Index Vakbarát Hírportál

E3: forradalom helyett evolúció

2012. június 2., szombat 19:16

Június első hete egyetlen nagy pirosbetűs ünnep minden videojáték-rajongó naptárában: ilyenkor rendezik Los Angelesben az Electronic Entertainment Expo nevű kiállítást, ahol a nagy játékkiadók bemutatják a következő egy-két évre várható újdonságaikat. Idén megint várható úgy ötvenezer látogató, pár száz új játék, és fantasztikusan hangzó ígéretek, amikből aztán karácsony körül meglátjuk, mi maradt a gyakorlatban.

Bár a show hivatalosan kedden kezdődik, a hagyományoknak megfelelően a legtöbb nagy kiadó hétfőn külön sajtókonferenciát tart, ahol gondosan koreografált műsorban mutatja meg, miért éppen ő a legnagyobb király. Ezek az előadások régebben szigorúan zártkörűek voltak, ma már mindről élő stream megy a neten, sőt a Microsoftét már egy kábeltévé is közvetíti Amerikában. Ezeken az előzetes show-kon várható az összes nagy bejelentés, aztán a keddtől csütörtökig tartó kiállításon a játékok demóit ki is lehet próbálni.

A szaksajtó az idei E3-at a szokásosnál csendesebbnek várja, ennek oka elsősorban az, hogy sem az új Xbox, sem az új Kinect, sem az új Playstation nem fog egyelőre bemutatkozni, a harmadik nagy konzolgyártó, a Nintendo meg már tavaly bemutatta új gépét, a Wii U-t.  Az Apple pedig idén is cáfolta a menetrendszerűen előkerülő pletykát arról, hogy beszállna a játékiparba. Vadonatúj vas tehát nemigen várható a kiállításra, ebben a témában a legizgalmasabbnak a Sony bejelentése ígérkezik, a cég állítólag felvásárolja, és a Playstation online rendszerébe építi be valamelyik nagy játékstreamelő szolgáltatót. Ez praktikusan az Onlive-ot vagy a Gaikai-t jelenheti, és talán nem is olyan nagy túlzás a jóslat, hogy ha a mindenki által valóságos technikai csodának tartott streamelés találkozik a konzolgyártók mély pénztárcájával, ott olyasmi fog születni, ami örökre megváltoztatja a játékipart.

Új konzol híján a nagy gyártók arra koncentrálnak, hogy a már meglevő, hat-hétéves gépeikből hozzák ki a lehető legtöbbet, különös tekintettel a 2010-ben világmegváltóként beharangozott, a világot azóta is meglehetősen felemás sikerrel megváltó mozgásérzékelős kontrollerekre, a Move-ra és a Kinectre. A Sonynak ott van még a szűk fél éve megjelent, az érdektelenségbe épp belefulladni készülő PS Vita is, a Nintendónak meg a tavaly bemutatott Wii U, amiről annyit tudni, hogy valami fura mozgásérzékelős-érintőképernyős-kamerás tablet lesz a kontrollere, de nem ismertek sem a technikai részleteket, sem a megjelenési dátum, sem az ár, és ami a legfontosabb: azt sem, hogy milyen játékok lesznek rá. És ezzel el is jutottunk az idei E3 meghatározó témájához: az összes hardver vagy öreg, vagy nem túl meggyőző, tehát a játékokkal kell lenyűgözni a népet, nem technológiai demókkal. Ez pedig jó jel.

A nagyágyúk

A show legnagyobb sztárja kétségkívül a Call of Duty Black Ops 2 lesz. A sorozat 2007 óta rendszeresen az év bestsellerét adja, az azóta megjelent öt epizódból egy se adta 15 millió eladott példánynál alább. A Black Ops 2 sem fogja, ebben biztosak lehetünk, ahogy abban is, hogy megint olyan lesz, mint egy Michael Bay-Jerry Bruckheimer film: iszonyú látványos, pörgős, és könnyen emészthető. A sztori most egy hidegháborús szovjet-afganisztáni konfliktus vonalán, és egy 2025-ös hitech amerikai-kínai háborús szálon fog futni párhuzamosan.

Ha van játék, ami megszoríthatja a Black Ops 2-t, az a Grand Theft Auto-széria új, ötödik része, amiről pont azóta nem tudni semmi újat, hogy fél éve belengették a neten az első trailerét. A gengszterszimulátor visszatér Kaliforniába, és úgy általában pontosan az ellenkezője lesz a Call of Dutynak: lineáris, „mindig csak egyfelé mehetsz” típusú interaktív akciófilm helyett nyitott játékmenet, hatalmas játéktér, ahol az ember azt csinál, ami csak jólesik neki. Leginkább összetűzésbe kerül a törvénnyel, és a nyugati part összes gengszterével egyszerre. Hogy a GTA5 kinn lesz-e az E3-on egyelőre kérdéses, ahogy a fejlesztő másik játéka, a legnagyobb titokban már öt éve készülő Agent feltűnésében is csak reménykedni lehet. Ez egyébként egy hidegháborús kémtörténet lesz, kizárólag Playstation 3-on, a Sony valószínűleg egy nagy zsák pénzt fizetett azért, hogy így legyen.

Harmadik nagy sztárként említsük még meg a Halo 4-et, amit ugyan már tavaly bejelentettek, most viszont már valószínűleg a megjelenéshez egészen közel álló, játszható verziót fogják mutogatni az Xbox ikonikus játékából. Némi árnyékot vet a negyedik részre, hogy új fejlesztő dolgozik rajta, az eredeti készítők a harmadik epizód után közölték, hogy köszönik szépen, itt a történet vége, Master Chief befejezte a harcot. A Microsoft ezután simán lepasszolta a sorozatot egy másik stúdiónak. Hasonlóképpen járt egyébként a szomszéd is, a Playstation-exkluzív God of War. A görög mitológiát ipari mennyiségű vérrel és belezéssel felturbózó akciójátékot a fejlesztő annyira be akarta fejezni, hogy a trilógia végén kinyírták a főszereplőt is – erre most Ascension alcímmel az előzményeket bemutató játék jön a sorozat új részeként az E3-ra.

Futószalag biturbó

Az utóbbi évek trendje várhatóan idén sem törik meg, és a játékok túlnyomó többsége folytatás vagy feldolgozás lesz az E3-on. Lesz például új Tomb Raider, most éppen sorszám nélkül (egyébként a kilencedik rész), ami a főhősnő Lara Croft előtörténetéről szól, és azt mutatja be, hogy lett belőle egy női Indiana Jones. Spoiler alert: úgy, hogy hajótörést szenved egy szigeten, aztán megpróbál ott túlélni, és rájönni, miért vadásznak rá zsoldosok. Ezt a játékot is bemutatták a tavalyi E3-on, idén bizonyára részletesen ki is lehet majd próbálni.

Aztán jön az új Star Wars-játék is, a misztikus 1313 alcímmel, ami nem sorszám, hanem a Birodalom fővárosaként szolgáló bolygó, Coruscant rezidens maffiájára utal. Ezen felül annyit lehet még tudni a játékról, hogy 18+ lesz a korhatár-besorolása, ami a Star Wars-univerzum hivatalos LucasArts-pecséttel ellátott szegletében legalábbis szokatlan. Mondjuk a táncoló Han Solo után ez a minimum a hardcore rajongók kiengesztelésére.

A forradalom helyett evolúció trendjének jegyében lesz még új Gears of War (egyelőre semmi bővebb infó nincs róla) Xboxon és új Metal Gear Solid Playstationön, utóbbi a rendkívül elmés Revengeance alcímmel, ami valami olyasmit jelent, hogy nagyon-nagyon kegyetlen bosszú csípős szósszal, hagymakarikával, light kólával jég nélkül. Természetesen jön az új Need for Speed is, a pletykák szerint Most Wanted 2 alcímmel, professzionális teszterünk legnagyobb örömére.

És aki azt hitte, hogy a Battlefield 3 és a Modern Warfare 3 miatt 2011 volt a harmadik részek éve, hát nagyon tévedett. Az E3-on láthatjuk majd az Assassins Creed 3-at, ahol az időutazó orgyilkos az amerikai függetlenségi háború idejébe csöppen, és a Crysis 3-at, ami valószínűleg megint mindent agyon fog verni grafikai téren. Meg a Far Cry 3-at, ami a trailer alapján talán a Másnaposokat keveri a Losttal, nem is beszélve a Dead Space 3-ról, ami a sci-fi horror kategóriában próbál majd újat mutatni.

Rejtett gyöngyszemek

Azért a sokadik folytatásokba beleunt ínyencek is találhatnak maguknak lelkesednivalót az idei E3-on, a legígéretesebbnek a Last of us című felfedezős-túlélős akció-kaland játék tűnik a Naughty Dog fejlesztőcsapattól, akik az Uncharted-trilógiával mutatták meg legutóbb, hogy nagyon tudnak filmszerű élményt játékba varázsolni. Most a Zombieland vagy a Will Smith-féle Legenda vagyok világára emlékeztető, posztapokaliptukus környezetbe visznek el, ahol egy marcona katona és egy 14 éves forma kislány túléléséért kell küzdenünk.

Nagyot szólhat még az Infraworld, az évtized kalandjátékának kikiáltott Heavy Rain fejlesztőinek új játéka, és lassan itt lenne az ideje látni azt is, min dolgozik a Bungie stúdió, mióta leadták a Halo-sorozatot, vagy a Respawn nevű cég, ahová a Call of Duty eredeti fejlesztői emigráltak pár éve. És ha már a kívánságoknál tartunk, láthatnánk végre valamit a Half-Life 3-ból, vagy a Titanból, ami a World of Warcraft készítőinek új online játéka (persze erre a kettőre nagyjából a lottó ötösével egyenértékű a reális esély). Ott lesz viszont az új Sim City, a legendás városépítős sorozat feltámasztó, újragondolt epizóddal; és a három éve minden kiállításon meglebegtetett Last Guardian, minden videojátékos hipszter szíve csücske, amit ezen a körön kívül csak a „leírhatatlanul fura japán izé” szakkifejezéssel szokás illetni.

Végül emlékezzünk meg az E3 talán egyetlen, de mindenképpen a legnagyobb horderejű magyar vonatkozású híréről, amit az animációk készítésére szakosodott Digic stúdió szállít. A sokszoros díjnyertes csapat most a Castlevania című vámpíros-kardozós-varázslós akciójáték legújabb, Lords of Shadow 2 alcímű epizódjának a trailerét készítette el. A film jelentős mennyiségű vámpírt, kardozást és varázslást tartalmaz.

Rovatok