Az Európa-bajnoki negyeddöntő előtt Toni Kroos, a német válogatott középpályása válaszolt Joselu, a spanyol nemzeti csapat játékosának „beszólására”, miszerint igyekszik mindent megtenni azért, hogy nyugdíjba küldje korábbi csapattársát.
Értem az üzenetét, sok tényező van mellettük, de ellenük is. Eddig ők is és mi is jól játszottunk, így érdekes meccs elé nézhetünk. Meghagyom neki a kívánságát, és mindent megteszek azért, hogy ne váljon valóra!”
A 34 éves labdarúgó szót ejtett Antonio Rüdigerről, Lamine Yamalról és a profi karrierje utáni terveiről – ezekről bővebben ide kattintva olvashat.
Köszönjük egész napos kitartó figyelmüket, tartsanak velünk holnap is, hiszen újabb két meccsel folytatódik a negyeddöntős kör az Eb-n. Addig is jó pihenést kívánunk minden kedves olvasónknak.
A vb-ezüstérmes francia válogatott 0–0-s döntetlen után tizenegyesekkel 5–3-ra legyőzte a portugál csapatot a németországi labdarúgó Európa-bajnokság péntek esti negyeddöntőjében.
Ezzel az is eldőlt, hogy Cristiano Ronaldo ma játszotta pályafutása utolsó Eb-meccsét.
A rendes játékidőben ezúttal sem sikerült eldönteni a mérkőzést (0–0), így a portugálok a Szlovénia elleni nyolcaddöntő után ismételten hosszabbításra kényszerülnek.
Egy hazai Európa-bajnokságról hatványozottan fájó lehet a kiesés, egy olyan játékos számára pedig érthetően különösen érzelmes pillanat, aki korából adódóan vélhetően soha többet nem lép már pályára a kontinensviadalon. Emiatt nem is különösebben meglepő, hogy a spanyolok ellen elveszített negyeddöntő után a németek klasszisa, a 34 esztendős Thomas Müller sem bírt a könnyeivel.
Ezt látva vélhetően minden futballszurkoló szíve kicsit összeszorul – bárkinek is drukkoljon az ember…
Spanyolország egy 119. percben szerzett góllal ejtette ki a házigazda Németországot a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság negyeddöntőjében.
A 2×15 perces hosszabbítás első félidejében, 1–1-es állásnál Jamal Musiala lövése után Marc Cucurella kezén változtatott irányt a kapu felé tartó labda a spanyolok tizenhatosán belül, de Anthony Taylor játékvezető továbbot intett. A lefújás után a németek rögvest számon kérték a bírótól, hogy miért nem fújt a sípjába.
A 2–1-es spanyol győzelemmel végződött, Németország elleni negyeddöntő egyik legvitatottabb helyzete kétségkívül a spanyol Cucurella 16-oson belüli kezezése lesz, aki Musiala erős lövésébe kapott bele a hosszabításban. Ezt végül nem fújta be a játékvezető, később pedig a spanyolok eldöntötték a továbbjutás sorsát – így különösen fájó lehet a szituáció.
Az angol Troll Football pedig azonnal képgyártásba is kezdett:
0–0-ás döntetlenről folytatódik a Portugália–Franciaország mérkőzés Hamburgban, a félidőben egyik együttes sem változtatott.
Németország házigazdaként az Eb-negyeddöntőben búcsúzott, így hazai csapat immár negyven éve nem diadalmaskodik a kontinenstornán. A rendező ország válogatottja legutóbb 1984-ben tartotta otthon a trófeát, akkor a Michel Platini vezette francia csapat győzött, s a házigazda eddig mindössze háromszor nyert.
A házigazdák szereplése az eddigi Európa-bajnokságokon:
(Index/MTI)
Az előzetes várakozásokhoz mérten ezúttal sem a gólokról szól Portugália és Franciaország összecsapása, a félidőben az állás 0–0.
Spanyolország egy 119. percben szerzett találattal bejutott az Európa-bajnokság elődöntőjébe, 2–1-es győzelmük pedig egyben azt is jelentette, hogy a házigazda németek számára véget ért a küzdelem a tornán.
Az érthetően elkeseredett német drukkereket az eredmény mellett ráadásul az angolok egy csoportja is betalálta, akik finoman szólva sem voltak túlságosan együttérzők a hazaiakkal…
A stuttgarti negyeddöntőben a mérkőzés játékosának Dani Olmót választották: a 2020 óta az RB Leipzig kötelékébe tartozó középpályás a sérülés miatt korán kivált Pedri helyett lépett pályára, majd góllal és gólpasszal vette ki a részét a németek ellen aratott 2–1-es győzelemből.
Elkezdődött a mai második negyeddöntő, Hamburgban Portugália és Franciaország között dől el, ki lesz Spanyolország ellenfele az elődöntőben. A franciák fehér-kékben, míg a portugálok piros-zöldben lépnek pályára.
A mérkőzés játékvezetője az angol Michael Oliver.
21 órától Portugália Franciaország válogatottja ellen lép pályára, ahol nem kisebb nevekkel harcolnák ki a továbbjutást a felek, mint Cristiano Ronaldo vagy éppen Kylian Mbappé. Érhetően a portugálok ötszörös aranylabdás támadójától mindig csodát, és váratlan villanásokat várnak a szurkolók, azonban a nagy tornák továbbra sem kedveznek az ötszörös aranylabdás támadónak. Legalábbis ami a gólokat illeti biztosan nem.
Az egyenes kieséses szakaszt tekintve ugyanis mindössze három gólt szerzett Ronaldo 20 kiütéses meccsén a világbajnokságokon és az Eb-ken. A 2004-es Európa-bajnokság óta ez pontosan annyi, mint amennyit Zinédine Zidane lőtt. Mindez persze alapvetően nem lenne kis szó, ha a francia középpályás nem vonult volna vissza már 2006-ban…
A 119. percben szerzett gólt követően Spanyolország sikerrel vette a hajrá perceinek megpróbáltatásait – akadt belőle, Dani Carvajalt még ki is állították –, és 2–1-re legyőzte Németországot a torna negyeddöntőjének első felvonásában. Ellenfele július 9-én, kedden a müncheni 21 órai Portugália–Franciaország találkozó győztese lesz.
A találkozóról itt olvashat bővebben!
Dani Olmo a 119. percben teszi középre a labdát, ahol Mikel Merino zavartalanul fejelhetett, így újra vezet Spanyolország, 2–1. Már csak 3 perc választja el a spanyolokat attól, hogy továbbjussanak.
21 órakor Hamburgban újabb negyeddöntős felvonásra kerül sor, a játéknap második találkozójára is megadták a kezdőcsapatot a szakvezetők. Mindkét oldalon sportági sztárok sora kap lehetőséget, ahogyan arra számítani lehetett.
Portugália: Diogo Costa – Joao Cancelo, Pepe, Rúben Dias, Nuno Mendes – Vitinha, Joao Palhinha, Bruno Fernandes – Bernardo Silva, Ronaldo, Rafael Leao. Szövetségi kapitány: Roberto Martínez
Franciaország: Maignan – Koundé, Upemecano, Saliba, Theo Hernández – Kanté, Tchouameni, Camavinga – Kolo Muani, Griezmann, Mbappé. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Hiába alakított ki mindkét együttes temérdek veszélyes helyzetet a hosszabbítás első 15 percében is, a befejezések nem voltak pontosak, így maradt az 1–1-es állás. Ha a következő játékrészben sem esik gólt, tizenegyesek döntenek a továbbjutásról.
Franciaország összességében rendkívül magabiztosan vezeti a portugálok elleni párharc örökmérlegét, hiszen 28 összecsapásból 19-et nyert meg, három döntetlen mellett pedig hatszor maradt alul.
Ugyanakkor talán a legfájdalmasabb emlék lehet a 2016-os Európa-bajnokság döntője, amikor a házigazda franciák hosszabbításban kaptak ki a Cristiano Ronaldót a meccs korai szakaszában sérülés miatt elveszítő portugáloktól.
Ugyanakkor ez a legutóbbi 14 összecsapásból az egyetlen ibériai siker. A legutolsó tornán, Budapesten 2–2-re végeztek a felek, amivel mindketten továbbmentek a magyarok csoportjából.
A rendes játékidőben már nem változott az eredmény Wirtz gólja után, így kétszer 15 perces hosszabbítás következik Stuttgartban.
Az elmúlt percek német nyomását nem bírta ki a spanyol csapat, újabb cserejátékos talált a kapuba. Mitttelstadt beadását Kimmich fejelte vissza az ötösre, a labdát pedig Wirtz kíméletlenül a kapuba rúgta, 1–1.
Természetesen csapatuk továbbjutása esetén lenne maradéktalan a portugál drukkerek öröme, mégis már a franciák elleni találkozót megelőző órákban fantasztikus hangulatot teremtettek Hamburgban. A kérdés már csak az: este is ekkora lesz-e az öröm…
Az 52. percben Lamine Yamal remekül gurította vissza a labdát a második hullámban, középen érkező Dani Olmónak, aki a kapuba gurította azt, 1–0.
Elkezdődött a második játékrész. A spanyol együttes Pedri kényszerű cseréje után a szünetben is változtatott, a sárga lapos Le Normand helyére Nacho Fernández állt be.
A németek szintén cseréltek, Leroy Sanét Florian Wirtz, Emre Cant pedig a rózsaszín frizurás Robert Andrich váltotta.
Több veszélyes helyzetet is ki tudott dolgozni mind a két együttes, gól mégsem született, így a szabálytalanságokkal, fájó sárga lapokkal és Pedri sérülésével tűzdelt félidő végén a spanyolok és a németek sem lehetnek maradéktalanul elégedettek. Az első játékrész után az állás 0–0.
A 2024-es Európa-bajnokság ma esti negyeddöntőjében a 2000-es torna fináléjához hasonlóan ismételten Franciaország és Portugália csap össze.
A 24 évvel ezelőtti Eb-meccsük során Zinédine Zidane vitte a prímet, aki a 2–1-re megnyert meccsen a hosszabbítás 117. percében döntötte el a döntőbe jutás sorsát, klasszis megoldásaira pedig kétségkívül ma is szükségük lenne az eddig gyengélkedő franciáknak. Szerencsétlenségükre rá ma már csak a lelátón számíthatnak, de ezeket a képsorokat megnézve Didier Deschamps együttese is bizonyára vérszemet kap majd.
Toni Kroos láthatóan nem bízza a véletlenre, és a végeredménytől függetlenül is mindent belead a mai meccsbe. Ehhez mérten az első percekben több kisebb-nagyobb szabálytalanságot is elkövetett a labda megszerzéséért folytatott harcban. Ezt a hatodik percben Pedri térde bánta.
Olyannyira, hogy a Barcelona játékosa nem is tudta folytatni a játékot, helyére Dani Olmo állt be.
Anthony Taylor belefújt a sípjába, útjára indult a labda Stuttgartban – elkezdődött a várva várt negyeddöntő. A spanyolok ezúttal a megszokott piros felsőben, míg a németek fehér szerelésben küzdenek a továbbjutásért.
Mind a kettő együttes 3-3 Eb-trófea birtokosa, így a mai mérkőzést követően már csak az egyikük számára lesz lehetőség a negyedik kupa elhódítására.
Ma kétségkívül minden szem a torna után visszavonuló Toni Kroosra szegeződik, hiszen akárcsak Dánia ellen, ha veszít, a spanyolok elleni meccse lesz az utolsó profi labdarúgóként.
Persze szégyenkeznivalója akkor sem lehet, ugyanis ma már 19. alkalommal lép pályára Európa-bajnokságon, amivel beéri a portugál Joao Moutinhót. Náluk csak két mezőnyjátékos játszott többet Eb-n: Pepe és Cristiano Ronaldo.
Kroosnak a spanyolok elleni szereplése már a 114. nemzetközi mérkőzése, amellyel maga mögött hagyja Philipp Lahmot a német válogatott erre vonatkozó rangsorában, és a hetedik helyre ugrik az összesítésben.
Az Európa-bajnokság egyik legjobban várt összecsapásának titulált mérkőzésén 18 órától csap össze a spanyol és a német labdarúgó-válogatott, a helyszín pedig a magyarok által is jól ismert stuttgarti stadion lesz.
A stuttgarti aréna az 1988-as nyugat-német tornán egy csoportmeccsnek és a szovjet–olasz (2–0) elődöntőnek adott otthont. A stadiont már az 1974-es világbajnokságon is használták, majd többszöri átépítés után a 2006-os vb-n is szerepet kapott, ezúttal négy csoportmeccs, egy nyolcaddöntő és a bronzmérkőzés otthona volt – itt búcsúzott el a válogatottól a korszak ikonikus kapusa, Oliver Kahn. 1959-ben a Real Madrid itt verte a Bajnokcsapatok Európa-kupájának döntőjében 2–0-ra a Reimst. 1988-ban újabb BEK-finálé helyszíne volt, a PSV Eindhoven tizenegyesekkel múlta felül a Benficát.
Számunkra is az egyik legfontosabb helyszín volt a stadion az idei tornán, két csoportmeccsét is itt játszotta a magyar válogatott – Németország és Skócia ellen. Ezenkívül itt rendezték a Szlovénia–Dánia és az Ukrajna–Belgium meccset is, így összesen öt találkozót követően búcsúzik a stadion ma este a kontinensbajnokságtól.