Hallott már a sinkáról, a rejtegetett magyar kutyafajtáról?
A sinkát magyar dingónak is nevezik és főleg hortobágyi pásztorok körében népszerű terelőkutya, a 70-es években tenyésztették ki. Felmenői között van német juhász és mudi is, a ritka fajtáról az agroinform írt most nagyszerű cikket.
Kedvenc részeim a cikkből:
- "A marhás kutya hátul fog - csánkon, combon - sosem farkon, hiszen ott sérülést okozhat. A marhás kutya azért is hátulról mozdítja az állatot, hiszen a marha elölről támadhat a szarvával. A juhos kutya viszont általában elöl fog, ami azt jelenti, hogy a birka oldalánál, tarkóján ösztönöz."
- "A farok tekeredésének irányából is következtetnek a pásztorok egyes kívánatos, vagy kevésbé kívánatos tulajdonságokra és nagy általánosságban a balra tekeredő farkú egyedeket tartják jobb munkaképességűeknek."
- "A terelési stílusnál a juhos sinka esetében a telipofás fogást szeretik a juhászok, hiszen a telipofás fogás nem szakítja a bőrt, hanem gyűri így nem tép a kutya. A juhos kutya jellemző terelési stílusa a jószág fülébe- és a jószág elé történő ugatás, ami a marhás stílusnál finomabb viselkedési forma."
- "A fajta a mai napig is a pásztorok kezén van és a legtöbbjük nem is szeretné, hogy nemzetközileg elismert fajta váljon belőle. Ennek az az oka, hogy a fajta elterjedésével és népszerűvé válásával akaratlanul is másodlagos tenyésztési szemponttá válna a munkaképesség és a teljesítmény."