Újabb érdekes statisztikával jött ki a futballstatisztikákkal foglalkozó intézet, a CIES. A Football Observatory hetente megjelenő elemzésében ezúttal azt vizsgálta, hogy Európa egyes bajnokságaiban hány százalékban szerzik a gólokat idegenlégiósok.
Míg az országok rangsorában 27 és 86 százalék között mozog ez az adat, a klubok tekintetében már 0 és 100 százalék között találhatunk számokat. Egy magyar klub nagyon előkelő helyen áll a rangsorban.
A Paks egyike azon kluboknak (többek között a francia Guingamp és a spanyol Athletic Bilbao mellett), amelynek a bajnokságban csak hazai gólszerzői vannak. Ez persze az Athleticnél sem akkora meglepetés, hiszen a Bilbaóban csak baszkok vannak, ahogy Pakson csak magyarok.
Az országok bajnoki rangsorában a ciprusi az, ahol a gólszerzés leginkább a légiósok feladata, 86,8%-on állnak.
Második a török liga, harmadik az angol Premier League. NB I. a középmezőnyben szerepel a 44,3%-os eredménnyel. A gólok kevesebb mint a harmadát rúgják külföldiek a cseh, az izraeli, a szerb és az ukrán élvonalban.
A magyar bajnokságban a Budapest Honvéd az a csapat, amely góljainak túlnyomó részét (83,9%) külföldiek szerzik.
De vannak olyan egyesületek is, mint a ciprusi AEK Larnaka, a török Rizespor, a szlovák Senica, ahol ebben a bajnokságban csak idegenlégiós rúgott gólt.
A Honvédnál figyelembe kell venni, hogy a Vajdaságban, Szerbiában született, de már a magyar válogatottban is bemutatkozott, 13 bajnoki gólnál járó, az NB I.-es góllövőlistát jelenleg vezető Holender Filipet is külföldinek számolják a CIES-nél.
Nem szokványos, hogy a Premier League-ben 8. helyen álló Wolverhamptonban 14 légiós van a keretben, és a 40 szezonbeli góljukból csak egyet nem külföldi rúgott, Ryan Bennett találatát húzhatták angol név mellé. Így jön ki náluk a 97,4 százalék.
A Transfermarkt.com adatai szerint egyébként a magyar bajnokságban 124 külföldi játszik, ami játékosok 37,8 százaléka.