A hatvanas-hetvenes évek hangulatát szeretné felidézni többek között a Vidámparktól kölcsönzött játékokkal a Sziget fesztivál Kelet-Európa Vurstlija augusztus 10. és 14. között.
"Mindent szabadott, ami nem volt tilos" - emlékeztetett a hatvanas-hetvenes évek Magyarországának furcsa kettősségére a Kelet-Európa Vurstli csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a Sziget fesztivál programigazgatója. Szép Fruzsina elmondása szerint a korszak vidámabb aspektusait a Nagyszínpaddal szemben mintegy 1000 négyzetméteren felelevenítő vurstli az egyik legizgalmasabbnak ígérkezik a Sziget idei 60 helyszíne közül. "2011-es fókusztémánkat a közép- és kelet-európai régiónak szenteljük, ehhez kapcsolódott a Karzat Színházzal közös ötletünk, egy hamisítatlan kelet-európai vurstli" - idézte fel.
Mint a Sziget programigazgatója megjegyezte, a hatvanas-hetvenes évek Magyarországán élni "nem volt leányálom", de az emberek igyekeztek megtalálni azokat a pillanatokat és helyszíneket, ahol szabadnak érezhették magukat, és a Vidámpark ilyen hely volt.
Harmadszor szervezik meg a BMB-t, a BorMámorBénye fesztivált Tokajhegyalja eddig kevéssé ismert településén, Erdőbényén. Eddig akár sablonos is lehetne – hiszen Hegyalján tömegével vannak fesztiválok –, de nem az.
Erdőbényéről nagy vonalakban a magyar átlagnak fogalma sincs. Tokajról már vannak fogalmaink, de ezek is jobbára sztereotípiák. Pedig a hely kiváló adottságokkal rendelkezik, amit néhány lelkes és leginkább ötletgazdag fiatal felkarolt. Ennek lett az eredménye a BMB, ami nagyjából úgy kezdte a karrierjét, mint annak idején az első – mára már elképesztő méreteket öltő – Sziget fesztivál. Családias hangulatú, kreativitásban egyáltalán nem szűkölködő gasztro-, bor- és művészeti fesztivál kerekedett belőle, melynek alapvető célja annyi volt, hogy nullszaldósra jöjjön ki a buli, és mindenki érezze jól magát. Az elképzelés sikerült és olyan visszhangja lett, hogy kedvet kaptak a folytatáshoz.
A Prodigy, a Chemical Brothers és Prince - a Sziget fesztivál ügyvezető igazgatója szerint ezek azok a fellépők, akikre a hétfőn kezdődő fesztivál idei kínálatából a hazai és a külföldi közönség egyaránt kíváncsi. Gerendai Károly az MTI-nek adott interjúban arról is beszélt hogy minden akadály elhárult az idei, történetében immár 19. rendezvény megtartása elől.
"Sajnos még mindig jelentős az eltérés a hazai és a külföldi fiatalok zenei ízlésében. A szerdán koncertező Interpol és Pulp vagy a vasárnap zenélő Manic Street Preachers és White Lies inkább a külföldi fesztiválozók számára vonzó név" - fogalmazott Gerendai Károly. Hozzátette ugyanakkor, hogy az idén - látva a közönség összetételének az alakulását - nagyobb hangsúlyt fektettek az Európában kurrens előadók meghívására.
Az idén is a hollandok képviseltetik magukat a legnagyobb számban a Sziget fesztiválon. A Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy elővételben nagyjából ugyanannyi bérlet fogyott, mint tavaly, ám változatlanul egyre több hetijegyet vásárolnak a határainkon túl, míg idehaza csökkent az egész hétre bérletet vásárlók száma. A legtöbben - mintegy tízezren - Hollandiából érkeznek, de jelentős számban jönnek Franciaországból, Németországból, Olaszországból és Angliából is.
Már javában tart a megbízható források szerint az ország legbarátságosabb fesztiváljai közé tartozó Bánkitó. A rendezvény mostanra végleg beépült a szezonba, köszönhetően egyrészt a remek helyszínnek, másrészt az átlagostól eltérő zenei koncepciónak. Bár itt is megjelennek nevek, amikkel szinte bármelyik hasonló rendezvényen találkozhatunk, se 30Y-ra, se Kiscsillagra, se Irie Maffiára nem kell számítani.
Helyette fellép a kifejezetten ritkán koncertező Realistic Crew vagy Cadik, aki a Kiégő Izzók vizuális támogatását élvezi majd. Mindenképp érdemes megnézi a Qualitonst, ami Kovács Kati helyett most az etióp-izraeli származásó Abate Berihunt hozza el énekesnőnek, de például a hiphop színtérben nagy népszerűségnek örvendő, amúgy a kísérleti elektronika terpén is biztosan járó Ozon és Vanis közös fellépése is alkalmas egy kis nyáresti bólogatásra.
Új helyszínen, a MÁV Előre Sportpályán, és az elmúlt években megszokottnál korábbi időpontban, augusztus 4-én kezdődik Székesfehérváron a Fehérvári Zenei Napok (FEZEN) háromnapos programsorozata, amelynek idei sztárfellépője a Dream Theater.
Az immár tizenötödik éve futó rendezvényen több mint nyolcvan hazai és külföldi együttes lép színpadra a MÁV Előre Sportpályán és a FEZEN Klubban. A fesztivál csütörtöki nyitónapja igazi zenei csemegét ígér: a progresszív metál amerikai óriása, a Dream Theater ad koncertet. Az együttes új dobosával, a zenekarhoz a közelmúltban csatlakozott Mike Manginivel érkezik Székesfehérvárra - mondta Fejér Tamás, a program sajtókapcsolatokért felelős munkatársa.
Nem tarthat tüntetést a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a Sziget Fesztivál alatt a Hajógyári-szigeten. A demonstrációt ugyanis az előre bejelentett időpontban, azaz hétfőn nem kezdte meg a szervező, sőt információink szerint a múlt héten az eredetileg augusztus 1. és 20. közötti napokra bejelentett tüntetés kezdetének augusztus 9-ére halasztását kérte. A rendőrség azonban ezt a módosítási kérelmet új bejelentésként értelmezi, és mivel a Szigetnek érvényes területfoglalási engedélye van, a kérést elutasította.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Osztálya szerdán közölte, hogy nem vette tudomásul a szervezett demonstrációját, mivel a Sziget Fesztivál helyszíne magánterületnek minősül a rendezvény idején.
Gerendai Károly, a Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezetője is megerősítette, hogy nem lesz tüntetés a rendezvényen.
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom még januárban jelentett be tüntetést a magas benzinárak ellen a fesztivál feltételezett időpontjára.
Az Index információi szerint azért volt lehetősége a rendőrségnek a demonstráció bejelentésének elutasítására, mert a bejelentő magánszemély augusztus 1-jétől szóló kérelmét utólag, múlt héten módosította, és augusztus 9-ére akarta átrakatni. A rendőrség viszont ekkor már nem adhatott engedélyt a demonstrációra, mert a Hajógyári-sziget területe magánterületnek minősül ebben az időszakban.
A jogi problémát az okozta, hogy a demonstrációt még januárban jelentették be a rendőrségen, a területhasználati engedélyt azonban végül csak áprilisban kapta meg a Sziget a fővárostól.
Úgy tudjuk, hogy a Sziget nem készül több biztonsági emberrel az esetleges illeáglis demonstrálók miatt, de a rendezvényen amúgy is több mint száz rendőr teljesít majd szolgálatot, és több mint ezer biztonsági ember segíti a rendfenntartást.
Már egy hete ígérgetik, hogy hamarosan jó idő lesz, aztán nem történik változás, szóval ne higgyünk az időjárásjelentésnek, inkább vessük bele magunkat ebbe a szép őszi fesztiválszezonba! Fesztivál ugyanis sok van a héten, ráadásul a nosztalgiázni vágyó középkorúaktól a batikolt pólós hippikig mindenki megtalálja a maga buliját.
Augusztus 2-7., Ozora
Az Ozora szép csendben az ország egyik legnagyobb fesztiváljává vált. A világ pszichedeliára, és batikolt pólókra fogékony köreiben is komoly népszerűségnek örvendő fesztivál tényleg egyedi színfoltja a szezonnak: egyrészt a képekből is feltűnik, hogy baromi jól néz ki az egész, másrészt pedig csak és kizárólag goára, psytrance-re, ambientre és hasonló stílusok köré épül. A fellépők ezért a körön kívül rekedt halandóknak nem sokat mondanak általában, de most meglepő módon ide látogat az Ozric Tentacles, ami a pszichedelikus rockzene egyik legnevesebb képviselője.
Augusztus 3-7., Nagyharsány, Kisharsány, Palkonya
A villányi térség három falujában rendezik meg már negyedik alkalommal az Ördögkatlan fesztivált, ami egy összművészeti rendezvénytől elvárható módon az irodalom, a színház és a képzőművészetek népszerűsítése mellett popzenét is szolgáltat. A Quimbyvel kezdő, és Kiscsillaggal záró fesztiválon fellép a magyar MR2-kompatibilis réteg nagy része, például a Budapest Bár, a Besh o Drom, de eljön a bármikor jó Európa Kiadó is.
Augusztus 4-6., Mátrafüred-Sástó
A hangsúlyozottan családias hangulatú Fekete Zaj idén nagyot fogott az újra koncertező Ulverrel. Már csak ettől az egy névtől garantált az okos zenék iránt fogékonyak özönlése, de itt ad koncertet a szintén nem túl vidám, istenfélő Wovenhand, és a Negura Bunget fellépése is érdekes lehet. Ebből a pár névből (na meg ahogy a fesztivált hívják) is kikövetkeztethető, hogy a Fekete Zaj nem az önfeledt vidámság fesztiválja, és a Pozvakowski, Watch My Dying vagy I Divine feltűnése pedig csak erősít ezen a sejtésen.
A Sziget fesztivál mínusz egyedik napján, augusztus 8-án Geszti Péter lesz a főszereplő. "Ritkán adatik meg, hogy az ember a legjobb dalait játszhatja el egy koncerten, ráadásul most a Sziget fesztivál nagyszínpadán showműsorra lesz lehetőségem: látványban sokkal többel készülünk, mint ami ezen a helyszínen eddig megszokott volt" - mondta Geszti Péter az MTI-nek.
"A Gesztivál felidézi a kilencvenes éveket, amikor az ország még sokkal jobb kedvű volt, és bízott a jövőben, a mi dalainkból szerintem elsősorban ez maradt meg mindenki számára. Egy összegző jellegű, csak a régi számokat felidéző műsort azonban nem akartam csinálni, ezért a Gringo Sztár, az új zenekarom is ott lesz" - fejtette ki a 47 éves Geszti Péter.
A Sziget mínusz egyedik napján a főszereplő két és fél órán keresztül lesz színpadon, összesen harminc zenész és ötven táncos társaságában. A Geszti Péterhez köthető három zenekar, a Rapülők, a Jazz+Az és a Gringo Sztár hangszeres szettje egyszerre lesz jelen.
"A Gringo Sztár kezd, utána a Jazz+Az jön, majd a leghosszabb rész a Rapülőknek jut. Köztük lesznek rövidebb produkciók, Első Emelet-dalok, a Balkán Fanatikkal közös Repülj madár, valamint a Zoránnal virtuálisan együtt előadott Amikor elmentél tőlem" - sorolta.
Geszti tavaly az X-Faktor egyik mentora volt, idén áprilisban bejelentették, hogy fellép a Sziget fesztiválon, nyilvánosság elé állt a Gringo Sztárral, megírta az Eurovíziós Dalfesztiválon induló Wolf Kati dalának szövegét és júniusban a VIVA Comet Magyar Könnyűzenéért Díjat vette át.
A már utcán lévő szigetes Pesti Est-különszámot nézegetve döbbenten vettük észre, hogy idén először a McDonald's is kitelepül a fesztiválra. A hír annyira váratlan volt, hogy mikro-közvéleménykutatást is végeztünk. Van aki szerint teljesen értelmetlen a dolog, mások viszont jó ötletnek tartják. Valaki megjegyezte, hogy biztos Guinness-rekord lesz sajtburger eladásban, és akadt olyan is, aki szerint, ha árban nem lesz drágább, mint a városi éttermek, akkor nagyon népszerű lehet a hamburgeres, mivel még így is olcsóbb lehet, mint a szokásos fesztiválos ételfelhozatal, de igazán akkor lesz népszerű, ha lesz tölcséres fagyi.
Megkérdeztük a McDonald's sajtóügyeletét, illetve a Sziget szervezőit is, hogy mit várnak a híres gyorsétteremtől, illetve készülnek-e valami speciális menüvel, de egyelőre csak annyit tudtunk meg, hogy árban nem lesz eltérés a többi étteremhez képest, legalábbis a Sziget szerint.
A kedves olvasókat kérdezzük, hogy mit szólnak az akcióhoz, illetve, hogy egyáltalán tudnak-e más olyan fesztiválról, ahol valamilyen híres gyorsétterem működik? (Tudjuk, hogy a Volton és a Balatonsoundon volt Nordsee, tehát az nem ér!)
Hát ilyen az, amikor egy kurva rossz szóviccből valóság lesz. Július 30-án tartják a siófoki Coke Clubban a Magyar Hal Napját, olyan fellépőkkel, mint Hajós András, Csuka Mónika, Harcsa Veronika, a Halastó kórus, a Fish, és Busa Pista. Várunk egy kicsit, hogy leessen. Aztán még egy kicsit, hogy legyen idő feldolgozni.
Az ötletgazda Lévai Balázs nagyot hibázott, és nem hívta el Halász Juditot, de azért fellép a Kiscsillag, az alkalomhoz illően Kiscsillaghal néven.
Hogy mit is tehetnénk még ehhez hozzá, már a fejcsapkodós baszdmegen kívül?
Az Index szerkesztőségének gyűjtése
Építhet tornyot a Sziget Fesztivál helyszínén a Vodafone, de nem az eredeti tervek szerint: kilátó például nem lesz az építményen. A hatósági engedélyezési eljárással megbízott XI. kerületi önkormányzat jegyzője kedden közölte, a cég változtatott eredeti tervein, így a megvalósításhoz már nem szükséges hatósági engedély.
Az egyeztetés során abban állapodtak meg, hogy a cég olyan tornyot épít a szigeten, amely nem engedélyköteles, és bejelentés nélkül is felállítható. Az ügy előzménye, hogy a fesztivál 30 méter magas, az eredeti elképzelések szerint kilátóként is funkcionáló tornyának felállítását építési engedélyhez kötötte a fővárosi kormányhivatal. Az engedély kiadását a szakhatóságok azonban hiánypótláshoz kötötték.
A jegyző cáfolta azt a lapinformációt, amelyik szerint a Vodafone-val történt egyeztetés után határozatot hoztak volna arról, hogy a hivatal építési engedély nélkül adna hozzájárulást. A jegyző azt közölte, hogy a cég és az önkormányzat közötti egyeztetés valóban sikerrel zárult, ám nincs szó hozzájárulás kiadásáról: a tornyot azért építhetik fel hatósági engedély és bejelentés nélkül, mert a cég változtatott az eredeti tervein, az új tervek megvalósításához pedig nincs szükség hatósági eljárásra.
Nem létesül kilátó, személyfelvonó, a vendéglátás a torony földszintjén történik, az eredetileg tervezett reklámfelületet sem helyezik el, tehát a torony nem minősül reklámhordozónak.
50 ezren voltak idén a Nagyerdei Stadionban és környékén a debreceni Campuson, ahol szombaton az esős időjárás ellenére a Tankcsapda telt ház előtt zárta a fesztivált, közölte Bakó Csaba sajtófőnök. A Campus négy napján volt mozi, dumaszínház, táncház és sok koncert, hét helyszínen 200 fellépő szórakoztatta a közönséget, többek között a Parov Stelar Band, a Quimby, a Republic, és a Csík zenekar Presser Gáborral meg Lovasival Andrással.
A fesztivál alatt komolyabb rendbontásról és egészségügyi problémáról nem érkezett bejelentés. A legnagyobb problémát a hamis jeggyel érkezők kiszűrése jelentette: a fesztivál alatt 380 profi módon előállított hamis jegyet foglaltak le a bejáratnál. Ezt az ügyet jelenleg is a rendőrség vizsgálja.
Idén a Campus Fesztiválon a résztvevő civil szervezetek közül több mint húszan Civil Pont néven önszerveződő csoportot alakítottak. Ezzel együtt a fesztiválon 55 civil szervezet mutatkozott be. A rendezvény befejeztével már elkezdődött a nagytakarítás. A teljes bontási munkálat, valamint a Nagyerdő helyreállítása várhatóan egy hét múlva ér véget.
A Campus fesztivál második napján a nagyszínpadot főleg a tánczene, a többi helyszínt a rock és a szokásos, eklektikus fesztiválprogram uralta. Az Irie Maffia koncertjén helyi politikusokat is láttunk táncolni a tízezresre becsült tömegben, de jó hangulatú koncertet adott a Quimby és a Road is.
A debreceni fesztiválon a zenei és kulturális programok mellett környezetvédelemmel és ifjúságpolitikával is foglalkoztak a szervezők és az erre az alkalomra odahívott politikusok és szakemberek. Betétdíjas műanyagpohárral, kedvezményes kerékpárkölcsönzéssel és a rendezvényhez kapcsolódó ún. környezetvédelmi adóval igyekeznek csökkenteni a debreceni Nagyerdő környezetterhelését a Campus Fesztivál szervezői, akik a fiatalokat egyúttal környezettudatosságra ösztönöznék.
Az ország egyik legjelentősebb egyetemista-főiskolás bulija a Campus Fesztivál, amely az ország egyik legszebb környezetében várja a fiatalokat - hangoztatta Papp László, Debrecen alpolgármestere a fesztiválon tartott pénteki sajtótájékoztatóján. Egyben felhívta a figyelmet arra, hogy a természetvédelmi terület értékeinek megóvása döntő elvárásuk volt a szervezőktől. Megítélése szerint ezt mind a szervezőgárda, mind a fesztiválozó fiatalok maradéktalanul szem előtt tartották eddig, így jó döntésnek bizonyult 2009-ben a helyszínválasztás.
Az alpolgármester a Friss rádiónak adott interjújában azt is elmondta, hogy jövőre már nem a Nagyerdőn lesz a fesztivál, hiszen ősszel várhatóan megkezdődik a debreceni Nagyerdei stadion bontása, hogy annak helyén felépülhessen a Debreceni VSC-nek otthont adó modern futballstadion. Papp László hangsúlyozta, hogy a Campus város egyik legfontosabb rendezvényének számít, így mindenképpen találnak helyet a fesztiválnak. Mielőtt 2009-ben a Campus beköltözött volna a Nagyerdőbe, a közeli Vekeri-tó melletti kemping adott helyett a bulinak, Papp László szerint elképzelhető, hogy jövőre is ez lesz a megoldás.
Miklósvölgyi Péter fesztiváligazgató is arra bíztatta a fesztiválozókat, hogy ne autóval, hanem kerékpárral vagy tömegközlekedéssel jöjjenek. A korábbi évekhez hasonlóan idén is "kivetik az odú-adót": tavaly ebből az önkéntes hozzájárulásból félmillió forint folyt be, amit fásításra és madáretetők kihelyezésére fordítottak. Idén ezt az akciót ajándéktárgyak árusításával is kiegészítik, aminek a bevételét hasonló célokra fordítják.
A kormány intézkedéseinek egyik prioritása, hogy Magyarország olyan hely legyen, ahol a fiataloknak érdemes tanulniuk és dolgozniuk, és ahonnan nem akarnak elvándorolni - nyilatkozta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) államtitkára a debreceni Campus Fesztiválon A politikus hangsúlyozta: az önkormányzati rendszer, az oktatás és az egészségügy átalakításában is döntő szempont, hogy a fiatalok végzettségüknek megfelelően megtalálják helyüket akár orvosként, akár tanárként, akár az élet más területein.
Rétvári Bence kiemelte: fontos, hogy a fiataloknak akár egy zenei fesztiválon, egy buliban is el tudják mondani, hogy miért dolgoznak, és fogadják a visszajelzéseiket. A Campus Fesztiválon az érdeklődők főleg az oktatási rendszerrel kapcsolatban tettek fel kérdéseket, sokan pedig azt is szeretnék, ha már 16 évesen megszerezhetnék a jogosítványukat. Az államtitkár kitért rá: ez az első fesztiválszezon a West Balkán-tragédia óta, és a korábbi fesztiválokon szerzett tapasztalataik szerint a fiatalok biztonsága a szervezők számára prioritás az összes rendezvényen.
A debreceni Campus fesztivál szervezői már a rendezvény kezdete előtt sejtették, hogy hamis jegyek is forgalomba kerülhettek, hiszen pár internetes fórumon gyanúsan olcsón kínáltak bérleteket. A hivatalos áron 12 500 forintos (elővételben 11 500) bérleteket 7 500 forintért hirdették a neten.
Több száz hamis bilétát találtak a jegyellenőrök a nulladik napon, azaz szerdán. A hamis jegyeket karszalagra váltani igyekvőket kellemetlen meglepetés érte, mert az értéktelen jegyeket elvették tőlük, és ha nem vásárolták meg a rendes jegyet, kimaradtak az idei buliból. A hamisítók a neten hirdették és debreceni szórakozóhelyeken és utcai árusokon át terítették őket. Általában azzal a szöveggel mentek oda főleg fiatalokból álló társaságokhoz, hogy a haverjaik nem jöttek el a fesztiválra, így féláron van pár jegyük.
A hamisítók alapos, de nem hibátlan munkát végeztek, mert ránézésre ugyan a hamis jegyek pont olyanok, mint az eredetiek, de olyan, szabad szemmel nem látható azonosítókkal nem rendelkeznek, mint amit a Campus szervezői nyomtattak, és sorszámaik sem egyeznek meg a rendszerbe bevitt számsorokkal. Az ügyeskedők miatt viszont a jegyekhez tisztességes úton jutó fesztiválozók kerültek kellemetlen helyzetbe, mert a megszigorított ellenőrzés miatt a belépőkapuknál meghosszabbodott a várakozási idő. A szervezők kérik a fesztiválra kilátogatókat, hogy ennek tudatában számítsák ki érkezésüket.
Bús Balázs, 3. kerületi polgármester közleményben tiltakozik a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomnak a Sziget Nagyszínpada előtti részre meghirdetett tüntetése ellen, amelyet a rendőrség engedélyezett.
"Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy bárki a gyülekezési jogra hivatkozva megzavarja bármelyik kulturális rendezvényen vagy fesztiválon a fiatalok szórakozását. Ami a Sziget körül kezd kialakulni, az számomra elfogadhatatlan, és a gyülekezési joggal való visszaélés klasszikus példája. Amennyiben a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom valóban a benzinár ellen szeretne tüntetni, Óbuda-Békásmegyer polgármestereként felajánlok számukra egy másik óbudai helyszínt, de azt elfogadhatatlannak tartom, hogy a benzinárra hivatkozva a fiatalok szórakozását tönkretegyék" - írja közleményében a polgármester.
Mint ismert, a Hatvannégy Vármegyések még januárban jelentettek be tiltakozó akciót a benzinárak emelkedése miatt a Sziget Nagyszínpada előtti térre augusztus 1-20-a között. A Sziget fesztivál szervezői viszont csak áprilisban kapott területfoglalási engedélyt a fővárostól. A Társaság a Szabadságjogokért álláspontja szerint mivel a bejelentés időpontjában nem volt megkötött bérleti szerződése senkinek a Hajógyári-sziget használatára, az közterületnek minősült, így a Budapesti Rendőrfőkapitányság nem is tehetett mást, mint hogy tudomásul vette a tüntetés bejelentését.
Ugyanakkor a TASZ meglátása szerint a tüntetők nem tarthatnak igényt ingyen jegyre, ők csakis a számukra kijelölt közterületet használhatják a tüntetésre megjelölt időpontban. A tüntetőknek pedig egyeztetniük kell a fesztivál szervezőivel, hogy hogyan juthatnak el a demonstráció helyszínére. A jogvédők szerint a rendőrségnek kell biztosítania a rendet a tüntetés alatt.
Augusztus 9-én, a Sziget fesztivál nulladik napján élőben láthatja a közönség a nagyszínpadon az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb hatású popzenészét, Prince Roger Nelsont, vagy ahogy a nyolcvanas években mindenki ismerte, Prince-t (vagy ahogy a kilencvenesekben: A Művészt, Akit Azelőtt Prince-nek Hívtak).
A sztár 100 millió lemezt adott el (leghíresebb albuma a sokszoros Grammy-díjas Purple Rain), Emmy-, és Oscar-díjat is kapott. 1978 óta 35 albumot készített, ebből tíz platinalemez lett.
A kétórás koncert mellett a Sziget nulladik napján fellép még a New York-i Klezmatics, a szerb Boban i Marko Markovic és Orkestar és a szentpétervári Leningrád, a világzenei színpadon pedig magyar popzenészek szimfonikus átiratban, nagyzenekari kísérettel adják majd elő legismertebb slágereiket. A nulladik napi jegy 13900 forintba kerül majd.
A Budapest Rendőrfőkapitányság hivatalos álláspontja szerint "a rendőrségnek nincs döntési, mérlegelési vagy intézkedési jogköre" a Hajógyári-szigetre, a Sziget fesztivállal egy időben bejelentett tüntetéssel kapcsolatban. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom egyik tagja már januárban demonstráció céljára lefoglalta a Nagyszínpad előtt teret augusztus 1. és 20. közötti időszakra, a fesztivál pedig csak áprilisban kapott területfoglalási engedélyt a fővárostól.
A tüntetést a benzinárak emelkedése ellen jelentették be, állítólag ötszáz demonstrálóra számítanak, legalábbis ez szerepel a rendőrséghez eljuttatott bejelentésben.
A rendőrség tehát engedélyezte a demonstrációt, és úgy tűnik, hogy a demonstrálók jogait az érvényes területfoglalási engedély ellenére is biztosítani kell. A Társaság a Szabadságjogokért álláspontja szerint mivel a bejelentés időpontjában nem volt megkötött bérleti szerződése senkinek a Hajógyári-sziget használatára, az közterületnek minősült, így a Budapesti Rendőrfőkapitányság nem is tehetett mást, mint hogy tudomásul vette a tüntetés bejelentését.
"Az önkormányzat által a Sziget-fesztivál megrendezéséről utóbb kötött szerződés nem lehet akadálya a tüntetés megtartásának" - áll a jogvédő szervezet által kiadott közleményben.
A TASZ álláspontja szerint a tüntetők nem tarthatnak igényt ingyen jegyre, ők csakis a számukra kijelölt közterületet használhatják a tüntetésre megjelölt időpontban. A tüntetőknek pedig egyeztetniük kell a fesztivál szervezőivel, hogy hogyan juthatnak el a demonstráció helyszínére. A jogvédők szerint a rendőrségnek kell biztosítania a rendet a tüntetés alatt.
Tizenegy hazai előadó két-két dalának nagyzenekarra hangszerelt változatát mutatja be a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara augusztus 9-én este, a Sziget fesztivál nulladik napján a világzenei nagyszínpadon. Az MR Szimfonikusokkal fellép a Heaven Street Seven, a Balkán Fanatik, a Vastaghúros Swetter, a Belmondo, a Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO), Rúzsa Magdi, az Isten Háta Mögött, a Budapest Bár Kollár-Klemencz Lászlóval és Lovasi Andrással, a Hiperkarma, Molnár Ferenc Caramel, valamint Janicsák Veca, hangzott el a szervezők keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Szabó László, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kommunikációs igazgatója elmondta, a Sziget nulladik napjának nagyszabású eseményén csaknem félszáz szimfonikus muzsikus lesz a világzenei nagyszínpadon a könnyűzenei együttesek mellett.
Kiemelte, hogy a koncert az első megfogható példája lesz a közmédiumok együttműködésének, ezért a közmédia számára különösen fontos az esemény. A programot a Duna Televízió és az MR2 Petőfi Rádió műsorvezetői, Szántó Georgina és Buda Márton vezetik majd, az MR Szimfonikusok és a tizenegy együttes játékáról felvétel is készül. Az ehhez szükséges kereskedelmi és a kommunikációs hátteret a közös igazgatóságok biztosítják.
Az idei Campus fesztivál az állandóság és az újdonság jegyében zajlik majd, hiszen rengeteg olyan fellépő lesz a zenei színpadokon, stárakban és a stand-up színpadon, akik már nem először játsznak a hálás debreceni közönség előtt, de lesz pár olyan fellépő is, akik először járnak Debrecenben.
A Pepsi Nagyszínpad csütörtök esti programját a helyi PG Csoport nyitja majd, őket követi a Csík zenekar, kiegészítve a szokásos vendégnek tekinthető Lovasi Andrással, de Presser Gábor is fellép a zenekarral - idén nyáron csak Debrecenben látható ilyen felállásban a zenekar. A péntek a seggrázás jegyében telik majd el, először az Irie Maffia mozgatja meg a közönséget, őket követi az osztrák Parov Stelar Band, este tíztől pedig a Quimby zárja a programot. Szombaton a rockereké lesz a Nagyerdő, főzenekarként a Tankcsapda lép színpadra, előttük az Edda-Depresszió duó melegít, és a Wyrfarkas nevű zenekar, amiben két Loki-futbalista, Dombi Tibor és Sándor Tamás is szerepel.
Sokkal meghittebb a Víztorony színpad a maga 300 fős nézőterével, itt leginkább viláégzenei produkciókat és stand-up fellépéseket láthatnak a fesztiválozók. Csütörtökön fellép például a klezmert és tradicionális magyar népzenét mixelő Sheket, pénteken pedig a jazzt és a magyra nézenét ötvöző Dresch Quartet, a humorról pedig Hadházi László, Bruti, Kiss Ádám, Beliczai Balázs és Mogács Dániel gondoskodik majd. A Víztorony tövében kialakított szabadtéri galériában a Neue Debrecenische Kunst művészei által készített kompozíciók tekinthetők meg.
A fesztiválon sor kerül majd egy premierre is: a Kowa meg a Vegából kiszállt zenészekből (ChaCha, Jimmy és Sóder) alakított Los Vegas szombaton délután a Campusra kiköltöző Friss rádióban mutatja be első szerzeményét és énekesét.
Július első heteiben egymást érik a fesztiválok, egy rakás külföldi fellépő fordul meg az országban, van buli Zamárdiban és a tokaji pincék szomszédságában is, éppen ezért nem túl meglepő, hogy a minden évben máshová költöző, elsősorban hazai fellépőkre építő EFOTT általában nem kap túl nagy figyelmet.
Az idei bulinak a szolnoki Tiszaliget adott otthont, ami nagyszerű adottságokkal rendelkezik egy fesztiválhoz. Jól elkülönül a belvárostól, a megközelítése mégis csak néhány percbe kerül, többek között az idén átadott Tiszavirág gyaloghídnak köszönhetően. Bár hűvös éppen nem volt a fák alatt, még így is sokkal jobban el lehetett viselni a hőséget, mint egy puszta közepén. Erre pedig szükség is volt, hiszen a végig nagyon nyári időjárás garantálta, hogy napközben jóval harminc fok felett járt.
Persze, ha Tisza, nyár és fesztivál, akkor mindenkinek egyből Szeged és a SZIN jut eszébe. Idén az EFOTT is Tisza-parti fesztivállá avanzsálódott, ráadásul a célközönsége is nagyjából megegyezik, a fellépők és a helyszínek koncepciója között is sok az átfedés, úgyhogy a bulit megelőzően volt egy olyan gyanúnk, hogy nagyon hasonló hangulatban lesz részünk, mint Szegeden. Aztán ahogy először megérkeztünk a Tiszaligetbe, ez a gondolat gyorsan elszivárgott. Hiába a Tisza-part, pont a helyszínt tekintve nincs túl sok hasonlóság a két fesztivál között. A SZIN sokkal egyszerűbb és logikusabb elrendezésű, az idei EFOTT-on pedig először még általában a gyakorlott szolnokiak sem mindig tudták, hogy éppen merre járnak. Cserébe viszont járt egy kis vadregényes hangulat, a hetijegyesek ingyen, a napijegyesek kedvezménnyel használhatták a ligeti strandot, plusz a sátrazóknak sem jött rosszul, hogy az ártéri erdő fáinak árnyéka legalább egy-két órával több alvást biztosított.
Bár idén már nem gyárban tartják, de cserébe sátorhelyekkel, és kollégiumi szálláslehetőségekkel is bővült az idei Gyár fesztivál. A Miskolci Egyetemre költözött buli az idei jobb lehetőségek miatt nagyobb kínálattal is készül: az olyan visszajáró nevek, mint az Irie Maffia, a Subscribe, a Kowalsky meg a Vega és a Fish! mellett megjelentek nívós külföldi képviselők is.
A N.O.H.A. funkyval és jazzel átitatott drum&bass-e mellé itt darál a skandináv metál színtér egyik kiemelkedő alakja, a Soilwork, a reggae metált játszó Skindred, a Magyarországon először koncertező We Are The Ocean, az amerikai punk Wilhelm Scream vagy a szlovén Elvis Jackson. A Gyáron mindig hangot kapó elektronika is képviselteti magát: a True Sounds csapatát Dandy, Invoice, és Mattan képviselik, de lesznek Hyperspace dj-k, és főattrakcióként Miskolcra jön a holland Eelke Kleijn.
A Gyár az idén elmaradt Azfesztet is befogadja, ennek köszönhető a sok külföldi fellépő, de az évek óta megtartott tehetségkutatót is importálták a szervezők Nyírbátorból. Már csak a dátum van hátra: augusztus 18-20.
A Hegyalja talán leginkább kakukktojás zenekara idén az electro popot játszó Ladytron volt, akik annak ellenére tisztességgel lenyomták a teljes koncertet, hogy alig voltak rajtuk. Koncert után beszélgettünk pár percet a csapat felével, Mira Aroyo billentyűs-énekessel és Daniel Hunt billentyűssel.
Hogy éreztétek magatokat a koncerten?
Mira Aroyo: Nem volt rossz. Szerintem, ha kicsit később játszunk, többen lettek volna, és nekünk is furcsa volt világosban. De ahogy ment le a nap, mi is egyre jobban élveztük.
Klubkörülmények között jobban működtök, mint fesztiválon?
Daniel Hunt: Ez több mindentől is függ. Ha headliner vagy egy fesztiválon, akkor sötét van már, és jobban tudod a technikai dolgokat is kontrolálni. Ugyanez van egy klubnál, attól függ, hogy milyen a hely, mik a lehetőségei. Mindenhol és minden helyből próbáljuk kihozni a maximumot, és a legtöbbször szerintem sikerül is. Az persze tény, hogy klubban könnyebb megteremteni azt a fajta atmoszférát, amiben a mi zenénk jobban működik. Egy fesztiválon viszont mint ez is, nem biztos, hogy a saját közönségednek játszol, sokan jönnek olyanok, akik csak belenéznek, akiket meg kell győzni, hogy érdemes maradni.
A fesztivál eddigi, 35 éves történetében a Szolnokon vasárnap véget ért idei EFOTT eredménye a harmadik legjobb: idén keddtől vasárnapig 67 420-an mentek el, jelentette az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozójának főszervezője.
A szolnoki Tiszaligetben töltött egy hét alatt háromszáz magyar előadó mellett a Haddaway és az Apollo 440 is fellépett. A közlemény szerint az év legnagyobb hallgatói bulijára nem kívánhattak volna tökéletesebb időt, helyszínt és közönséget.
Nyolcvanötezer látogató szórakozott az idén a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tokaj és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Rakamaz határában, a szerdán kezdődött és vasárnapig tartó Hegyalja Fesztiválon.
Az eddigi legerősebb nyitónapon a Scooterre, majd a többi, csaknem 200 fellépőre: a Slayerre, a Guano Apesre, a Mastodonra, a stand up comedysekre mintegy nyolcvanötezren voltak kíváncsiak. Szombaton a 30Y a fesztiválozókat is a színpadra hívta virtuálisan, a záró koncertet a Kosheen adta. A tizenkettedik Hegyalján, tökéletes fesztiválidőben, bemutatkozott az új helyszín, a világzenés MR2 Furmint Klub és a fesztiválkártya.
A Hegyalja új helyszíne, az MR2 Furmint Klub a Genesis gitárosával kiegészült Djabéval, a Kerekes Banddel, a Csík Zenekarral, a fesztiválon klipet forgató Firkinnel mutatkozott be. A szervezők szerint a hegyaljások a nép- és világzenét legalább annyira szerették, mint a Borfalu különleges kínálatát. A régió legjobb borászai kínálták a furmintokat és a szamorodnikat a RE:pohár itt debütáló boros (talpas) változatában.
Bár a Sziget fesztivál a szervezők szerint minden előírásnak megfelel, a rendezvény és ennek részeként egy körülbelül 30 méteres torony, a mai napig nem kapott hatósági engedélyt, írja a Magyar Nemzet. Benis Dániel, az augusztus 10-től 15-ig tartó rendezvény háttértechnikai vezetője a lapnak megerősítette: még nincs meg minden engedély.
A fesztivál egyik kiemelt helyszíne lesz az a 30 méter magas, kilátóként és vendéglátó teraszként működő szupertorony, aminek kivitelezését a Vodafone mobilszolgáltató finanszírozza.
"Ahogyan a vázszerkezetes színpadok esetében, a toronyra, mint ideiglenes könnyűszerkezetes építményre sem kell kivitelezési engedély" – mondott ellen a lap értesülésének a Sziget Fesztivál ügyvezetője a Klubrádióban. Gerendai Károly szerint ők minden előírásnak megfelelnek. Kifejtette: csupán az anyagra kell majd engedély, ezt azonban a kivitelező kérheti.
Gerendai az interjúban azt is elmondta, hogy a Magyar Nemzet cikkében szereplő álításoknak ugyan megfelel, hogy a Szigetnek nincs még engedélye, de az új szabályok szerint egy szabadtéri rendezvénynek addig nem is lehet engedélye, amíg az összes szakhatósági engedélyt be nem szerzi. A szakhatósági vizsgálatok viszont csak a infrastruktúra felépülése után végezhetőek el.
Valószínűleg a Ladytron lógott ki leginkább az idei Hegyalja fellépői közül. A multikulti elektropop zenekarnak nincs olyan slágere, ami átlépte volna az átlag magyar zenehallgató ingerküszöbét, ezért különösen veszélyes húzásnak tűnt odaengedni őket Tokajba, kitéve a már tíz éve magas színvonalon dolgozó együttest az előző nap még Slayerre hajat rázó közönség minden ellenszenvének. Ráadásul a két évvel ezelőtti voltos emlékeim szerint a Ladytron még csak nem is jó élőben, pedig ott nem egy nagyszínpadot kellett volna betöltetni. A vége az lett, hogy a koncerten tényleg iszonyatosan kevesen voltak, a napsütés is nehezebbé tette az alapesetben rideg távolságtartásra épülő zenét, de amúgy simán túlszárnyalta az emlékeimet.
A zenekartól még mindig kár lett volna hangszertörést várni. A két frontlány, Mira és Helen gyakorlatilag végigállta a koncertet, de az unalmassá váló robot-imázst jól ellensúlyozta a meglepően ötletesre sikerült vetítés. A tracklisttel nagyrészt biztosra mentek, a Playgirlön kívül az összes közönségkedvenc elhangzott – már amennyiben lehet ilyet mondani egy párszáz fős fesztiválkoncerten. A Destroy Everything You Touch-ról ismét kiderült, hogy egészen kivételes dal, aminek minden egyes hangjából süt, hogy egy kreatív csúcson lévő zenekarnak különösen ihletett pillanatában született.
Az egész tényleg tökéletes lehetett volna pár órával később, lehetőleg úgy, hogy kitiltják a környékről a sörösdobozzal kardozó fesztiválarcokat, akik épp a közelemben akartak egyéniségek lenni. Sajnos ezeket az elvárásokat magyar fesztivál nem fogja teljesíteni, mert a Ladytron errefelé nem főműsorszám (amúgy máshol sem az), a középiskolásoknak pedig valahol ki kell élvezni a négy napos kiugrót a szülői felügyeletből.
A Hegyalja fesztivál első napján a Parkway Drive, majd az utolsó napon a Raunchy és a Heaven Shall Burn feltalált egy új stílust, ez pedig a gimnasztikus metál. Ugyan hangzásban leginkább a torzított gitár miatt hasonlít az utolsó nap két fellépője, de mégis pontosan ugyanaz az ugrabugra, pózer külsőségek jellemzik őket, bár az előző őszintébb, és elszántabb, mint utóbbi. Az viszont bizonyos, hogy mindkettő becsülendőbb cuccot játszik, mint a szörf-metalcore Parkway Drive, akik érthetetlen módon a fiatalok körében most a legnagyobb feltörekvő sztárok. Őket inkább most hagyjuk, pláne mert írtunk már róluk.
A dán Raunchy zúz is, dallamosénekezik is, meg van a zenéjükben sok-sok szinti (bár az csak samplerről). Jó számuk viszont nincs. A zenekar a Soilwork hangzását húzta le a netről, majd egy kicsit alakítgatott rajta, mígnem annak minden jellegzetességét kiölte belőle. Pedig tényleg benne van az, amitől működhetne. Dallamos is, kemény is, van benne húzás, de kifejezetten steril, mintha a patikában keverte volna össze az gyógyszerész, hogy na, ez biztosan használ.
A magyar közönség amúgy jót tornázott az ötlemezes csapat zenéjére, pedig a zenekar több tagja nem szolgált rá a lelkesedésre, mert kevesebbet mozgott, mint a feneküket enyhén billegető csajok a nézőtér hátsó soraiban. Főképpen a tiszta éneket produkáló Jeppe Christensen érthetetlen figura, mivel olyan, mintha nem is metálzenével állna kint a színpadon. A gitárosok, illetve néha a basszusgitáros belerúgott párszor a levegőbe, csak a mihez tartás végett, de egyáltalán nem meggyőződésből.
Mi az, amiből a Hegyalja fesztiválon még több van, mint a tarháló punkból és bakancsos metálosból? Bor, az. Van belőle olcsó és drága, fehér, vörös és rozé, fogyasztják tisztán, fröccsként, egy húzásra a műanyag palackból, és értőn kóstolgatva egy hűvös pincében, kinek hogy, ugye, az utóbbi leginkább a Tokajba ilyenkor érkező és a hepajra alaposan rácsodálkozó külföldi turistákra jellemző, az előbbi meg mindenki másra, aki próbálja olcsón megúszni a négynapos fesztivált.
“Mélyülő, de még tökéletes szín, finom, érett illatok, gyümölcsökkel, mineralitással, palackbukéval, legalább közepes test, hibátlan szerkezet, okos savak, tiszta ízek, színes lecsengés.” Ezt egy borkedvelő és értő kolléga írta blogjában egy furmintról. Lenyűgöző, hogy van, aki okos savakat és színes lecsengést képes érezni ott, ahol én csak azt, hogy édes-e vagy sem, illetve mennyire üti a fejemet, de pont ez a mai koncepció: kóstoljunk úgy bort, hogy egy kivétellel nem értünk hozzá, milyen különbséget érez bor és bor között az, aki töménnyel operál ha be akar rúgni, és a kánikulában nem fröccsözik, hanem sört iszik.