Telek Balázs (1974–2015)
További Nagykép cikkek
Újító szándékú fotósnak tartották, mert a kísérletezés volt a mindene. 1974-ben született Balassagyarmaton, kilencévesen kezdett fotózni, egy gyerekszanatóriumi látogatás során készítette az első sorozatát. Az Eszterházy Károly Főiskolán tanult Egerben, Lugosi Lugo László fotóművész ismertette meg a camera obscurával, ami örök szerelem lett az életében, a legtöbb képei, ahogyan a mi válogatásunkból is látszik, ezzel különleges technikával készült. „Az első megerősítést Lugótól kaptam ‘98 elején, mikor az első panoráma képeimet megmutattam neki, s azt mondta: „Ez már nem a camera obscuráról szól" – mondta erről a Fotóművészet magazinnak.
Ez nem jelenti azt, hogy elzárkózott volna a digitális technikától, az itt is látható, rokonokat ábrázoló Lightbox sorozatának képeihez például digitális fényképezőgépet használt. Egyébként is rengeteg fényképezőgépe volt, folyamatosan kísérletezett velük, a Forte külön gyártotta neki a negatívokat a kívánt méretben. „Panoráma kamerából is van legalább négy. Vannak kúpkameráim is, és próbálkoztam a gömb leképezésével is, ehhez is készítettem kamerákat. A legújabb a kúp-panoráma kamerarendszerem, ezzel a kamerával egy anamorf panorámaképet kapunk” – számolta össze ugyanebben az interjúban a kameráit. A lyukkamerás képek mellett festészettel, grafikával és zenéléssel is foglalkozott.
Az ún. Kétutas képei is különleges technikával készültek: ehhez is rokonokat fotózott, de egy lépcsőzetes felületre exponált, így a képet kétféleképpen lehet nézni. Kiterítve, ahogyan itt látható, váltakozva láthatjuk az arcok egy-egy szeletét, térben a lépcsős, háromdimenziós forma visszaállításával és a megfelelő nézőpont megtalálásával külön-külön láthatjuk a két arcképet. Fotószobrokat is készített, így három dimenzióban hozta létre a két dimenzióban leképezett fotókat, fotóreliefjének működését gifben mutatjuk be.
Többször nyert Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjat, 30 évesen megkapta a Balogh Rudolf-díjat, a magyar fotós szakma legnagyobb elismerését is. Mindig tanított, folyamatosan foglalkozott a fiatalokkal, hol a lyukkameráról adott elő, hol építészhallgatókat tanított fotózni, hol a Mai Manóban tanította a camera obscurázást. Főszervezője volt a FotóFalu projektnek is.
Telek Balázs temetése október 9-én lesz Balassagyarmaton, a Szalézi templomban.
Feleségével, Halász Gabival alapították a Horánszky utcai Artbázist, ami egyszerre volt könyvtár, laboratórium, kiállítótér és találkozási pont fiatal fotósoknak. Az Artbázis az augusztus 17-i viharban beázott, megmentésére október 30-án és 31-én tartanak jótékonysági árverést.
Köszönjük Surányi Mihálynak a cikkhez nyújtott segítséget.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.