Ha a világ legjobb futballistáját kellene megnevezni, aligha jutna bárkinek elsőként az eszébe Kingsley Coman neve, de talán még a századik kísérletre sem a franciát említenénk. Neve ugyanakkor egészen vasárnapig egyet jelentett a bajnoki címmel. Most egy olyan sorozat ért véget, amelyhez hasonlót aligha láthatunk a világfutball legmagasabb szintjén.
Pedig nem rossz játékos a francia szélső, hiszen hazájával volt Európa- és világbajnoki ezüstérmes, a 2020-as Bajnokok Ligája-finálét pedig az ő gólja döntötte el a Bayern München javára – épp a volt csapata a Paris Saint-Germain ellen.
Coman 27 éves korára játszott már klubszinten 320 tétmeccset, volt ezalatt 64 gólja és 68 gólpassza, de nem igazán ezekkel hívta fel magára a figyelmet.
A guadeloupe-i felmenőktől 1996. június 13-án Párizsban született sportoló 2004-ben került a PSG akadémiájára, és itt is mutatkozott be a profiknál 2013. február 17-én, a Sochaux elleni 3–2-es vereség végjátékában.
Ezzel egyrészt új korrekordot döntött a párizsiaknál, hiszen 16 évesen, nyolc hónaposan és négy naposan ő lett a klub történetének legfiatalabb debütánsa.
Másrészt így tagja lett a 2012–2013-as idényben francia bajnoki címet szerző csapatnak – még úgy is, hogy ehhez csak három perce volt az egész kiírásban.
Sokkal több a következőben sem jutott neki, hiszen két Ligue 1-fellépésen 36 percet töltött a pályán, de így is meglett a második aranyérme – továbbá egy Szuperkupa-sikert is feljegyezhettünk a neve mellé.
Miután nagykorúvá vált, szabadon igazolhatóként az olasz csúcstartó Juventushoz távozott, itt már 14 fellépés is összejött neki, bár ezeken összesen 489 percet volt a gyepen. Ehhez jött még a Coppa Italia elhódítása, és az Olasz Szuperkupa megnyerése – más kérdés, hogy a nagy triplázás elmaradt, mivel a „zebrák” a BL-döntőben alulmaradtak a Barcelonával szemben.
Sokáig itt sem maradt, a 2015–2016-os idényben két meccs (egy bajnoki 64 perce) után előbb kölcsönbe, 2017 nyarán pedig 21 millió euróért végleg a Bayern Münchenhez igazolt.
A jelzett kiírásban pedig a torinói és a bajor gárda is csúcsra ért, így negyedik profi idénye végére már öt bajnoki címnél járt!
A német csapatban pedig hamar fontos szerepet töltött be, 23 Bundesliga-meccsen tíz kanadai pontot termelt (4 gól+6 gólpassz), amivel kiharcolta helyét a hazai rendezésű Európa-bajnokságra készülő francia válogatottban, és a döntőig vezető úton csak az elődöntőben nem lépett pályára.
A többi pedig – ahogy mondani szokták – már történelem. A Bayern München a 2016–2017-es évadban is bajnok lett, ahogyan 2018-ban, 2019-ben, 2020-ban, 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban is átvehette a salátástálat.
Ez azt jelenti, hogy Coman 11 profi idénye alatt 12 bajnoki címet szerzett!
Közben háromszoros Német Kupa-, hatszoros Szuperkupa-győztes lett, nyert Bajnokok Ligáját és klubvilágbajnokságot is. A vb-címtől a nemzeti csapattal sem volt messze, de tizenegyesekkel végül az argentinok nyertek a katari fináléban – Coman speciel ki is hagyta a sajátját.
Mi történik, ha egy megállíthatatlan erő ütközik egy mozdíthatatlan tárggyal?
Ez a kérdés vetődhetett fel az egyszeri futballrajongóban, amikor a remek egyéni pályafutása során konkrétan SEMMIT sem nyerő Harry Kane érkezett a valahogy mindig nyerő Coman csapatába.
Nos az augusztusi Szuperkupában az RB Leipzig 3–0-ra nyert a bajnoki címvédő ellen, amely a kupában novemberben a harmadosztályú Saarbrückennel szemben vérzett el. A bajnokságban hiába kezdett 11 győzelemmel és egy (Leverkusen elleni) döntetlennel, december 9. és február 18. között négyszer is kikapott, március és április fordulóján jött még két zakó, így vasárnap a Leverkusen matematikailag is bebiztosította története első bajnoki címét.
Harry Kane így továbbra is trófea nélkül áll profi karrierje során, bár a BL-ben még állnak a bajorok, és az Arsenal elleni londoni 2–2 után egész jó esélyeik vannak az elődöntőbe jutásra…
(Borítókép: Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images)