A sportági szövetség engedélyezte az oroszok indulását az olimpiai kvalifikáción
További Téli sport cikkek
- Jászapáti Petra Európa-bajnoki ezüstérmet szerzett Németországban
- Hatalmas magyar rekordot állított fel a honosított Kim Minszok a gyorskorcsolya-Eb-n
- Időgépben a visszatérő Királynő, egyre emeli a tétet
- Nem mindennapi szakmába vágott bele a történelmet író magyar olimpikon
- Most már tényleg visszatért a Királynő, döbbenetes teljesítménnyel
Az ISU pénteki közlése szerint a két ország nemzeti sportági szövetségei egyéni szakágban legfeljebb egy férfi és egy női sportolót, műkorcsolyában pedig legfeljebb egy párost és egy jégtáncos duót állíthatnak rajthoz. A csapatversenyen való részvételtől eltiltják őket, és országonként összesen legfeljebb hat sportoló indulhat a 2026-os olimpián. Hogy kiket és milyen erősorrendben jelölnek, azt februárban kell megnevezniük, és el kell küldeniük jelentkezésüket az ISU-nak.
Az egyeztetést követően az adott sportolók körében még sérülés esetén sem lehet cserét végrehajtani. A 2026-os téli játékokon való részvétellel kapcsolatos összes költséget maguk a sportolók viselik, és az ISU kritériumainak bármilyen megsértése kizárást vonhat maga után. Az egyéni műkorcsolyázók, a párosok és a jégtáncosok alkalmasságáról a végső döntést az ISU tanácsa hozza meg a szervezet által létrehozott különbizottság jelentése alapján. Az esetlegesen visszautasító határozatot a nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS) lehet megtámadni. Az ISU mostani döntése értelmében tilos Oroszország és Belarusz történelmi és modern zászlóinak kihelyezése az olimpiai kvalifikáció helyszínén, az indulásra jogosult sportolók az ISU zászlaja alatt versenyeznek. Ezenkívül nem megengedett a két ország himnuszainak előadása, helyettük az ISU himnusz használandó a megnyitó-, a záró- és a díjátadó ünnepségeken.
Tilos továbbá a két ország emblémáinak, nemzeti színeinek és rövidítéseinek bármilyen megjelenítése is.
Minden semleges sportoló AIN rövidítéssel versenyez. További kitétel a rajtengedély megadásához, hogy az ISU speciális ellenőrzést végez egy külső cég segítségével, annak érdekében, hogy megakadályozza azoknak az orosz és fehérorosz sportolóknak az indulását, akik aktívan támogatták Moszkva ukrajnai háborúját, és katonai vagy nemzetbiztonsági szervezetekhez tartoznak.
A kvalifikációs versenyeken való részvételhez az orosz és belarusz sportolóknak nyilatkozatot kell aláírniuk, amely a többi között tartalmazza a semleges státusz ISU által meghatározott feltételeinek elfogadását. Az is az ISU-kötelmek sorába tartozik, hogy
a két ország sportolóinak és a kisegítő személyzetnek tilos sajtótájékoztatón részt venni, az interjúzónában felszólalni, vagy bármilyen médiainterjút adni a versenyek alatt.
Ami az orosz és belarusz gyorskorcsolyázókat illeti, szakáganként és országonként legfeljebb egy sportoló vehet részt az olimpiai kvalifikációban. Így legfeljebb 12 gyorskorcsolyázó versenyezhet az ötkarikás kvótáért – hat férfi és hat nő, mindegyikük kizárólag egyéniben. A rövidpályás gyorskorcsolyázásban országonként csak hatan kvalifikálhatnak a 2026-os olaszországi játékokra – három férfi és három nő. A váltóversenyeken való részvétel tilos.
(Fotó: Sefa Karacan/Getty Images)
(MTI)