Index Vakbarát Hírportál

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • A spanyolok szövetségi kapitánya egy rádióinterjúban beszélt Kylian Mbappéról, az ellenfél orrtöréssel játszó klasszisáról, akinek az első csoportmeccsen történtek óta maszkban kell játszania. Luis de la Fuente már tapasztalta, hogy a maszk mennyire korlátoz egy játékost: egy időben a 27 éves védője, Robin Le Normand ugyanígy kényszerült játszani. Azt érzi, hasonló a helyzet Mbappéval is, önmaga árnyékaként játszott az eddigi mérkőzéseken.

    „Az embereknek tudniuk kell, hogy egy ilyen maszk mennyire korlátozza a játékosokat. Le Normandnál is hasonlót tapasztaltunk, nem lélegzett normálisan, nagyon hamar elfáradt, és még izomproblémái is voltak. Ez hátráltatja az embert, mindenesetre Mbappé nyolcvan százalékos teljesítménnyel is túl sok, bár az is igaz, hogy a legjobb formáját még nem láttuk, pedig óriási potenciál van benne” – nyilatkozta a kapitány, szavait pedig igazolja, hogy Mbappé a Portugália elleni negyeddöntő hosszabbításában annyira elfáradt, hogy kérte Didider Deschamps-tól, hogy cserélje le.

  • A francia válogatott úgy jutott be a kontinenstorna elődöntőjébe, hogy öt mérkőzésen három gólt szerzett: egyet büntetőből, kettőt pedig öngólnak köszönhetően. Ezzel kapcsolatban megkérdezték Deschamps-tól, nem tartja-e kissé unalmasnak csapata játékát.

    Biztos vagy ebben? Figyelj, ha unatkozol, nézz valami mást! Senkinek sem kötelessége nézni a francia mérkőzéseket, ennek most nem tulajdonítok nagy jelentőséget

    – lőtt vissza a kérdés hallatán a franciák szövetségi kapitánya, majd kitért a spanyol csapatra is. Deschamps szerint az ibériaiak mutatták eddig a legjobb, legeredményesebb játékot a tornán, illetve rendkívül jó a középpályájuk, ez azonban nem jelenti azt, hogy a két csapat párharcában is egyértelmű esélyes lenne.

    Részletek itt!

  • A két csapat teljesen eltérő hozzáállást és stílust képvisel, mert amíg a fiatal spanyol együttes kifejezetten támadószellemben és gólerősen futballozik, addig a tornára nagy esélyesként érkező, vb-ezüstérmes franciák elsősorban a vereség elkerülésére helyezik a hangsúlyt, így akciógólt még nem szereztek a kontinensviadalon.

    Luis de la Fuente szövetségi kapitány együttese rendre már az ellenfél büntetőterületén megkezdi a letámadást, amikor pedig megszerzi a labdát, kifejezetten kreatív támadójátékkal – többek között a torna két felfedezettjének számító Nico Williamsnek és a mindössze 16 éves Lamine Yamalnak köszönhetően –sikerül veszélyt okoznia a rivális kapujánál. Ennek fényében az nem meglepő, hogy az eddigi öt találkozón 11-szer volt eredményes a spanyol csapat, viszont az, hogy csak két gólt kapott, azt mutatja, hogy védekezésben is hatékony ez a taktika.

    A spanyolok játékáról készült – negyeddöntő előtti – elemzésünk itt olvasható!

    Didier Deschamps csapatáról az a legbeszédesebb adat, hogy egyetlen akciógólt sem szerzett az öt mérkőzésén. Az kevésbé meglepő, hogy alig kapott gólt– csak a lengyel Robert Lewandowski volt eredményes büntetőből a Kékek ellen –, de hogy a világklasszisok sorával felálló válogatott csupán két öngólnak és egy 11-esnek köszönhetően talált be, az mindenképpen a torna egyik negatív szenzációja

  • Döbbenetesen szoros lehet a csata, legalábbis az Opta tízmillió szimulációja alapján tényleg csak minimális előnnyel billen Spanyolország felé a mérleg nyelve. Az esetek 36,5 százalékában ment tovább rendes játékidőben a spanyol, 31,9-ben a francia válogatott, és maradt még 31,6 százalék arra, hogy hosszabbítás vagy tizenegyesek döntik el a párharcot.

  • Legutóbb 2021 októberében, a Nemzetek Ligája döntőjében találkoztak, akkor viszont hiába szereztek vezetést a spanyolok a 64. percben Mikel Oyarzabal góljával, szinte rögvest felelt Karim Benzema, majd a végjátékban Kylian Mbappé egy sokat vitatott találattal a győzelmet is megszerezte a csapatának. Théo Hernández átadása egyértelműen lesen találta a kiváló csatárt, de Eric Garcíán megpattant a labda, aminek következtében végül érvényesnek ítélték a gólt. 

    Érdekesség, hogy a spanyoloknak a négyes döntőbe jutáshoz arra volt szükségük, hogy a csoportkör utolsó fordulójában megverjék Németországot (mondjuk úgy finoman, hogy ez sikerült, 6–0 lett a vége), a franciáknak pedig Portugália idegenbeli legyőzése jelentette a végső továbbjutást.

    S milyen az élet? A mostani tornán a spanyolok a negyeddöntőben Németországot győzték le 119. percben esett góllal, a franciák pedig a portugálokat ejtették ki tizenegyesekkel!

  • Főleg azokéra, akik a lenti videó tanúsága szerint az egyik klasszikus bajor sörkertben alapoztak a ma esti elődöntőre.

  • Az Eb-n eddig kétszer, összesen 90 perc erejéig bevetett spanyol cserecsatár kedve remek volt kezdés előtt egy órácskával…

  • Hogyan jutottunk a tiki-taka dominanciájától odáig, hogy egy futballmérkőzésen az a csapat esélyesebb a győzelemre, amelyiknél kevesebbet van a labda? Az Európa-bajnokságon legalábbis ez a trend bontakozik ki a szemünk előtt. Az antifutball vagy egyszerűen csak a labdarúgás ciklikusságának diadala, ha akciógól nélkül döntőig menetelhet Franciaország és a 24 csapatos eredeti mezőny egyik leggyengébb lövés/meccs átlagával Anglia? A spanyolok tényleg űrfocit játszanak, vagy csak a többiek konzervativizmusa teszi ilyen üde színfolttá Luis De la Fuente taktikáját? Bocsák Bencével, a World Soccer magazin brit kiadásának szerzőjével beszélgettünk az elődöntő előtt. 

  • A spanyolok hatodszor jutottak be az elődöntőbe, az első négy siker (1964-ben a magyar válogatott ellen hosszabbításban 2:1-re) után legutóbb az olaszok ellen tizenegyesekkel maradtak alul. A franciák is ötször elődöntőztek eddig, itt a kezdés volt gyengébb, az első háromból csak egyszer jutottak döntőbe (1984-ben), a legutóbbi kettőt viszont egyaránt megnyerték.

  •  Néhány hangulatkép a szövetségük jóvoltából. 

  • A két együttes eddig 36 alkalommal nézett farkasszemet egymással, az örökmérleg minimális spanyol fölényről árulkodik, 16 siker mellett hét döntetlen és 13 vereség született a szempontjukból.

    Bár összességében több a spanyol siker, a tétmeccseken jobbak a franciák, akik ezek közül hatot is megnyertek, míg az ibériaiak csak kétszer győztek.

  • Kisebb meglepetés talán, hogy Antoine Griezmann kimaradt, nélküle valamelyest még védekezőbbnek tűnik ez a francia középpálya. Vajon jól taktikázik Deschamps?

  • Megérkezett a hivatalos spanyol kezdőtizenegy:

  • 21 órakor útjára indul a labda, kezdődik a németországi labdarúgó Európa-bajnokság első elődöntője! Münchenben Spanyolország és Franciaország csap össze egymással a fináléba jutásért. A meccs alakulását és eseményeit folyamatosan frissülő tudósításunkban követjük nyomon az Indexen! Tartson velünk!

Rovatok