- Nagykép
- asztrofotó
- magyar asztrofotósok egyesülete
- országos asztrofotó kiállítás
- természettudományi múzeum
Alattad a föld, fölötted az ég
A Csillag-Képek 2021 kiállítás a Magyar Asztrofotósok Egyesülete szervezésében jött létre, jellemzően a magyar asztrofotósokat szólítja meg és az ő munkáikat mutatja be. A tárlat három kategóriában sorolja be a csillagos égbolt jelenségeit ábrázoló fotográfiákat: 1; asztrotájkép, ami a földet és az eget együtt ábrázoló képeket gyűjti össze, 2; Naprendszer, ahol a Naprendszer égitestjeit láthatjuk képeken, és 3; mélyég, vagyis a csillagok, csillagködök és galaxisok világát ábrázoló felvételek kategóriája. Jellemzően ez a három kategória van jelen valamilyen formában minden nemzetközi asztrofotós megmérettetésen is. Érdekesség, hogy ennek a felosztásnak nem csupán csillagászati, hanem fotográfiai oka is van. A különböző témákat markánsan eltérő technikával örökítik meg a fotósok, sőt jellemzően egészen más az alkotók habitusa is. Mélyégfotót készíteni precíziós türelemjáték, míg egy napkitörést, meteort, vagy sarki fényt pedig gyakorlatilag „vadászni” kell.
A Csillag-Képek zsűrije (ahol több nemzetközi díjas asztrofotós is ül) minden évben kiválasztja a három legjobb fotót mindhárom kategóriából. A három legjobb között nincsen sorrend, ők a kategória kiemeltjei.
Az Országos Asztrofotó Kiállítás 2021 október 16-tól látogatható a Természettudományi Múzeumban. Aki nem tud ellátogatni a kiállításra, online is megnézheti azt.
A föld és ég kategória legjobbjai
A Naprendszer kategória legjobbjai
A Nemzetközi Űrállomást (ISS) ma már nem lehetetlen küldetés megörökíteni a Földről, távcsővel. Speciális szoftverek, applikációk segítik az asztrofotóst, hogy honnan, mikor és hol látszódik az űreszköz. Kiemelt pillanatokban az ISS átvonul a Nap, vagy a Hold előtt, ekkor a fekete sziluettjét szoktuk megpillantani. Ezen a ritka felvételen azonban napfényben ragyogva látjuk egy sorozatfelvételen azt a 2 tized másodpercet, ahogy a Hold kráterei előtt elhalad a focipálya méretű űrjármű. (Fotó: Nagy Szabolcs)
Ma már nem csak az űrszondák, hanem amatőrcsillagászok is képesek saját eszközeikkel a fény speciális spetrumtartományaiban fotózni bolygószomszédainkat. Itt a gyűrűs bolygót, a Szaturnuszt látjuk valódi színekben, közeli infravörösben és ami a legkülönlegesebb, úgynevezett metán-szűrővel, ami gyakorlatilag csak a bolygó gyűrűjét mutatja meg, amit még szürreálisabb megjelenést kölcsönöz az amúgy csodálatos égitestnek. (Fotó: Kereszty Zsolt)
Hosszú csendes időszak után a naptevékenység beindult, és végre felfutóban van az új napciklus. Ezt az időszakot egyre gyakrabban megjelenő látványos jelenségek kísérik a Nap felszínén és légkörében. A ritka fotón egyszerre látszódnak protuberanciák a Nap peremén, és sötét filamentek a felszíne előtt, melyek valójában egy és ugyanazon jelenség markánsan különböző megjelenési formái: ionizált hidrogén hidak a mágneses térben, abszorbcióban (sötét) és emisszióban (világos). (Fotó: dr. Kerepesy Krisztián)