- Sport
- 120 yard
- amerikai futball
- efl
- európai szuperliga
- fehérvár enthroners
- vienna vikings
- berlin thunder
Magyar válogatott az Indexnek: Ezeket a játékosokat egy éve még tévén néztük
További 120 yard cikkek
- Parádés visszatérés: a magyar fiatalok tönkreverték a dán elitakadémiát
- Véget ért az elképesztő sorozat, pezsgőt bontottak az Egyesült Államokban
- Olyan sportdrámát kaptak az emberek az arcukba, amit soha nem felejtenek el
- A világ egyetlen helye, ahol a két legpocsékabbért is megőrül 86 ezer ember
- Dán elitakadémia ellen bizonyíthatnak a legjobb magyar fiatalok
Korábban már több amerikaifutball-bajnokság szerveződött Európában, de közülük valamennyi rövid úton megbukott – a nyolc évet megélt NFL Europe mondható a legsikeresebb próbálkozásnak –, éppen ezért a sporttal foglalkozó szakemberek erős szkepticizmussal fogadták ezt a próbálkozást. A liga szervezői ennek ellenére belevágtak a bukásra ítélt projektbe, és 2020 decemberében bejelentették az első két csapat indulását a ligában. Őket további hat együttes követte 2021-ben, köztük az NFL Europe-ból már ismert Frankfurt Galaxy és a Hamburg Sea Devils.
A német ajkúak uralják a ligát
Az első idényt épp e két csapat uralta, döntőjükből pedig a frankfurtiak jöttek ki győztesen (32–30). Tavalyra már 12-re nőtt a létszám, öt ország csapatai pedig kettő (északi és déli) helyett már három (északi, középső és déli) csoportban viaskodtak a rájátszásba jutásért. A fináléban ezúttal is érdekelt volt a hamburgi csapat, de ismét alulmaradt, épp az egyik újonc, a Vienna Vikings ellenében (15–27).
Az ELF egyértelmű célja, hogy az NFL Europe korszakában meglévő izgalmakat ismét visszahozza az amerikaifutball európai rajongói számára. Ellentétben az NFL Europe-pal, az ELF elsősorban nem a tengerentúli játékosok képességeire szeretné építeni bajnokságát, éppen ezért szigorú anyagi szabályozások vonatkoznak a csapatokra. Nagyobb hangsúlyt kapnak ezáltal az európai játékosok, akik közül a legjobbak potenciálisan egy tengerentúli szerződés kiharcolásában is reménykedhetnek.
Hol lehet követni?
A találkozókat az Egyesült Államokból és még Délkelet-Ázsiából is nyomon lehet követni, itthon az Aréna4 szerezte meg a közvetítési jogokat, de a liga honlapján is nézhetik a szurkolók a mérkőzéseket.
A mostani kiírásra tavaly májusban jelentették be, hogy a Fehérvár Enthroners, a Milano Seamen és a Helvetic Guards is csatlakozik, érkezett még később a Munich Ravens, a Paris Muskateers és a Prague Lions, az egyedüli vissza nem térő csapat pedig az Istanbul Rams lett, így ebben az évadban 17 gárda küzd meg az elsőségért.
A leggyorsabb ütemben fejlődő magyar csapat
A Fehérvár Enthronerst 2007 novemberében alapította meg néhány lelkes fiatal, akik egy internetes fórumon ismerkedtek meg egymással. Első szezonjukat 2009-ben játszották a magyar harmadosztály küzdelmeiben. A dinamikusan fejlődő egyesület 2016-ban hatalmas áttörést ért el azzal, hogy Magyarországon mindmáig az egyetlen hivatalos amerikaifutball-pályának számító First Field lett a csapat új otthona.
Két évvel később, 2018-ban a csapat feljutott a magyar kiemelt ligába, a Hungarian Football League-be (HFL), 2019 óta pedig minden idényben döntős volt az együttes: kétszer meg is nyerte a sorozatot.
A csoportok beosztása
- Keleti konferencia: Fehérvár Enthroners, Berlin Thunder, Leipzig King, Prague Lions, Vienna Vikings, Panthers Wroclaw
- Középső konferencia: Barcelona Dragons, Helvetic Guards, Milano Seamen, Munich Ravens, Stuttgart Surge, Raiders Tirol
- Nyugati konferencia: Cologne Centurions, Frankfurt Galaxy, Hamburg Sea Devils, Paris Musketeers, Rhein Fire
Az alapszakasz június 3-án indult, és az idény a szeptember 24-i, duisburgi fináléval zárul. A playoffba a három csoportgyőztes mellett a három legjobb mérlegű csapat kerül be konferenciáktól függetlenül.
Döcögős kezdés
Nem indult egyszerűen a Fehérvár Enthroners számára a 2023-as ELF-szezon, hiszen rögtön a liga egyik élcsapata, a Berlin Thunder ellen kellett volna felvennie a ritmust a Koronázóknak. A fehérvári egyesület néha ugyan mutatott életjeleket, de végül simának mondható, 36–3-as vereséget szenvedett. Pozitívum, hogy Szőke Péter révén a csapat megszerezte első pontjait az európai szuperligában.
Ha azt mondtuk, hogy nehéz volt a kezdet, akkor ez a folytatásra hatványozottan igaz, hiszen az első kiírás győztese, a Frankfurt Galaxy várt a Fehérvárra. Némi reményt jelentett a magyar csapat számára, hogy a vendégek a mérkőzés előtt elvesztették kezdő irányítójukat, Jakeb Sullivant, azonban így is magabiztos játékkal, 48–13-ra múlták felül a magyar bajnokot.
„Ezeket a játékosokat egy éve még tévén néztük”
Az első meccsek tapasztalatairól a Fehérvár Enthroners két játékosával, Szőke Péter rúgójátékossal és a magyar amerikaifutball-válogatott védőfalemberével, Trembulyák Péterrel beszélgettünk.
Elsőként mindkettejüket arról kérdeztük, miben más ez a liga, mint a magyar kiemelt osztály. Szőke szerint természetesen sokkal magasabb szint, mint amihez szokva voltak, de
az első két meccs alapján – függetlenül az eredménytől – egyáltalán nem érzi, hogy olyan messze lennének a liga színvonalától, mint azt előzetesen gondolták.
Trembulyák úgy látja, a legnagyobb különbség a gyorsaságban és a méretekben keresendő. Mint mondta: technikailag nem csinálnak mást az ellenfelek, mint a magyar játékosok, de ezt sokkal gyorsabban és agresszívebben viszik véghez.
Úgy jönnek, mintha az életünket akarnák. Rám fekszik, megtapos, megpróbál összetörni. Ha egy másodpercre is lankad a figyelmem, ezek »megölnek«
– fogalmazott a fehérváriak védője, aki kiemelte, hogy az edzésmennyiségben is jelentős lemaradásban van a magyar csapat. Példaként említette a Berlin Thunder játékosait, akik heti hatszor edzenek, míg Fehérváron ennek csak a felére van lehetőség.
Nem is tudunk többet megoldani, másnap pedig el kell menni dolgozni, ami nem mindig esik jól
– tette hozzá.
Zárójelben érdemes megjegyezni, hiába beszélünk félprofi bajnokságról, a fehérvári játékosok egytől egyig munka mellett csinálják ezt a sportot, az idejüket, pénzüket és egészségüket nem kímélve.
Kiemelték, hogy ebben a ligában egyelőre a többi újonccsapat számára sem sok babér termett, így az elvárás napról napra a fejlődés terén fogalmazódik meg, nem a nyert meccsek számában. Az Enthroners védőfalembere szerint olyan ez, „mintha a Ferencvárost benevezték volna a Premier League-be”.
Ezeket a játékosokat egy éve még tévén néztük
– hangsúlyozta Trembulyák Péter.
Szőke Pétert arról is kérdeztük, milyen érzés volt a Fehérvár Enthroners történetének első pontjait megszerezni az ELF-ben.
Befutottam, kimértem, ahogy előtte ezerszer edzéseken, nem foglalkoztam se ellenféllel, se helyszínnel, se kamerákkal. Mindez csak utólag tudatosult. Előbb jutott eszembe kimutatni a tribünre a szüleim felé, mint hogy eljusson az agyamig az egész. A rúgás ilyen szempontból egy beszűkült, steril pillanat volt
– mesélte Szőke. Hozzátette: kettős érzések maradtak benne, hiszen hiába a pontszerzés, végül vereséget szenvedtek.
Egy fokkal könnyebb mérkőzés vár most az Enthronersre, hiszen hétvégén a német Leipzig Kings csapatához utaznak. A lipcseiek ugyan már tavaly részesei voltak a ligának, de az előző szezonhoz képest jelentősen meggyengült az együttes kerete, így a fehérváriak jóval kedvezőbb előjelekkel készülhetnek erre a találkozóra, mint az első kettőre.
A fehérváriak menetrendje
- június 3.: Fehérvár Enthroners–Berlin Thunder 3–36
- június 10.: Fehérvár Enthroners–Frankfurt Galaxy 13–48
- június 17.: Leipzig Kings–Fehérvár Enthroners
- június 24.: Panthers Wroclaw–Fehérvár Enthroners
- július 2.: Fehérvár Enthroners–Vienna Vikings
- július 9.: Berlin Thunder–Fehérvár Enthroners
- július 15–16.: pihenőhét
- július 23.: Fehérvár Enthroners–Prague Lions
- július 30.: Frankfurt Galaxy–Fehérvár Enthroners
- augusztus 5–6.: minden csapatnak pihenőhét
- augusztus 12.: Fehérvár Enthroners–Leipzig Kings
- augusztus 19.: Prague Lions–Fehérvár Enthroners
- augusztus 26.: Vienna Vikings–Fehérvár Enthroners
- szeptember 3.: Fehérvár Enthroners–Panthers Wroclaw