Messze nem csak a menekültekről szólt az év
Házhoz jött a menekültválság és vele a világsajtó figyelme, de mindenhol máshol is ott voltunk, ahol a hírek történtek: Vlagyimir Putyin a Krím-félsziget tavalyi annektálása után idén ellátogatott Budapestre, de megmutattuk azt is, ahogy Párizst megrázták a terrortámadások, és az Orbán Viktor március 15-i beszéde előtti balhét is. Vonultunk a Pride-on a tolerancia és az M1-esen Bécs felé, Washingtonban vadásztunk a pápára, míg itthon nemcsak a Sziget, hanem a Petőfi-újratemetés és az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napok legjobb pillanatait is megörökítettük. Az év indexes képei, 2015.
„Anyukám mindig azt mondta, ha nem figyelek magamra, és nem teszek magamért, egy kerekesszékben, a tévé előtt fogok unatkozni egész életemben, chipset zabálva” – mondta a Velvetnek Illés Fanni paralimpikon úszó. „Én mindig úgy gondolok erre, hogy én így születtem, ez egy kiváltság, lábak nélkül is ugyanolyan ember vagyok, mint mások. Az úszás emel ki a többiek közül. Bután hangzik, de ha lennének lábaim, akkor lehet, hogy drogos vagy alkoholista lennék, és épp ez az, ami megmentett” – magyarázta Rostás Biankának, aki egy egész napját végigkövette. (Fotó:
Rostás Bianka / Velvet)
Orbánra egy életre ráég Putyin kézfogása, Magyarországra pedig még a szél is nyugatról fúj – erről beszéltek a szónokok az orosz elnök elleni tüntetésen februárban Vlagyimir Putyin budapesti látogatása alkalmából. Tiltakozásban nem volt hiány: a MostMi a budapesti orosz nagykövetségnél átnevezte egy 2006-ban meggyilkolt újságírónő után Politkovszkajára a Bajza utcát. De nem sokáig maradhatott az orosz diákok által elhelyezett Nyemcov-portré sem a Terror Háza előtt. Az orosz elnök késve érkezett Budapestre, tárgyalt ugyan Orbánnal, de mintha fontosabb lett volna neki, hogy egy uniós országból üzenhessen a világnak. Orbán és az orosz elnök találkozója után aláírtunk egy sor jelentéktelen szerződést, amit akár miniszterek is megköthettek volna, de akkor Putyin nem tudta volna megmutatni, hogy bármikor eljöhet egy EU-s fővárosba. Ott voltunk mindenhol, ahol történt valami izgalmas. (Fotó:
Huszti István / Index)
„Az amerikaiak palagázt találtak a régióban. Ennek kitermelése olyan környezetszennyezéssel jár, hogy több millió embert kellene kiköltöztetni. A jenkik ehelyett inkább háborút robbantottak ki, hogy az emberek kiirtsák egymást, és mikor senki nem marad, elindulhasson a termelés” – egy a Mariupolban elterjedt rémhírekből, melyeket tudósítónk jegyzett le, amikor felkereste a Donyeck megyei várost, ami legnagyobb szerencsétlenségére Oroszország és a Krím-félsziget között fekszik. Februári beszámolóját és képeit itt találja. De azt a tudósítást is ajánljuk, amiből az derült ki, nácik is harcolnak az ukrán szabadságért. (Fotó:
Földes András / Index)
Selymes babahaja van, rózsás az arca, gödröcskék a kézfején, hajszálerek a halántékánál, a súlya, hossza egy újszülötté, na és babaillatú. Sőt, megrendeléstől függően szívdobogás is hallatszik apró, lélegzetre emelkedő mellkasa mögött. Önkéntelenül is úgy emelem és tartom, mint egy igazi kisbabát, pedig nem az. A reborn baba illatáról parfüm, a fürtöcskékről az aranyárban importált moher, kicsattanó színéről speciális festék, a szívdobbanásról és emelkedő mellkasról beépített panel gondoskodik. Van, aki inkább kevesebbet eszik, csak hogy jusson pénze a sok tízezer forintos babára, melyről márciusban készítettünk Nagyképet. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Évente 250 család néz szembe azzal a megpróbáltatással a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának koraszülött intenzív osztályán, hogy a kisbabájuk a kijelölt idő előtt jóval egyszer csak kirobban az élet és a halál közti nagyon vékony mezsgyére. Hatalmas tehertétel ez az önváddal, gyásszal, szégyennel küzdő anyának, a magát tehetetlennek érző apának és a heteken-hónapokon át az életéért küzdő kisbabának is. Az osztályra belépve mégis valamiféle békességet érez az ember, a Honvédkórház koraszülött intenzív részlege (PIC) a magyar egészségügy egy nagyon különleges szigete. Egy kisfiú, Dani és szülei sorsát követtük négy hónapon keresztül, a kisfiú háromhetes korától a hazaengedéséig. (Fotó:
Hernádi Levente Haralamposz / Index)
Nagy balhé lett az állami ünnepségen megjelenő ellentüntetők miatt. Orbán görbe uborkáról és a Facebookról is beszélt, meg persze arról, hogy Kossuth népét nem lehet kioktatni demokráciából, Európának kérdései vannak, nekünk pedig válaszaink. A civil ellenzékiek rendezvényén népszavazást hirdettek, és nagyjából annyian voltak, mint az állami megemlékezésen: ilyenre sikerült idén március 15, Orbán-beszéd előtti balhéval és Kulka-giccsbombával. (Fotó:
Németh Sz. Péter / Index)
Élete első szépségversenyén egyből rabul ejtette tudósítónkat a kifutók világa. Nem csak a kiugróan fitt, formás alakú versenyzők, a robbanásveszélyességig tuningolt cickóik és lehengerlő fellépésük volt lélegzetelállító elsőre, hanem maga show is: az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napok a rivaldafényben is megmaradt teljesen természetesnek. Hercegnőhöz illően, méltóságosan lépkedtek a 400 kilós ipari üszők a porondon, miközben a lábuk között akkora, véreresen feszülő, gyakran minden lépésnél tejet spriccelő tőgyekkel egyensúlyoztak, mint egy kisebb autó motorblokkja. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Egy vadászgép tényleg van a színpad mellett, de az értelemszerűen nem mehet élőben, mert akkor messze repülne a szerkezet. Minden tank tetején van egy kis gomba, ami érzékeli, ha találatot kap. Nem videojátékról van szó, a tank irányítóinak szemmel kell megsaccolni, hogy éppen merre fog lőni az övé. Idén másodjára rendezték meg a Nemzetközi Harcászati és Military Fesztivált, a Csemő határában szervezett parádén felvonultak hagyományőrzők, fegyveres alakulatok, korabeli harckocsik, volt kamion, amiben többek között Counterstrike-ozni lehetett, erre roboghat végig még egyszer a military pusztán. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Menekülés határok nélkül: július elején, még mielőtt állt volna a kerítés, mutattuk be Nagyképben a szerb-magyar határon tömegével érkező menekültek útját. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Szivárványszínbe borult az Erzsébet híddal együtt a fél város, amikor az idilli képbe rondító orrfacsaró trágyaszag ellenére békés Budapest Pride végigvonult rajta. A menetet idén huszadszorra rendezték meg. 1997 óta van ilyen megmozdulás, idei videónkat erre, percről percre tudósításunkat sok képpel itt nézheti vissza. (Fotó:
Huszti István / Index)
Málta apró sziget a földközi-tengeri menekültútvonal kellős közepén, Lampedusa környékén. Érdekessége, hogy míg Lampedusára özönlenek a menekültek, Máltán olyan csendes a helyzet, mintha még tartana a kilencvenes évek, amikor nem a migráció volt Európa fő problémája. Tudósítónk helyszíni riportjában azt a következtetést vonta le, hogy a földközi-tengeri ország valójában a Fidesz mintaállama. A tragédiáktól sújtott délolasz szigeten, Lampedusán is jártunk, ahol gyűlölhetnék a menekülteket. Megmagyaráztuk, miért nem teszik. (Fotó:
Földes András / Index)
Végkimerülésig birkóznak, miközben olyanná válnak, mint egy élő agyagszobor. Röviden így lehet összefoglalni az indiai tradicionális birkózás, a kushti lényegét. Ennél azonban jóval összetettebb ez a sportág, gyakorlói szigorú napirendet és erkölcsi elveket követnek. Mumbaiban és Kolhapurban pillanthattunk be két iskola életébe, Bődey János fotói. (Fotó:
Bődey János / Index)
Morvai Ferenc, kazánkirály-Petőfi-megszállott-vállalkozó-legenda-hős nyár közepén végre elérte célját, életének egy hosszú, szenvedésekkel, bukásokkal teli korszakát a Fiumei úti sírkertben talán végleg lezárta. Az általa és Petőfi szibériai halálában hívők által a költőnek tulajdonított, Szibériában talált csontokat rendes sírba temette. Persze jogi ügyeskedéssel, kommunikációs cselvetéssel, ahogy egy igazi magyar vállalkozólegendához illik. (Fotó:
Molnár Zsolt / Index)
Az Instagram meghódította a Szigetet, 22 ezer szigetfotó került fel az interaktív térképünkre. Robbie Williams bulijától kezdve mindent láttunk, egészen az utolsó utáni napig. A Szigeten tanított csajozni a 80 fölött is snájdig Károly bácsi is, megmutatva, hogy a csábítás tudományát nem lehet elfelejteni. (Fotó:
Kaszás Tamás / Index)
Mi a kerítés legfőbb hatása a menekültekre? A választ a tengeren találtuk meg, a görög és török partok közt. A menekülteket követve indultunk el a török-szír határtól Európa felé. Törökország közepén váratlan kanyar jött: ahelyett, hogy a legrövidebb, és legbiztonságosabb nyomvonalon haladt volna utunk a török-görög határ felé, letért a tengerpartra. Innen a menekültek gumicsónakokba zsúfolódtak, és a veszélyes tengeri úton indultak el Görögország felé. (Fotó:
Bődey János / Index)
Ritkán történik meg az, ami idén megtörténhetett: Magyarországra szegeződött az egész világ szeme, hetekig a hazai menekülthelyzet uralta a nemzetközi sajtó szalagcímeit. Több tízmillió forintnyi adományt osztott szét a Migration Aid 70 ezer önkéntes munkaórával szeptember végéig, egy ragadósan életvidám, egyébként holokauszttúlélő önkéntesükkel készült interjúnkat itt olvashatja. Azt is elmagyaráztuk szeptember elején, miért nem engedtük csak úgy tovább a menekülteket a Keletiből, és ott voltunk akkor is, amikor megindultak Bécs felé gyalog az autópályán. (Fotó:
Huszti István / Index)
Éjfélre számított mindenki, de már este nyolc előtt betolták a drótakadállyal díszített Mad Max-vagont a röszkei vasúti határátkelőnél. Szeptember 14-e előtt a röszkei vágányon sétáltak át a menekültek Horgos felől, miután az épülő kerítés azt nem keresztezte. Tudósítónk csak kirgiz menekültként tudott bejutni a zárt táborokba. Hiába a sajtótörvény mentesítő passzusa, az ügyészség vádat emelt az ügyében. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Az megvan, amikor sajtóakkreditáció és VIP-belépő nélkül próbáltuk becserkészni a pápát Washingtonban amerikai látogatásán? Ezt láttuk. (Fotó:
Szémann Tamás / Index)
0-2-nél a Géderlak nem, a közönség viszont egy kisebb offenzívát indít: „Hajrá Géder! El vannak fáradva!” – kommentálja egy néző a sorozatos debreceni cseréket. „Kettőt gyorsan, aztán döntetlen” – így a társa. Egy ittas drukker pedig a debreceniek hangos ócsárolásába kezd: „Na mi van, csak kettőt tudtok rúgni a megye III-as csapatnak?” – óbégatja, amikor Castillion, mintha csak értené, bepofozza a harmadikat. A drukker nem jön zavarba: „Na mi van, csak hármat tudtok rúgni, a megye III-as csapatnak?” Erre izgulhatja végig újra a Magyar Kupa 32-es mezőnyében Bács-Kiskun megyét egyedül képviselő megye III-as Géderlak és a Debrecen B-csapatának októberi rangadóját, bónusz Dombi-villáminterjúval. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Hogy miért a formaruha kötelező része a magyar trikolór egy kongói iskolában? Egy magyar alapítvány tartja fenn a Collège Othnielt Kinshasában, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában, 40 főnek adva munkát és több száz gyereknek francia nyelvű általános és középiskolai képzést. Legújabb projektjük indulásakor mi is szétnéztünk a környéken, galériánkat itt nézheti végig. (Fotó:
Halmos Máté / Index)
Egy hét alatt összesen 90 embert vettek őrizetbe, 793 lakást vagy házat kutattak át, a francia elnök pedig könyörtelen háborút hirdetett az Iszlám Állam ellen a 130 halálos áldozatot követelő novemberi párizsi terrortámadás után. Nagyképben gyűjtöttük össze a párizsi terrortámadás legfontosabb mozzanatait. A páratlan hírfotók között feltűnnek az Index fotósa, Bődey János helyszíni képei is.A támadás után videórovatunk is exkluzív anyagot készített. Daniel Psenny az ablakából látta, hogy ölik az embereket a Bataclannál. Ő készítette a híres videót, amin azt nézte végig a világ, hogy menekülnek az emberek a terroristák elől. A férfi később segíteni próbált, de ő is golyót kapott. Az Indexnek elmesélte, hogy élte meg az éjszakát. (Fotó:
Bődey János / Index)