- Nagykép
- fotokozma
- természetfotó
- csákvár
- artem tulchynskyi
- simone tramonte
- pham huy trung
- jonas kako
- milos prelevic
Meglepő képen a természet és az ember olykor bonyolult kapcsolata
További Nagykép cikkek
A FotoKozma nemzetközi fotófesztivál idén augusztus 26-tól egészen október végéig várja a látogatókat és a fotózás kedvelőit a Vértes szívében, Csákváron, illetve a környező településeken. Terek, parkok és kirándulóhelyek vannak tele fotókkal, amelyek az ember és a természet kapcsolatáról szólnak.
A FotoKozma fesztivál főtámogatója az idén a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány, amelynek kuratóriumi elnöke Áder János, aki a fesztivál fővédnöke is egyben. A volt köztársasági elnök alapítványa a rendezője többek között a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo és Élményprogramnak, amely szeptember 27-től októberi 1-ig a budapesti Hungexpón várja a látogatókat.
A Planet Budapest 2023 keretében szakkonfenciákat szerveznek a zöld finanszírozásról, a megújuló energiáról, a természetközeli mezőgazdaságról, a vízgazdálkodásról, valamint a csomagolásról. A szakmai és érdeklődő közönség a fenntarthatóság felé vezető úton megjelenő technikai újításokkal és módszerekkel találkozhat, amelyekkel mindennap többet tehetünk Földünk védelméért.
Ebben az évben 29 szenzációs kültéri kiállítás ad helyet a hazai és a világ legjobb fotósai látványos képeinek, amelyek sok szemszögből mutatják be a természet és az ember olykor bonyolult kapcsolatát. A fesztivál idei kiemelt témája a víz és a szárazság. A kiállítások bemutatják a természet szépségeit, a fenntarthatóságot, a klímaváltozást és az ember hatását a környezetre. A képek meglepők, elvarázsolnak, és remélhetőleg cselekvésre ösztönöznek minden látogatót e változást igénylő világban.
A fesztivál koncepciója nagyon egyedi: Ilyen méretű kültéri kiállítás sorozat még soha nem volt, és Európa-szinten is a nagyobbak közé tartozik. A fotográfián belül nem egy műfajra koncentrál, hanem vegyíti a természetfotót, a dokumentarista fotográfiát és az alkotó művészetet. Vannak csoportos és egyéni kiállítások is, és az is a különlegessége, hogy a tárlatok nemcsak Csákvár közterületein láthatók, hanem a környező településeken is. Végezetül a fesztivál közösségépítő ereje sem elhanyagolható, hiszen az egész város összefogott a sikeres rendezésért.
A Nagyképen a FotoKozma kiállításából szemezgettünk.
Kaszás Norbert absztrakt képei a makrovilágból nemes egyszerűséggel nagyítják fel a természetről alkotott geometrikus vízióit. A természet tökéletes alany arra, hogy saját absztrakt látásmódjával jelenítse meg az absztrakt képeken keresztül.
Felvillanyozva – Leánykökörcsin termése hátulról megvilágítva (Fotó: Kaszás Norbert / FotoKozma)
Balázs Zsolt a 2022-es magyarországi aszályról készült fotódokumentációja első helyezést ért el a Magyar Sajtófotó-pályázaton, amelyből most a FotoKozmán is bemutatásra kerül a teljes díjnyertes sorozat.
Az egykori horgászmóló és a „Tavi tündér” horgászcsónak a kiszáradt tómederben (Fotó: Balázs Zsolt / FotoKozma)
Magyarország legnagyobb nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park fennállásának 50. évfordulója alkalmából kerülnek a Vértesbe a park életéből kiragadott képek. Szilágyi Attila már gyermekkora óta rajong a pusztárért. Ma elismert természetfotós, a nemzeti park természetvédelmi őre, emellett a Varázslatos Magyarország fotópályázat zsűrije, aki szívesen segíti más fotósok, újságírók munkáját.
Pásztorok öröksége (Fotó: Szilágyi Attila / FotoKozma)
A Google Earth képernyőfotói teljesen új távlatokba helyezik a bolygónkról alakított képet. Olyan magasságokból láthatjuk az ember nyomait a Földön, amelyről drón nem készíthet természetfotókat.
Ausztrál textúrák (Fotó: Google Earth / FotoKozma)
Simone Tramonte sorozatával a WorldPress Photo 2023 hosszú távú projekt kategória győztese lett. A sorozatán keresztül megtekinthetők a technológiai megoldások, amelyek segítenek a fenntarthatóság és a karbonsemlegesség kialakításában.
Emberek úsznak a dániai Amager strandon, egy szélerőműpark közelében (Fotó: Simone Tramonte / FotoKozma)
Artem Tulchynskyi ukrán fotós Don melletti életképei a térfigyelő kamerák szemszögét használva jelenítik meg a folyó partján élők mindennapjait. A képek szimbolikusan a romos, lovasberényi Cziráky-kastély előtt vannak kiállítva.
Férfi ugrik a jeges vízbe vízkereszt napján, január 19-én (Fotó: Artem Tulchynskyi / FotoKozma)
Pham Huy Trung vietnámi drónfotós egzotikus, a vizes Vietnámban készült tájait bemutató fotói is kiállításra kerülnek. (Fotó: Pham Huy Trung / FotoKozma)
Radisics Milán Víz/szárazság című kiállítása szembeállítja a vizes és a szárazföldi tájképeket, felhívja a figyelmet a természet csodáira, amelyek az ember közreműködésével alakulnak. A kiállítás a Water.Shapes.Earth hosszú távú projekt része, amelyet a budapesti közönség már láthatott a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Szív alakú sziget (Fotó: Radisics Milán / FotoKozma)
Ujvári Zsolt képei láthatatlan ökoszisztémák világába kalauzolnak el minket. Nem is gondolnánk, de a hegyi patakok, folyók és kisvizek is mind teli vannak élettel, amelyeket fontos megóvni. Erre hívja fel a magyar fotós a figyelmet lenyűgöző felvételeivel.
Idegenhonos vörös mocsárrák integet a Barát-patakba folyó kis vízfolyás kopár medrében (Fotó: Ujvári Zsolt / FotoKozma)
Kis Szilveszter erdélyi fotós képei igazán más perspektívából mutatják meg a gyöngyszemekkel borított ízeltlábúak életét. A természetfotózást 2016-ban kezdte, amelyben a mai napig a lelki megnyugvást és békét éli meg a különleges pillanatok során.
Harmatcseppes legyek fűszálra fagyott jégkristályokkal mínusz 5 fokban, egy hideg májusi reggelen (Fotó: Kis Szilveszter / FotoKozma)
Dombovári Tibor, országunk egyik legismertebb búvárfotósa az elmúlt 10 év legsikeresbb fotóit mutatja be a FotoKozmán. Számos hazai és nemzetközi megmérettetésen nyert már az évek alatt, többek között a Wildlife Photographer of the Year, a World Festival of Underwater Pictures és Az év természetfotósa díjat is többször megszerezte.
Rózsaszín bohóchal (Amphiprion perideraion) a lakhelyéül szolgáló nagy tengeri rózsában (Heteractis magnifica). A tengeri rózsa csalánozó csápjai között védelemre lel a bohóchal. Pápua Új-Guinea (Fotó: Dombovári Tibor / FotoKozma)
Daróczi Csaba, Magyarország legsikeresebb természetfotósának 2022-es projektjei közül az egyik legismertebbet mutatjuk be a FotoKozmán. Sorozatában olyan módon mutatta be a kiskunsági halakat, ahogyan még nem láttuk. A fotózáshoz GoPro kameráját átalakította, így mesés víz alatti világ tárul elénk. Sorozatával megnyerte Az év természetfotósa díját, az olasz Asferico fődíját, és a tavaly alapított Magyar Természetfotó Nagydíjat is elnyerte a Varázslatos Magyarország fotópályázaton. (Fotó: Daróczi Csaba / FotoKozma)
Jonas Kakó a Colorado folyó száradásáról készült „The Dying River” című fotósorozata az elmúlt évben bejárta a világot, díjakat nyert a POYI, a SONY, a World Press Photo és az Istanbul Photo Awards versenyeken. A sorozat bemutatja, hogy mennyi ember függ a Colorado folyótól, és mekkora krízist alakít ki a globális felmelegedés és a vízhiány.
A vízszint felett magasodó beáramló tornyok a Hoover-gátnál. A legmagasabb vízállásnál csak a tornyok teteje látszódna ki a vízből (Fotó: Jonas Kakó / FotoKozma)
Milos Prelevic szerb fotós halportréi a felfedezetlen, nehezen megközelíthető szerb tavak és mocsarak rejlett halvilágát mutatják be. Csukás képeit világszerte ismerik, és díjazták is számos fotós megmérettetésen. (Fotó: Milos Prelevic / FotoKozma)