A donyecki és luganszki területek egykor Ukrajna leggazdagabbjainak számítottak, ahol az emberek viszonylag magas életszínvonalon, biztonságban élhettek. Az oroszok által támogatott szakadárok azonban erőszakállamot hoztak létre ebben a kelet-ukrajnai régióban, ahol szegénység, kilátástalanság és folyamatos életveszély jut azoknak, akiknek nem volt hová menekülniük. A víz mérgezett, akadozik a fűtés és az áramszolgáltatás, bedőlt az oktatási rendszer, a helyzeten pedig csak a mindezt előidéző Oroszország segíthetne.
A képeket Ashley Gilbertson, a VII fotósa készítette 2016-ban és 2017-ben az UNICEF megbízásából, hogy felhívja a figyelmet a környéken élő gyerekek megpróbáltatásaira. Ha szeretné segíteni a világszervezet munkáját akár az ukrán térségben, akár bárhol világszerte, látogasson el a magyar honlapjukra.
2014 februárjában tüntetéssorozat kezdődött Ukrajnában, melynek végeredményeképp a tüntetők eltávolították az elnöki székből Viktor Janukovicsot. Ezek után nem sokkal oroszbarát és kormányellenes csoportok jelentős orosz támogatással átvették a hatalmat a donyecki és a luganszki területeken, ami véres háborúba taszította Kelet-Ukrajnát, tönkretéve több millió ember életét. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A 20 ezer fős Avgyijivka település a szakadárok és az ukrán állam által ellenőrzött területek határán van. A gránátok mindennaposak, a csapvíz vegyszerezett és ihatatlan, a helyiek kénytelenek órákig állni a kutaknál, hogy vízhez juthassanak. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Avgyijivkában 2013-ban még 35 ezer ember élt, mára alig 20 ezer maradt. A harcok miatt rengetegen hagyták el otthonukat a szakadár területekről. Voltak, akik Oroszországot választották, de sokan egészen Kárpátaljáig menekültek. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Az Európai Unió közreműködésével Kijev és Moszkva többször megpróbálta rendezni a helyzetet, de eredménytelenül. A 2015-ös második minszki tűzszünet megkötéséig legalább 5000 katonát és civilt öltek meg. A második minszki megállapodás sem hozott számottevő eredményt. Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint még mindig milliók szenvednek a harcoktól. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Donyeck a szénbányászatnak és a nehéziparnak köszönhetően egykor Ukrajna leggazdagabb városa volt. A viszonylag demokratikus régiókat azonban egy orosz támogatással létrehozott erőszakállam váltotta fel, ahol az oroszbarát szakadárok lettek élet és halál urai. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A szakadár vezetőkre létezik egy orosz kifejezés: „Вор в законе” (vor v zakonye), ami nagyjából annyit tesz, hogy törvényesített tolvajok. Mivel az övék a hatalom, bármit megtehetnek, nem felelnek senkinek. Akik nem tudtak vagy nem volt hová menekülniük, teljesen kilátástalan helyzetbe kerültek, és kiszolgáltatva a helyi hatalmaknak, tehetetlenül sodródnak az eseményekkel. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Az ukrán katonák egy gyereket ellenőriznek a kormányerők és a szakadárok által ellenőrzött terület határán. Az emberek kénytelenek akár egy teljes napot is a sorban állni, mielőtt átjuthatnak az ellenőrző pontokon. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Az ország egykor leggazdagabb és legfejlettebb infrastruktúrával rendelkező városában azonban most szegénységben, többnyire ukrán, orosz és ENSZ-támogatásokból élnek az emberek. Dolgozni persze lehet, de a fizetés aránytalanul alacsony az aránytalanul magas árakhoz képest. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Az 59 éves Valentina Litvinova mutatja, milyen golyókkal lőtték az Avgyijivkában lévő házát, vagy épp találták el az utcán bicikliző nevelt fia, Szasa bokáját. Szerinte mindennap lehet lövéseket hallani, Szasa pedig már a hangok alapján meg tudja mondani, milyen fegyvereket használnak a katonák. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A harcok nem kerülték el az iskolákat sem. Az utcák veszélyesek, az intézményekben nincs fűtés, így iskola hetente csak háromszor van, az órákat pedig 20 percesre rövidítették. Az iskolák fokozatosan néptelenednek el, aki csak tudja, kimenekíti a családját. A hivatalos adatok szerint a kelet-ukrajnai harcokban eddig több mint 10 ezer embert öltek meg, közülük 2800 civil áldozat. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Sok gyerek és civil azonban nem a harcokban, hanem a harcok után mindenütt otthagyott robbanószerektől sérül meg vagy veszíti életét. A 14 éves Alekszej három ujját veszítette el, miután egy talált gránát felrobbant a kezében. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Szénlelőhely Donyeck megyében. A konfliktus megoldása gyakorlatilag csak Oroszországtól függ. Amennyiben a közelgő ukrán választásokat a nyugati orientációban hívők nyerik meg, akkor Oroszország vélhetően tovább fogja támogatni a szeparatistákat. Ha az Oroszország-pártiak nyernek, jó eséllyel kivonják a csapatokat Kelet-Ukrajnából, áramlani fog az orosz pénz az országba, hogy megerősítsék az új hatalmat és megszilárdítsák az orosz irányt Ukrajnában. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A 6 éves Tánya a születésnapját ünnepli. Ő és a szülei a rokonoknál laknak Avgyijivka városában, miután a házukat szétbombázták. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A legnagyobb problémát az alapvető szociális szolgáltatások – elsősorban az ivóvíz és az áram – akadozó biztosítása jelenti. Tavaly februárban például 1,8 millió ember fűtésrendszere került veszélybe az elektromos vezetékeket ért sérülések miatt. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A legtöbb gyermeket nem engedik a szüleik az udvaron játszani, vagy csak szigorú felügyelet mellett, ugyanis sehol sincsenek teljes biztonságban. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A 12 éves Szasa megmutatja a bokáját, ahol eltalálták a lövedékek. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Egy fel nem robbant tüzérségi akna az erdőben (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
A 13 éves Anya kinéz régi otthona ablakán. A házat kétszer bombázták szét: először csak a tető pusztult el, de azt később megjavították. Másodjára viszont teljesen lakhatatlanná vált az épület, a lány nagymamáját pedig a zárótűzben megölték. (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Egy szétbombázott ház a harcoktól sújtott Avgyijivka városban (Fotó:
Ashley Gilbertson (VII) / UNICEF)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!