Szenzáció: Budapest hőse a vert mezőnyben

2024. március 2., szombat 10:12

Káprázatos versenyekkel kezdődött Glasgow-ban a 19. fedett pályás atlétikai világbajnokság. A nyitány fénypontja a királyszám, a férfiak 60 méteres síkfutása volt, amelyen az augusztusi budapesti szabadtéri vb hőse, a háromszoros aranyérmes amerikai Noah Lyles kikapott 60 méteren honfitársától, Christian Colemantől. A férfi súlylökést a szám koronázatlan királya, az amerikai Ryan Crouser nyerte – világbajnoki csúccsal.

Glasgow-ban megkezdődött a 19. fedett pályás atlétikai világbajnokság. A nyitányon a figyelem a királyszámra, a férfiak 60 méteres síkfutására irányult, ahol a szám világcsúcstartója, az amerikai Christian Coleman és az augusztusi budapesti szabadtéri vb hőse, háromszoros aranyérmese, egyben Coleman honfitársa, Noah Lyles küzdött meg.

A 27 éves Colemanről tudni kell, hogy 2018-ban 6.34 másodperccel máig fennálló világcsúcsot futott 60 méteren, és abban az évben megnyerte Birminghamben a fedett pályás világbajnokságot, majd 2019-ben Dohában 100 méteren szabadtéren is világbajnok lett, sőt tagja volt a győztes amerikai 4x100-as váltónak is.

Csakhogy 2019. december 9-én kiderült, hogy három holléti bejelentést is elmulasztott, vagyis nem találták meg a doppingellenőrök, és ezért két és fél éves eltiltást kapott, amit később másfél évre csökkentettek. Így 2021 novemberében visszakapta versenyengedélyét, de a tokiói olimpián nem tudott indulni.

A budapesti világbajnokságon a 100 méter sík favoritja volt, de a döntőben a rajtnál egy picit megcsúszott, és csak ötödik lett, Lyles győzött.

Coleman a 4x100-as váltó megnyerésével vigasztalódott, itt Lyles csapattársa volt. Coleman futott a staféta első embereként.

Glagow-ban, a 60 méter döntőjében Lyles talán hajszállal esélyesebb volt, mivel két héttel korábban 6.44 mp-es egyéni csúcsot futott Bostonban. Pénteken azonban Coleman olyan jól rajtolt, hogy Lyles hiába jött fel a végén, már nem tudta befogni honfitársát, aki a világ idei legjobb idejével, 6.41-gyel győzött:

A további döntők közül kiemelkedett a férfi súlylökés, amit a szabadtéri világcsúcstartó amerikai Ryan Crouser nyert meg világbajnoki csúccsal, és ezzel ő lett az első súlylökő, aki megcsinálta a Grand Slamet, azaz az olimpiai és a szabadtéri világbajnoki cím mellé a fedett pályás vb-aranyat is begyűjtötte.

A nap magyar vonatkozású sikere Molnár Attila országos csúcsa 400 méteren, amivel bejutott a szombati döntőbe.

Ha már szombat: mindenki a női 400 méter döntőjére figyel: Femke Bol, a budapesti világbajnokság holland hősnője saját világcsúcsa (49.24 mp) megdöntésére készül. Bol játszi könnyedséggel nyerte meg az előfutamát 50.66 másodperces idővel.

Eredmények
Férfiak, 60 m: 1. Christian Coleman (Egyesült Államok) 6.41, 2. Noah Lyles (Egyesült Államok) 6.44, 3. Ackeem Blake (Jamaica) 6.46.

400 m, elődöntők:  5. Molnár Attila (magyar) 46.08 – új országos csúcs, bejutott a döntőbe.

800 m, előfutamok:  19. Vindics Balázs (magyar) 1:47.83, kiesett.

Súlylökés: 1. Ryan Crouser (Egyesült Államok) 22.77 – új fedett pályás vb-csúcs,  2. Tom Walsh (Új-Zéland) 22.07, 3. Leonardo Fabbri (Olaszország) 21.96.

Nők, 800 m, előfutamok:  22. Kéri Bianka (magyar) 2:03.95, nem jutott az elődöntőbe.

Magasugrás: 1. Nicola Olyslagers (Ausztrália) 199,  2. Jaroszlava Mahucsih (Ukrajna) 197, 3. Lia Apostolovski (Szlovénia) 195.

Súlylökés: 1. Sarah Mitton (Kanada) 20.22, 2. Yemisi Ogunleye (Németország) 20.19, 3. Chase Jackson (Egyesült Államok) 19.67.

Ötpróba: 1. Noor Vidts (Belgium) 4473,  2. Saga Vanninen (Finnország) 4677, 3. Sofie Dokter (Hollandia) 4571, 10. Szűcs Szabina (magyar) 4219.

(Borítókép: Christian Coleman a fedett pályás atlétikai világbajnokságon Glagow-ban 2024. március 1-jén. Fotó: Jane Barlow / PA Images / Getty Images)