A hivatalos közönségmérésnek a mobilapplikációk forgalmát is figyelembe vevő összesített látogatottsági brand adatainak alapján az Index volt a legolvasottabb hazai híroldal. Hírportálunk híreire a választás napján, 2022. április 3-án 1 219 376 felhasználó volt kíváncsi.
A valós egyedi felhasználók (Real User, RU) alapján rangsorolt legnagyobb öt hazai híroldal tekintetében az Indexen eltöltött idő értéke kimagaslóan magas volt a versenytársakhoz képest.
Az olvasók összesen 13 415 794 oldalmegtekintést generáltak a hírportálon, amely jóval meghaladja a lista második helyén lévő híroldal 7 766 122 oldal letöltési eredményét.
Az Index nem csak versenytársainál teljesített jobban: a tegnap elért 1,2 milliós összesített felhasználószáma sikeresen felülmúlta a hazai közélet legutóbbi, hasonló közérdeklődésű eseményén, a 2019-es önkormányzati választásokon mért indexes olvasottsági adatokat is.
Ezek az eredmények azért is figyelemre méltók, mert a Facebook üzemeltetője, a Meta továbbra is korlátozza oldalunk elérését, mesterségesen extra forgalmat terelve a hazai konkurens oldalakra. Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, tavaly november óta az Index közösségimédia-posztjai a korábbi száz olvasóból mindössze 27-et érnek el. A Meta ezzel a lépésével naponta több százezer olvasót terel a hazai internet egyéb hírforrásai felé.
Az elmúlt időszak eseményei rámutattak, hogy az olvasók nemcsak a hazai közélet fontos eseményeinek idején választják az Indexet elsődleges hírforrásként, hanem a jelentős nemzetközi történések napjain is hozzánk fordulnak információért. Az ukrán–orosz háború kitörésének napján, 2022. február 24-én is az Indexet olvasták a legtöbben: weboldalunkat és mobilalkalmazásunkat aznap 1 417 732 egyedi látogató kereste fel.
Február 24-én az felhasználók több mint 16 percet töltöttek híreink böngészésével.
Az oldalmegtekintések száma aznap meghaladta a 18 milliót, ez utóbbi pedig többszöröse a többi dobogós portál megtekintési eredményének.
Tájékoztatjuk olvasóinkat, hogy az Index felülete 2022. március 30-án délután 15:20 perc körül elérhetetlenné vált. A technikai hibát a kiadó munkatársai 16:00 órára elhárították.
A fennakadásért elnézésüket kérjük.
Az Index szerkesztősége
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022. február 24-én különleges katonai művelet végrehajtását rendelte el az ukrajnai Donyec-medencében. Az invázió azóta is tart, vagyis bekövetkezett az, amit egészen mostanáig elképzelhetetlennek tartottunk:
A SZOMSZÉDOS UKRAJNÁBAN KITÖRT A HÁBORÚ.
A megtámadott ukrán nép, a civil lakosság szenvedését nem lehet tétlenül nézni, különösen azok után, hogy Putyin elnök háborúja már most elsöprő erejű menekülthullámot generált. Ez elsősorban az Ukrajnával határos országokat, így Magyarországot is érinti.
Ez a XXI. század eddigi legnagyobb menekülthulláma Európában: Magyarország csak az utóbbi másfél hét alatt mintegy 200 ezer háború elől menekülőt fogadott be.
PÉLDÁTLAN AZ AZ ÖSSZEFOGÁS IS, AMELYBEN AZ ORSZÁG EGY EMBERKÉNT MOZDULT MEG UKRAJNÁÉRT.
Az utóbbi napokban rengeteg történelmi és kisebb hazai egyház, felekezeti formáció, kisebb-nagyobb hazai és Magyarországon is tevékenykedő civil szervezet aktivizálta magát, és példaként kell kiemelni a segítőkész hétköznapi emberek önkéntes akcióit és szerveződéseit is.
Vagy olyan önkéntes, aki takarókat oszt, és szabad ágyakat keres, mások a szendvicsek készítését szervezik, hogy a menekülteket étel várja a pályaudvarokon. Sokan gyűjtenek pénzt, ruhát, valamint tartós élelmiszert; sokan helyben, a határon segítenek. Miközben a civil lakosság bevásárol, oszt, süt-főz, hoz-visz, szállást ad és szól két jó szót.
Most az Index is beszáll, és a maga eszközeivel segít.
Elindítottuk az Index Iránytű mellékletét (ide kattintva elérhető), amely egyfelől azt a célt szolgálja, hogy összekösse a felajánlót az adakozóval. Segítőt a segítővel. Egy speciális felületen egy helyre gyűjtjük össze, hogy mely szervezetek hol és hogyan támogatják a menekülteket, illetve milyen lakossági felajánlásokra van szükségük.
Ezzel részben szeretnénk koordinálni, láthatóbbá tenni a segítő szervezetek munkáját, mert most mindennél fontosabb, hogy a megfelelő segítség a megfelelő helyre jusson el.
Másfelől Magyarország legolvasottabb közéleti portáljaként azt is kötelességünknek érezzük, hogy a jó ügynek felületet biztosítsunk. A nagyobb, ismertebb jótékonysági szervezetekkel az utóbbi napokban felvettük a kapcsolatot, és arra biztatunk mindenkit, hogy bátran keressen bennünket, és felajánlóként csatlakozzanak hozzánk!
Új műsorvezetőkkel indul újra az Index politikai beszélgetős műsora, a Kibeszélő. A közéleti műsor egyik házigazdája az ATV és az Index kölcsönös szakmai partnerségének keretében Somos András, a csatorna egyik arca lesz, míg a szerkesztői és szintén műsorvezetői feladatok másik részét Csikós Magdolna újságíró-kollégánk fogja ellátni.
A közelmúltban Kibeszélő Extra néven indult a portál új közéleti vitaműsora, ahol közérthető módon, szakértők megszólaltatásával társadalmat érintő hazai és nemzetközi ügyek kerülnek napirendre. A műsor házigazdái Siklós András újságírónk és új műsorvezető-szerkesztő kollégája, Tikvicki Dóra, a szegedi Egyetem TV főszerkesztője lesznek.
Egy kisebb szünet után új műsorvezetőkkel folytatódik a vasárnaponként jelentkező Sunday Brunch is. A március közepén induló harmadik évadban Puskás-Dallos Bogi énekesnő és Csiby Gergő színész beszélgetnek vendégeikkel, akik egy kávé mellett mesélnek érdekes, máshol még nem hallott személyes történeteikről, életútjukról és munkájukról.
Együttműködésbe kezdett az Index és az Esport1, amelynek keretei között az e-sporttal foglalkozó szakportál legfrissebb és legérdekesebb hírei immár címlapunkon is elérhetőek.
Január 25-én 13 óra körül teljesen leálltak az Indamedia online kiadványai – köztük az Index, a Femina, a Port, a Totalcar, a Dívány és a Sóbors is, egyedül a Napi.hu üzemelt. A felhasználók hiába próbálkoztak órákig a site-ok betöltésével, hosszú időre elérhetetlenné váltak.
A cégcsoporttól független hibát 16 óra után nem sokkal sikerült a külső szolgáltatónak elhárítania, ekkor indulhattak újra az oldalak. A szolgáltató hivatalos tájékoztatását még várják az Indamedia szakemberei a fennakadás pontos okáról.
November 19-én, mindenféle előzetes értesítés nélkül a Facebook az Index tartalmainak korlátozása mellett döntött. Mit is jelent ez a korlátozás? Gyakorlatban azt, hogy hiába követi az Indexet közel 600 ezer felhasználó, nekik hiába teszi ki a szerkesztőség nap mint nap a legérdekesebb híreket, információkat, ezek csak egy nagyon szűk körhöz jutnak el.
Miért történt ez? A Közösségi Alapelvek állítólagos, sorozatos megsértése miatt. A Facebook a korlátozás bevezetéséről hivatalos tájékoztatást azóta sem küldött, mindössze egy értesítésből adta az Index tudtára, hogy szankciókat vezet be. Nincsenek pontos adatok, nem visszakereshető, hogy mikor milyen anyaggal, melyik irányelvet sértette meg a portál. A Facebook hasonlóan járt el több hazai közéleti szereplő és hírportál esetében is. Legutóbb a népszerű Youtube-csatorna, a Partizán közösségi oldalát korlátozták. Magyarázat ott sincs, érdemi kommunikáció lehetősége pedig a gyakorlatban kizárt.
Az alábbi grafikonokon szemléltetjük, hogy a Facebook által bevezetett korlátozások milyen hatással voltak és vannak főbb mutatószámainkra. Két időszak összevetésével arányszámokkal mutatjuk be a marginálisnak nem mondható visszaesést.
A legfontosabb mutató, hogy a közösségi média-posztjaink hány emberhez érnek el az adott időszak alatt, ebben a legjelentősebb a visszaesés, 100 korábbi olvasóból mindössze 27-et ér el az Index, ami 73 százalékos csökkenés.
Minden híroldalnak azok a felhasználók a legértékesebbek, akik az adott tartalmat az adott portálon olvassák. Pont ahogy most ön is teszi. Ehhez a posztokra rá is kell kattintani, átugorva az adott médium felületére. Ennek arányszámát hívják konverziónak, ahol szintén jelentős, 50 százaléknál nagyobb a visszaesés a tiltás előtti időszakhoz képest.
Az utóbbi napokban, hetekben érzékeltük, hogy tartalmaink kevesebb olvasónkhoz jutnak el. Ismerjük a probléma forrásait és azt is, hogyan tudjuk segíteni felhasználóinkat abban, hogy addig se maradjanak le az Indextől megszokott fontos és érdekes hírekről, amíg megoldódik a helyzet.
Várbíró Péter 2020 szeptembere óta tölti be az Index.hu Zrt. lapigazgatói pozícióját. A külső gyártású műsorok kreatív producerként az ő felelősségi körébe tartoznak, így a Lakatos Márk nevével fémjelzett Konyhanyelv című sorozat is.
Az Index nevével és arculatával az elmúlt években többször visszaéltek, legutóbb a napokban. A hírportál szerkesztőségét több károsult arról tájékoztatta, hogy egy, az Index megjelenését másoló weboldalon nem létező, bitcoinalapú befektetési lehetőséget reklámoznak és értékesítenek. A sértettek beszámolója szerint az említett internetes oldalon számos ismert közéleti személlyel készült, valójában hamis interjúval népszerűsítik a nem létező befektetést, így csalnak ki pénzt az olvasóktól. A beszámolók szerint az álbefektetést reklámozó hirdetések a közösségi médiában is megjelentek.
Az Index.hu Zrt. felhívja a figyelmet, hogy nincs köze sem a szóban forgó honlaphoz, sem másik, befektetéseket vagy egyedi ajánlatokat reklámozó oldalakhoz, amelyek nem az index.hu domain alatt futnak. Emellett azt is hangsúlyozza, hogy az Index szerkesztősége nem készített és nem jelentetett meg interjút a Bitcoin Prime elnevezésű befektetésről, valamint nem futnak ezzel kapcsolatos hirdetések az Index oldalain.
Az idegeskedés tipikusan magyar dolog. De azt mondani, hogy az idegeskedés tipikusan magyar dolog, már önmagában tipikusan magyar dolog.
Ezzel az elmés hátraszaltóval indult el tíz hete a Márkó és Barna Síkideg című podcast az indexen. A műsor két főhőse mindennapi témákon idegeskedik, és minden szombaton magasfeszültségűre húzzák fel magukat, hogy aztán a közönséggel együtt vezessék le magukból. A páros célja, hogy heti egyszer irányított és felügyelt környezetben tudják kiadni a feszkót, ezzel mentesítve hétköznapjaikat, családjukat és barátaikat. És itt válik a műsor igazán közérdekűvé. Ha nem a podcastban idegeskedne Márkó és Barna, bizony nem sok barátjuk maradna. A lakossági tipikumokból civilben egyébként is humort gyártó Linczényi Márkó és Turai Barnabás panaszkodásának fültanújaként pedig maguk a hallgatók is feloldozást nyernek a hét gyötrelmei alól.
Január és február után márciusban is az Indexet olvasták a legtöbben egy-egy nap Magyarországon. Az év harmadik hónapjában 26-szor végzett lapunk az első helyen az online kiadványok között (januárban 18, februárban 20 napon szerezte meg az Index az első helyet).
Az Index az egész hónapot tekintve napi átlagos 1 117 483 látogatót ért el, ami további jelentős erősödés januárhoz (890 142 látogatós átlag) és februárhoz (átlagosan napi 940 557 olvasó) képest. A dobogó második helyére a 24.hu, a harmadikra pedig az Origo került 952 787, illetve 703 958 napi átlagos olvasóval. Nemcsak a látogatók számában, de olvasási időben és oldalletöltésben is első helyen végeztünk, átlagosan 1 óra 16 percet töltöttek nálunk olvasóink márciusban, és több mint 222 millió oldalt nyitottak meg.
A hónap legnagyobb forgalmát március 4-én érte el az Index, amikor 1 458 532 olvasó kereste fel hírportálunkat (március 25-én 1 337 016, március 18-án 1 267 384 egyedi látogatónk volt). Hogy melyik írásainkat olvasták a legtöbbször márciusban? Természetesen a járvánnyal foglalkozókat, a Már ma bejelenthetik a teljes lezárást című exkluzív értesülésünk 761 095 olvasásig jutott, az Ilyen lesz hétfőtől bezárt életünk című elemzésünket is 673 000-szer nyitották meg.
Az Index mobilos alkalmazása ishasonlóan kiemelkedő hónapot tudhat maga mögött, megőrizve egyértelmű piacvezető helyét a hazai platformok között. Az alkalmazás több 48 millió oldalletöltést produkált, ami kétszer több, mint a második helyezett 24.hu hírapp, és közel ötször több, mint a HVG alkalmazásának márciusi számai.
A szerkesztőségünk minden hónap első hétfőjén osztja ki azt a belsős Nívó-díjat, amelyet az Indexen megjelent írások közül az általunk legjobbnak tartott cikk szerzője kap. Márciusban Ch. Gáll András főmunkatársunknak a Magyarország–Lengyelország-mérkőzés előtt megjelent írása kapta Nívó-díjat.
Az Indexet januárban naponta átlagosan 890 142 olvasó kereste fel, ezzel a látogatottsági lista első helyére került az év első hónapjában.
Kedves Olvasóink, ma reggel észlelhették, hogy többször is hosszú időre elérhetetlenné vált az Index. A hibákért elnézésüket kérjük.
Az Index technikai hátterét teljes egészében partnerünk, az Inda-csoport egyik tagja biztosítja. Szakembereik dolgoznak a hibák kiküszöbölésén. Sajnos, az elmúlt tíz napban több alkalommal is jelentkeztek olyan technikai malőrök, amelyek megmutatkoztak az Index látogatottsági adataiban is. Kérjük megértésüket és egyben köszönjük töretlen bizalmukat, hiszen tegnap is több mint egymillióan olvastak minket.
Bár nem akartuk, 2020. szeptember 1-én új fejezet kezdődött az Index életében, miután felmondott a korábban itt dolgozók többsége. Nagyon sajnáljuk, szerintünk rosszul döntöttek, ám miután hiába kértük őket, nem maradt más lehetőségünk, mint megköszönni nekik a munkájukat. A munkát, amelynek eredményeképpen az Index ilyen jó lap.
Köszönjük, és igyekszünk majd mi is legalább ilyen jó újságot készíteni!
A Mérték Médiaelemző Műhely a téma fontosságához képest mindenképp megtisztelő bejegyzésben foglalkozott pénteken azzal, hogy az Indexen a következő címmel jelent meg az időjárás jelentés: „Hétvége: esni fog az a tetves eső!” A sajtószabadság és a magyar média szakmaisága felett őrködő műhely ebből azt a következtetést vonta le, hogy „láthatóan megérkeztek az újak, akik görcsösen keresik az Index-stílust”.
Pedig legfeljebb „a régi” indexesek – akármit is jelentsen ez – görcsös igyekezetéről írhatott volna, az Indexet ugyanis teljes mértékben a „régiek” készítették pénteken. Szerintünk ugyan nincs sok értelme ennek a régi-új címkézésnek, hiszen az érkező munkatársak között is van olyan, aki régebbi indexes múlttal bír, mint a távozók többsége, de az biztos, hogy a pénteki címlapszerkesztőnél, a Sixx néven ismert Varga Attilánál emblematikusabb „régit” nehéz volna találni. Egyébként az állítás valótlanságára többen is felhívták a bejegyzés alatt a MŰHELY (nevezzük így, csupa nagybetűvel) figyelmét, ám senkinek eszébe sem jutott helyreigazítani. Mint ahogy természetesen azzal sem törődött senki, hogy publikálás előtt meggyőződjön az állítás valóságtartalmáról, arra viszont jutott energia, hogy kommentben még álhírgyártással is megvádolják az („új”) Indexet. Ezek után mit gondoljunk egy olyan műhely szakmaiságáról, amely az egész magyar sajtó álhírei ellen küzdene, de még a saját másfél soros bejegyzését sem képes ellenőrizni?
A Mérték ezzel átvette a féknyúz vándordíjunkat a Magyar Narancstól, amely két hete számolt be arról, hogy „egészséges vidéki gyerekekkel töltik fel az Indexet”. Vagyis – ha jól értettük a kissé zavaros írást –minden megyéből a helyi kormánymédia küldene két embert az Indexbe. Még a sokat szenvedett magyar sajtóban is ritka, hogy egy cikkből tényleg egy szó se legyen igaz, ám ez a bravúr is sikerül a Narancsnak, amely pedig amúgy szintén imád féknyúzozni, ha másik oldalon álló médiumról van szó. Nem tartjuk nyilván, hogy eddig hány újságírónk érkezett vidékről, az viszont biztos, hogy ketten – Bugyinszki György és Kovács Róbert – hosszú narancsos múltra tekintenek vissza, és nagyon bízunk abban, hogy egészségesek.
Az egészben egyébként az a borzalmas, hogy nyilván az Indexnek is szüksége van és lesz szakmai kritikákra. Hiszen az Index is hibázik, sőt fog is hibázni, ám ezek után hogyan vegyünk komolyan bármilyen bírálatot? Azt mindenesetre ígérhetjük, hogy mi továbbra is szeretettel fogadjuk azokat az újságírókat, akik nagyon unják már, hogy egy Szent Ügy érdekében kell hazudniuk állandóan.
Az elmúlt hetekben kiemelt közéleti és médiaérdeklődés mellett zajlott az Index szerkesztőségében végbement változás, amely során a korábbi szerkesztőség döntő többsége az újság elhagyása mellett döntött. A tulajdonos és a vállalat menedzsmentjének továbbra is a legfontosabb célja az újság független szellemiségének és egyedi hangvételének megőrzése, amely érdekében megkezdődött a szerkesztőség újjáépítése.
Miután július 22-én a tulajdonost képviselő igazgatósági elnök, Bodolai László menesztette Dull Szabolcs főszerkesztőt, pénteken az Index.hu szinte teljes szerkesztősége bejelentette távozási szándékát. Azóta számos kérdést kapunk olvasóinktól arról: hogyhogy frissül még az oldal, ki írja az Indexet most?
Az Index.hu tartalmát a következő napokban/hetekben még a távozó szerkesztőség készíti. Ennek egyszerű oka van: a munkaviszonyunk megszüntetése egy jogszabályok által szabályozott folyamat. Bár a felmondásukat benyújtó munkatársaink többsége kérte, hogy a munkáltató mentesítse őket a munkavégzés alól, a szerkesztőségi dolgozók jelentős részénél várhatóan nem járulnak hozzá ehhez.
Ezt azt jelenti, hogy a szerkesztőség egy részének a felmondási idő alatt még dolgoznia kell, így a lapunkban a legfontosabb aktuális hírek továbbra is megjelennek.
Emellett a következő hetekben, míg a jelenlegi munkatársainkkal készítjük az újságot, vezető anyagainkban felidézzük, melyek voltak az elmúlt több mint két évtized legjelentősebb, legnagyobb súlyú vagy nekünk legfontosabb anyagai.
Pénteken kezdeményezte munkaviszonya megszüntetését az Index szerkesztőségének három vezetője, Tóth-Szenesi Attila vezető szerkesztő, illetve Munk Veronika és Haász János főszerkesztő-helyettesek. Távozásukkal egyidejűleg a szerkesztőség több mint nyolcvan munkatársa szintén kezdeményezte a felmondását. Azok, akik a mai napon nem adták be a felmondásukat, (egyelőre) nem azért nem szerepelnek a listán, mert elfogadhatónak tartanák a kialakult helyzetet, illetve sokan akár egyszerűen szabadságon vannak.
Döntésüket azután hozták meg, hogy Bodolai László, az Index Zrt. igazgatóságának elnöke elbocsátotta Dull Szabolcs főszerkesztőt, majd nemet mondott a szerkesztőségnek arra a kérésére, hogy a szakmai függetlenség és az Index jövőjének megőrzése érdekében helyezze őt vissza a pozíciójába. A lap szerkesztősége szerdán egyhangú nyilatkozatban állt ki a menesztett főszerkesztő mellett, elfogadhatatlannak nevezve Bodolai döntését.
Évek óta hangoztatjuk, hogy két dolgot tartunk az Index független működése feltételének: se az Indexen megjelenő tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe, szerkezetébe ne történjen külső beavatkozás. Dull Szabolcs kirúgásával ez utóbbi feltétel sérült. A menesztése egyértelmű beavatkozás a szerkesztőség összetételébe, arra nem tudunk másként tekinteni, mint nyílt nyomásgyakorlási kísérletre.
Ilyen körülmények között, Bodolai döntése után a vezető szerkesztő és a két főszerkesztő-helyettes nem látta tovább biztosítottnak a független működés alapvető feltételeit, ezért kezdeményezte a távozását.
Az Index szerkesztősége a július 23-i szóbeli tárgyalás után írásban is kérte Bodolai Lászlót, az Index Zrt.-t tulajdonló alapítvány vezetőjét, hogy – mint munkáltató – az elbocsátott főszerkesztőt, Dull Szabolcsot helyezze vissza pozíciójába.
A szerkesztőség kérése az volt, hogy Bodolai László mielőbb válaszoljon írásban.
A szóbeli tárgyaláson Bodolai határozott nemmel felelt erre a kérésre, majd ezt később írásban is megerősítette, mint közölte, Dull Szabolcs főszerkesztőt nem áll módjában visszavenni. "A bizalomvesztés olyan mély iránta, vele szemben, hogy nem tudok vele semmilyen módon együtt dolgozni." - írta.
Az Index Kibeszélő műsorának Rendszerváltás sorozatában különféle szakmák neves képviselőivel stúdióbeszélgetéseken és podcastokban elevenítjük fel a 30 éve lezajlott rendszerváltást.
Milyen változásokat tapasztalt egy tanár, egy olimpikon, egy híres színész, egy énekes, egy vállalkozó vagy egy politikus a rendszerváltás környékén? Kinek lett sokkal jobb, kinek lett nehezebb az élet 1989-ről 1990-re?
Július 21-től minden héten két beszélgetést mutatunk az Indexen. A vendégeink:
Ez a sorozat azoknak szól, akik átélték a rendszerváltást, és szeretnék felidézni az eseményeit. És azoknak is, akik még kicsik voltak vagy nem éltek akkor, és szeretnék megérteni, mi történt.
Az Index az elmúlt 21 évben mindig, minden helyzetben a legrázósabb témákról is beszámolt, és igyekezett a legegyszerűbben, legátláthatóbban bemutatni minden, közéleti szempontból fontos történést. Most a számunkra legnehezebb témával küzdünk: magunkról kell írnunk.
Bodolai László, az Index.hu Zrt.-t tulajdonló Magyar Fejlődésért Alapítvány kuratóriumi elnöke a szerkesztőséget és a sajtót is egy időben tájékoztatta arról, hogy június 30-i hatállyal távozik posztjáról Ződi Zsolt, az Index vezérigazgatója, akit nem egész egy hete nevezett ki a cég élére. Ződi Zsolt a távozását ezzel indokolta: „Miután megismertem a cég pénzügyi helyzetét, arra jutottam, hogy egy ekkora szervezetre vonatkozó változtatások véghezvitele túl nagy feladat számomra.”
A történések a szerkesztőség feje fölött zajlanak, beleszólásunk, ráhatásunk nincs ezekre. Egy hét alatt két vezérigazgató távozott, és egyelőre mi sem tudjuk, ki lesz a következő a poszton. És azt sem tudjuk, milyen változtatások véghezviteléről van szó. Fontosabb azonban, hogy mit tudunk.
Az elmúlt napokban százasával kaptuk, kapjuk az aggódó, féltő, biztató leveleket, amelyek jelzik számunkra, hogy önöknek, nektek is fontosak azok az értékek, amelyeket képviselünk. Miközben az Index életének talán eddigi legkomolyabb krízisét éljük, a médiapiacon általánosan elfogadott, mindenki által nyilvánosan követhető napi olvasottsági adatok (a Gemius Rating) alapján az elmúlt hetekben – ahogy korábban is – az Index volt a legolvasottabb online újság.
Az Index szerkesztősége a jelenlegi körülmények között is azon van, hogy azt tehesse, amit igazán tud. Amit igazán szeretne.
Rengeteg aggódó, érdeklődő kérdést, minket féltő üzenetet kaptunk az elmúlt másfél napban, mióta nyilvánosan is jelezte a szerkesztőség, hogy veszélyben érzi magát.
Kedden újabb fejlemény történt: Pusztay András, az Index vezérigazgatója távozott a posztjáról. A helyére pedig Ződi Zsolt, a Magyar Tudományos Akadémia Jogtudományi Intézetének tudományos munkatársa érkezik.
Nem látjuk még, mi következik az újságért és a szerkesztőség egységéért mindig kiálló vezérigazgatónk távozásából. Egy valamit azonban biztosan tudunk:
továbbra is ragaszkodunk a tartalmi függetlenséghez és a szerkesztőség érinthetetlenségéhez.
És a következő napokban egyértelmű biztosítékokat várunk, hogy megmaradjanak azok az értékek, amelyek miatt az Index az ország legnagyobb, legolvasottabb lapja.
És talán a legszeretettebb is. Köszönjük az olvasóknak a felénk áradó hatalmas szeretetet, a kitartásra biztató kedves üzeneteket, és még a minket szidalmazó kommenteket is. Ezeket nem is szeretnénk magunkban tartani.
A következő napokban bemutatjuk, megmutatjuk, mit gondolunk mi az Indexről, és kérjük, önök is, ti is írjátok meg a tema+azenindexem@mail.index.hu emailcímre, mit szerettek vagy éppen mit gyűlöltök a leginkább az Indexben. Vagyis: hogy miért hiányozna a leginkább az Index.
Az újság, amelyikből nincs másik.
Nincs még két éve, hogy létrehoztunk egy barométert, amelyen bárki ellenőrizheti, szabadon dolgozik-e az Index. A szerkesztőség ekkor egyhangúlag kinyilvánította, hogy két alapvető dolog nélkül nem létezik az Index: ragaszkodunk a tartalmi függetlenséghez és a szerkesztőség érinthetetlenségéhez.
Szerettük volna, ha a rengeteg pletyka és konteó között rendet téve egyértelműen jelezni tudjuk az olvasóinknak, hogy mi, a szerkesztőség tagjai mikor érezzük azt, hogy baj van.
Most bizony azt érezzük: az Index szerkesztősége veszélyben van.
Kívülről ugyanis olyan befolyás ért minket, amelynek vége a szerkesztőség megszűnése lehet. Aggódunk, hogy egy csapásra, egy szervezeti váltással elvesznek azok az értékek is, amelyek miatt ma az Index az ország legnagyobb és legolvasottabb lapja lett.
Nem vagyunk biztosak abban, hogy sokáig tudunk ilyen lapot csinálni, és mivel hiszünk a nyilvánosságban, úgy gondoljuk, hogy erről önöknek, nektek, olvasóinknak is tudnia kell.
Nem vagyunk biztosak abban, hogy sokáig tudunk ilyen lapot csinálni, és mivel hiszünk a nyilvánosságban, úgy gondoljuk, hogy erről önöknek, nektek, olvasóinknak is tudni kell.
A következő napokban eldől az Index sorsa. Beszámolunk a fejleményekről itt, az Indexen és a Facebookon, ameddig tudunk. Ameddig lehet.
Ameddig szabad.
Ajpek Orsi
Aradi László
Arnótszky Janka
Ághassi Attila
Bakró-Nagy Ferenc
Barakonyi Szabolcs
Biró Marianna
Bolcsó Dániel
Bóna Samu
Bozzay Balázs
Bozsó Ágnes
Bődey János Gergely
Brückner Gergely
Csatári Flóra
Cseke Balázs
Cser Ildikó
Csurgó Dénes
Demeter Ági
Dezső András
Dull Szabolcs
Egyed Anna
Előd Fruzsina
Fábián Tamás
Fehér János
Fillér Máté
Flachner Balázs
Ficsór Zsolt
Fodor Orsolya
Földes András
Földi Gábor
Gőzsy Kati
Haász János
Hanula Zsolt
Hernádi Levente
Hollik Ági
Hudák Hajnal
Huszti István
Iván András
Iván-Nagy Szilvia
Janecskó Kata
Jenei Miklós
Joób Sándor
Juhász Edina
Kárpáti Márton
Kaszás Tamás
Klág Dávid
Kolozsi Ádám
Kolozsvári Tímea
Koroknai Gergely
Kovács Bálint
Kovács Dávid
Kovács Zoltán
Körömi Csongor
Lengyel-Szabó Péter
Lovas Gergő
Marczisovszky Márton
Marjanovic Mira
Martiskó Gábor
Matalin Dóra
Mészáros Tamás
Miklósi Gábor
Mizsur András
Molnár Csaba
Molnár Réka
Munk Veronika
Nagy Attila Károly
Nagy Roland
Nehéz-Posony Ferenc
Német Tamás
Németh Péter
Nyilas Gergely
Pál Tamás
Pálúr Krisztina
Pándi Balázs
Pintér Luca
Pintér Mónika
Presinszky Judit
Rácz Attila
Rovó Attila
Rostás Bianka
Sajó Dávid
Simor Dániel
Somogyi Péter
Stöckert Gábor
Szabó Zoltán
Szalai Bálint
Szalma Baksi Ferenc
Szémann Tamás
Szilágyi Máté
Szilli Tamás
Tenczer Gábor
Thüringer Barbara
Tóth Balázs
Tóth Gergely
Tóth-Szenesi Attila
Török Balázs
Trencsényi Ádám
Varga Attila
Világi Máté
Záborszky Ede
Zsuppán András
(Az aláírók névsora június 22-én 7:30-kor.)
Történt az Index életében egy fontos dolog, amelyet remélhetőleg nem vettek észre. Majdnem három hónappal ezelőtt - az ország nagy részével együtt - mi is home office-ba vonultunk. Heteken át úgy készítettük az újságot, úgy igyekeztünk a leggyorsabban, legpontosabban, legfigyelmesebben megírni a híreket, hogy nem volt lehetőségünk személyesen kommunikálni, találkozni nemhogy interjúalanyokkal, érintettekkel, hanem egymással sem.
Nem ideális így újságot írni, még ha nyilván nem is egy lapot állít a legnagyobb munkaszervezési kihívás elé a koronavírus. Panaszra nincs is okunk, szerencsére nem nehéz sorolni, hogy mire lehet büszke a négy fal között működő Index az elmúlt hetekből.
A koronavírus-járvány nyomasztó híreket hozott nap mint nap - elég, ha csak a szomorú halálesetekre vagy a megszűnő munkahelyekre, a gazdasági következményekre gondolunk. Számunkra volt emellett két pozitívum, amely nagyon is erőt adott ahhoz, hogy mindennap a legjobb újságot csináljuk.
Egyrészt hihetetlen jó érzés, hogy ennyien olvasnak minket: sorra dőltek meg az olvasottsági csúcsok. A napi olvasóink száma 1,1-1,2 millióra nőtt, és február eleje óta szinte minden nap százezrekkel többen olvastak minket, mint a többi lapot.
Voltak egészen kiugró csúcsok, például március 27-e, amikor új rekordként több, mint 1,9 millió olvasónk volt.
Másrészt sok erőt adnak a támogatóink, akik még ebben a nehezebb helyzetben is gondolnak az Indexre, és pénzt is küldenek. Nem titok, hogy a válság a hirdetési piacot is elérte, nyilvánvalóan kevesebbet tudnak a cégek hirdetésre költeni, így ezekben a hónapokban még fontosabb számunkra, hogy ott állnak mögöttünk a támogatók.
Egy ismerősöm pár hónappal ezelőtt egy bulin bedobta, hogy ő hónapról hónapra támogatja az Indexet, úgyhogy meséljek a lapról, mert a támogatás miatt ő is már valamennyire indexesnek érzi magát. És tényleg.
Aki támogat minket, valóban hozzájárul ahhoz, hogy a lap függetlenebb, frissebb, sokrétűbb, színesebb, egy szóval indexesebb legyen.
Továbbra is éppen ezért kérjük az ő és sok-sok ezer olvasónk támogatását: hogy a jövőben is elkészülhessenek a megszokott és az új indexes cikkek, videók, nagyképek, műsorok. És persze azon is gondolkodunk, hogy a leghűségesebb olvasóink mitől érezhetik majd még indexesebbnek magukat.
Május 25-étől, hétfőtől esti meséket is láthatnak majd az arra fogékonyak az Indexen, de nem teljesen megszokott formában.
Igyekeztünk úgy összeállítani a Mesemondóra keresztelt sorozatunkat, hogy abban a gyerekek és a szüleik is megtalálják a számításaikat, így nem túl gyerekes, de nem is túl felnőttes esti meséket hozunk majd.
Hírek az elmúlt hetekből. Nagyon sok ember már kattintás nélkül is tudni véli, hogy mit jelentenek ezek a mondatok.
Van, aki szerint vége a független magyar sajtónak, és van, aki azt gondolja, hogy Orbán Viktor saját hatalmának megerősítésére használja fel a koronavírust.
És vannak olyanok is, akik szerint Európában csak Magyarország képes most hatékonyan védekezni a járvány és az azt kísérő gazdasági összeomlás ellen.
Ők azok, politikai hovatartozástól függetlenül, akik általában kattintás előtt kommentelnek a Facebookon, akik szerint mindig minden ugyanabba az irányba mutat.
Nekik nagyon régóta nincsenek kérdéseik, mert minden, amit látnak, hallanak, olvasnak, mindig ugyanazt az igazságot támasztja alá. Hogy mindenről Gyurcsány tehet. Vagy Orbán. Soros. Esetleg Deutsch Tamás kutyája. Vagy Semjén Zsolt, aki titokban egy elektromos sokkolóval irányítja Gulyás Gergelyt, és közben Karácsony Gergelytől kapja a napi parancsokat.
De szerencsére 2018 októbere óta, amikor elindítottuk az első támogatói kampányunkat, a Facebook-oldalunkon megjelenő kommentek jelentős része és az olvasói levelek alapján azt látjuk, hogy többségben vannak azok, akiknek minden szalagcím csak újabb megválaszolandó kérdéseket jelent. Akiknek a világ nem olyan egyszerű, hogy balra a nap nyugszik, jobbra pedig kél. Vagy fordítva.
Milyen megoldások lehetnek a klímaválságra? Erről szólnak azok a cikkek, amelyek vasárnaptól vasárnapig, április 19-től 26-ig jelennek meg nálunk is. A tavaly szeptemberi együttműködés folytatásként ismét több száz nemzetközi médium állt össze, hogy a Covering Climate Now együttműködés keretében ezúttal lehetőleg a klímamegoldásokról, lehetséges kiutakról írjanak. Az apropó a Föld Napja félévszázados szülinapja, a résztvevők sora a Reuterstől, a Guardianen és a Huffington Poston át szakmai lapokig terjed, és ismét köztük van az Index is.
Aki csak teheti, maradjon otthon.
Jó pár hazai újsággal együtt pénteken az Index teljes szerkesztősége nevében (újra) ezt kérjük olvasóinktól, hogy minden pillanatban, amikor csak nem feltétlenül szükséges kimennie, akkor próbálja meg magát elvágni attól a lehetőségtől, hogy megfertőződjön vagy megfertőzzön másokat. És maradjon otthon.
Amikor az egységes figyelemfelhívást a többi lappal a hét közepén egyeztettük, még nem tudtuk, hogy péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök bejelenti, hogy Magyarország teljes területén kijárási korlátozások lépnek életbe szombattól. A rendeletben rögzített kijárási korlátozások mellett most még aktuálisabbnak és fontosabbnak tartjuk az üzenet átadását:
Az Index legtöbb munkatársa szintén otthon van, már második hete, hogy elhagytuk a szerkesztőségi irodát és lakásainkból készül az Index. A helyzet minden nehézségével együtt távolról írjuk és szerkesztjük cikkeinket és legjobb tudásunk szerint tesszük fel kitartóan fontos kérdéseinket és látjuk el információkkal az olvasóinkat.
Felosztottuk a szerkesztőséget, a terepre járó újságíróinknak, fotósainknak és videós riportereinknek védő- és fertőtlenítőfelszerelést szereztünk be, és a biztonsági felszerelésekről és óvatos terepmunkáról virológussal konzultáltunk és konzultálunk folyamatosan. Még így is vannak olyan riportjaink, amelyeket el kellett halasztanunk, mert azt gondoljuk, hogy a legfontosabb a riportereink és honfitársaink egészsége. Ezért akkor megyünk helyszínre, amikor a terepmunka biztonsággal megoldható, és minden más esetben mi is otthon maradunk.
A médiaösszefogás szervezői szerint ezek a print és online lapok vesznek részt a mai kampányban.
Ebben a cikkben talál mindent gondosan és áttekinthetően rendezve a koronavírussal kapcsolatban. És ha ide kattint, akkor pedig minden olyan cikket megtalál, ami az Indexen a koronavírus hazai vonatkozásairól megjelenik.