A Legnagyobbat a főtitkár is megcsókolta
Muhammad Ali amatőrként olimpiai bajnok lett, profiként a nehézsúly királya. A bokszolót a ringen kívül is felfedezték, a polgárjogi harcossal mindenki szóba állt, az amerikai elnökök éppúgy, mint a szovjet főtitkár. Stallonéval Oscar-díjátadón kamubokszolt, és kapott csillagot Hollywoodban is.
Minden idők legnagyobb bokszolója, ez a cimke örökre Muhammad Alin marad, még akkor is, ha eredményekben túlszárnyalják. A Cassius Clayként született bunyós amatőrként kezdte, gyors karriert csinált, 18 évesen, Rómában már olimpiai bajnok volt félnehézsúlyban. (Fotó:
John G. Zimmerman / Europress / Getty)
Az olimpiai után rögtön profinak állt, 1960 októberében vívta első meccsét. Első világbajnoki címét 1964. február 25-én szerezte meg. A már a meccs előtt is hergelt Sonny Liston a hetedik menetben dobta be a törölközőt. Clay később elmondta, nagyon félt a nagy ütőerejű bajnoktól. Ezért is választotta a sokmozgásos taktikát ellene. (Fotó:
AFP)
Ali mérlegelésen a londoni Odeon Moziban. Úgy tartották róla, sosem volt igazi nehézsúlyú, csak becsvágya miatt választotta a királykategóriát. Tudta, csak úgy lehet a legnagyobb bokszoló, ha azt uralja. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Talán ez a leghíresebb kép, ami Aliról készült, és mindent elmond róla. Sonny Listonnak 1965-ben adott visszavágót, de ez a meccs sem ment végig, a hatodik menetben Ali kiütötte Listont. Úgy állt fölötte, mint vadász a leterített vad felett. A képről is sugárzik a fölény és a nagyképűség, ami Alit jellemezte. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Alira óriási hatással volt az afroamerikaiak egyik legismertebb polgárjogi harcosa, a muszlim Malcolm X., mentoraként tekintett rá. Miatta is csatlakozott a Fekete Muszlimok nevű szervezethez, Malcolm X azonban pár hónappal később kilépett. Ezután a barátság is megszakadt közöttük. Ali élete egyik legrossszabb döntésének nevezte később, hogy hátat fordított neki. (Fotó:
Bob Gomel / Getty Images)
Alit a vietnami háború idején, 1967-ban sorozták be, de vallási okokra hivatkozva megtagadta a bevonulást. Emiatt a profi karrierje is félbeszakadt. Megfosztották bajnoki címétől, bokszengedélyét is bevonták. A szolgálat megtagadásáért tízezer dollárra és öt év börtönre is ítélték. Nem kellett leülnie, a fellebbezés ideje alatt szabad maradhatott. Három év múlva visszapta licencét, négy évvel később pedig a Legfelsőbb Bíróság mentette fel. (Fotó:
AFP)
A kihagyott évek meglátszottak Alin, gyorsasága kicsit megkopott, de újra tudta építeni magát. Visszatérése után első meccsét a harmadik menetben kiütéssel nyerte. (Fotó:
Chris Smith/popperfoto / Europress / Getty)
A Legnagyobb emlékezetes párharcot vívott Joe Frazierrel is. A két bunyós háromszor küzdött meg egymással. Kétszer Ali nyert, egyszer Frazier, aki azt is elmondhatta magáról, hogy sikerült padlóra küldenie ellenfelét. (Fotó:
B Bennett / Europress / Getty)
Ellenfeleit szívesen és könyörtelenül pocskondiázta, de olykor-olykor el kellett ismernie, hogy nélkülük semmi sem lenne. „Joe Frazier, elmondom a világnak, a legjobbat hozta ki belőlem. Én mondom, pokoli fickó, de áldja meg az isten. Ő minden idők legnagyobb harcosa. Mellettem.” (Fotó:
Chris Smith/popperfoto / Europress / Getty)
Ken Nortonnal is nagyokat meccselt, vele is háromszor találkozott a ringben. Norton lett a második Frazier után, aki le tudta győzni. Az első meccsükön eltörte Ali állkapcsát, a legenda szerint Muhammad azt mondta neki: „Nagy bokszoló vagy, és soha többé nem akarok ellened harcolni." Azért kétszer még megküzdöttek, és mindkétszer Ali nyert. (Fotó:
Popperfoto / Europress / Getty)
Ali azt is megtudhatta, milyen is egy szovjet elvtársi csók. 1978-ban Leonyid Brezsnyev hívta meg magához a Kremlbe. A főtitkár arra kérte, hogy az USA-ban legyen ő béke nagykövete. A bokszoló számos amerikai elnökkel is találkozott, Ronald Reagen, Jimmy Carter, Ford és Bill Clinton is fogadta. (Fotó:
Hip / Northfoto)
Rocky megformálásáért 1977-ben Sylvester Stallonét Oscar-díjra jelölték. Őt is meglepte, hogy a díjátadón Muhammad Ali is megjelent. "Én vagyok az igazi Apollo Creed. Mutasd meg, mi tudsz valójában!" – mondta neki műbalhézva Ali, és árnyékbokszba kezdtek. (Fotó:
Abc Photo Archives / Europress / Getty)
Ali otthon pihen. A bokszoló négyszer házasodott meg, összesen hét gyereke van. A harmadik házasságából született Laila Ali maga is bokszoló lett, annak ellenére, hogy apja mindig leszólta a női bunyót. Laila nagyközépsúlyban 24 meccset vívott meg veretlenül. (Fotó:
Getty Images / Europress / Getty)
Már bokszolóként is polgárjogi harcos volt, de karrierje végeztével is az elesettek szószólója és támogatója lett. Az ENSZ és UNICEF jószolgálati nagykövete lett, gyakran utazott el háborús övezetekbe egyre nagyobb betegen is. Támogatott muszlim szervezeteket és Parkinson-kórral kapcsolatos kutatásokat is pénzelt. (Fotó:
Jean-Philippe Ksiazek / AFP)
Az 1996-os atlantai olimpia megnyitóján ő gyújthatta meg az olimpiai lángot, amivel elismerték, hogy ő minden idők legnagyobb amerikai sportolója, de a 2002-es téli olimpia fáklyaváltójában is kapott szerepet, ő volt a kezdőember 2001. december 4-én. (Fotó:
Chris Stanford / AFP)
A bokszoló kivételes módon Hollywoodban is kapott csillagot a Hírességek utcáján (Walk of Fame). Végtelenül teátrális tudott lenni a ringben és azon kívül is. Valószínűleg ezt értékelték, amikor azt döntést hozták, hogy valahol a bokszmeccs is olyan, mint egy előadás, és mivel ott Ali egyedülállót nyújtott, megérdemli a csillagot. Egy kérése azért volt, nem tudta volna elviselni, ha a nevén taposnak az utcán, így csillaga a Dolby Stúdióba került. (Fotó:
Lucy Nicholson / AFP)
2005-ben Louisville-ben, Ali szülővárosában nyitották meg a Muhammad Ali Centert. A múzeum a bokszoló életművére és tárgyi emékeire koncentrál, de a békevágy is hangsúlyos szerepet kap. Van olyan terem, ahol a világ 141 országából származó gyerekrajzokat állítottak ki. A múzeum megnyitóján Bill Clinton is részt vett. (Fotó:
Jeff Haynes / AFP)
(Fotó:
Carlo Allegri / AFP)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Ne maradjon le semmiről!