Láthatatlan történetek
Arra kértünk egy sor kiváló magyar fotóst, küldjék el nekünk azt az egy fotót, ami a legjobban összefoglalja a tavalyi évüket, és aminek történetéből egy kicsit őket is megismerhetjük. A változatos képek nemcsak azt mutatják be, milyen témák és problémák foglalkoztatják ma a hazai fotósokat, hanem segítenek összefoglalni a 2014-es évet is. Együtt rávilágítanak a minket körülvevő világ globális és helyi problémáira, szépségeire és a pillanatokban rejlő apró örömökre.
Személyes történetek, megindító portrék, különleges hangulatok és fontos események 2014-ből, a szerzők tolmácsolásában.
Dezső Tamás
Kovalovszky Dániel
Riskó Gáspár
Németh Dániel
Fekete András
Mohai Balázs
Szombat Éva
Pörneczi Bálint
Ki voltam égve, és úgy éreztem, nem találom a helyem Budapesten. Mindennap ugyanazt fotóztam, azzal a tudattal, hogy a képem holnapra már a szemétben lesz a tegnapi újsággal együtt, ezért elhatároztam, hogy új életet kezdek Franciaországban. Kezdetben újságokat hordtam ki, aztán dolgozni kezdtem egy helyi lapnak. Mellette pedig elkezdtem egyre többet fotózni mobiltelefonnal, ami segített újra felfedezni azt az örömöt a fotózásban, amit a legelején éreztem. A munkám mellett, út közben lőtt fekete-fehér portréimat idén az Instagram blogja is kiemelte, és rengeteg pozitív visszajelzés érkezett a munkámra, ami megerősített abban, hogy jó úton járok.
(Fotó: Pörneczi Bálint)Móricz Simon
Mudra László
A brazil vb döntőjén az egyik kísérő az arénába lépve visszafordul a mögötte haladó társához, és az arcáról egy pillanatra leolvasható a döntő miatti izgatottság. A pálya mellett a vb-meccseken kb. 250 fotós dolgozik. Ennél sokkal többen akartak bejutni a mérkőzésekre, így a bekerüléshez egy sor előzetes regisztráció mellett elég fontosnak is kellett lenni ahhoz, hogy valaki helyet kapjon. Az Origo fotósaként nem tartoztam a kiemelt sajtótermékek közé egy brazil-német döntőn, de nem adtam fel. Kimaradtam az első körből, aztán beálltam a több száz várakozó fotós közé, akik között a fennmaradt helyeket sorsolták ki. Kora reggeltől sorban álltam, de még a meccs előtt fél órával sem volt helyem a stadionba. Az utolsó 12 helyre egyesével sorolták a neveket, és 150 izgatott fotós várta, hogy elhangozzon a sajátja is. Ebből a körből is kimaradtam, de ekkor kisebb csoda történt: felengedtek minket az egyik távolabbi szektor üres székeire. Pocsék hely volt, nem is lehetett igazán jó képeket csinálni onnan, de mégis végtelenül boldog voltam, mert megérte egész nap könyökölni, furakodni és izgulni. Azt hiszem, úgy mosolyogtam én is végig a meccset, mint a srác a képen.
(Fotó: Mudra László)Balogh László
Hajdú D. András
Kummer János
Will-lel a Margit-híd budai hídfője alatt találkoztam hazafelé menet. A hangjára figyeltem fel, olyan átéléssel énekelte Eddie Wedder Society-ét, hogy teljesen beleborzongtam. Will egy Supertramp, így hívja magát. 21 évesen indult útnak Birminghamből, négy éve járja Európát autóstoppal, gyalog, néha vonattal, és kizárólag a gitárjából, valamint önkéntes munkákból tartja fenn magát. Pár hónapja érkezett Magyarországra, önkénteskedett egy fesztiválon, magába szívta Budapestet, találkozott egy lánnyal, aki miatt picit tovább maradt nálunk, de már útnak indult; Berlin felé vette az irányt. Hogy milyen kicsi a világ, és hogy mennyien élünk magyarok a világ számos pontján, mi sem bizonyítja jobban, hogy Will Berlinben szintén egy magyar srácnál, Bencénél talált szállást pár napig.
(Fotó: Kummer János, vs.hu)