Örülök, hogy minket is kibombáztak, most már az East End-iek szemébe tudok nézni
– így kommentálta Erzsébet királyné 1940. szeptember 13-án, hogy a német Luftwaffe lebombázta a Buckingham-palotát, ahol a királyi pár tartózkodott. Aznap fényes nappal három légitámadás érte Londont, ezek közül a második a királyi rezidenciát sújtotta. Az egyik német gép öt robbanóbombát dobott a hatalmas épületre, amely ennek ellenére nem szenvedett súlyos károkat, és a királyi család élete sem forgott közvetlen veszélyben – bár ez csak a szerencsén múlt. London munkásnegyedében, az East Enden a bombázások sokkal gyakoribbak voltak, és nagyobb pusztítást is okoztak, mint az elegáns környékeken, és ez a "kivételezettség" zavarta a királynét, aki ezekben a kritikus időkben tartani próbálta a lelket az emberekben.
Ez a mondat volt a későbbi Queen Mum, az anyakirályné legtöbbet idézett, leghíresebb kijelentése. Erzsébet a háborús években tanúsított bátor kiállásával és a szenvedők iránt mutatott együttérzésével vált a királyi család közszeretetnek örvendő tagjává, és ekkor szerzett népszerűsége hosszú élete végéig kitartott. Szó szerint végigélte az egész 20. századot, és amikor 2002. március 30-án, 101 éves korában meghalt, egész Nagy-Britannia úgy gyászolta, mintha mindenki nagymamája, a brit történelem élő szimbóluma távozott volna. 120 éve, 1900. augusztus 4-én született az anyakirályné.
Elizabeth Bowes-Lyon skót főnemesi családba született, Lord Glamis kilencedik gyermekeként. Apai ágon a Lyon család a 14. századig tudta visszavezetni a családfáját, anyai ágon az egyik ükapja brit miniszterelnök volt. Elizabeth a soktornyú, középkori Glamis kastélyban nőtt fel a Skót-felföldön, és annyira szerette ezt a vidéket, hogy amikor 1952-ben megözvegyült, vett egy gyerekkori otthonához nagyon hasonló, elhagyatott középkori házat Skócia északi peremén. A Mey kastélyt élete végéig nyaralóként és vidéki birtokaként használta. A kopár, vad Skót-felföld iránti rajongását lánya, II. Erzsébet is örökölte. (Fotó:
Rita Martin / Getty Images Hungary)
A fiatal arisztokrata lány huszonegy éves volt, amikor megismerkedett V. György király kisebbik fiával, Albert yorki herceggel. Bertie-t - ahogy a családban nevezték - az öröklési sorban megelőzte bátyja, a wales-i herceg, ezért senki nem gondolta volna, hogy valaha király lesz, de Elizabeth tartott a hercegnéi ranggal járó kötöttségektől. Bertie azonban kitartó volt, és a többszöri visszautasítás ellenére két évig udvarolt neki, míg Elizabeth 1923-ban végre igent mondott. Az ilyen szerelmi házasság akkoriban szokatlan volt az uralkodóházakban, az első világháborúig a brit királyi hercegek általában külföldi hercegnőket vettek feleségül. A yorki hercegi pár első kislánya, Erzsébet 1926. április 21-én született, a fénykép májusban készült. Négy évvel később még egy lányuk született, Margaret. (Fotó:
Speaight / Getty Images Hungary)
Erzsébet yorki hercegné és lányai érkezése a londoni Olympia kiállítási csarnokba a Royal Tournament katonai felvonulásra és ünnepélyre 1935-ben. A hercegi pár szeretetteljes, meleg családi életet élt szinte magánemberként, de egy évvel később, 1936 végén olyan felelősség szakadt rájuk, amire egyikük sem vágyott: Bertie bátyja egy elvált amerikai nővel folytatott, botrányos viszonya miatt kénytelen volt lemondani a trónról, és a hercegből VI. György néven a világ egyötödét magában foglaló Brit Birodalom uralkodója lett. Elizabeth élete végéig haragudott sógorára önzése miatt, és a lemondási krízis igencsak megtépázta a monarchia népszerűségét. (Fotó:
Time Life Pictures / Getty Images Hungary)
György király és Erzsébet királyné 1941. február 14-én Salfordban megtekintik a német bombázás okozta pusztítást. A királyi pár az ellenállás szimbóluma lett, miután Hitler 1940 őszén légiháborút indított Nagy-Britannia ellen, és a Luftwaffe terrorbombázásokkal sújtotta a brit városokat. A kormány azt tanácsolta, hogy hagyják el Londont, vagy legalább a gyerekeket küldjék el a biztonságos Kanadába, de Erzsébet ezt határozottan visszautasította. "A gyerekek nem mennek sehova nélkülem. Én nem hagyom itt a királyt. És a király soha nem távozik" - jelentette ki. (Fotó:
Keystone / Getty Images Hungary)
Erzsébet királyné 1942. április 25-én szemlét tart a kanadai hadsereg alakulatai fölött. A királyné a háborús években nemcsak a bombázás sújtotta negyedeket és városokat látogatta végig, hanem a csapatokat, a kórházakat és a gyárakat is. Korábban egyetlen királyné sem örvendett hasonló közszeretetnek, mivel a viselkedése szokatlanul közvetlen és barátságos volt. 1939 szeptemberében a király az ő segítségével tudta legyőzni idegességét és dadogását, és elmondani élete legfontosabb rádióbeszédét, amiben bejelentette a háború kitörését. A király beszéde című Oscar-díjas filmben (2010) a királynét Helena Bonham Carter alakította. (Fotó:
Keystone / Getty Images Hungary)
VI. György király és Erzsébet királyné 1948-ban, az esküvőjük ezüstjubileumán. A boldog házasságot a háború után egyre jobban beárnyékolta a király egészségének romlása. Tervezett ausztráliai és új-zélandi körutazást 1949-ben el kellett halasztani trombózis miatt. 1951 nyarán az erős dohányos VI. Györgynél tüdőrákot állapítottak meg, és az állapota ezután rohamosan romlott. Szeptemberben eltávolították a tüdeje bal oldalát, de 1952. február 6-án holtan találták az ágyában. Infarktus vitte el, mindössze 56 évesen. (Fotó:
Universal History Archive / Getty Images Hungary)
Férje halála porig sújtotta Erzsébetet, aki először Skóciába menekült a gyászával. VI. György király temetésén 1952. február 15-én három királynő jelent meg: a fiatal II. Erzsébet, Erzsébet anyakirályné, és az elhunyt uralkodó édesanyja, Mária királyné. Mária egy évvel később, 1953. március 24-én halt meg 85 éves korában, néhány héttel unokája koronázása előtt. (Fotó:
Ron Case / Getty Images Hungary)
A királyi család a Buckingham-palota erkélyén 1953. június 2-án, II. Erzsébet koronázásának napján. Erzsébet Winston Churchill miniszterelnök biztatására tért vissza a kötelességeihez, és lánya koronázása után megint a királyi család aktív tagja lett. Júliusban már hivatalos látogatást tett Rhodesia brit gyarmaton, és késő öregkoráig évi több száz hivatalos szereplést vállalt. (Fotó:
Hulton Archive / Getty Images Hungary)
Az anyakirályné és két unokája, Károly trónörökös és Anna hercegnő 1953. június 11-én a Buckingham-palota erkélyén, balra Mária királyi hercegnő, a Princess Royal, V. György király lánya. Erzsébet különösen bensőséges viszonyt alakított ki unokáival. II. Erzsébetnek a fiatalon rászakadt uralkodói feladatok miatt kevés ideje maradt a gyerekekre. A koronázása után, 1953 novemberében hét hónapos világkörüli útra indult férjével, amelynek során 13 országot látogattak meg. Távollétében az anyakirályné látta el a reprezentációs feladatokat és nevelte az unokákat egészen 1954 májusáig. (Fotó:
Reg Speller / Getty Images Hungary)
Erzsébet az új-zélandi Waikato folyó mellett 1966. április 29-én, szivárványos pisztráng-horgászaton. A Brit Birodalom felbomlása már a második világháború után megkezdődött, és az 1960-as években felgyorsult. A brit uralkodó azonban egy sor függetlenné vált ország államfője maradt, és a kapcsolatokat ápolni kellett. Lánya uralkodásának első két évtizedében az anyakirályné még sok hasonló utazást vállalt, Új-Zélandon például 19 napot töltött 1966-ban. A horgászat kislány kora óta kedvelt hobbija volt. (Fotó:
Central Press / Getty Images Hungary)
Anya és lányai: Erzsébet a királynővel és Margit hercegnővel 1973-ban, a Badminton lovastusa-versenyen. II. Erzsébet édesanyjától örökölte rajongását a lovak és a lósport iránt. Az anyakirályné 457 versenygyőztes ló tulajdonosa volt, az elsőt 1949-ben vásárolta egy neves zsoké, Lord Mildmay of Flete rábeszélésére, aki mellette ült egy vacsorán, és felébresztette az érdeklődését a sport iránt. Mildmay hamarosan baleset áldozata lett, de barátja, Peter Cazalet húsz évig volt az anyakirályné lovainak trénere. Erzsébet az 50-es és a 60-as években sok időt töltött Cazalet fairlawne-i birtokán. (Fotó:
Tim Graham / Getty Images Hungary)
Az anyakirályné Sunny Boy nevű versenylovával 1976 februárjában az ascoti lóversenyen. Sunny Boy aznap nyerte meg a Fernbank Hurdle nevű versenyszámot, és ezzel megszerezte Erzsébet a 300. versenygyőzelmét. Az anyakirályné késő öregkoráig lelkes lóverseny-látogató maradt, sokszor lányával és a lovak iránt talán még nagyobb szenvedéllyel rajongó unokájával, Anna hercegnővel együtt nézte a versenyeket. (Fotó:
Central Press / Getty Images Hungary)
Az anyakirályné biliárdozik a Maufant Ifjúsági Központban, Jersey szigetén 1984-ben. Erzsébet késő öregkorában is jó kedélyű, életerős és egészséges marad, bár tengerentúli utazásokra már ritkábban vállalkozott, de még 1989-ben is ellátogatott Kanadába, első ottani látogatása 50. évfordulóján. Lányához hasonlóan közkedveltségének fontos tényezője volt, hogy hosszú közszereplői pályafutása során soha nem nyilvánított politikai véleményt, pártszimpátiáit csak találgatni lehetett, és vitatott közéleti témákban sem szólalt meg. Azt a modern uralkodói szerepmodellt, ami elsősorban az emberekkel való közvetlen kapcsolat ápolására helyezi a hangsúlyt, és ami máig a brit monarchia sikeres működésének az alapja, tulajdonképpen ő alakította ki. (Fotó:
Tim Graham / Getty Images Hungary)
Az anyakirályné a könnyűgyalogság két tisztjével 1989-ben egy látogatáson a St John Moore Barracks laktanyában. Erzsébet megőrizte a háborús időkben kialakított szoros kapcsolatait a hadsereggel, 1968-tól élete végéig a könnyűgyalogság ezredtulajdonosa volt, de számos más tiszteletbeli katonai rangot is viselt. (Fotó:
Tim Graham / Getty Images Hungary)
Az anyakirályné és II. Erzsébet nem sokkal a 98. születésnapja előtt Sandringhamban, a királyi család angliai vidéki otthonában, úton a templom felé egy nyitott hintóban. Erzsébetet élete utolsó évtizedeiben a brit történelem élő jelképének tekintették. Bár egyre kevesebben maradtak, akik még látták őt a háború éveiben, a személye mégis megtestesítette a történelmi folyamatosságot a lassan homályba vesző múlttal. A százéves korhoz közeledve minden idők leghosszabb életű királyi hitvesének számított. (Fotó:
Tim Graham / Getty Images Hungary)
Károly walesi herceggel az 1999-es Trooping the Colour ceremónián. A trónörökös számára nagyanyja jelentette az igazi anyafigurát, mivel II. Erzsébet idősebb gyerekeivel meglehetősen hűvös és távoli kapcsolatban volt. Egy 2017-es dokumentumfilmben Károly úgy fogalmazott, hogy "mindent ő jelentett számomra", és "egészen egyszerűen ő volt a legcsodálatosabb nagymama, akit csak el lehet képzelni". Intellektuális kapcsolatuk is erős volt, Károly például nagyanyjának köszönhette érdeklődését a tibeti buddhizmus iránt. A walesi herceg komoly természetét ellenpontozta az anyakirályné híres életvidámsága. "Mindig meglátta az élet vicces oldalát, sokszor olyan nagyokat nevettünk, hogy a könnyeink potyogtak. Nagyon hiányoznak ezek a közös nevetések" - mondta Károly nagyanyja halála után. A herceg később azt mondta, nem tudta elképzelni, hogy nagyanyja meghaljon, mert egész életében "lenyűgözően megállíthatatlannak tűnt." A skóciai Mey kastélyt és az anyakirálynő londoni otthonát, a Clarence House-t Károly örökölte, aki 2003-ban át is költözött ebbe a rezidenciába. (Fotó:
Anwar Hussein / Getty Images Hungary)
Az anyakirályné temetése 2002. április 9-én, a koporsó előtt a királyi család tagjai tisztelegnek. Erzsébet életének utolsó időszakára árnyékot vetett egy tragédia: februárban meghalt kisebbik lánya, Margit hercegnő. Erzsébet hetek óta makacs légúti fertőzéssel küzdött és el is esett, de nem lehetett lebeszélni róla, hogy elmenjen lánya búcsúztatására, végül helikopterrel vitték Sandringhamből a windsori kápolnába, ahol tolószékben ülte végig a gyászmisét. Néhány héttel később ő maga is elhunyt. A halottaskocsi előtt a Westminteri apátságból Windsorig vezető úton egymillió ember rótta le tiszteletét. (Fotó:
Tim Graham / Getty Images Hungary)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!