Cristiano Ronaldo és Lewa kijutott a vb-re, Szalah és Ibra nem

2022. március 29., kedd 22:41

Bejött Cristiano Ronaldo jóslata, Portugália valóban kijutott a világbajnokságra, ahogyan Lengyelország és Szenegál is – utóbbit Egyiptom bánta.

A 2016-os Európa-bajnok épp a magabiztos manchesteri kicsit elhibázott ziccerével indított, majd Diogo Jota fölé pattanó fejese okozott riadalmat, gól ezekből viszont még nem született.

Egy nagy védelmi hibát követő labdaszerzésből viszont már igen, Cristiano Ronaldo finom gólpasszát klubtársa, Bruno Fernandes értékesítette (1–0).

A folytatásban a portugálok próbálták kicsit átadni a területet az olaszokat óriási meglepetésre kiejtő észak-macedónoknak, Pepe labdaszerzése után pedig a második félidő derekán növelték előnyüket, Diogo Jota bal oldali beadását ismét Bruno Fernandes váltotta gólra (2–0).

Újabb gól már nem esett, a vendégek egy kisebb kakaskodással jelentkeztek csak, Portugália így készülhet a katari világbajnokságra, ahogyan a hajrára Zlatan Ibrahimovicot is bevető svédeket Robert Lewandowski büntetőjével és Piotr Zielinski találatával felülmúló Lengyelország is.

Európából már csak egy gárda juthat ki a világbajnokságra, az orosz–ukrán háború miatt viszont erre még a nyárig várni kell, hiszen utóbbi válogatott így nem tudta lejátszani skóciai meccsét, és Wales sem tudta még meg, melyik együttessel találkozik a cardiffi döntőben.

A korai afrikai selejtezőkön Ghána idegenben lőtt góllal ejtette ki Nigériát, az Afrikai Nemzetek Kupa döntőjének „visszavágóját” hozó párharcban pedig Szenegál is 1–0-ra nyert otthon, így jöhetett a hosszabbítás, majd a büntetőpárbaj Egyiptommal szemben.

A rúgók finoman szólva is idegesen kezdtek, az első négy tizenegyes kimaradt, de ezt követően az ANK-t megnyerő házigazda mindháromszor eredményes volt, Egyiptom pedig még egyszer hibázott, így Mohamed Szalahék lemaradnak a világbajnokságról!

VB 2022, EURÓPAI PÓTSELEJTEZŐK

DÖNTŐK

Lengyelország–Svédország 2–0 (Lewandowski 49. – 11-esből, Zielinski 73.)

Portugália–Észak-Macedónia 2–0 (Bruno Fernandes 32., 65.)

júniusban Wales–Skócia/Ukrajna

AFRIKAI SELEJTEZŐK

Nigéria–Ghána 1–1 (Troost-Ekong 22. – 11-esből, ill Partey 10.)

Továbbjutott: Ghána, 1–1-gyel, idegenben szerzett góllal

Szenegál–Egyiptom 1–0 (Dia 3.) – 11-esekkel 3–1

Továbbjutott: Szenegál, 1–1-gyel, tizenegyespárbajban

Már biztosan készülhet a világbajnokságra (a kijutás biztosítása szerint rendezve)

1. Katar (rendező, első vb-jére készülhet)
  2. Németország (a J csoport győztese, négyszeres világbajnok)
  3. Dánia (az F csoport győztese, 1998-as negyeddöntős)
  4. Brazília (az első négyben zár Dél-Amerikában, ötszörös világbajnok)
  5. Franciaország (a D csoport győztese, kétszeres világbajnok, címvédő)
  6. Belgium (az E csoport győztese, 2018-as bronzérmes)
  7. Horvátország (a H csoport győztese, 2018-as döntős)
  8. Spanyolország (a B csoport győztese, 2010-es világbajnok)
  9. Szerbia (az A csoport győztese, Jugoszlávia néven kétszeres negyedik helyezett)
  10. Anglia (az I csoport győztese, 1966-os világbajnok)
  11. Svájc (a C csoport győztese, háromszoros negyeddöntős)
  12. Hollandia (az G csoport győztese, háromszoros döntős)
  13. Argentína (az első négyben zár Dél-Amerikában, kétszeres világbajnok)
  14. Irán (az első két hely egyikén zár Ázsiában az A csoportban, ötször volt eddig csoportkörös)
  15. Dél-Korea (az első két hely egyikén zár Ázsiában az A csoportban, 2002-es negyedik helyezett)
  16. Japán (az első két hely egyikén zár Ázsiában a B csoportban, háromszoros nyolcaddöntős)
  17. Szaúd-Arábia (az első két hely egyikén zár Ázsiában a B csoportban, 1994-es nyolcaddöntős)
  18. Ecuador (az első négyben zár Dél-Amerikában, 2016-os nyolcaddöntős)
  19. Uruguay (az első négyben zár Dél-Amerikában, kétszeres világbajnok)
  20. Kanada (az első háromban zár Észak- és Közép-Amerikában, 1986-ban csoportkörös volt)
  21. Ghána (megnyerte harmadik fordulós párharcát Afrikában, 2010-es negyeddöntős)
  22. Szenegál (megnyerte harmadik fordulós párharcát Afrikában, 2002-es negyeddöntős)
  23. Portugália (megnyerte pótselejtezős sorozatát Európában, 1966-os bronzérmes)
  24. Lengyelország (megnyerte pótselejtezős sorozatát Európában, kétszeres bronzérmes)

(Borítókép: Miguel Riopa / AFP)