Az éj leple alatt létrehozták a régóta suttogott Európai Szuperligát (ESL), amelyben a nemzetközi labdarúgás kiemelkedő csapatai viaskodnak egymással.
A ligát az angol csapatok dominálják, a Premier League együttesei közül a nagy hatos, a londoni Arsenal, Chelsea, Tottenham triója, a manchesteri City és United, valamint a Liverpool indul a ligában.
A spanyol bajnokságból a legutóbbi 16 kiírást megnyerő Atlético Madrid, Barcelona, Real Madrid hármasa, az olaszból pedig a 72 bajnoki címet szerző Juventus (36), Inter, Milan (18-18) trió tagja a mezőnynek.
Az ESL közleményében jelzi, hogy a klubok megállapodtak abban, hogy egy új, hétközi versenysorozatban viaskodnak egymással, miközben továbbra is részt vesznek saját nemzeti sorozatukban.
Hozzáteszik, indítani szeretnének a lehető leghamarabb egy sorozatot a női csapatok számára is.
A Szuperliga kapcsán már az Európai (UEFA) és a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) is kifejtette negatív álláspontját, az UEFA-elnök Aleksander Ceferin kijelentette, hogy
a klubokat nemcsak a nemzetközi porondról, hanem hazájuk bajnokságából is ki fogják zárni.
A nemzetközi szövetség korábban arról beszélt, hogy nem fogja elismerni a sorozatot, és a benne részt vevő futballistáktól megvonják az esélyt, hogy a világbajnokságon szerepeljenek.
Az UEFA szintén megemlítette, hogy a válogatottakból is kizárhatják a játékosokat, így az Európa-bajnokságról is lemaradhatnak ezek a futballisták.
Az európai szövetség végrehajtó bizottsága hétfőn ülésezik, többek között a Bajnokok Ligája átszervezésének lehetőségéről (32 csapatról 36-ra bővítés, lebonyolítás megváltoztatása) is egyeztetnek. A 12 klub ugyanakkor nem érzi elegendőnek a reformötleteket.
Miután az éj leple alatt az említett 12 klub bejelentette a liga megalakítását, a FIFA kifejezte nemtetszését, és felszólította a heves vitában álló feleket a nyugodt, konstruktív és kiegyensúlyozott párbeszédre a játék érdekében.
Az alapító csapatok megbeszéléseket fognak folytatni az UEFA-val és a FIFA-val, hogy közösen dolgozzanak annak érdekében, hogy a lehető legjobb dolgok jöjjenek ki az új liga és a labdarúgás számára
– áll az ESL-alapítók közleményében.
Az ötlet nem új keletű, az eseményeket viszont felgyorsította a koronavírus-járvány és az általa okozott gazdasági válság, amely több klubot is megrendített. Már októberben felvetődött, hogy a financiális hátteret a JPMorgan Chase biztosítaná – egyelőre 6 milliárd dollárral.
Az elmúlt hónapokban széles körű párbeszéd folyt a labdarúgás érdekeltjeivel az európai versenysorozatok jövőbeli formátumairól. A tárgyalásokat követően az alapító klubok úgy vélik, hogy a javaslatok nem oldanák meg az alapvető kérdéseket, beleértve a magasabb színvonalú mérkőzések biztosítását, valamint azt, hogy további pénzügyi forrásokat biztosítsanak a teljes futballpiramis számára
– áll az ESL közleményében.
A tervezet szerint 20 csapat alkotja majd a ligát, a 12 alapító mellé hamarosan csatlakozik három, meg nem nevezett együttes, valamint további öt klub érkezik az adott éves hazai teljesítmények függvényében.
A javaslat szerint az ESL minden évben augusztusban indulna, hétközi rendszerben zajlana, a klubokat két 10 csapatos csoportra osztanák, amelynek tagjai otthon és idegenben is megmérkőznének egymással.
A csoportok első három helyezettje bejutna a negyeddöntőbe, ahová a negyedik-ötödik helyezettek csatájából oda-vissza vágós párharcokból érkezik még két gárda, hogy kialakuljon a nyolcas mezőny a kieséses szakaszra.
Innentől kezdve pedig a már ismert kétmeccses párharcokban jutnának el a felek a májusi fináléig, amelyet semleges helyszínen játszanának.
Az ESL szerint az új sorozat több bevételt generálna a Bajnokok Ligájánál, és a bevételek nagyobb részét osztanák el.
A Real Madrid első számú embere, Florentino Pérez lesz az ESL első elnöke. Úgy véli, hogy az új liga minden szinten segíti majd a labdarúgás fejlődését.
A labdarúgás az egyetlen globális sportág, amelyet több mint négymilliárdan követnek, és topklubokként a mi felelősségünk, hogy kiszolgáljuk az igényeiket.
Andrea Agnelli, a Juventus elnöke lemondott helyéről az UEFA végrehajtó bizottságában és az Európai Klubszövetségből. Szerinte a 12 klub
ebben a kritikus pillanatban jött össze, lehetővé téve az európai versenysorozatok átalakítását, szeretett játékunkat hosszú távon fenntartható alapokra helyezve.
Joel Glazer MU-tulaj a Szuperliga alelnöke lesz.
Azzal, hogy a világ legnagyobb klubjait és legnagyszerűbb játékosait hozza össze egy egész idény során, a Szuperliga új fejezetet nyit majd az európai futballban, biztosítva a világszínvonalú versenyt, valamint növeli a pénzügyi támogatást a futballpiramis egésze számára.
(Borítókép: FC Bayern München csapata megnyeri a Bajnokok Ligája kupát 2020. augusztus 23-án Lisszabonban, Portugáliában. Fotó: David Ramos / Getty Images)