Az élvonalbeli spanyol labdarúgó-bajnokságban (La Liga) szereplő FC Barcelona bátran támaszkodik az utánpótlásbázisára, ami nem csoda, hiszen a híres utánpótlás-nevelő központ, a La Masia korábban olyan játékosokat adott a klubnak, mint Lionel Messi, Xavi Hernández, Carles Puyol, Andrés Iniesta vagy éppen Sergio Busquets. De ha csak a közelmúltat nézzük, akkor Gavi, Marc Casadó, Pau Cubarsí, Pau Víctor, Ansu Fati és Lamine Yamal neve juthat az eszünkbe. Valamennyi fiatal a Barca saját nevelésének számít, és egytől egyig az első csapat keretéhez tartoznak. Az egyesület utánpótláscsapataiban jelenleg is több ifjonc bontogatja a szárnyait, közülük is kiemelkedik azonban egy nigériai tehetség, aki most az U12-es csapatban ontja a gólokat.
Destiny Kosiso egyik legnagyobb erőssége, hogy a labdával is elképesztően gyors, ami azzal párosul, hogy kiválóan érzi a kaput. A felépítése és játékstílusa okán sokan az ősi rivális Real Madridban futballozó Kylian Mbappéhoz kezdték hasonlítani őt.
A Barcánál nyilván abban bíznak, hogy töretlen marad a fejlődése, hiszen akkor házon belül meg tudnák oldani Robert Lewandowski pótlását – tegyük hozzá, nem lesz könnyű betölteni azt az űrt, amit a lengyel gólzsák hagy majd maga után.
A csiszolatlan gyémánt Destiny Kosiso Ejiofor John néven született 2014-ben. Valamit aztán megláttak benne, és a két testvérében (David Obinna és Divine Ikenna), mindhárman a Barcelonánál kötöttek ki. Édesapjuk természetesen rendkívül büszke arra, hogy fiai Nigériából indulva felvételt nyertek a La Masiára.
Kosiso aztán képes volt szintet lépni, a 2023–2024-es szezonban már a spanyol újságok is írtak róla.
Az U10-eseknél 27 meccsen 100 (!!!) gólt szerzett, amivel azonnal felhívta magára a játékosmegfigyelők figyelmét. A Barcánál azonnal látták, hogy kinőtte azt a korosztályt, és egyből ugrattak vele két lépcsőfokot, ugyanis az U11-et kihagyva már az U12-eseknél játszik.
Ebben a szezonban 14 mérkőzésen 31 gólt vágott, tehát annak ellenére, hogy fiatalabb, mint a legtöbb csapattársa és ellenfele, a meccsenkénti gólátlaga kettő felett van.
Idén januárban már Fabrizio Romano olasz transzferguru is írt Kosisóról, ő egy másik lenyűgöző statisztikai adatra hívta fel a figyelmet:
volt egy 22 mérkőzésből álló széria, amit 84 rúgott góllal tudott le a nigériai fiú.
Azáltal, hogy Romano kitett egy bejegyzést róla, egyszeriben több millió emberhez jutott el a neve, ami azért helyezhet rá némi nyomást, hiszen innentől nagyon sokan kezdik el követni az életét és a pályafutását.
Akik látták őt játszani, azt mondják Kosisóról, hogy elképesztően gyors (a sebességét kihasználva könnyen át lehet játszani az ellenfél letámadásait), a góllövő ösztöne pedig kiemeli a saját korosztályából, mindig tudja, hova kell rúgni a labdát ziccerben. De mint látjuk, a picivel idősebb védők sem tudják egyelőre őt megállítani.
Kosiso természetesen alapembere annak az ifjúsági csapatnak, amely mostanáig győzelmet győzelemre halmozott. A nigériai labdarúgó célja nyilván az, hogy a következő években feljebb lépkedjen a ranglétrán.
Pár korosztállyal felette szerepel Yaakobishvili Áron, a magyar kapus, aki jelenleg a Barcelona U19-es csapatát erősíti, de már volt meccskeretben az első csapatnál is. Ő nemrég azzal került be a hírekbe, hogy az ifjúsági Király Kupa nyolcaddöntőjében panenkázós tizenegyessel juttatta tovább az övéit.
Fontos leszögezni, attól, hogy valaki az utánpótláscsapatokban kiemelkedő teljesítményt nyújt, az nem jelent garanciát arra, hogy később a junioroknál vagy a felnőtteknél is kihagyhatatlan láncszem lesz. Sok futballista hasonlóan nagy reményekkel került fel a Barca első csapatához, ott viszont már nem tudták befutni azt a karriert, amit jósoltak nekik.
Az egyik legjobb példa erre Giovani dos Santos, akit hamar kikiáltottak az „új Ronaldinhónak”, volt olyan meccs, ahol Lionel Messi csak a cseréje volt a mexikóinak. Összesen 37 meccs jutott neki a Barcelona első csapatában, utána elvitte őt a Tottenham Hotspur, de Angliában sem vált belőle sztár. 2012-ben visszatért Spanyolországba, majd az Egyesült Államok felé vette az irányt. Utolsó csapata a Club América volt, amely 2021 nyarán vált meg tőle. 35 évesen vonult vissza a korábbi U17-es világbajnok, aki 106-szor szerepelt a mexikói válogatottban, amire azért méltán lehet büszke.
A hírek szerint Dos Santos üzletembernek állt pályafutása lezárása után, és manapság luxusautók vásárlásával, valamint értékesítésével foglalkozik hazájában.
Erre a listára kívánkozik Bojan Krkic neve is, aki anno korosztálya egyik legnagyobb tehetsége volt. Alig múlt 17 éves, amikor bemutatkozhatott a Barca első csapatában, aztán szépen, lassan kikopott a gárdából. 2011-ben a Románál próbált életet lehelni a karrierjébe, de nem járt sikerrel, majd igazi vándormadár lett belőle. Végül 32 évesen intett búcsút a profi labdarúgásnak a szerb apától és spanyol anyától született Krkic, aki többéves körút végén visszatért a katalán egyesülethez, amelynél jelenleg szakmai vonalon foglalkoztatják.
A következő név bármelyik sportkvízben előfordulhatna. Elevenítsük fel egy picit a történelmet! 2010. november 29-én a Barcelona a Real Madridot fogadta a spanyol bajnokságban, az volt José Mourinho első El Clásicója. A portugál mester nagy verést kapott, a katalánok 5–0-ra nyertek, a meccs utolsó gólját Jeffrén Suárez szerezte a 91. percben. Akkor azt gondolták a szurkolók, hogy a fiatal venezuelai a későbbiekben több szerephez juthat majd, de nem így lett. Josep Guardiola a továbbiakban mindössze hat bajnokin szavazott neki bizalmat, nem volt meg benne az a plusz, ami ahhoz kellett volna, hogy tartósan kiérdemelje a szakmai stáb bizalmát, és beverekedje magát a kezdőcsapatba.
Tegyük hozzá, azért ez nem sokaknak sikerült volna, hiszen az volt minden idők egyik legjobb Barcelonája.
Jeffrén Suárezt sérülés is hátráltatta, majd amikor a Barca lemondott róla, elkezdte bejárni a világot, több bajnokságban is megfordult. 32 éves korában aztán a thaiföldi másodosztályban szereplő Lamphun Warrior adott neki szerződést, amit el is fogadott. Az biztos, hogy nem ilyen karrierről álmodott, de még így sikerült négy alkalommal pályára lépnie hazája válogatottjában.
A sor még sokáig folytatható lenne, de mi most csak három játékost emeltünk ki. Itt van azonban még néhány név, akiktől többet várt a közvélemény: