Index Vakbarát Hírportál

Egy ismeretlen szlovén lehet az európai futball új ura

2016. szeptember 14., szerda 09:18

Platini után új elnöke lesz az európai futballszövetségnek, az UEFA-nak. Az 55 tagszövetség vezetői szerdán Athénban gyűlnek össze, hogy eldöntsék, a posztra pályázó két jelölt közül ki vigye tovább a szervezetet a sportügyektől eltiltott jelenlegi elnök, Michael Platini helyett.

A kényszeredetten leköszönő, mindennemű futballal kapcsolatos tevékenységtől eltiltott, ám szerdán mégis beszédet mondó francia posztjáért három résztvevő indult, ám a legnevesebb jelölt, Ángel María Villar, aki a spanyol szövetség elnöke, egyben az UEFA első alelnöke is, időközben visszalépett.

A választás favoritja így egyértelműen az ismeretlenségből érkező szlovén jelölt, Aleksander Ceferin, aki 2011 óta vezeti hazája szövetségét. A 48 éves, ügyvédi végzettséggel is rendelkező sportvezető a hírek szerint már júniusi kandidálásakor jelentős támogatókkal bírt, többek közt az olasz, az orosz, a portugál és a török szövetség is mögötte állt, számtalan kisebb ország mellett (például Románia, Bulgária, Szerbia vagy Macedónia). Az azóta eltelt időben pedig szinte valamennyi jelentős futballnemzetet sikerült megnyernie, így a franciákat, a portugálokat és németeket is, Magyarországról már nem is szólva.

Viccet félretéve, ha hinni lehet a Ceferint támogató elnöki nyilatkozatoknak, akkor nagy meglepetés lenne, ha szerdán este nem az ő kezét emelnék a magasba. Talán ezért is vesztette el a fejét vetélytársa, a holland Michael van Praag, aki nemrég elengedett Twitter-üzeneteiben hataloméhséggel és régi, piszkos módszerek bevetésével vádolta meg ellenfelét. Mindezt egy norvég futballmagazin cikkére hivatkozva, amely Gianni Infantino, olasz FIFA-elnök titkos támogatottjának nevezi a szlovént, és azt állítja, hogy a skandináv országoknak Eb-rendezést ígért cserébe a szavazataikért.

Ceferin a sajtóban válaszolt az újság állításaira, természetesen tagadva mindent. A vádaskodás új fejezetet nyitott az addig meglehetősen békés kampányban, ám mindenki szerencséjére már túl kevés idő állt rendelkezésre a választásig, hogy a dolgok igazán eldurvuljanak.

Persze nem csoda, hogy van Praag csalódott volt a dolgok állása miatt. A nemzetközi futballban lényegesen ismertebb holland jelölt többek között 14 éven át volt az Ajax elnöke, 2008-tól pedig a holland szövetség vezetője, 2015-től az UEFA alelnöke, emellett tagja az UEFA Végrehajtó Bizottságának, Klubverseny Bizottságának és a Hatrick Bizottságnak is.

Mindez nagyon tekintélyesen hangzik, csakhogy szerencsétlenségére több komoly pozíciója van, mint igazán jelentős támogatója. A "nagyhatalmak" közül egyedül Anglia sorakozott fel nyíltan a 68 éves jelölt mögött. Ha pedig arra számított, hogy az FA múlt heti bejelentése végre bevonzza a támogatókat, hát csalódnia kellett. Azóta összesen ketten coming outoltak mellette, a szomszédos Belgium – már az is kínos, hogy ők csak most –, illetve Izland. Mindezt a Twitterjéről tudtuk meg, ami igencsak lehangoló látványt nyújt újra és újra felposztolt önreklámozó videóival.

A legutóbbi próbálkozás 11 megosztással és 19 lájkkal hasít a közösségben.

A nyári kampányidőszak alatt a jelöltek nálunk is jártak, augusztusban a visegrádi országok labdarúgó-szövetségeinek találkozójára látogattak el a szavazatokért. A találkozást követően Csányi Sándor a szlovén ügyvédet választotta, tudvalevőleg azért, mert szavatolta, hogy megtartja a 24-csapatos Eb-t. De ezt valamiért – szégyenlősségből? – nem vallottuk be, helyette az MLSZ kijött egy diplomatikus indoklással, ami nem sikerült túl ízlésesre. Lényegében leöregeztük a 68 éves hollandot.

"Figyelembe véve az UEFA előtt álló stratégiai feladatokat, az MLSZ szükségesnek tartja, hogy, a szakmai vezetői felkészültség mellett, a leendő elnök képes legyen hosszabb ideig a szervezet vezetésére. Mindezeket mérlegelve a Magyar Labdarúgó Szövetség az Athénban tartandó UEFA-kongresszuson Aleksander Ceferin elnökké választását támogatja."

Ami viszont nem vitás, hogy a leendő elnökre nagyon komoly feladat hárul. A legnagyobb európai klubok és bajnokságok már régóta zsarolják a UEFA-t egy független szuperliga beindításának lehetőségével, a Platini lemondása utáni, vezető nélküli időszakban pedig a lobbisták azonnal lecsaptak a lehetőségre, és a meggyengült szervezetből kikényszerítették a Bajnokok Ligájának "visszareformálását" azaz a kisebb bajnokságok kárára újra egységesen 4-re emelték a négy nagy bajnokságból kvalifikáló csapatok számát, ami persze hatalmas felháborodást váltott ki a kárvallott oldalon.

Mivel azonban a választáshoz mind a nagy, mind a kis futballnemzetek támogatására szükség van, így egyelőre mindkét jelölt óvatosan kerüli a kérdést, hogy miként hozná egyensúlyba a hatalmas bevételt generáló, a futball kirakatának számító óriásklubok érdekeit a hozzájuk képest eltörpülő csapatok szükségleteivel. Helyette kétségtelenül fontos, ám lényegesen egyszerűbb és populistább témákról beszélnek, mint a doppingellenesség vagy a korrupció felszámolása.

Ceferin ugyan az utolsó pillanatban, azaz kedd délután végre nyilatkozott egyet a BL-t érintő változásokról, de az erős felütés után lényegében annyit mond, hogy majd meglátjuk.   

"Akkor fokozták a nyomást, amikor az UEFA-nak nem volt vezetője. Ez a probléma. Ugyanakkor ők nagyon fontos szereplők, akik sok pénzt hoznak az UEFA-nak, ezért le kell ülnünk velük - az 55 szövetség és a klubok társaságában -, és megbeszélni, hogyan kellene kezelnünk ezt a kérdést a jövőben."

Az európai klubfutballban meglévő szakadék eközben egyre csak nő. A Manchester United egyedül Pogbára többet költött a nyáron, mint a 16 csapatos portugál bajnokság klubjai az átigazolási időszakban összesen.

A legpesszimistább hangok szerint reális forgatókönyv, hogy hamarosan egy zárt, az amerikai profi ligákhoz hasonló nemzetek feletti bajnokság jöjjön létre a legnevesebb csapatokkal, ezáltal örökre konzerválva a fennálló erőviszonyokat. Mások szerint ez valójában a nagy kluboknak sem érdeke, mert hosszútávon elfordítaná az embereket a labdarúgástól, amelynek vonzereje jelentős mértékben a nyitottságából származik, vagyis hogy elméletileg bármelyik csapat odaérhet a csúcsra.

Az európai futballnak tehát mindennél nagyobb szüksége lenne egy bátor vezetőre. Akit ma két olyan jelölt közül kell majd kiválasztani, akik eddig nem sok mindent mertek elárulni az igazán lényeges terveikből.

Rovatok