- Sport
- Alapvonal
- angol válogatott
- büntetőrúgás
- tizenegyes
- sztereotípia
- világbajnokság
- európa-bajnokság
Megdőlhet egy nagy legenda az angol futballistákról
További Alapvonal cikkek
- Új találmányával mentené meg a magyar labdarúgást ifj. Albert Flórián
- Nagy érdeklődésre számot tartó programot indított a Magyar Olimpiai Bizottság
- A műholdas nyomkövetés mentette meg az életét a vitorlásverseny egyik résztvevőjének a Balatonon
- Andrásfi Tibor, Gémesi Csanád, Siklósi Gergely és Ekler Luca az olimpia értékeit népszerűsítették
- Szabadidős sportolók foglalták el a Nemzeti Atlétikai Központot
A 2018-as világbajnokság nyolcaddöntőjében az angol válogatott történelmi tettet hajtott végre: büntetőpárbajban legyőzték Kolumbiát.
A futball feltalálói ezelőtt egyszer sem kerültek ki győztesen büntetőrúgásokból a vb-ken.
Nagy futballtornán hét párbajból hatot is elveszítettek, így nem meglepő, hogy az egyik legelterjedtebb futballsztereotípia,
hogy az angolok egyszerűen nem tudnak tizenegyest rúgni.
Az 1990-es világbajnokság és az 1996-os Európa-bajnokság elődöntőjében büntetőrúgásokban maradtak alul a (nyugat-)németekkel szemben. Az 1998-as vb-n az argentinok ejtették ki őket tizenegyesekkel, majd a 2004-es Eb-n és a 2006-os vb-n is a portugálok ellen estek ki tizenegyesek után. De itt még nem volt vége, mert a 2012-es Eb negyeddöntőjében az olaszok ellen estek ki ugyanígy. Sokáig az egyetlen büntetőpárbajos sikerélmenyük a hazai, 1996-os Európa-bajnokság negyeddöntője volt, ahol így sikerült legyőzniük a spanyolokat.
Azonban úgy tűnik, az új angol generáció tagjaira már nem ragadt át az elődeik balszerencséje. A kolumbiaiak elleni párbaj után, a Nemzetek Ligája bronzmeccsén – még ha sokkal kisebb nyomás alatt is – de büntetőrúgásokkal legyőzték a svájciakat, ráadásul a hat angol rúgó egyike sem hibázott.
Német tudósok szerint
A kölni sporttudományi egyetem kutatói, Michel Brinkschulte, Philip Furley és Daniel Memmert ennek a mítosznak jártak utána, és statisztikai módszerekkel arra a kérdésre keresték a választ, hogy az angolok valóban rosszabbul rúgják-e a tizenegyeseket, mint más nemzetek játékosai. Több ezer büntető elemzése és vizsgálata során arra jutottak,
A tizenegyeseknél az angol játékosok szignifikánsan nem teljesítenek rosszabbul az átlagnál.
A tanulmány szerzői a kutatásuk módszertanát és eredményét a Scientific Reports tudományos folyóiratban is publikálták. A kutatás mintája a világ- és Európa-bajnokságokon 1976 óta elvégzett 696 büntető, valamint a 2006 és 2016 között az angol, spanyol, német, olasz és holland első osztályú bajnokságban rúgott 4708 tizenegyes volt.
A vizsgálat során külön elemezték a vb- és Eb-mérkőzések végén, a büntetőpárbajok során lőtt tizenegyeseket, és a rendes játékidőben megítélt tizenegyeseket. A büntetőpárbajokban a lövések 71,97 százalékából találtak be a kapuba, ennél csak a (nyugat-)német válogatott eredményessége jobb valamivel (85,29 százalék), ugyanakkor a többi válogatott között nincs ebben szignifikáns eltérés. Az angolok 61,32 százalékos, a spanyolok pedig 67,83 százalékos eredményességgel lövik a büntetőket.
Sőt, a vb- és Eb-mérkőzések rendes játékidejében befújt büntetőket az angol válogatott értékesíti a legmagabiztosabban. A 78,74 százalékos átlaghoz képest ők 90 százalékos eredményességgel lőtték be a büntetőket. Kissé meglepő lehet, hogy a német válogatott a rendes játékidőben csak 75 százalékos eredményességgel rúgta a tizenegyeseket, amin a büntetőpárbajra 10 százalékkal tudtak javítani.
Viszont amikor nőtt a nyomás, akkor az angolok öt büntetőből általában csak hármat rúgtak be.
A különböző bajnokságok között sincs olyan, ahol kimagaslóan jól vagy rosszabbul lőnék a tizenegyeseket. A több mint négyezer büntető 71,01 százalékából lett gól. A legnagyobb valószínűséggel a holland bajnokságban lett gól egy tizenegyesből (77,1 százalék), ahogy az angol és az olasz bajnokságokban is valamivel az átlag fölötti (75,14 és 75,61 százalék) hatékonysággal értékesítik a büntetőket. Ezzel szemben a német és spanyol ligákban épphogy az átlag alatt (69,03 és 69,41 százalék) teljesítenek a játékosok.
Ezek alapján a tanulmány végső következtetése az, hogy az empirikus adatok nem támasztják alá azt a sztereotípiát, hogy az angol játékosok gyengébben lőnék a tizenegyeseket. A rendes játékidőben felül-, míg a szétlövésekben kicsit alulteljesítenek.
Azt állítjuk, hogy a játékosok nemzetisége önmagában még nem befolyásolja, hogy milyen eredményesen végzik el a büntetőket. Az, hogy Anglia ennyi büntetőpárbajt vesztett, még nem jelenti azt, hogy az angol játékosok általában is gyengébben lőnék a tizenegyeseket
– mondta a vizsgálat vezetője, Michel Brinkschulte a BBC-nek.
Önbeteljesítő jóslat
A tanulmány szerzői más magyarázatot is próbáltak arra találni, hogy mi állhat a sztereotípia mögött, ha a számok ezt nem támasztották alá. Szerintük az egyik lehetséges magyarázat erre a jelenségre az önbeteljesítő jóslat.
A kilencvenes évektől kezdve valószínűleg minden angol játékos fejében ott volt az a gondolat, hogy ők a büntetőpárbajokat többnyire el szokták veszíteni, amit az angol közvélemény és sajtó csak még tovább erősített. A világ- és Európa-bajnokságokon kihagyott büntetők sokkal mélyebb nyomot hagytak a szurkolókban és újságírókban, mint egy átlagos bajnokin elrontott tizenegyesek.
A gyakran kegyetlen angol bulvársajtó előszeretettel emlékezteti a szurkolókat és játékosokat ezekre a hibákra, és Gareth Southgate-től David Beckhamen át Steven Gerrardig több angol játékos lába is megremegett a még tovább fokozódó nyomás alatt a legfontosabb pillanatokban.