- Nagykép
- koronavírus
- koronavírus magyarországon
- koronavírus-járvány
- hétköznapi hősök
- gyógyszerész
- orvos
- szociális munkás
- pizzafutár
- pizzéria
- sofőr
- szemétszállító
- üzletkötő
- boltos
Többször is előfordult a héten, hogy hazamentem és csak sírtam
Még két hete ugrottam be az egyik drogériába, fogkrém kellett, mert pont elfogyott. Az üzletben már csak hét vásárló lehetett bent egyszerre, a pénztárosok pedig már akkor maszkban, gumikesztyűben dolgoztak, és a kasszát a kisebb kosarakkal barikádozták el, hogy így bírják rá a vevőket, tartsák a megfelelő távolságot. Aztán az egyikőjük odaszólt a pénztárban álló kolléganőjének, hogy a főnök megint 12 órára osztotta be, és „nem tudja, hogy fogja bírni”. Hátrafordultam. Egy negyvenes nőt láttam könnybe lábadt, karikás szemekkel.
Az egészségügyben robotoló dolgozók mellett most azokon is óriási a teher, akiknek köszönhetően az ország még működik. Futárok, boltosok, szemétszállítók, szociális munkások, akik a határaikat feszegetik, hogy ne bénuljon meg teljesen az élet. De a bizonytalanság , a robotolás és az az érzés, hogy soha nem lesz vége, az ő lelküket is kezdi felzabálni. A feszültség sokszor otthon robban ki: sírnak, mert lelkileg kezdenek teljesen kimerülni. Napokig nem alszanak, mert a megoldást keresik, hogyan szerezzék be az árut, vagy hogyan szervezzék át teljesen a működésüket. És a neheze még csak most jön.
A hegyvidéki patikában eredeti nyitvatartás szerint reggel 8-tól este 8-ig, műszakonként ketten dolgoznak. Otthon pedig „jön a másik műszak, napi 4-5 órában tanítom a gyereket”, mondja Zsuzsa. „Többször előfordult az elmúlt héten, hogy hazamentem és sírtam. Sírtam, mert annyira fáradt voltam, és nem is feltétlenül a fizikai fáradtságra gondolok, hanem a lelki fáradtságra. Napi szinten bennünk van, hogy találkozunk-e olyannal, aki fertőzött, mikor fertőződünk meg, rajtunk múlik-e, hogy megfertőződünk, én kit fertőzhetek meg, szűrnek-e, hogy a kollégák ne legyenek betegek, mert akkor még annyi emberrel sem fogunk dolgozni, ahányan most tudunk. Ezek folyamatosan pörögnek az emberben.”
A gyógyszertárban egyszerre csak egy vevő lehet bent, a plexifal még készül. Addig a leragasztott sárga csík jelöli, hol állhat a vásárló, amit sokszor észre sem vesznek. Ráadásul a gyógyszerészek készletei is végesek. Amikor a portré készült, gumikesztyűből még 20-25 napra volt elegendő, sebészi maszkból viszont mindössze hat darab maradt. (Fotó: Huszti István / Index)
Szeméttel dolgoznak, alapból is nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve, ami a járvány ideje alatt hatványozódik. Ezért is kapnak több fertőtlenítőszert, és kötelező a szájmaszk is. A világjárványból ők egyelőre ennyit érzékelnek. Meg azt, hogy kisebb a forgalom, kevesebb a türelmetlen autós.
Csík Csaba azt mondja, egyelőre nincs érzékelhetően több szemét. Egy műszak után most is nagyjából 70 és 110 mázsa közötti szemetet adnak le. A járvány ellenére viszont az sem változott, hogy „a legtöbben csak beleszórják a kukába a hamut, zsebkendőt vagy mondjuk a pelenkát. Amikor pedig beborítjuk az edényt a kocsiba – hiába a maszk – ezt mind az arcunkba kapjuk.
Az FKF egyébként hamarosan kiad egy hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tájékoztatót, amivel a lakosság a járvány ideje alatt segítheti a szemétszállítók munkáját. (Fotó: Huszti István / Index)
A legborzasztóbb élménye az volt, amikor az egyik vevő elkezdte lepakolni a hipót a polcról. „Megkérdeztem, hogy tudok-e segíteni, azt mondta, hogy elviszi a hipót. Kértem, hogy mindet ne vigye el! De azt mondta, hogy az összeset elviszi, mert szüksége van rá, sőt ennél még több kellene. Megmondtam neki, hogy ne haragudjon, de nem adom el az összes hipót, erre beírt a panaszkönyvbe. Miután kiment az üzletből, elsírtam magam.”
Pozitív visszajelzésekből egyébként több van. Tortát és virágot is kaptak már. A Facebookon pedig rendszeresen megköszönik nekik, hogy nyitva vannak, és azt is, hogy kesztyűben, maszkban dolgoznak. Az elővigyázatosságot már a vásárlóktól is elvárják. Ha valakinek nincs maszkja, megkérik, hogy sállal vagy kendővel takarja el az arcát, fertőtlenítő spray pedig mindig van a kasszában. Napközben tízpercenként törlik át a kilincseket, esténként ózongenerátoros géppel fertőtlenítenek.
A tulajdonos egész nap az üzletben van, és azt mondja, otthon sem tud nagyon kikapcsolni. „Pont reggel mondtam a férjemnek, hogy nekem most volt az első éjszaka az, hogy 9 órakor lefeküdtem, és először hajnali fél 5-kor ébredtem fel. Eddig félóránként, óránként fent voltam. Folyamatosan pörög az agyam a helyzeten, azon, hogyan biztosítom az árut, hogyan óvjam a kollégáimat, hogy senki ne legyen beteg.” (Fotó: Huszti István / Index)
„A Nagykörúton egyébként nem lehet végigmenni, mert áll a kocsisor éjszakánként. Most végigmegyek a belvároson, és nem látok autót, nem látok embereket, kihalt a város, és ez nem jó érzés. Azt érzem, hogy egy háborús helyzetben vagyunk, be vagyunk zárva, az emberek félnek.” (Fotó: Huszti István / Index)
„Most egy kicsit olyan, mintha ciánozták volna a kórházat, ennek is megvan a diszkrét bája” – mondja Nyulasi Tibor, a Szent János Kórház Központi Intenzív Osztályának főorvosa. Miközben ő három hete folyamatos készenlétben van, a telefonja ötpercenként csörög, és elkezdődött az orvosok „átképzése" is, itt még pihentetik az embereket. „Mi még várakozási fázisban vagyunk. Még el tudok küldeni 3-4 embert szabadságra, hogy pihenjen otthon, mert nem tudom, hogy jövő héten mi lesz. Lehet, hogy 36 órát kell egyben lehúznunk.” Két hete nyitották meg a Kútvölgyi tömbben a karanténkórházat. „Hazamentem, és telefonáltak, hogy négy óra múlva meg kell nyitni. Bekaptam gyorsan valamit, kocsiba ültem, és visszajöttem. Az egyik ajtón még a takarítók mentek ki, a másik ajtón pedig már a mentők hozták be az első karanténos betegeket. Nekünk is tanulni kellett ezt a helyzetet, életemben nem voltam még karanténkórházban. Szerencsére volt egy infektológus, aki segített minket” – mondta az osztályvezető főorvos.
Múlt héten feladatként kapták, hogy hozzanak létre egy következő intenzív osztályt is, sőt, már egy negyedik előkészítését is elkezdték. Állítja, hogy „van lélegeztetőgép. Van tartalék, a tartaléknak is van tartaléka, és már a tartalék tartalékának a tartalékát kezdjük összeszervezni. Próbálunk három lépéssel a dolgok elébe menni. Ha ez sem elég, akkor tényleg katasztrófa lesz.” Nyulasi szerint nyugodt körülmények között, a János-kórházban jelenleg 27 embert tudnának lélegeztetőgépre tenni és „további öt beteget tudunk lélegeztetni úgynevezett szükség gépekkel, transport lélegeztetőgépekkel”.
Szerinte ennek a rendkívüli helyzetnek a nagyon pozitív hozadéka, hogy kollégái kérés nélkül „beállnak és csinálják”. „Amikor indítottuk a karanténkórházat, az első éjszakát az egyik osztályvezető kollégámmal csináltuk végig, de beállt a szemész, a sebész, a pszichiáter, és megcsináltuk. Senkit nem kell kötelezni, hogy jelentkezzen a feladatra.”
Olvasta az olasz orvosok beszámolóit a tragikus állapotokról. „Most sokat kell dolgozni. Nekem édesapám orvos volt, ő azt mondta, hogy a dolog nagyon egyszerű: hivatást választottál, és nem szakmát. Fáradtság? A szó fizikai értelmében persze van, de csinálni kell, de ilyen volt, van és lesz is.” Elképesztő társadalmi támogatást kapnak. Rengeteg cég és magánember ajánl fel pénzt, munkaerőt vagy egészen apró dolgokat. A főorvos szerint ezek a felajánlók legalább akkora hősök, mint az egészségügyben dolgozók. (Fotó: Huszti István / Index)
Délelőtt 11-től este 9-ig szállítják ki az ételt. Azt meséli, teljesen változó a megrendelők reakciója. „Végig bukósisakban vagyok, de mindig megkérdezem, hogy közel mehetek-e, vagy rakjam le inkább a dobozt az ajtóban? Van, aki kifejezetten kéri, hogy hagyjam a küszöbön, más egyáltalán nem aggódik ennyire.” (Fotó: Huszti István / Index)
István tizenhét éve dolgozik ezen a piacon, vevőit névről ismeri. Szerinte az elmúlt két hétben érződött az embereken, hogy félnek. (Fotó: Huszti István / Index)
„Mielőtt bevezettük az óvintézkedéseket, a lakógyűlésen kértem tőlük, hogy ne menjenek be a nappali melegedőkbe, ne bandázzanak kint, próbáljanak meg nem kukázni, ne csikkezzenek! A többsége egyébként betartja, kivéve a bandázást.” Hozzáteszi, ők nem hatóság, senkit nem zárhatnak be. „Próbáljuk benntartani őket úgy, hogy ne legyen feszkó” – mondja. Legnagyobb félelmük, hogyan tudják majd kezelni a pszichiátriai betegeket és a függőket. „Vettünk bort, cigit meg töményet, ha csak emiatt mennének ki, ne menjenek. Megbeszélem az addiktológussal, hogy kinek mennyit lehet adni.”
Buzás azt mondja, lassan két hete nem alszik. Miközben szervezi a szálló életét, a Menhely Alapítvány krízisautóján és diszpécserként is dolgozik. „Ijesztő látni, hányan kerülnek ki az utcára. A munkahely elvesztése miatt családok pörögnek ki az albérletből. Ez durván megugrott az utóbbi időben. A családokkal egyáltalán nem tudunk mit kezdeni, mert a rendelet szerint felvételi stop és kijárási tilalom van. Egy ilyen helyzetben a legrosszabbat tudod válaszolni. Azt, hogy nem tudsz segíteni!” Jó pár kollégája sírta már el magát a tehetetlenségtől. „Próbálom megnyugtatni őket. Elmagyarázni nekik, hogy meddig húzódik a felelősségük, mi az a pont, amikor azt kell mondani, hogy stop, ez már rajtuk és a szakmaiságon túlmutat.” (Fotó: Huszti István / Index)