A teremtés ideje
További Nagykép cikkek
-
Zoltai András nyerte az idei Hemző-díjat
- Lerántjuk a leplet: így néz ki egy bringaversenyt közvetítő helikopter egy napja
- Rés nyílt a múltba, a francia festőművészt rabul ejtették egy letűnt kor képei
- Ilyennek látták a magyar fotósok a tavalyi évet
- Fotográfiai zarándoklat a régen elhagyott szülői házba
Sebastião Salgado a brazíliiai Aimorésban született 1944-ben. Közgazdászként végzett a São Paulo-i Egyetemen, majd a Nemzetközi Kávészervezetnél helyezkedett el. Munkája kapcsán jutott el Afrikába, ahol elkezdett fotózni. Érdeklődése gyorsan a dokumentarista fotográfia felé fordult. 1973-tól a Sygma majd a Gamma ügynökségeknek dolgozott, 1979-ben a Magnum Photos vette fel tagjai közé. Innen 1994-ben kivált, hogy feleségével megalapítsa saját ügynökségét, az Amazonas Images-t. A fotózás mellett humanitárius tevékenységet is végez, ezért sokan „fotóantropológusként" vagy „aktivista fotósként" tekintenek rá. Az Orvosok határok nélkül szervezettel másfél évig Afrikában tevékenykedett, feleségével pedig a brazil őserdők megmentésén fáradozik.
A Műcsarnokban most látható képei egy nyolcéves projekt, a Genezis keretében készültek. Salgado azt szerette volna feltérképezni, mi az, ami a civilizáció mellett megmaradt a „teremtés idejéből". Képeivel párbeszédre hív a bolygó jövőjéről, ahogy eddig projektjeivel, a Workers (Munkások, 1993) és a Migrations (Vándorlás, 2000) címen bemutatott anyagokkal is tette. Míg az első két projekt a a radikális társadalmi-gazdasági változások miatt bekövetkező emberi tragédiákat dokumentálta, a Genesisben a természetnek szentelte figyelmét. A kiállítás képei öt egységre tagolódva mutatják be a Föld Salgado szerint még érintetlen területeit.
Északi területek


Afrika



Amazónia és Pantanal


Déli félteke



Menedékek


A kiállítást a brazil Vale cég közreműködésével Lélia Wanick Salgado szervezte. Sebastião Salgado képeit november 12-ig tekintheti meg a Műcsarnokban.