Remek hangulatban kezdődött el a Tour de Hongrie

DVAST20220511004
2022.05.11. 18:27
Alighogy búcsút intett hazánknak a Giro d’Italia, szerdán elkezdődött a 43. Tour de Hongrie. Az első szakaszon két magyar versenyző is szökött, a székesfehérvári befutót Olav Kooij nyerte meg.

Minden eddiginél erősebb mezőny állt rajthoz a magyar körön, ez pedig leginkább a Giro magyarországi Nagy Rajtjának köszönhető. A 11 World Team mellett nyolc Pro Team, két kontinentális csapat, illetve a magyar válogatott indult el a viadalon.

Soha nem vártam a versenyt annyira, mint most, ez a mezőny bennem is megmozgatta a bringás szurkolót

– fogalmazott az MTI-nek a főszervező, Eisenkrammer Károly.

Az idei öt szakaszból az első négy inkább a sprintereknek kedvez, nem csoda, hogy igazi világsztárokkal, Grand Tour-szakaszgyőztesekkel neveztek a csapatok.

A csákvári csapatbemutatón a tikkasztó meleg sem tántorította el a szurkolókat, több százan, idősek és fiatalok egyaránt kíváncsiak voltak a nagy rajtra.

A Csákvár és Székesfehérvár közötti első etapon Etyek felé többször is kerültek a versenyzők, az ötfős szökevénycsoportba két magyarnak, Dina Mártonnak és Filutás Viktornak is sikerült bekerülnie, utóbbi ráadásul megnyerte az első két részhajrát.

Filutás – aki később egy bukásban is benne volt – ezután leszakadt, de a többiek jól bírták, a főmezőny 20 kilométerrel a vége előtt kezdte utolérni a szökést, de csak az utolsó néhány ezer méteren fogta be. A hajrát a Jumbo–Vismának sikerült a legjobban felvezetnie, a sprintet végül Olav Kooij nyerte meg Elia Viviani előtt.

A regnáló magyar bajnok Filutást kivizsgálásra kórházba szállították.

Érdekesség, hogy Székesfehérvár már negyedik alkalommal volt a Tour de Hongrie célhelyszíne, először 1933-ban volt a koronázóvárosban a befutó.

A Giro sikerén felbuzdulva a versenyt egyébként először kíséri végig reklámkaraván, a nemzetközi kerékpárverseny támogatói több ezer ajándékkal készültek a szurkolóknak.

A magyar körön – a Tour de France-hoz hasonlóan – az összetettet vezető versenyző sárga trikóban teker, a gyorsasági pontverseny legjobbja a zöld, a hegyi pontverseny első helyezettje piros, a legjobb magyar kerékpáros pedig fehér trikót húzhat fel.

A Tour de Hongrie-t a verseny történetében most először közvetíti teljes egészében magyar tévécsatorna, mi több, a verseny több mint 150 országban látható, 120-ban élőben.

Elég rosszul éreztem magam a szakasz elején, szóval nagyon örülök, hogy sikerült bekerülnöm az elmenésbe. Körülbelül két óra után viszont már nagyon élveztem a versenyt. Edzéseken is ezeken az utakon megyek, nagyon jó érzés volt, hogy most közben még rengetegen szurkoltak is nekem

– fogalmazott a szakasz után Dina Márton, a fehér trikó tulajdonosa, aki összetettben az előkelő ötödik helyen áll.

43. TOUR DE HONGRIE
Első szakasz, Csákvár–Székesfehérvár (198 km, 1651 m szintemelkedés), dobogósok

1. Olav Kooij (Jumbo–Visma) 4 óra 34 perc 39 másodperc
2. Elia Viviani (Ineos Grenadiers) azonos idő
3. Matthew Walls (Bora–Hansgrohe) azonos idő

A további útvonal:

május 12., csütörtök, 2. szakasz: Karcag–Hajdúszoboszló, 192 km (szintemelkedés: 185 m), rajt: 13.30, várható befutó: 17.45

május 13., péntek, 3. szakasz: Sárospatak–Nyíregyháza, 154 km (565 m), 14.20, 17.45

május 14., szombat, 4. szakasz: Kazincbarcika–Kazincbarcika, 177 km (1325 m), 13.40, 17.45

május 15., vasárnap, 5. szakasz: Miskolc–Gyöngyös-Kékestető, 184 km (2751), hegyi befutó 9.40, 14.25

2021: Damien Howson (ausztrál)

(Borítókép: Filutás Viktor, az Adria Mobil csapat versenyzője, a magyar országúti bajnokság 2021. évi győztese a 43. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny első, 198 kilométere,s Csákvár–Székesfehérvár szakaszának rajtja előtt 2022. május 11-én. Fotó: Vasvári Tamás / MTI)