Index Vakbarát Hírportál

Megszakadtak a tárgyalások a csecsen túszejtőkkel

A gyerekek megölésével fenyegetőznek

2004. szeptember 2., csütörtök 12:22

Kommunikálni tudnak velük, de az érdemi tárgyalásokat egyelőre nem folytatják az orosz hatóságok az észak-oszétiai iskolában szerdán 354 személyt, köztük egyes források szerint 132 gyereket túszul ejtő csecsen lázadókkal. A túszejtők szerdán azzal fenyegetőztek, 50 gyerekek megölnek, minden egyes társuk haláláért.

  • Putyin nem beszél, al-Kaida-szál a csecsen terroristáknál >>>

    Megszakadtak a szerdán este kezdődött a tárgyalások csütörtökön az észak-oszétiai terrorakció helyszínén, Beszlan városában az orosz állam megbízottai és a túszejtők között. Valerij Andrejev, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) észak-oszétiai vezetője ugyannakkor semmit sem árult el a tárgyalások tartalmáról.

    A Ria-Novosztyi értesülései szerint a hatóságok továbbra is kapcsolatban állnak a terroristákkal, a kommunikáció azonban "egyirányúvá vált".

    Adatok Észak-Oszétiáról
    forrás: BBC Online
    Észak-Oszétia, amelynek egyik iskoláját terroristák egy csoportja szerda reggel hatalmába kerítette, és a különböző jelentések szerint 120-400 embert - diákokat, tanárokat, szülőket - ejtett túszul, az Orosz Föderáció egyik legkisebb köztársasága. A Kaukázus középső részén elterülő köztársaságnak közel 700 ezer lakosa van, mind ortodox keresztények. Hatvan százalékuk oszét, harminc orosz. Az 1920 és 1924 között Hegyi Autonóm Köztársaságnak nevezett terület 1924 júliusában autonóm területi, majd 1936 decemberében autonóm köztársasági státust kapott. Fővárosa Vlagyikavkaz. (MTI)
    A csecsen válság hatásai
    A túszdráma képei
    A Szovjetunió felbomlása után nem sokkal, 1992-ben ingusföldi csapatok megtámadták a szomszédos Oszétiát, mert a csecsenekkel rokon ingusok maguknak követelnek egy területet Vlagyikavkaz körül. Oszétia a véres konfliktusban Moszkva segítségével visszaverte a támadást. A harcoknak több száz halálos áldozata volt, és Oszétiából elmenekült az ott élő ingusok legtöbbje. A két köztársaság azóta sem kötött békét egymással. (MTI)
    A túszdráma eddig
    #alt#
    Orosz katonák az iskola közelében (EPA)
  • 354 túszt ejtettek a csecsen terroristák
  • köztük 132 lehet a gyerekek száma
  • a terroristák 15-25-en lehetnek
  • 15 gyerek kiszabadult, vagy elengedték őket
  • 7 halálos áldozat, 10 sebesült
  • A csecsen fegyveresek 354 túszt tartanak fogva szerda délelőtt óta az oroszországi iskolában. Ellentmondó jelentések érkeznek arról, hogy hány gyermek és felnőtt van a túszejtők fogságában, az ITAR-TASSZ jelentése szerint 132 gyermek esett túszul.

    A túszdráma percről percre >>>

    Gyerekek kivégzésével fenyegetőznek

    A terroristák azzal fenyegetőznek, hogy minden egyes megölt társukért 50, a sebesültekért 20 gyereket végeznek ki túszaik közül, közölte szerda délután Kazbek Dzantijev észak-oszétiai belügyminiszter, ha az orosz csapatok nem hagyják el Csecsenföldet, és nem szabadítják ki bebörtönzött ingusföldi társaikat.

    A fegyveresek követelték továbbá, hogy utazzon a helyszínre a 2002-es moszkvai túszdráma idején közreműködő Leonyid Rosal gyermekorvos, aki késő este meg is érkezett. Helyszínre repül az orosz muftiátus egyik feje, Izmail Hazrat Sangarejev is, aki a Koránnal ellentétesnek ítélte az akciót, és felajánlotta, kész saját magával kiváltani a gyerekeket.

    Illetékesek a helyszínen elmondták, hogy tudomásuk szerint "többé-kevésbé elfogadhatóan bánnak az iskolásokkal", de vizük és élelmük nincsen. A hatóságok felajánlották a fegyvereseknek, hogy élelmiszert és vizet visznek nekik és a túszoknak, de ezt a terroristák elutasították. A gyerekek kielégítő állapotáról szóló értesüléseket késő este megerősítették.

    15-25 terrorista lehet, 2-4 halálos áldozat eddig

    Az Itar-Tassz orosz hírügynökség úgy tudja, hogy körülbelül 25 (számukat 15, 17-re, sőt harmincra is becsülik is) feketébe öltözött, maszkos fegyveres rontott be az iskolaudvarra, ahol épp tanévnyitó ünnepséget tartottak a diákok és szüleik részvételével.

    A terrorakciót moszkvai idő szerint tízkor hajtották végre. A fegyveresek zárt teherautón érkeztek, és amikor elfoglalták az iskolát, tűzharc bontakozott ki az épületben tartózkodó rendőrökkel, aminek következtében egy civil és egy támadó életét vesztette, több szülő pedig megsebesült. A túszejtők a tornateremben terelték össze foglyaikat, és aknákat raktak le az iskola bejáratainál, az épület felrobbantásával fenyegetőzve.

    Az akciót a köztársaság közigazgatási székhelyétől, Vlagyikavkaztól nem messze, a csecsen határhoz közeli Beszlan városában, Észak-Oszétiában hatották végre.

  • Putyin nem beszél, al-Kaida-szál a csecsen terroristáknál >>>
  • Tárgyalnak a terroristákkal >>>

    Délutánra egyes értesülések szerint négyre emelkedett a halálos áldozatok száma, a lövöldözés következtében ketten - egy túszejtő és egy szülő - azonnal meghalt, két súlyos sebesült pedig a kórházba szállítás után veszítette életét. A kórházakban még tíz sérültet kezelnek, akik a helyszínen voltak, amikor a lövöldözés kitört. Az orosz belbiztonság helyszínen tárgyaló illetékese csak két halottról tud.

    Baszajev, az Iszlámbúli brigádok
    és az al-Kaida
    #alt#
    Samil Baszajev
    A legutóbbi Oroszországban elkövetett terrormerényletek (így a két Tupoljev gép felrobbantásának) elkövetését egy bizonyos Iszlambúli Brigádok vállalta magára. A terrorszervezet minden valószínuséggel a csecsen lázadóvezér, Samil Baszajev irányítása alatt áll, és kapcsolatba került egykori kiképzoivel is, az al-Kaida hálózattal, állítja Eli Karmon, izraeli szakéro. Bár az észak-oszétiai túszejtok még "nem mutatkoztak be", vélhetoen ugyanerrol a csoportról van szó, legalábbis erre enged következtetni az, hogy azokat az Ingusföldön bebörtönzött társaik szabadon bocsátását követelik, akiket a 90 ember halálát okozó júniusi vérengzések után tartóztattak le, a 200 csecsen fegyverest Baszajev kísérte. AzIszlambúli Brigádok csoport megnevezése Háled Iszlámbúlira utal, aki annak idején vezette az Anvar Szadat egyiptomi elnököt meggyilkoló összeesküvő katonákat. A néhai egyiptomi államfővel 1981-ben egy katonai díszszemlén végzett a kilencven években feloszlott Tanzim al-Dzsihad csoport, aminek többek között az al-Kaida második embere, Ajman al-Zarkavi is tagja volt. (Novosztyi/Index)
    Hétszáz túsz
    a 2002-es moszkvai terrorakcióban
    #alt#
    A beszlani iskola épülete (EPA)
    2002. október 24-én csecsen fegyveresek mintegy 700 túszt ejtettek egy moszkvai színházban. A terroristák a csecsenföldi háború befejezését követelték. Miután a terroristák megkezdték a túszok kivégzését, a kommandósok a szellőzőrendszeren keresztül altatógázt juttattak az épületbe, majd berontottak a moszkvai színházba és a csecsen túszejtők közül 37 férfit és tizennyolc nőt lelőttek, köztük Movszar Barajevet, az akció vezérét. A kommandósok elsősorban a szahidokat, vagyis a halálosztagosokat keresték, akik bombát viseltek magukon, majd közvetlen közelről lelőtték őket.
    Az orosz biztonsági erők egyórás ostrom után vették be a csecsen terroristák által öt napra megszállt moszkvai kultúrpalota épületét. Az orosz kormány később beismerte, hogy az altatógáz okozta 117 túsz halálát. Az elsőre sikeresnek ítélt akciót a nemzetközi közvélemény kudarcként értékelte.
    Putyin még nem nyilatkozott, összeül az ENSZ BT

    Putyin orosz elnök, aki még nem szólalt meg a nyilvánosság előtt az ügyben, konzultált a biztonsági erők vezetőivel, amikor megérkezett a moszkvai repülőtérre, és rövid összefoglalót kért a túszdrámáról. Az elnök épp szabadságát töltötte a Fekete-tengernél, de azonnal megszakította üdülését a túszdráma hírére.

    Putyin határozottan kizárt bármiféle tárgyalást a terroristákkal és szeparatistákkal. Az elnök kijelentette, a terroristákkal "harcolunk, börtönbe zárjuk, elpusztítjuk őket".

    Erőszakkal oldhatják meg a túszdrámát >>>

    Szerdán éjszaka Oroszország kezdeményezésére összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy tárgyaljon az utóbbi napokban az az országban történt terrorista támadásokról. Ez azért meglepő, mert eddig Oroszország nem engedte, hogy nemzetközi szinten foglalkozzanak a csecsen kérdéssel, azt mindvégig belügynek tekintette.

    A beszlani túszdráma óta azonban több kormánytag is hangsúlyozta, ez, és az elmúlt napokban elkövetett akciók a nemzetközi terrorizmus részének tekinthetők, a csecsen fegyveresek kapcsolatban állnak az al-Kaidával.

    Több gyerek kijutott, nem tudni, hogyan

    Az iskolát körülvette a rendőrség és a katonaság, egy tankot is bevetve a helyszínen. A fegyveresek állítólag tüzet nyitottak a helyszínre érkező rendőrökre, és a kialakult tűzharcban egy terrorista meghalt. A támadók automata fegyverekkel és gránátvetőkkel vannak felszerelkezve, és többen közülük robbanóanyaggal töltött övet - úgynevezett sáhid-övet - viselnek.

    A terroristák délelőtt az iskola ablakaiba gyerekeket állítottak, hogy így tartsák vissza a katonaságot a támadástól, jelentette az ITAR-TASSZ. Mintegy ötven, legújabb hírek szerint 12-17 gyereknek állítólag sikerült kiszöknie a terroristák keze közül, mások szerint a terroristák engedték őket szabadon.

    Az észak-oszét és ingusföldi határ mentén megszigorították a biztonsági intézkedéseket, minden autót és határátlépőt alaposan átvizsgálnak.

    Tegnap tízen haltak meg a moszkvai metrónál

    A támadás fél nappal azután történt, hogy a moszkvai metrónál egy feltehetően öngyilkos terrorista robbantást hajtott végre, aminek következtében tizen meghaltak, és ötvenen megsebesültek.

    Múlt héten pedig két utasszállító repülőgépet robbantottak fel öngyilkos csecsen terroristanők, a Moszkvától nem messze, egyidőben végrehajtott merényletnek mintegy száz halottja volt.

  • Tárgyalnak a terroristákkal >>>
  • Rovatok