Románia Puscas-góllal masírozott az Európa-bajnokságra Felcsúton

2023. november 18., szombat 22:44

Izrael ugyan vezetett, végül 2–1-re kikapott Romániától a felcsúti Pancho Arénában rendezett Európa-bajnoki selejtező mérkőzésen, ezzel keleti szomszédunk ugyancsak kijutott a 2024-es kontinensviadalra. A francia labdarúgó-válogatott valódi mészárlást rendezett Gibraltár ellen a B csoportban, megdöntve az 1995-ben felállított 10–0-s győzelmi rekordját.

A veterán Eran Zahavi már a 2. percben megszerezte a vezetést Románia ellen a Pancho Arénában. Csakhogy nem sokkal később jött a Puskás Akadémia helyett – részben – az Inter Milannál nevelkedő George Puscas, aki a 10. percben egalizált. A folytatásban kiegyenlített játék folyt a felcsúti gyepen, az izraeliek valamivel többet birtokolták a labdát, a románok viszont hatékonyabbnak bizonyultak a helyzetkialakításban – újabb gól azonban fordulásig nem született (1–1).

A Ferencvárosban légióskodó Abu Fani csereként a 62. percben lépett pályára. Ianis Hagi egy perccel később szerezte meg a románok győzelmet érő találatát (1–2).

A hajrában Izraelnek még megvolt az esélye az egyenlítésre, miután egy másik csereember, Valentin Mihaila egy nyújtott lábas becsúszásért piros lapot kapott. De hiába a – hosszabbítással együtt – jó 10 percnyi emberelőny, végül nem sikerült a pontmentés.

Románia a győzelmével – már a pontszerzés is elég lett volna ehhez – biztosította helyét a 2024-es labdarúgó Európa-bajnokságon, sőt, a Koszovó ellen egy hajrágóllal pontokat vesztő Svájc botlását kihasználva a csoport élére is állt.

A B csoportban Franciaország írt történelmet, miután 14–0-ra átgázolt a 18. perctől emberhátrányban futballozó Gibraltáron.

A házigazdák már a 4. percben kétgólos előnyben voltak, a szünetben pedig héttel vezettek. A második játékrészben kellett szűk 20 perc ahhoz, hogy ismét bevegyék a vendégkaput, de a folytatásban hamar kiigazították a perc/gól átlagot, végül ebben a félidőben is hét (megadott) találatig jutva.

Kylian Mbappé mesterhármassal, Kingsley Coman és Olivier Giroud két góllal járult hozzá a „mészárláshoz”.

Ezzel párhuzamosan Hollandia Wout Weghorst góljával 1–0-ra nyert Írország ellen Amszterdamban, ezzel, az utolsó kör eredményeitől függetlenül, szintén biztosította helyét a németországi mezőnyben.

A franciák korábbi rekordja egy 10–0-s diadal volt Azerbajdzsán ellen, még 1995-ből. Sőt, az Eb-selejtezők csúcsát is sikerült megdönteni a hosszabbításban született Giroud-góllal, az ugyanis még 2006-ból egy Németország–San Marino összecsapás 13–0-s végeredménye volt.

A kora esti mérkőzésekről itt olvashat!

LABDARÚGÁS, EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐK
9. FORDULÓ

B csoport
Franciaország–Gibraltár 14–0 (7–0)
Hollandia–Írország 1–0 (1–0)
A csoport állása: 1. (már kijutott) Franciaország 21 pont/7 mérkőzés, 2. (már kijutott) Hollandia 15/7, 3. Görögország 12/7, 4. Írország 6/8, 5. Gibraltár 0/7

I csoport
Svájc–Koszovó 1–1 (0–0)
Izrael–Románia 1–2 (1–1)
Fehéroroszország–Andorra 1–0 (0–0)
A csoport állása: 1. (már kijutott) Románia 19 pont, 2. (már kijutott) Svájc 17, 3. Izrael 12, 4. Koszovó 11, 5. Fehéroroszország 9, 6. Andorra 2

D csoport
Örményország–Wales 1–1 (1–1)
Lettország–Horvátország 0–2 (0–2)
A csoport állása: 1. (már kijutott) Törökország 16 pont/7 mérkőzés, 2. Horvátország 13/7, 3. Wales 11/7, 4. Örményország 8/7, 5. Lettország 3/8