'roll halhatatlanjainak névsorába is bekerült. Purple Rain, meg ilyenek. Kötelező.

Teljes bejegyzés

Nem jutott be a Szigetre a tüntető

2011. augusztus 9., 15:41 Módosítva: 2011.08.09 15:41
129

Nem engedte be a budapesti Sziget fesztiválra az előzőleg a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) nevében demonstrációt bejelentő férfit a biztonsági szolgálat.

A fesztivál helyszínére, a Hajógyári-sziget Nagyrétjére meghirdetett tüntetés bejelentője, Gyimesi Zoltán kedd reggel próbált meg bejutni a Szigetre, de a biztonsági szolgálat jegy hiányában visszafordította, és rendőri segítséget kért. A rendőrök a biztonsági szolgálatra bízták, hogy átengedik-e a férfit.

Teljes bejegyzés

A Szigeten is van Balaton Sound

2011. augusztus 9., 14:33 Módosítva: 2011.08.09 14:33
20

Nem ma volt, amikor az elektronikus tánczenék kedvelői folyton azért sírtak, mert a Szigeten csak hínárhajú rockerek vannak és nincs elég nekik való zene, a punkok és a metálosok meg azért, mert egyre több a köcsög technós. Az azóta eltelt időben sok minden megváltozott, a rockerek már külön nagyszínpadot kaptak, és hosszú évek óta olyan a kínálat elektronikus tánczenéből is, hogy abból simán lehet egy szép, hosszú összeállítást készíteni. Ez következik most.

Nagyszínpad

A nagyszínpad soha nem arról volt híres, hogy ez előtt rendezik a legnagyobb techno-veretéseket, vagy, hogy itt mutatná be valami 19 éves suhanc, hogy mi lesz a jövő hangzása, de azért időről-időre fellépnek népszerű elektronikus formációk, és már olyan is volt, hogy Fatboy Slim pakolta a lemezeket. Idén ugyan DJ-szett nem lesz, és megússzuk a sokadik Faithlesst is, viszont itt lesz a Prodigy, akiknek a jelenlétéért már több ízben is magyarázkodnia kellett a szervezőknek, de állítólag a külföldiek még mindig nagyon akarják őket. A régi nagy nevek közül jön a Chemical Brothers is, ők sem először járnak itt és nem is aktuálisak, viszont tavalyi albumuk, valamint egy idei filmzenelemezük óta még éppen nem léptek fel Magyarországon. Akadnak persze frissebb zenekarok is, például itt kapott helyett az elmúlt évek egyik legkedveltebb, legutóbb Grammy-díjal is jutalmazott szintipop-formációja, a La Roux, akik bár közelgő új lemezük anyagának valami teljesen mást ígérnek, azért számíthatunk rá, hogy Elly Jackson nem egy szál dobozgitárral fog dalolászni, mint ahogy az elektronikát igyekszik több más dologgal kombinálni a főleg tinédzser rajongókra építő Hadouken! is. Ők tavaly felléptek egy budapesti gólyabálon, akkor elmondtuk röviden, amit tudni érdemes róluk.

Teljes bejegyzés

A viccelődő termékmenedzser drámája

2011. augusztus 9., 10:45 Módosítva: 2011.08.10 13:46
1359

Ha a Sziget kellemes meglepetése Prince lesz, akkor a kellemetlenebb a Gringo Sztárral, a Jazz + Azzal és a Rapülőkkel is fellépő wannabe popsztár, Geszti Péter koncertje volt. Az állandóan szerepelni és bizonyítani vágyó tehetséges termékmenedzser két és fél órás, számunkra érdektelen, ám sokak számára biztos sikeres és emlékezetes koncertet adott a Szigeten.

A Gesztiválnak nem lett volna szabad megvalósulnia több okból sem. Sorba vesszük: Geszti Péter minden akarata ellenére sem lett közkincs a popkultúrában, a Szigetnek egyáltalán nem tesz jót egy ilyen főfellépő és igény sem volt rá.

Áprilisban jött az elég meglepő hír, hogy a Sziget mínusz egyedik napját Geszti Péter szerzői életműve köré építik fel. Ezt a napot külföldiek mellett olyan magyarok töltötték meg, akik valószínűleg a Szigetre csak ezért az egy programért jönnek ki, így új célcsoportot szólított meg. Geszti egy hétre rá a szokásos, lehengerlő és irigylésre méltó magabiztosságával bejelentette, hogy új projektet hoz létre a Szigetig, a borzalmas nevű Gringo Sztárt.

Geszti minden bizonnyal saját fejéből pattant ki teljes erejében és szépségében, tele ötlettel és tenni akarással, és mivel a komolyabb mitológiák már tele voltak ilyen karakterekkel, minden hagyománytól függetlenül saját történetet kezdett írni. Miután Geszti túl volt önmaga megteremtésén, előbb maga köré csapatot, majd a csapat köré érdeklődést, az érdeklődéshez meg közönséget teremtett. Aztán az Arccal, a Cirque Du Soleiltől átvett alapokra írt Magyarország-dallal és a Nemzeti vágtával meg Magyarországot is csinált volna magának.

Geszti nagyon jó termékmenedzser, ez a legfontosabb tudása, amit a zeneiparban is megpróbál kihasználni: kitalál egy koncepciót, ahhoz megkeresi a megfelelő embereket, felépíti, majd a médiát ügyesen használva két-három év alatt fel-, végül kifuttatja. A teljesen friss Gringo Sztár rövid élete során már több úgynevezett slágert jegyez, köztük van érzelmes ballada, mint a 72 BpM és alapos nyúlás is, mint a Szabadulj fel. A semmiből itt van egy újabb Geszti-csapat gondosan felépítve, a tévékben és újságokban megfuttatva.

Teljes bejegyzés

Bánki tó: szexi, zöld és magyar

2011. augusztus 8., 16:10 Módosítva: 2011.08.09 13:47
444

Ahogy már megszokhattuk, az elmúlt hét végén is súlyos fesztivál-túlkínálat lépett fel az országban: most rendezték meg a valaha volt legrosszabb nevű fesztivált Fehérvári Zenei Napok (Fezen) néven, olyan neves fellépőkkel, mint a Lord, az Ossian és a P. Mobil, illetve a legijesztőbb nevűt, a Fekete Zajt a Mátrában, olyan neves fellépőkkel, mint a Hiteljugend, a Kill with Hate és a Mörbid Carnage. De mit tegyen, aki csak egy vidám ördögbotozásra vágyik, esetleg megfuttatná elvárosiasodott ír szetterét a szabadban, és megbeszélné a barátaival, hogy idén aztán tényleg végképp miért nem megy ki a Szigetre? Nos, neki találták ki a Bánki tónál rendezett szeximagyarországos, bringaemelgetős hangulatú rendezvényt (tekerjatora.hu), ahol családias körülmények között, a természetben, de az urbán gyökerektől mégsem teljesen elszakadva lehet tekerni, volunticipálni, öko-alapigazságokat boncolgatni és irgalmatlanul, mégis viszonylag olcsón berúgni.

Teljes bejegyzés

Az pedig, hogy utálnak, végül is megtisztelő

2011. augusztus 8., 14:45 Módosítva: 2020.08.08 23:59
155

Elég sokan meglepődtek, amikor kiderült, hogy a Sziget mínusz egyedik napján Geszti Péter slágerei szólnak majd a nagyszínpadról. Aztán kiderült, hogy nemcsak múltidézés lesz a koncert, hanem az új zenei projekt, a Gringo Sztár egyik bemutatkozása is. Erről, a Rapülőkről, a Jazz+Azról, a marketingről, az ország balkanizálódásáról, a nemzeti vágtáról a magyarságról és a szóviccekről beszélt a Gesztivál címszereplője.

A Gesztivál akkor most egy Rapülők- és Jazz+Az-nosztalgiakoncert, vagy a Gringo Sztár második nagyszabású fellépése a siófoki után?

Egyik zenekar sem áll össze, úgyhogy nem lehet mondani, hogy ez bármelyik csapat koncertje lenne. Arra kaptam a felkérést a Szigettől, hogy játszam el a dalaimat. Nem vagyok híve az ilyen szerzői típusú koncerteknek, de ez mégis ilyen lesz, csak egy kicsit nagyobb, mint ahogy lenni szokott.

A Rapülők óta minden zenekarod előre megtervezett, hatalmas marketinggépezettel megtámogatott produkciónak tűnt. Mintha mindegyiket úgy rakták volna össze, mint egy kilencvenes évekbeli fiúzenekart. Gondolkoztál már azon, hogy egy igazi, alulról épített zenekart alapíts?

A Gringo Sztárnál is először azt döntöttük el, hogy lesz zenekar, aztán ugyanúgy elkezdtük írni januárban a dalokat, mint bárki más. Az, hogy nekem van egy olyan tapasztalatom, hogy a már elkészült produkciót hogyan kell eljuttatni az emberekhez, más dolog. Ettől a ponttól kezdve a produkció már termék, de addig minden úgy megy, mint egy normális zenekarnál. Az viszont kétségtelen, hogy a kommunikáció egy reklámkampányhoz hasonlóan van felépítve. A marketingkampány előnye, hogy a kezdeteket megkönnyíti. Ennyi idősen nekem már nincs időm várni, hogy majd csak befut ez a zenekar, meg nem is ilyen típus vagyok. Ennél sokkal gyorsabban dolgozom.

Teljes bejegyzés

Keménykedés a Szigeten

2011. augusztus 8., 12:15 Módosítva: 2011.08.08 12:15
62

Ha valaki rockrajongóként indul a Szigetre, kézenfekvő lenne egyetlen tanácsot adni neki: menjen a Rock-Metal Nagyszínpadhoz, és töltse ott az öt napot. A Sziget szervezői, a nagyszínpaddá emeléssel két dolgot értek el egy csapásra. Az egyik, hogy a rockrajongók csak 10-ig vannak ellátva hallgatnivalóval, illetve még inkább kiszorultak a magyar zenekarok a Szigetről, legalábbis ha a metálzenét nézzük, mert rock az MR2 színpadon is akad azért, ha nem is sok. Viszont fel lehet úgy is fogni, hogy a Sziget végre az őt megérdemlő státuszt adta a keményebb zenéknek. Bizony akad elég érdekesség a Rock-Metal Nagyszínpadon és máshol is.

Szerdán például érdemes a Pop-Rock Nagyszínpadon kezdeni, mert az amerikai Rise Against lép fel, akik annak ellenére is előrébb tartanak, mint a magyar vonatkozású Ignite, hogy kb. ugyanazon a dallamos hardcore-punk vonalon mozognak. Akad több jó daluk is, szóval tévedni nem lehet velük nagyot. Innen továbbmenni már a rockereknek kiemelt színpadhoz érdemes, ahol a fesztiválra szép számmal érkező hollandok miatt kézenfekvő Within Temptation koncertezik. Aztán jön a rockatyaúristen Lemmy, hogy bemondja a mikrofonba: „mi vagyunk a Motörhead, rock 'n rollt játszunk”, és aztán meg is csinálja. Az esti időszak tartogat még egy nagy élményt, mégpedig a Suicidal Tendencies funkmetálját a Wan2-sátorban. Az amerikai kultzenekar az azóta bezárt West-Balkánban adott nemrég teltházas koncertet, a hetijegyes külföldiekkel kiegészítve a Szigeten is hatalmas bulit csinálhatnak.

Teljes bejegyzés

Megnőtt a Sziget

2011. augusztus 7., 19:29 Módosítva: 2011.08.07 19:29
205

A 19. Szigeten minden eddiginél nagyobb lett a Nagyszínpad, a metálsátorból is színpad lett, és már nem lehet készpénzzel fizetni a sörért. Prince kedvéért kifutót építették, és megkapta azt a VIP-vécét, amiben Madonna is könnyített magán. Új éttermek és a McDonald's, sok szám és infó, hogy ne tévedjen el éjjel a Szigeten.

Idén lett nagykorú a Sziget, már akár dupla gintonicot is rendelhetne egy laza mozdulattal. Mert hát 18 éve volt az első fesztivál a Hajógyári-szigeten, így a mostani már a tizenkilencedik Sziget. Aki ezt az egyszerű szöveges feladatot nem tudja megoldani, az vélhetően a most egy kazalba hányt számokba is bele fog szédülni, de azért gyorsan ledaráljuk, hogy mit is kell tudni Közép-Európa egyik legnagyobb fesztiváljáról. Már ha szeretünk társaságban teljesen felesleges információkkal dobálózni.

Konténerek, kontingensek

A Hajógyári Sziget 76 hektáros területén 15 nap alatt  6000 ember építette föl a Sziget fesztiválvárost. A Sziget főbb útvonalaira 12 kamionnyi műanyag burkolatot fektettek le, míg a sátrakban 25000 négyzetméter fa burkolattal borították a talajt. 180 kamion szállított ki konténereket a rendezvényre, ezek közül 140 db vizesblokk, 215 iroda, raktár, öltöző, tároló és egyéb. 25 kamionban kerítés és kordon érkezett, 5 kamion kábelt és kapcsolószekrényt hozott a Hajógyári- szigetre.

Az 52 programhelyszín napi 200-250 programja várja az 50 országból érkező látogatókat. A több száz hazai produkció mellett 199 külföldi fellépő van a programban, akik 41 különböző országból érkeztek Magyarországra.

A Szigetre kitelepítették egy közepes méretű magyar város kórházát, 400 fős egészségügyi szolgálat végzi a munkáját, köztük az ambulancián 16 orvos, 50 nővér, 12 motoros- és 110 gyalogos járőr, ápolók és betegkísérők valamint 1 rohamkocsi, 4 esetkocsi és 2 mentőkocsi áll készenlétben. Az idei Szigeten a rendőrség több mint száz fős kontingensén túl, 1500 biztonsági őr, valamint több száz jegyellenőr és belső forgalomirányító segíti a rendfenntartást. Idén is érkeznek angol, francia, német és holland rendőrök is.

Teljes bejegyzés

Törőcsik hátán írtak alá a fesztiválozók

2011. augusztus 6., 20:17 Módosítva: 2012.07.05 14:31
114

Hangorkán Székesfehérváron

2011. augusztus 6., 14:16 Módosítva: 2011.08.06 17:14
41

A székesfehérvári Fezen fesztivál többszöri költözés után elvileg megtalálta végleges helyét a város egyik sarkában, remélhetőleg úgy, hogy nem zavarja a közeli kertvárosrész lakóit. Úgy tűnik egyébként, hogy a Fezen ragaszkodik az ipari környezethez, mert most is gyárépületek közelében van a rendezvény.

Egy fesztivál megszervezése mindig keményre dió, különösen, ha új a hely, az infrastruktúra. Nekünk többszöri keringés árán sikerült megtalálnunk a sajtósoknak fenntartott bejáratot, ami nem a főbejáratnak szánt, volt Bahnhof, leendő Fezen-klub melletti felüljáró mellett volt. A sátrazók sem tudtak a főbejárton bemenni, csak ahol mi (ami amúgy logikus, mert a kemping azon az oldalon van). Ehhez bő két kilométeres kerülőt tettünk, de a lényeg, hogy végül bele tudunk vegyülni az egyébként szűkösen hömpölygő tömegbe.

Maga a fesztiválterület nem túl nagy, tulajdonképpen egy sportpálya a magja a nagyszínpaddal, de van még szabadtéri és sátras színhely is, továbbá a leendő Fezen klub is fesztiválhelyszín két koncerthellyel. A klubban evidens volt, hogy kiküszöbölik a színpadok összecsengését, de meglepő módon ez a többi helyszínen is működik, pedig tényleg csak pár méter választja el őket egymástól. A pénteken érkező nagy tömeget a kajapultok nehezen viselték, a pecsenyesütőben kenyeret sem kaptunk a sültkolbászhoz, és látható volt, hogy ennyi emberre nem számítottak. Talán illúzió a kis tér és a kivilágítatlan utak miatt, de közel teltház lehetett, és bár nehéz megjósolni a többi nap nézőszámát, de feltételezhető, hogy egy zenekar volt, amelyik miatt az ország másik végéből is elzarándokoltak az emberek, ez pedig a stílusmeghatározó progresszívmetál Dream Theater.

Teljes bejegyzés

Adóellenőrök fogják megszállni a Szigetet

2011. augusztus 6., 11:52 Módosítva: 2011.08.06 11:52

A korábbi évekhez hasonlóan az idén is végez ellenőrzéseket a Hajógyári-szigeten a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága, valamint a Vám- és Pénzügyőri Főigazgatósága. A revizorok és a pénzügyőrök a kereskedőket és a szolgáltatást nyújtókat keresik fel.

A NAV közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy az idei fesztiválon bemutatkozó új fizetési mód, a PayPass kártyás készpénzkímélő rendszer nem mentesíti a kereskedőket a számla vagy nyugtaadás kötelezettsége alól, hívta fel a figyelmet közleményében a NAV. Hozzátették: a korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a Sziget fesztiválon évről évre javul az adózási fegyelem.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem csak hatóságként, hanem kiállítóként is jelen lesz a Hajógyári-szigeten. A múzeumi negyedben a fesztiválozók nem csupán a Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum legérdekesebb darabjait láthatják, hanem játékos vámvizsgálaton is részt vehetnek, sőt egy fénykép erejéig pénzügyőr egyenruhát is ölthetnek. A Sziget fesztivál augusztus 8-án, hétfőn a mínusz egyedik nappal kezdődik és augusztus 15-ig tart.

Hasznos alkalmazásokkal segíti Óbuda a Szigetre érkező külföldieket

2011. augusztus 5., 14:31 Módosítva: 2011.08.05 14:31

Már angol nyelven is elérhető az az okostelefonokra tölthető alkalmazás, amelynek segítségével nemcsak a Sziget fesztivált, hanem a főváros III. kerületét is feltérképezhetik a látogatók - közölte az óbudai önkormányzat pénteken az MTI-vel. A kerület tájékoztatása szerint a magyar, illetve angol nyelvű alkalmazás letöltésével nemcsak a Sziget térképét lehet beszerezni, hanem videók, több mint 600 kép és szöveges leírások segítségével meg lehet ismerni a városrész nevezetességeit, épületeit, fontosabb csomópontjait is.

Az alkalmazás tartalmazza Óbuda legfontosabb kulturális helyszíneit, szálláshelyeit, éttermeit valamint a legfontosabb közintézmények telefonszámait, emellett a látogatók értesülhetnek arról is, hogy hol, és főleg, hogy mit érdemes vásárolni Óbudán. A tájékozódásban térkép és útvonaltervező is segíti a látogatókat - olvasható a közleményben.

Óbuda június elején készítette el a magyar nyelvű alkalmazást iPhone-ra, ez a kerület tájékoztatása szerint az önkormányzati oldalak között a legnépszerűbb lett. A fesztivál indulása előtt a fejlesztők bővítették az elérhető tartalmakat, amelyek már androidos telefonokról is elérhetőek.