Index Vakbarát Hírportál

A magyar válogatott újra az elitben küzd, a vb-kijutás felé is tehet egy lépést

2024. szeptember 5., csütörtök 15:11

Csütörtökön kezdetét veszi a Nemzetek Ligája 2024–2025-ös kiírása, amelyben a magyar labdarúgó-válogatott az elitben küzdhet meg Németország, Bosznia-Hercegovina és Hollandia legjobbjaival. Mi kell ahhoz, hogy továbbra is a legjobbak között maradjunk? Miért lett nehezebb az A ligában maradás, és miért könnyebb a továbblépés? Hogyan jön képbe a 2026-os világbajnokság? Most ezekre a kérdésekre adunk válaszokat.

Véget ért a nyár, amelynek során válogatottunk immár sorozatban harmadszor volt Európa-bajnoki szereplő, jöhetnek az új kihívások, amire Marco Rossi keretfrissítéssel készült.

A magyar csapat először szombaton 20.45-től Düsseldorfban lép pályára Németország ellen, majd kedden hasonló időpontban fogadja Bosznia-Hercegovinát a Puskás Arénában.

Nemzetek Ligája, te csodás!

A sorozat kiemelt fontosságú a nemzeti együttesünk közelmúltját tekintve, hiszen az első kiírásnak (C liga, 2. hely) köszönhetően játszhattunk pótselejtezőt a 2020-ról 2021-re halasztott Európa-bajnokságot megelőzően, majd a B ligát megnyerve feljutottunk az A-ba, ahol Olaszország mögött, de Németország és Anglia előtt a második helyen végeztünk.

Az Eb-selejtezők sorsolásánál így az első kalapba kerültünk, a relatíve könnyebb riválisok nyújtotta előnnyel pedig éltünk is: Szerbia, Montenegró, Litvánia és Bulgária előtt csoportelsőként kvalifikáltunk Németországba.

A magyar válogatott az előző kiírást összesítésben a nyolcadik helyen zárta, így az A liga 2. kalapjából várta az ellenfeleket. A mieink a 3. csoportba kaptak besorolást Hollandia, az Európa-bajnokságon is rivális Németország, valamint Bosznia-Hercegovina mellé.

Az A liga csoportbeosztása

Reform előtt a sorozat: minden meccsnek lehet tétje, könnyebb továbbjutni, nehezebb bennmaradni!

Amikor feljutottunk, akkor tudtuk, hogy borzasztó nehéz helyzettel kell megbirkóznia a válogatottnak (Anglia, Németország és Olaszország érkezett ellenfélül), de azt is, hogy ha csak egyet is megelőzünk, akkor bennmaradunk a legjobbak között.

Cserébe a továbbjutásra is csak akkor lett volna esély, ha első helyen zár a gárda, ami az utolsó körig még benne is volt a pakliban, de végül az olaszok örülhettek.

Most viszont bekerül egy új, kieséses szakasz (2025 márciusában összekötve a csoportkört és a négyes döntőt), és rögvest minden csoportrésztvevőnek érdekessé válik az összes találkozó.

Az első két helyezettek ugyanis bejutnak a negyeddöntőbe, ahol kétmeccses párharc alapján kerülhetnek majd be a négyes döntőbe.

Az A és a B liga csoportutolsói automatikusan kiesnek, viszont még a harmadik helyezettek sem lesznek biztonságban:

UGYANIS AZ A LIGA CSOPORTHARMADIKJAI, VALAMINT A B LIGA MÁSODIKJAI A BENNMARADÁSÉRT VÍVOTT PLAY-OFFBA KERÜLNEK, AHOL A KÉTMECCSES PÁRHARC GYŐZTESE FOLYTATHATJA AZ ELITBEN (UGYANEZ A PROCEDÚRA IGAZ EGGYEL LEJJEBB IS, A B3/C2-K ÖSSZEVETÉSÉBEN).

Másképpen fogalmazva: több esély nyílt arra, hogy a magyar válogatott még küzdhessen az elsőségért, ugyanakkor arra is, hogy búcsúzzon.

Nemzetek Ligája, A liga, 3. csoport

1. forduló (szeptember 7.)

2. forduló (szeptember 10.)

3. forduló (október 11.)

4. forduló (október 14.)

5. forduló (november 16.)

6. forduló (november 19.)

A folytatásban

Az esélyek nem a továbbjutásról szólnak, de...

Ellenfeleink közül az Európa-bajnoki elődöntős Hollandia a 7., a rendezőként a végső győztes spanyolokkal szemben alulmaradó Németország a 13. a világranglistán, vagyis két valóban topcsapat vár a 31. helyre csúszó magyar válogatottra, amely számára reálisan a csoport harmadik helye lehet a célkitűzés Bosznia-Hercegovinával (75.) szemben.

A fogadóirodák nagyjából hasonlóan vélekednek, annyi változtatással, hogy a 2023-as újraszervezést (és bukásokat) követően idén remeklő németeket (1,7 körüli oddsokat kínálnak az elsőségre) várják az első helyre, a hollandokat (~3,2) a másodikra, a mieinket harmadikra (~8,0), a bosnyákokat (~10,0) pedig negyedikre.

„Ezen a szinten, az A ligában lehetetlen gyengébb ellenfelet kapni, kizárólag erős riválisok várnak ránk ősszel. Hollandia és Németország a papírforma szerint jobb csapat nálunk, míg a bosnyákok ellen kiegyenlített erőviszonyokra számíthatunk. A papírforma azonban nem mindig igazolódik be a pályán, minden mérkőzésen születhet meglepetés – számunkra kellemes és kellemetlen is. Érdekes lesz újra összemérni az erőnket a németekkel, és a hollandok elleni összecsapásaink is izgalmasak lesznek” – mondta még a februári sorsolást követően Marco Rossi.

Ha a papírforma jönne be, akkor a magyar válogatott a B liga valamelyik csoportmásodikjával csaphatna össze a bennmaradásért, itt a finn–görög duó egyike, Norvégia, Ukrajna és Wales zárhat jó eséllyel a fogadóirodák véleménye szerint – de kisebb-nagyobb meglepetések esetén akár Anglia, Ausztria, Csehország vagy Törökország is érkezhet.

Ön szerint hogyan végez a magyar válogatott a Nemzetek Ligája A divíziós csoportjában?

  • 39783
    A harmadik helyen végzünk, játszani kell a bennmaradásért.
  • 19754
    Sajnos utolsók leszünk, így kiesünk.
  • 11637
    Bravúr: az első két hely egyikén zárva bejut a negyeddöntőbe!

A világbajnoki kvalifikáció is a célkeresztben – sokat érhet egy újabb NL-csoda!

A magyar útlevéllel is rendelkező olasz kapitány az Eb-csoportkörös búcsút követően az új sorozat indulása előtt egyrészt frissített keretén, másrészt hangsúlyozta, mennyire fontos számunkra ez a sorozat:

Fontos számunkra az NL, úgy kell megközelítenünk a sorozatot, mint egy vb-előselejtezőt, mert attól a helyezéstől, amit elérhetünk, függhet, milyen csoportba kerülünk a sorsoláson

– mondta Marco Rossi.

A világbajnokság nem csupán ezért kerülhet a fókuszba a Nemzetek Ligája kapcsán. A majdani selejtezőben tizenkét, négy- vagy ötcsapatos csoport lesz, melyek első helyezettjei jutnak ki automatikusan a viadalra, amelyet az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban rendeznek.

A 12 csoportmásodik (ezért is fontos, hogy jól álljon a magyar csapat a sorsolás előtt, hiszen papíron annál könnyebb riválisok jöhetnek, minél feljebb vagyunk) pedig azon négy legjobb Nemzetek Ligája-csoportgyőztessel kerülnek pótselejtezős kvartettekbe, amelyek a selejtezőcsoportban nem zártak az első két hely valamelyikén.

Itt a rangsort a Nemzetek Ligája végeredménye dönti el, és mivel a magyar válogatott az A ligában van, ha esetleg valahogyan csoportgyőztes tudna lenni, akkor egyúttal, bármi is történik a vb-selejtezők során, a play-off már fix lenne.

Ez amúgy ugyanúgy megy majd, ahogyan az Eb-selejtezők során mostanában láthattuk: a csapatokat négyes ágakra osztják, ahol az elődöntők győztesei játszanak egymással a kijutásért, így alakul ki végül az először 48 csapatos világbajnoki mezőny 16-os európai kontingense.

A magyar labdarúgó-válogatott kerete

(Borítókép: Sebastian Frej / MB Media / Getty Images)

Rovatok