39 órás nonstop mászást követően ért fel a csúcsra egy francia hegymászó, hogy azután a világ második legmagasabb hegyének tetejéről siklóernyővel repüljön le.
Jean-Yves Fredriksen, egy francia hegymászó egy egészen egyedülálló mászást vitt véghez a szakemberek által a világ legnehezebb hegyének tartott K2-n: 39 órás nonstop mászást követően siklóernyővel hagyta el a pakisztáni hegycsúcsot – írta meg Pintér László, a Mozgásvilág hegymászás szakújságírója.
A K2 (más néven Godwin Austen, Dapsang vagy Csogori) a Föld második legmagasabb hegycsúcsa. A Himalája egyik hegységében, a Karakorumban található, az Indiához tartozó Kasmír, valamint a Kínához tartozó Tibet határán. A terület jelenleg pakisztáni ellenőrzés alatt áll. Tengerszint feletti magassága 8611 m. A K2 név onnan származik, hogy 1856-ban Thomas George Montgomerie a Karakorum-hegység felmérésekor ezt a hegyet regisztrálta másodikként (a többi csúcs eredeti neve ennek megfelelően K1, K3, K4 és K5 volt, de ezeket végül is a Masherbrum, a Broad Peak, a Gasherbrum II és a Gasherbrum I névvel illették); a Godwin Austen elnevezést a hegyet elsőként feltérképező Henry Haversham Godwin-Austen (1834–1923) angol geológusról kapta.
A csúcs meghódítására az első kísérlet 1902-ben volt, elsőként Achille Compagnoni és Lino Lacedelli olasz hegymászó mászta meg 1954. július 31-én. Sikeres téli megmászása először 2021 januárjában volt, 10 nepáli serpának sikerült a bravúr.
2018. július 22-én a lengyel Andrzej Bargiel lett az első csúcsmászó, aki teljes egészében lesíelve tette meg a visszautat az alaptáborig.
E kis kitérő után térjünk vissza a szenzációs szóló mászáshoz: a „Blutch” néven ismert mászónak egyedülálló stratégiája volt: minél kevesebb idő alatt felérni a csúcsra úgy, hogy elkerülje a tömeget. A 49 éves mászó 6600 méteren vert sátrat a Messner-traverz előtt, amely igencsak veszélyes a jégomlás miatt, ezért nem is akarta egynél többször megmászni azt.
Végső soron, a felső táborom 6600 méteren csak 2000 méterrel van alacsonyabban a K2 csúcsánál. Amikor Chamonix-ból mászom a Mont Blanc-t, ennél mindig sokkal több szintemelkedést teljesítek
– mondta Fredriksen. Aztán július 26-án felmászott a felső táborába, ahonnan másnap hajnalban, 5 óra körül indult felfelé, mert nem akarta sötétben mászni a Messner-traverzt. Egy kétórás mászást követően 6900 méteren elérte a Cesen-utat, amelyen 2019-ben próbálkoztak utoljára. 7200 méter után már nem volt kitaposott út, így tovább mászott, azonban zsákutcába került. Innen kellett tovább másznia, éjfél körül visszatalált a normál útra.
A mászó innen pihenés nélkül folytatta útját, mindösszesen csak háromszor állt meg havat olvasztani, annak érdekében, hogy hidratáljon. A szakújságíró szerint az egyik ilyen megállás azért volt, hogy pihenjen, mintsem hogy beálljon a sok ember közé a sorba.
Nem sokkal azelőtt, hogy ő felért a csúcsra, honfitársa, Benjamin Védrines már a lefelé vezető úton siklóernyőzött, aki ezzel beírta magát a történelemkönyvekbe: ő az első hegymászó, aki siklóernyővel repült le a K2-ről. Fredriksen pedig a második.
A dolog szépséghibája, ami miatt sokáig nem is publikálták a hírt, hogy a korábban történt baleset miatt nem volt repülési engedélye.
Magyar hegymászók eddig négy alkalommal próbálkoztak a világ legnehezebb nyolcezresének tartott K2 megmászásával. 2005-ben Erőss Zsolt, Mécs László, Kollár Lajos, Csollány Katalin és Markos Huba szervezett expedíciót. A kísérlet nem sikerült, Erőss Zsolt 8350 méterig jutott. 2015-ben Varga Csaba és Suhajda Szilárd a 3-as táborig jutott, mintegy 7400 méteres magasságig. 2016-ban szintén Suhajda Szilárd, immáron Klein Dáviddal párban próbálkozott. Ekkor az elért legnagyobb magasság 6900 méter volt.
2019. július 25-én Suhajda Szilárd harmadik próbálkozására, pótlólagos oxigén használata nélkül elérte a K2 8611 m magas csúcsát. Segítője az expedíció alatt Klein Dávid volt. Ez volt az a nagy visszhangot kiváltó siker, amelyet idehaza egy szakportál nyomán többen kétségbe vontak, mondván: nem biztos, hogy a magyar hegymászó valóban elérte a csúcsot, vagy ha igen, akkor azt tényleg oxigénes segítség nélkül tette-e. A vitában nyilatkozatot adott ki a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség (MHSSz) Suhajda Szilárd K2-mászásáról, megállapítva, hogy a magyar alpinista a szövetség szerint is elérte a csúcsot.
(Borítókép: Pintér László / Facebook)