Azután, hogy a koronavírus-járvány miatt sorra álltak le a nemzeti bajnokságok, az UEFA március közepén bejelentette, hogy felfüggeszti a Bajnokok Ligáját és az Európa Ligát is. Az európai szövetség az utolsó pillanatig kivárt a döntéssel, a Valencia-Atalanta és a Paris Saint-Germain-Borussia Dortmund nyolcaddöntős meccseket még zárt kapuk mögött lejátszották, mielőtt a Manchester City-Real Madrid és a Lyon-Juventus-mérkőzéseket elhalasztották volna. Ez azt is jelentette egyben, hogy a döntőket sem az eredetileg tervezett időpontban rendezik meg.
Hiába indultak újra már május-június folyamán a bajnokságok, a feszített menetrend miatt (egyes bajnokságokban 3-4 naponta játszottak a csapatok) a nemzetközi kupasorozatok csak azok lezárultával folytatódhattak, így kerültek át augusztusra. A BL-, illetve az EL-döntőt hagyományosan május végén-június elején játsszák, néhány nappal az utolsó bajnoki fordulók után, idén azonban rendhagyó módon nyár végén rendezik meg a futballidény legjobban várt meccseit:
A döntők helyszíne is változott: a BL-döntőt Isztambulban, az EL-döntőt pedig Gdanksban rendezték volna eredetileg, előbbit Lisszabonban, utóbbit Kölnben pótolják. Az augusztusi lebonyolítás miatt a szokásosnál is rövidebb lesz a BL-résztvevők nyarát, mivel szeptember közepén már a 2020-2021-es szezon, elstartolnak a nemzeti bajnokságok.
A BL-ből 17, az EL-ből 23 meccs van még hátra a döntőkkel együtt – először nézzük, mi a helyzet a BL-ben! Az Atalanta, a Paris Saint-Germain, az Atlético Madrid és Gulácsi Péter csapata, az RB Leipzig már ott van a negyeddöntőben, hozzájuk csatlakoznak a Bayern München-Chelsea, a Lyon-Juventus, a Barcelona-Napoli és a Manchester City-Real Madrid párharcok győztesei. Közel öt hónap után ezzel a négy visszavágóval folytatódik a BL augusztus 7-8-án.
A Bayern féllábbal már a legjobb nyolc között érezheti magát, az első meccsen 3-0-ra nyert Londonban, a visszavágó csak formaság papíron. A többi párharc viszont még nyitott:
Ezeket a meccseket még saját pályáikon játszhatják le a csapatok, a negyeddöntőktől viszont változik a BL megszokott lebonyolítási rendszere: a meccseket semleges helyszínen, Lisszabonban rendezik (a Benfica és a Sporting stadionjaiban), természetesen zárt kapuk mögött.
Egyetlen meccs dönt majd a továbbjutásról, nem lesznek visszavágók,
ami merőben új a modern kori Bajnokok Ligája szempontjából, az 1994-95-ös szezon óta mindig két meccs döntött a továbbjutásról a rájátszásban.
A sorsolás is elkészült, vagyis már most lehet tudni, hogy kik játszanak a negyeddöntőben, és milyen párosítások jöhetnek az elődöntőben.
Negyeddöntők:
Elődöntők:
Egy ágra került a Bayern, a ManCity, a Real Madrid, a Barcelona és a Juventus, közülük csak egy lehet ott a döntőben. A PSG viszont nagy lehetőséget kapott a sorsolással, az erőviszonyok alapján nem jelenthet gondot számukra a döntőbejutás. Hiába fut szenzációs szezont az Atalanta (a Serie A-ban összesen 98 gólt rúgtak 38 meccsen), mégiscsak hatalmas meglepetés lenne, ha a Valencia után a PSG-t is kiütnék. Erre talán a címvédő Liverpoolt kiverő Atléticónak van a legnagyobb esélye. Ők Gulácsi Péter és Willi Orbán csapata, az RB Leipzig ellen játszanak, de a csatár Timo Werner eligazolásával jelentősen meggyengült a Lipcse, bravúr lenne tőlük az Atlético legyőzése.
A PSG helyzete azért is érdekes, mert a francia bajnokságot április végén lefújták, nem játszották le a hátralévő meccseket, a bajnokság aktuális állása szerint hirdettek végeredményt. (Ami nem hozott túl sok meglepetést, megint a PSG lett a bajnok.) Ez praktikusan azt jelenti, hogy két kupadöntőt (Francia Kupa, Ligakupa) leszámítva azóta nem játszott tétmeccset a PSG, míg az Atalanta és az Atlético folyamatosan játékban volt, sorozatban játszották a bajnokikat: a La Liga július végén, a Serie A pedig augusztus legelején fejeződött be. A meccshiányt ellensúlyozandó több barátságos mérkőzést is játszott a PSG az elmúlt hetekben; a skót Celticet 4-0-ra, a belga Waasland Beverent 7-0-ra, míg a második ligás Le Havre-t 9-0-ra győzték le. A formaidőzítésnél is aggasztóbb lehet a PSG számára, hogy az 1-0-ra megnyert kupadöntőn súlyosan megsérült egyik legnagyobb sztárjuk, Kylian Mbappé, kérdéses, hogy felépül-e az augusztus 12-i BL-negyeddöntőre.
Lehetetlen megjósolni, melyik csapat jön ki jól a furcsa szezon hajrájából. A PSG sajátos helyzetéről már volt szó. A Juventus játéka is döcögött az újrakezdés után, először elbukták a kupadöntőt, majd az utolsó 12 bajnokijukból csak hatot nyertek meg, négyszer kikaptak, kétszer döntetlent játszottak. A tavalyi elődöntős Barcelona sem a legjobb előjelekkel várhatja a BL-t. A kényszerszünet alatt azt nyilatkozta Lionel Messi, hogy a járvány nélkül esélyük sem lett volna megnyerni a sorozatot, jól jött nekik a leállás. A spanyol bajnokság végkimenetele azonban azt mutatja, hogy túlzott volt az argentin optimizmusa: hiába vezettek 2 ponttal az újrainduláskor, a Real Madrid végül kényelmes, 5 pontos előnnyel nyerte meg előttük a bajnokságot. Messi is elismerte, hogy ez a teljesítmény kevés lesz a Napoli ellen.
Nem így akartuk befejezni a szezont, de ebben benne volt az egész idényünk. Gyenge csapat vagyunk, akiket kellő intenzitással és lelkesedéssel le lehet győzni
– jegyezte meg önkritikusan az Osasuna elleni 2-1-es vereség után. A ManCityt viszont jobban megizzaszthatja a Real Madrid a visszavágón: a Barcelonával ellentétben a Real látványosan magára talált a leállás után, utolsó 10 meccsükből 9-et megnyertek, csupán egyet zártak döntetlenre. Az Arsenal ellen 2-0-ra elveszített FA-kupa-elődöntő megmutatta, hogy Pep Guardiola csapata képes váratlan megingásokra. A 100 bajnoki gólig jutó, a Bundesligát utcahosszal megnyerő Bayern tűnik a legnagyobb esélyesnek, náluk is inkább az okozhat problémát, hogy több mint egy hónapja nem volt tétmeccsük.
Az Európa Ligában két olyan nyolcaddöntős párosítás is van, ahol még az első meccset sem játszották le (Inter-Getafe, Sevilla-Roma), ennyivel tehát bonyolultabb a második számú európai kupasorozat helyzete. Az említett két párharc kimenetele az eredeti lebonyolításhoz képest egyetlen meccsen dől majd el, míg ahol még le tudták játszani az első meccset, ott a visszavágót is megrendezik. A BL-hez hasonlóan a negyeddöntőktől kezdve semleges helyszínen, négy németországi városban (Köln, Düsseldorf, Duisburg, Gelsenkirchen) játsszák a meccseket, és a későbbi párosítások is elkészültek. Az EL-ben már szerdán játszanak.
A sorozat 2018-as győztese, a Manchester United 5-0-ra nyert az osztrák LASK ellen, fejben már a negyeddöntőre készülhet, ahol a török Basaksehir vagy a dán FC Köbenhavn vár rájuk. Az elődöntőben kaphatnak először igazán kemény ellenfelet, a Sevilla vagy az AS Roma is szembe jöhet velük. A másik ágon szerepel az EL másik nagy esélyese, az olasz bajnokság idei ezüstérmese, az Inter. Ha túljutnak a Getafén, a VfL Wolfsburg-Sahtar Donyeck-Eintracht Frankfurt-FC Basel négyes valamelyikével játszhatnak a döntőért, egyik sem tűnik legyőzhetetlennek. Azért is lenne érdekes egy MU-Inter döntő, mert az olaszoknál három egykori manchesteri is játszik (Ashley Young, Alexis Sanchez, Romelu Lukaku).
Negyeddöntő:
Elődöntő:
Borítókép: A Manchester City játékosai edzenek a manchesteri Etihad Stadionban 2013. október 1-jén. A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) 2020. július 13-án visszavonta a Manchester City két idényre szóló eltiltását, így a tavalyi angol bajnok indulhat az európai kupasorozatban. MTI/EPA/Peter Powell