Paradicsomból lett pokol
A tíz éve kirobbant mexikói drogháború senkinek sem kegyelmez, több civilt gyilkoltak meg, mint Irakban és Afganisztánban együttvéve. Vérben úszik már Mexikó legnépszerűbb turistaparadicsoma is, ahol bárki bármikor golyót kaphat a tengerparton egy jetskin száguldó drogostól. Van azonban remény.
A szétlőtt Secrets bár a mexikói Acapulcóban. A turistaparadicsom ma már a drogkartellek játszótere és a világ negyedik legveszélyesebb városa. (Fotó:
Katie Orlinsky / Europress / Getty)
Egy holtest fekszik az acapulcói úton, valószínűleg egy drogleszámolás áldozata. A 2006 óta tartó mexikói drogháborút az akkor frissen megválasztott elnöknek, Felipe Calderónnak köszönheti a világ, aki 6500 katonát küldött Michoacán államba, hogy véget vessen a kábítószer miatti erőszaknak. (Fotó:
John Moore / Europress / Getty)
Jesusita Cardoza, miután meggyilkolták 17 és 21 éves lányát. A drogkartellek és a kormány véres háborúja során 2007 és 2014 között több civilt öltek meg Mexikóban (164 ezer), mint Afganisztánban (21 ezer) és Irakban (81,6 ezer) összesen. (Fotó:
Spencer Platt / Europress / Getty)
Pillanatkép az amerikai határ mellett fekvő Juárez városból. 2010-ben 3057 embert gyilkoltak meg Mexikó és a világ akkori legveszélyesebb városában. Napi nyolc halott, nem ritkán egész családokat irtottak ki a kartellek. (Fotó:
Richard Ellis / Europress / Getty)
Mexikói rendőrök állnak egy koponya mellett Juárez közelében egy hatalmas sivatagi temetőben, amely vélhetően a drogháború áldozatainak van fenntartva. 2010-ben itt 100 ezer lakosra 173 gyilkosság jutott. 2016-ban a legveszélyesebb városnak tartott venezuelai Caracasban ez a szám „csak” 120. (Fotó:
Spencer Platt / Europress / Getty)
Hogy megoldja a juárezi tarthatatlan helyzetet, Felipe Calderón elnök hétezer katonát küldött a városba – eredménytelenül. A változást Jorge Gonzalez Nicolas ügyész hozta, aki megszabadult a korrupt hivatalnokoktól, elbocsátott 400 kartellközeli rendőrt, bevezette a kötelezően életfogytiglani büntetést az emberrablók és a rendőrgyilkosok számára, valamint megreformálta a juárezi börtönt. Utóbbi olyan biztonságos lett, hogy idén még Ferenc pápa is meglátogatta. (Fotó:
Spencer Platt / Europress / Getty)
Eközben mára Acapulco Mexikó legveszélyesebb városává vált, ahol naponta három embert ölnek meg. (Fotó:
Katie Orlinsky / Europress / Getty)
Három uralkodó drogkartell van Acapulcóban: a Los Rojos, a Los Ardillos és az Cártel Independiente de Acapulco. Rajtuk kívül pedig a korábban hatalmas, de mára meggyengült Beltran Leyva kartell az, amelyik befolyást próbál szerezni a terület fölött. (Fotó:
The Washington Post / Europress / Getty)
A 36 évesen meggyilkolt David Miranda Ramirez rendőrtiszt koporsóját viszik a társai. A rendőrök és a kartell embereinek összecsapása nem ritka jelenség. 2016. április 26-án fegyveresek támadtak meg egy acapulcói hotelt, ahol rendőrök tartózkodtak. Ezzel egy időben egy másik csoport a szövetségi rendőrség bázisát rohanta meg. Minden bizonnyal a Beltran Leyva drogkartell tagjai álltak bosszút vezérük, Freddy del Valle Berdel letartóztatása miatt. (Fotó:
Shaul Schwarz / Europress / Getty)
Acapulcóban a halál mindenütt megtalálható manapság. Januárban megöltek egy sarong eladót a tengerparton, a gyilkos jetskin menekült el. Egy másik férfit sörivás közben lőttek le egy tengerparti étteremben. A városban lévő nyomornegyedben megtalálták egy 15 éves lány takaróba csavart, feldarabolt holttestét egy kézzel írott levéllel, egy drogbanda aláírásával. (Fotó:
Katie Orlinsky / Europress / Getty)
Mexikónak 31 állama és egy közigazgatási körzete (Mexikóváros) van. Az Egyesült Államok ezek közül mindössze tizenkettőt nyilvánította biztonságosnak, valamint a főváros Mexikóvárost. Mexikó nagy részét jobb távolról elkerülni. (Fotó:
Sandy Huffaker / Europress / Getty)
Egy sztriptízbár 2011-ben, Acapulcóban. A világhírű üdülőparadicsom Guerrero nevű államban található, amely egyike annak a hét államnak, ahová csak végszükség esetén ajánlatos utazni. (Fotó:
Katie Orlinsky / Europress / Getty)
Látkép Acapulcóról és a várost szegélyező hegyvonulatokról. Annak ellenére, hogy mindennaposak a kartellgyilkosságok szinte az egész országban, 2014-ben 29,1 millió turista érkezett Mexikóba. (Fotó:
Katie Orlinsky / Europress / Getty)
Egy marihuánaemblémás övet viselő áldozat. Január 8-án Acapulcóban 15 lefejezett holtestet találtak a kora reggeli órákban. A nap végére 28 halott embert azonosítottak. (Fotó:
John Moore / Europress / Getty)
Bár rengeteg áldozattal járt már eddig is a drogháború, van élet utána. Juárez ma már nem tartozik a világ ötven legveszélyesebb városa közé. Az állam szerint 92 százalékkal csökkent a gyilkosságok száma 2010 óta, 2015-ben mindössze 312 embert öltek meg a településen. Persze a drogkereskedelem továbbra is folyik, ám a mexikói város már biztonságosabb, mint Baltimore vagy New Orleans. (Fotó:
Spencer Platt / Europress / Getty)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Ne maradjon le semmiről!