Jürgen Klopp élete legrosszabb döntése megpecsételte Szoboszlai Dominikék sorsát

2024. április 28., vasárnap 08:16

Ha eddig bárki is kételkedett volna benne, Jürgen Klopp élete legrosszabb döntését hozta, amikor január 26-án bejelentette: a szezon végén távozik Liverpoolból. Azóta a Ligakupa-győzelmet leszámítva merő vesszőfutás a csapat produkciója, betetőzve a szombati döntetlennel a West Ham ellen (2–2), cifrázva a Mohamed Szalahhal folytatott, káromkodásokkal díszített csúnya szópárbajjal.

Január 26-át írtuk, a Liverpool fölényesen vezette a Premier League tabelláját, csupán egyszer kapott ki a szezonban, akkor is ellentmondásos körülmények között, szabályos góltól megfosztva a Tottenham otthonában. Készült a Ligakupa döntőjére, állt az Európa-ligában és az FA-kupában is, azaz könnyen elképzelhető volt a példa nélküli bravúr: mind a négy trófea megszerzése.

7. Manchester United 21 24–29 (32)

Ezen a baljós napon történt, hogy egyszer csak megjelent egy videó a klub honlapján, amelyben Jürgen Klopp, a Liverpool imádott menedzsere bejelentette, hogy kilenc év után elhagyja az egyesületet, jóllehet 2026-ig szólt a szerződése.

Klopp nem titkolta, hogy többször is sírva fakadt döntése meghozatala után. Így lehettek ezzel a játékosok és a szurkolók is.

Ilyenkor két dolog történhet. Vagy még jobban összezár a csapat, hogy szépen búcsúztassa szeretett menedzserét, vagy szétesik, mert már mindenkinek a főnök távozása utáni időszak jár a fejében, és a játékosok a saját jövőjükkel vannak elfoglalva, nem a csapattal.

Liverpoolban ez utóbbi történt. Kilenc nappal Klopp bejelentése után az Arsenal az Emirates Stadionban 3–1-re legyőzte a sérült Szoboszlai Dominiket nélkülöző Vörösöket.

Ugyan február 25-én Virgil van Dijk hosszabbításban szerzett góljával még nagy nehezen legyőzték 1–0-ra a Chelsea-t, és ezzel elhódították a Carabao Cup néven futó ligakupát, de aztán beütött a krach.

A március rettenetes volt: 17-én a Manchester United az Old Traffordon tragikus meccsen, hosszabbításban, Diallo 122. percben szerzett góljával 4–3-ra legyőzte a Liverpoolt az FA-kupa negyeddöntőjében.

Ráadásul a meccs után az ideges Klopp összeszólalkozott az egyik külföldi újságíróval. Ettől a pillanattól kezdve az álomszerű quadruple-ből (vagyis négy trófea elhódításából) maximum treble lehetett, de már az se nagyon, miután április 14-én a Crystal Palace 1–0-ra győzött az Anfielden, amivel 29 meccses hazai veretlenségi sorozat szakadt meg a bajnokságban. Eberechi Eze győztes gólját így fogadta Klopp:

Ezt három nappal megelőzően az Európa-liga negyeddöntőjének első meccsén odahaza 3–0-ra kikapott a Liverpool az Atalantától, és mivel a visszavágón, április 18-án csak 1–0-ra sikerült győzni, innen is kiesett a csapat.

Egy hét leforgása alatt csapás csapás hátán.

De még nem volt vége a vesszőfutásnak. Április 24-én, szerdán a Goodison Parkban 2–0-s vereség a derbin az Evertontól, amelyről Bill Shankly, a legendás Liverpool-menedzser azt mondta, amikor megkérdezték, mit csinálna, ha a városi vetélytárs a kertjében futballozna:

Behúznám a függönyt.

Hát igen, ez a csapat verte meg 2–0-ra Klopp Liverpoolját.

És most szombaton az újabb fiaskó, ezúttal sovány 2–2-s döntetlen képében a West Ham otthonában, megspékelve az összezördüléssel Mohamed Szalahhal.

Pillanatnyilag így áll a Premier League élcsoportja:

1. Arsenal 34 mérkőzés, 24 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség, 82–26 (77 pont)
  2. Manchester City 33, 23, 7, 3, 80–32 (76)
  3. Liverpool 35, 22, 9, 4, 77–36 (75)
  4. Aston Villa 35, 20, 7, 8, 73–52 (67)
  5. Tottenham 32, 18, 6, 8, 65–49 (60)
  6. Man Utd 34, 16-6-12 , 52–51 (54)
  7. Newcastle 34, 16-5-13, 74–55 (53)

Nem nagyon hasonlít a január 26-ikaira.

Utólag könnyű okosnak lenni és találgatni, mi lett volna, ha Klopp nem jelenti be január 26-án a távozását. Először is, úgyis kiszivárgott volna, mivel a menedzser már novemberben közölte elhatározását legközelebbi munkatársaival.

Érdemes meghallgatni Wayne Rooney véleményét.

A játékosok nem is ismertek más menedzsert a csapatnál, csak Kloppot, hiszen a kilenc év nagy idő. Mindenkinek az járhatott a fejében, hogy most mi lesz Klopp nélkül. Itt van a két vezéregyéniség, Van Dijk és Szalah. Mindketten túl a harmincon, egyáltalán nem lehetnek biztosak abban, hogy maradnak a klubnál az új menedzser alatt. Biztos, hogy a színfalak mögött már tárgyalnak más klubokkal. Klopp a legtöbbjüknek amolyan apafigura lehetett, és nélküle bizonytalannak látják a jövőt.

(Borítókép: Jürgen Klopp 2024. március 14-én. Fotó: Oli Scarff / AFP)