„Amikor leültünk eldönteni, hogy a több kiírás közül melyikre adjunk be pályázatot, nem volt kérdés, hogy a Magyar Zene Háza a legnagyobb kihívás. Egyrészt tisztában vagyok vele, hogy a zene fontos kulturális exportcikk Magyarországon, másrészt vonzott, hogy egy park belsejébe, a fák közé építhetek.” (Sou Fujimoto, az épületet megtervező világhírű japán építész.)
A tervek szerint 2021 decemberében adják át a Liget Budapest Projekt keretében épülő Magyar Zene Házát. Az épület terveit Sou Fujimoto japán sztárépítész készítette, aki a kivitelezés során is folyamatosan figyelemmel kíséri a munkálatokat. Amíg a vírushelyzet engedte, havonta Budapestre repült. Mióta a pandémia miatt mindenütt szigorodtak a szabályozások, interneten követi a ház fejlődését.
A Magyar Zene Háza multifunkcionális intézmény lesz. Fontos része az állandó kiállítás, amely az európai zenetörténetet foglalja össze, kiemelve a magyar vonatkozásokat. Az interaktív, legmodernebb múzeumi elveket követő állandó kiállítás mellett egy szintén nagy méretű, ideiglenes tárlatok befogadására vagy rendezésére alkalmas tér kapott helyet. Az épület külső formái és belső terei önmagukban is különleges látványosságot jelentenek.
A kulturális kínálat egy szabadtéri és két beltéri koncerthelyiséggel, könnyűzenei tematikájú könyvtárral, a Liget felé nyitott kávézóval és a legmodernebb technikával ellátott, háromszázhatvan fokos zenei és vizuális élményt nyújtó Hangdómmal értékes programokat ígér.
A Magyar Zene Háza különleges tetőszerkezetét a hang rezgésének vizuális képéből, a hanghullámból kiindulva formálta meg a tervező (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Az épület előtt szabadtéri színpadot alakítottak ki, amely felülről védett. A készülő mennyezetdekorációt a Zeneakadémia nagytermében látható motívumok ihlették (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A Magyar Zene Háza üvegfala az épület légiességét, transzparenciáját és egyediségét biztosítja. A homlokzati üvegfal 94 darab egyedileg gyártott, osztatlan és hőszigetelt panelből áll, melyek az épület egyes szakaszain megközelítik 12 méteres magasságot is (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Az üvegelemeket speciális üvegbordák támasztják meg, melyekből 94 darabot szereltek az épület szerkezetébe (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A játékos hullámzással vastagodó, majd elvékonyodó tetőzet végig a városligeti lombkorona szintje alatt marad, így a ház harmonikusan olvad bele a természetbe. A tetőzet felületét közel 100 egyedi tervezésű lyuk töri át, némelyiken a ligeti fák bújnak át (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Az épület centrumába tervezett lépcső kortárs műalkotásként is értelmezhető (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Jobbra Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza intézményvezetője, baloldalon Horn Márton projektigazgató a Hangdómban (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A Magyar Zene Háza tervezésnél nagy hangsúlyt kaptak a megújuló energiaforrások, valamint a speciális hűtési és fűtési rendszerek. Az épület szomszédságában lévő ligeti Nagyrét területén 120 talajszondát helyeztek el 100 méter mélyen, ami a ház megújuló, geotermikus energiáját biztosítja. Az épületet hűtését nyáron a szomszédos műjégpálya gépparkja szolgáltatja. (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A 2021 végén megnyíló intézmény kiállító- és előadóhelyként, valamint zenepedagógiai központként, vagyis összetett zenei beavató intézményként működik majd (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Az épületben már a szakipari munkákat végzik, beépítik a gépészetet, elektromos rendszereket, a gipszkarton elemeket és díszburkolatokat. (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Az úgynevezett fénykutak akár egészen a legalsó szintekig vezetik be a természetes fényt, ezzel segítve a belső terek megvilágítását és a különleges atmoszférát teremtenek (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A földszinti fogadótér (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A rugót idéző fromájú alsó csigalépcsőszakasz betonból készült, a zsaluszerkezetet a helyszínen építették fel. Elkészítése több hetet vett igénybe (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A Magyar Zene Házának állandó tárlata az európai zenetörténeten vezeti végig a látogatókat, de a magyar zenetörténet csúcspontjain lesz a hangsúly. A Batta András zenetörténész vezette szakmai csapat által kialakított történeti áttekintést hét nagy fordulópontra fűzték fel (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
A Hangdóm az épület legalsó szintjén helyezkedik el, a nagy kiállítóterek mellett. Körülbelül 60 látogatót képes egyszerre fogadni, akik a tér közepén állva élvezhetik a 360 fokos körhangzást és a hozzá kapcsolódó vizuális élményeket (Fotó:
Bánkúti Sándor / Index)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!