A kezemet figyeljék, mert csalok! – mi más is juthatna az ember eszébe arról a porhintésről, amit a kormány csinál a jövő évi budapesti vizes világbajnokság költségeivel kapcsolatban. Az eredetileg becsült tervezési, építési és a vb-vel kapcsolatos egyéb költségek az Átlátszó.hu számításai szerint már most bőven a háromszorosára (3,6) rúgnak.
Az Átlátszó azt írja, a „pályázat idején bedobott összeg több mint tízszeresére rúghatnak végül a jövő évi budapesti vizes vb rendezésével kapcsolatos kiadások”. Hogy ez miképpen lehetséges? Úgy, hogy a kormány tucatnyi jogszabályba egyszerűen elrejtette a finanszírozás különböző tételeit, továbbá „soha nem közöl pontos adatokat arról, hogy az egyes módosítások nyomán hogyan alakul a várható teljes költség”.
Az oknyomozó portál újságírója az elmúlt három év vb-re vonatkozó döntéseit nézte át (beleértve a jövő évi költségvetést), és úgy becsüli, a tényleges bekerülési költség legalább 89,843 milliárd forintot tesz ki (arról nem ír, hogy ez bruttó vagy nettó, tippre inkább az előbbi).
Az idén ebből több mint 52 milliárd forintot költenek el, de még jövőre, a vb idején is „legalább 25 milliárdot fordítanak a projektre”. És itt egy fontos megjegyzés: a kormány szerint a beruházások nagy része olyan, amikre a vb-től függetlenül is szükség van, ugyanakkor az Átlátszó csak a kifejezetten a vb-re számolt tételeket vette figyelembe.
A teljes költségek lefedik „valamennyi uszodaépítés és -felújítás költségét, az útfelújításokat, a Margitsziget rekonstrukciójának kiadásait, a pesti rakpart megújításának és a szorosan vett lebonyolítás költségét is”.
És ezután megkérdezzük az olvasót: mit tippel, a 2024-es esetleges budapesti olimpia tervezett 774 milliárdos költsége mennyire komoly?
A szervezőbizottságban a vb-vel kapcsolatos összkormányzati feladatok koordinációját kormánybiztosként Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter látja el, aki a bizottság elnöke is egyben. A testület társelnöke Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, a nemzetközi szövetség (FINA) alelnöke.