Halálcsillag a Föld körül: 50 éve kezdődött a műholdas televíziózás
1962. július 23-án kezdte meg működését az első televíziós műhold, a Telstar, aminek segítségével élő és felvételről sugárzott adást lehetett fogni egyidejűleg Észak-Amerikában és Európában. Az AT&T, a Bell, a NASA, a brit és francia posta közötti nemzetközi együttműködés gyümölcse nem sokáig maradt életben, de szinte azonnal követték újabb, jobb megbízhatóbb műholdak, amiknek többek között a pár nap múlva kezdődő olimpiai játékok közvetítését is köszönhetjük.
1961. szeptember. Mrs. Louise Bucker, az AT&T egyik részvényese a Telstar 1:1 arányú modelljével ismerkedik a Bell laboratóriumában. (Fotó:
Yale Joel. / Europress / Getty)
1962-es művészi koncepciórajz a Föld körül keringő kommunikációs műholdról. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
1962. A Telstar működését tesztelik a Bell Telefontársaság laboratóriumában. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
A Bell társaság kürtantennája (Holmdel, New Jersey), amit eredetileg a NASA Echo-1 műholdjához építettek, majd később átalakítottak a Telstar jeleinek vételéhez. A 18 tonnás alumínium- és acélszerkezetet 1990-ben nemzeti műemléknek nyilvánították. (Fotó:
NASA)
1962. A Goonhilly Űrtávközlési Földi Állomás (Goonhilly Downs, Cornwall, Anglia) egyes számú parabolaantennája, amit már kifejezetten a Telstar jeleinek vételére építettek. (Fotó:
Central Press / Europress / Getty)
1962. június 1. Cape Canaveral: műszakiak helyére szerelik a Telstar műholdat a Delta rakéta harmadik fokozatába. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
1962. július. Az utolsó drótok és alkatrészek is helyükre kerülnek, a Telstar készen áll a startra. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
1962. július 10-én, egy Delta-Thor rakéta segítségével Föld körüli pályára állt a Telstar-I. (Fotó:
Time Life Pictures / Lynn Pelham / Europress / Getty)
1962. július 11. Technikusok a képernyőket ellenőrzik a Telstar adásának vétele előtt a Pleumeur Bodou telekommunikációs központban Franciaországban. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
1962. július 11. Franciaországban jó a vétel: képkocka az Egyesült Államokból sugárzott első, nem publikus tesztadásból. (Fotó:
Archives / AFP)
1962. július 23-án délután beindult az első nyilvános transzkontinentális, nemzetközi tévéadás. Hat kocka az Amerikából Európába sugárzott műsorból. Európában az Eurovision, Észak-Amerikában az NBC, CBS, ABC és a CBC tévétársaságok vettek részt a közös adásban. Televíziós képeket sugároztak élőben illetve felvételről többek között a floridai űrközpontról, New Yorkról, Párizsról, Kennedy elnökről, a Philadelphia Phillies - Chicago Cubs baseballmeccsről. Este sikeresen sor került az első műholdas telefonhívásra és faxküldésre is. (Fotó:
Midge Aylward / Europress / Getty)
1962. augusztus 17. A 9 éves Sandra Wiseman történelmi jelentőségű telefonhívást fogad szülei londoni lakásában. A polgári előfizetők közül ő használhatta először a Telstar műholdat, hogy beszélhessen az Atlanti-óceán túloldalán, a Tennessee állambeli Columbia Rotary Clubbal. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
1962. A The Tornados, Joe Meek producer, dalszerző zenekara próbál. A Tornádók első nagy slágere a Telstar volt. (Fotó:
John Pratt / Europress / Getty)
A The Tornados lemezének borítója, főszerepben a Telstar.
1963. január 8. Gondterhelt mérnök a Bell laborjában. A Telstar 1962 novemberében, a hidegháború kellős közepén elnémult, miután az amerikai és a szovjet hadsereg is légköri atomrobbantásokat hajtott végre: a kényes szerkezet tranzisztorai nem viselték túl jól a megnövekedett sugárzást. (Fotó:
Herb Scharfman / Europress / Getty)
1963. január 8. John S. Mayo, a Bell mérnöke a Telstar adását figyeli, miután sikerült távirányítással megjavítani a meghibásodott műholdat. Az újraindítás azonban átmeneti megoldásnak bizonyult csak, a rendkívüli sugárterhelésnek kitett első Telstar sorsa megpecsételődött, 1963. február 21-én újabb, ezúttal már javíthatatlan tranzisztorhiba miatt végleg megszűnt az adás. A halott műhold jelenleg is a Föld körül kering. (Fotó:
Truman Moore / Europress / Getty)
1963. február. És máris itt a folytatás: a Telstar-II-n dolgozik egy mérnök a Bell társaság laboratóriumának tiszta szobájában, New Jersey-ben. A következő évtizedekben egymást követték a televíziós műholdak, a Telstar-család több tagja jelenleg is aktív és működik. (Fotó:
Fox Photos / Europress / Getty)
1963. augusztus 28. A nagy washingtoni emberi jogi tömegtüntetésről élő adást sugároztak a tévétársaságok Európába a Telstar-II segítségével. (Fotó:
National Archives / Europress / Getty)
Képeslapon a Halálcsillagra emlékeztető Telstar. (Forrás: Regional and Mesoscale Meteorology Branch)
A Telstar-I és -II (és az űrkutatás más fontos állomásai) magyar bélyegen. Bélyegtervező grafikus: Gáll Ferenc. (Fotó:
Index)
2012. július 12-én, az első műholdas tévéadás megkezdésének 50 éves évfordulóján megemlékezést tartottak a washingtoni repülési és űrkutatási múzeumban. A képen Francois Delattre francia nagykövet méltatja a kontinenseket összekötő technikatörténeti mérföldkő jelentőségét. (Fotó:
Mandel Ngan / AFP)