A Manchester City és a Chelsea továbbjutásával a Bajnokok Ligája nyolcadik házidöntőjére készülhetünk, az angol csapatok harmadszor sajátítják ki a finálét. Pep Guardiola és Thomas Tuchel is már a második együttesét vezeti el az utolsó meccsig, igaz, eddig csak előbbi ülhetett fel a trónra – ő mondjuk kétszer is. Összegyűjtöttük az elődöntő és a finálé érdekességeit.
Guardiolának 98 meccsre (42 Barcelona B, 56 Barcelona) volt szüksége ahhoz, hogy eljusson a Bajnokok Ligája döntőjéig 2009-ben. A legutóbbi fináléja (2011. május 28.) után viszont 514 (64 Barcelona, 161 Bayern, 289 Manchester City) kellett az újabbhoz.
Hihetetlen, amit az elmúlt négy-öt évben tettünk, de ezért a sok munkáért megérdemeljük, hogy most ott legyünk a döntőben
– mondta a PSG elleni elődöntő visszavágóját követően a katalán tréner.
Az eltelt 10 évnél csupán Louis van Gaal (1996–2010) és Jupp Heynckes (1998–2012) várt többet az új BL-döntőre.
*
️ - Biggest gap (in years) between Champions Cup/@ChampionsLeague finals for a manager
— Gracenote Live (@GracenoteLive) May 4, 2021
1️⃣4️⃣ - Louis van Gaal (1996-2010)
1️⃣4️⃣ - Jupp Heynckes (1998-2012)
1️⃣0️⃣ - Udo Lattek (1977-1987)
1️⃣0️⃣ - PEP GUARDIOLA (2011-2021)#ManCity #UCL
Azt nehéz lenne állítani, hogy a PSG játékosai nem próbálkoztak kapura lövésekkel, viszont döbbenetes, hogy hiába volt 14 kísérletük is, ebből egy sem találta el végül a kapu felületét, enélkül pedig elég nehéz nyerni – márpedig a hazai vereség után más mód nem lett volna a továbbjutás kiharcolására. Amióta az Opta gyűjti a statisztikákat, egy csapat sem volt még, amely ilyen sok lövésből zárt nulla darab, kaput eltalálóval.
Már azt illetően, akiknek sikerült két klubbal is eljutni az elitsorozat fináléjáig. Korábban erre Ottmar Hitzfeld, Louis van Gaal, José Mourinho, Jupp Heynckes, Carlo Ancelotti és Jürgen Klopp volt képes.
7 - Pep Guardiola will become the 7th manager to reach the UCL final with two different teams - after Ottmar Hitzfeld, Louis Van Gaal, José Mourinho, Jupp Heynckes, Carlo Ancelotti & Jürgen Klopp. Guide. #MCIPSG pic.twitter.com/hk4hhvhfea
— OptaJean (@OptaJean) May 4, 2021
Egy nappal később jött az újabb szereplő, Thomas Tuchel ráadásul az első, aki egymást követő két idényben, két különböző csapattal jut a fináléba; tavaly a PSG-vel alulmaradt a Bayern Münchennel szemben.
* - Thomas Tuchel is the first ever manager to take charge of different clubs in consecutive Champions League finals. #UCL #CHERMA pic.twitter.com/aR8VH0REiC
— Gracenote Live (@GracenoteLive) May 5, 2021
A manchesteri gárda története során először jutott el a fináléig, ezzel pedig megvan a kilencedik angol klub is, amely döntőzhet az elitsorozatban. Semelyik másik nemzetből nincs hatnál több finalista!
A City előtt a városi rivális Manchester United, a Leeds United, a Liverpool, a Nottingham Forest, az Aston Villa, az Arsenal, a Chelsea és a Tottenham döntőzött.
A sikereket illetően a Liverpool áll a legjobban, hattal, a Manchester United háromszor, a Nottingham kétszer ért a csúcsra, a Chelsea és az Aston Villa egyszer-egyszer. A Leeds United 1975-ben a Bayern Münchentől kapott ki, az Arsenal 2006-ban a Barcelonától, a Tottenham pedig 2019-ben a Liverpooltól.
Ebben a BL-idényben a Manchester City már a 11. sikerét aratta, ezzel első angol csapatként jutott el eddig a mennyiségig. A csúcstartó a 2001–2002-es kiírásban trónra ülő Real Madrid, 12 elsőséggel, a királyi gárda emellett 11-ig is eljutott, ahogyan a Bayern München (kétszer) és a Barcelona (háromszor) is.
A rivális valamivel tapasztaltabb már, hiszen 2008-ban és 2012-ben is fináléba jutott, előbb kikapott manchesteri riválisától, akkor a Unitedtől, majd Münchenben legyőzte a Bayernt – mindkétszer 1–1-et követően, tizenegyespárbajban!
Timo Werner az első német futballista, aki nem hazája egyik klubjában szerepelve szerzett gólt a Real Madrid ellen, valamint az első német, aki fejes gólt jegyzett a királyi gárda ellen. Ez már a negyedik BL-találata volt a Chelsea-ben, ezzel beállította Michael Ballack (4) német csúcsát a londoni klubnál.
A Real Madrid a legutóbbi négy, idegenbeli BL-meccsén nyeretlen volt angol klubokkal szemben, a Chelsea elleni zakóval együtt pedig az utolsó öt fellépéséből két döntetlen mellett harmadszor kapott ki. Csupán két gólt tudott ezen időszak alatt lőni a spanyol együttes. A londoni „kékek” pedig ötödször léptek pályára a királyi gárda ellen, ebből pedig először hazai környezetben. Ennek ellenére még nem volt vesztett meccsük, hiszen két győzelem mellett kétszer ikszeltek a BEK/BL-rekordgyőztessel.
Először az 1999–2000-es idényben fordult elő, hogy a győztes és a finalista is egy nemzetből érkezzen, akkor a Real Madrid 3–0-ra legyőzte a Valenciát.
Három évvel később az olasz Serie A két képviselője döntőzött egymással, a Milan tizenegyesekkel múlta felül a Juventust, 2008-ban pedig az egyaránt Premier League-szereplő Manchester United és Chelsea csatáján is az idegek harca döntött – előbbi javára.
A négy topliga közül a Bundesliga 2013-ban csatlakozott, a Bayern München legyőzte a Dortmundot, majd a következő kiírásban újra a spanyolok jöttek, a Real Madrid drámai végjátékban, hosszabbítás után kerekedett az Atlético Madrid fölé.
Két évvel később, 2016-ban újra a királyi gárda és a „matracosok” csaptak össze, ezúttal tizenegyespárbajban győzött előbbi, 2019-ben pedig a már fentebb említett Liverpool–Tottenham-csata alakult ki.
Azonos nemzetbeliek fináléi
A Chelsea és a Manchester City is úgy jutott el a fináléig, hogy csupán négy gólt engedett az ellenfeleknek az utolsó meccsig vezető út során. Ilyen jó védelmek a 2005–2006-os idény óta nem feszültek egymásnak, akkor az Arsenal két, a Barcelona négy gólt kapott a fináléig.
A Manchester City és a Chelsea találkozása lesz az első BL-döntő, amelyen mindkét gárda hazai meze kék színű.
* - The 2020/21 final between @ChelseaFC and @ManCity will be the first Champions Cup/@ChampionsLeague final between two clubs with blue as the club's home shirt colour. #UCL #CHERMA
— Gracenote Live (@GracenoteLive) May 5, 2021
BAJNOKOK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
Chelsea (angol) – Real Madrid (spanyol) 2–0 (Werner 28., Mount 85.)
Továbbjutott: a Chelsea, 3–1-es összesítéssel
KEDDEN JÁTSZOTTÁK
Manchester City (angol) – Paris Saint-Germain (francia) 2–0 (Mahrez 11., 63.)
Továbbjutott: a Manchester City, kettős győzelemmel, 4–1-es összesítéssel
DÖNTŐ (május 29.)
21.00: Manchester City (angol) – Chelsea (angol)
Isztambul, Atatürk Olimpiai Stadion
(Borítókép: A két csapat legutóbbi az FA-kupa elődöntőjében találkozott egymással – Ben Stansall / AFP)