Matyóhímzés? Tokaji bor? A Kürt adatmentési eljárása? Ezek hungarikumok? Ugyan már; semmi nem leplezi le jobban a magyarságot 2015-ben foglalkoztató kérdéseket, mint a legnépszerűbb internetes keresőkifejezések. A Google-től megkaptuk a listát a legmenőbb, hazai vonatkozású keresőszavakról; hát, mi tagadás, ezekre még nehezebb lenne országimázst építeni, mint a hortobágyi húsos palacsintára.
A Google idén is közzétette a legnépszerűbb keresőkifejezéseket, országok szerinti lebontásban; a listázásban Magyarország is szerepelt. Az adatokat több kategóriára bontva kaptuk meg.
Nézzük először a csúcsok csúcsait:
Hogy ki a legmenőbb magyar a Google-nél? Dobpergés: Vágó István! Furcsa, hogy pont az ő nevére kerestek rá a legtöbben, holott idén nem csinált semmi kiemelkedőt, se megbotránkoztatót. Ki tudja, talán az emberek épp ezért akarták tudni, hogy mi van vele.
Simicska Lajos ezüstérme kevésbé meglepő, legfeljebb az, hogy a hosszú hallgatás utáni hatásos visszatérésével hogy a gecibe nem lett kategóriagyőztes. A harmadik helyet Csobot Adél szerezte meg, aki három éve ugyanezt a teljesítményt nyújtotta az X-Faktorban, de pillanatnyilag nem énekesi karriert tervez, hanem esküvőt és gyereket.
Az első öt helyezett közé került Rékasi Károly, akit nyáron egy súlyos motorbaleset után a klinikai halál állapotából hoztak vissza, illetve Göncz Árpád volt köztársasági elnök, író és műfordító, akinek nem volt motorbalesete, viszont 93 éves korában meghalt. A további helyezettek: Hajós András, Király Viktor, VV Fanni, Lagzi Lajcsi és Fülöp Márton.
Jöhetnek a nemzetközi vizek.
Bevallom, amíg elém nem került a Google toplistája, nem hallottam Hedy Lamarról, és amíg nem láttam róla képet, arra tippeltem, hogy Kendrick Lamar húga lehet, akinek idén jelent meg egy baromi jó raplemeze arról, hogy mit jelent négernek lenni.
Most megmutatjuk, Kendrick Lamar szerint mit jelent négernek lenni, aztán folytatjuk, oké?
Szóval jó, hogy van a Google, mert nekem csak ilyen hülye tippjeim lettek volna, de a kereső pillanatok alatt kiderítette, hogy Hedy Lamarr egy csodaszép fehér színésznő, aki 2000-ben meghalt, de előtte feltalálta a wifi és a bluetooth alapjait. Ha Kendrick Lamar írna róla egy lemezt, hogy miért érdekli ez ennyire a magyarokat, szívesen meghallgatnám (Lamarr amúgy idén egyszer szerepelt Google-doodle-ban, talán akkor kerestek rá sokan).
Az már egyértelműbb, hogy Jules Bianchi, a fiatal Forma–1-es pilóta nevére miért kerestek rá ennyien: mert a japán nagydíjon 250 kilométeres óránkénti sebességgel nekihajtott egy darunak. 285 napig feküdt kómában, mielőtt július 17-én meghalt.
A bronzérmes Zyzz – polgári nevén Aziz Shavershian – egy orosz testépítő, aki a Youtube-on vált népszerűvé, híressé meg azáltal, hogy szívinfarktus végzett vele, 22 éves korában.
Dakota Johnson A szürke ötven árnyalatának filmváltozatában játszott, a szereplése a negyedik helyre volt elég. A női kvótát erősíti Angela Merkel német kancellár is, megelőzve Christopher Lee filmszínészt, aki A Gyűrűk Urában játszotta Szarumánt, és éppúgy 93 évesen halt meg, mint A Gyűrűk Urát magyarra fordító Göncz Árpád. (És éppúgy idén júliusban, mint Jules Bianchi.)
A listára került még Bruce Jenner, a nyugdíjba vonult olimpiai dechatlonos, aki mellesleg Kim Kardashian mostohaapja. Idén februárban életveszélyes balesetet szenvedett (v.ö.: Jules Bianchi), amit túlélt (v.ö.: Rékasi Károly), de a történtek hatására úgy döntött, hogy nővé operáltatja magát.
Ha erről írna egy számot Conchita Wurst, megint ő nyerné az Eurovíziós Dalfesztivált.
Az utolsó három helyezett: Andreas Lubitz pilóta, aki egy öngyilkos merényletben a hegyoldalnak vezetett egy Germanwings-gépet, 150 emberrel a fedélzeten; Chris Kyle, az amerikai hadsereg legprofibb mesterlövésze; és Amber Rose, aki Kanye West volt barátnője (aki most Kim Kardashian férje [akinek a mostohaapja nővé operáltatta magát)], és levetkőzött a GQ magazinnak, ja, meg ír egy könyvet is.
Bár már megírtuk, hogy mik voltak ezek, a Google és a bele gépelő magyarok ezt máshogy látják, de annyi baj legyen: szép dolog a pluralizmus, amíg nem lesz kötelező Mága Zoltán újévi koncertjére bulizni a szilveszteri afterpartin. De még ez is csak a nyolcadik helyen van a magyarok kívánságlistáján: ők istenigazából Violetta-koncertélményre vágytak idén. Illetve valószínűbb, hogy a magyarok gyerekei lehettek az elkövetők, mert ilyen zenét 10 éves kor fölött kevesen hallgatnak.
A második legnépszerűbb keresés az Edda koncert 2015 volt; jelentjük, ott voltunk, de a helyszíni tudósítóink beszámolója szerint ez volt életük levsharanb koncertje. Bezzeg a Wellhello! Ők olyan népszerűek, hogy még a Youtube toplistájára is jut belőle.
Kiderült, hogy imádjuk a Roxette-et, a Neotont és Robbie Williamst, és jobban szeretjük, ha Slash tépi a húrokat, mint Mága Zoltán. A tízes listát két filmzeneszerző, Hans Zimmer és Ennio Morricone zárja.
Mit kíván a magyar nemzet? Sőt, nem is kíván: akar. Az „akarok” szóhoz társított keresőkifejezések a magyarság legbensőbb vágyairól rántják le a leplet. Ezek szerint az eszményi Google-magyar egy ombrehajú vámpír, aki nem tudja eldönteni, hogy hízni akar-e vagy fogyni, de az biztos, hogy jó nő akar lenni és celeb, lehetőleg Amerikában, ahol Vele akar élni. De ha lehet, inkább nem akar dolgozni. Komolyan. Íme, a lista, fontossági sorrendben:
Kíváncsiságból rákerestem, hogy a menő akarok lenni keresőkifejezésre mit dob ki a Google. A harmadik találatnál a Gyakorikérdések.hu-n érdeklődött egy hatodikos lány, hogy hogyan hasonlíthatna kicsit jobban a többi menő lányra az iskolában, és saját hatáskörben úgy döntöttem, hogy jobb, ha erre nem a Google válaszol, hanem én. Tehát:
Kedves Hatodikos Lány!
John Steinbeck Nobel-díjas regényíró Édentől Keletre című regényében az egyik női szereplő, Cathy kislánykorában ő maga vált egyéniséggé, és a többiek kezdték el utánozni őt.
Idézem:
„Sok tekintetben más volt, mint a többi gyerek, de különösen egy dologban ütött el tőlük. A legtöbb gyerek irtózik a feltűnéstől. Azt akarja, hogy külseje, ruhája, beszéde, mozgása pontosan olyan legyen, mint társaié. Ha a többiek nevetségesen öltözködnek, a gyermeknek bánatot és fájdalmat okoz, ha nem viselheti ugyanazt a nevetséges holmit. Ha társai disznófarokból készítenek nyakláncot maguknak, a gyerek egészen szerencsétlen, ha nem viselhet ő is ilyen nyakláncot. A csoport ízlésének szolgai utánzása rendszerint kiterjed minden játékra, minden szokásra, társadalmi és egyéb tekintetben. Lényegében mimikri ez, amelyet a gyermekek biztonságuk érdekében gyakorolnak.
Cathy nem ismerte ezt. Ruházkodás és viselkedés dolgában sohasem alkalmazkodott másokhoz. Mindig azt viselte, amihez kedvet érzett. Az eredmény gyakran az volt, hogy a többi gyermek utánozta őt.”
(Szinnai Tivadar fordítása)
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy Cathy tinédzserkorában rágyújtotta a házát a szüleire, később megpróbálta agyonlőni a gyerekei apját, aztán meg kurva lett, és megmérgezte a bordélyház madámját. De ezt felhozni egyrészt ad hominem lenne, másrészt spoiler, úgyhogy nem is mondok többet. Nem mintha feltételezném, hogy el akarod olvasni a könyvet, és nem is tudlak hibáztatni érte, mert annyira azért nem jó. A karakterábrázolása például teljesen szar: ilyen emberek nincsenek is a valóságban, Steinbeck csak sematikus eszközként használta őket a mondanivalója alátámasztásához.
A cigire ne szokj rá.
XOXO:
HR
A Charlie Hebdo-mészárlás mindent vitt, a napfogyatkozás vissza is szorult a második helyre, biztos azért, mert csak részleges volt. Sokakat érdekelt a szíriai helyzet alakulása, a migránskérdés, illetve a szíriai helyzet alakulása miatt migránssá vált gyerekeket rugdosó László Petra is. Simicska Lajos epikus gecizése ezen a listán is helyezést ért, akárcsak a Quaestor-botrány. Ja és persze je suis Charlie.
Hogy a Google-t teljesen hülyének nézzük, az az utolsó lista láttán lesz világos. Elvégre ha kérdezhetnénk valamit egy mindentudó lénytől, nyilván alaposan átgondolnánk, hogy mi legyen az a kérdés. Valami fontos, nem? Hogy van-e Isten, van-e élet a halál után, meg hogy kiadják-e lemezen is az új A$AP Rocky-albumot.
Ehhez képest látszólag nem is feltételezzük, hogy a Google tudni fogja a választ a kérdésre, ezért inkább kapásból mindenféle hülyeségekkel szopatjuk a szerencsétlen algoritmust. Nézzék meg a Top 10-et: talán önök szerint ez komoly?
Emberek, ne hülyéskedjenek már. A Google nem játék.
* Bocsánat, tévedtem: Conchita Wurst a 2014-es Eurovíziós Dalfesztivált nyerte meg. Ha lenne tévém, amin nem csak Spektrumot nézek, biztos tudtam volna fejből, de a mérsékelten fontos adatokhoz az agyam sajnos ritkán köt évszámokat. Ilyenkor a Google-re szoktam bízni magam, ahogy most is. Az első találat a rendezvény magyar nyelvű Wikipédia-oldala** volt. Az előnézetben ezt láttam:
Ezért hittem, hogy idén Conchita nyert. A Google kiemelte a nevét, mivel az is benne volt a keresésben, és ezt a félrevezető előnézetet legózta össze belőle. Megkövetem önöket, mégis a Google a hülye.
Az idei győztes egyébként a svéd Måns Zelmerlöw lett, aki egy szakállas férfi.
** Miért van az idei Eurovíziós Dalfesztiválnak 79197 karakter hosszú, magyar nyelvű Wikipédia-szócikke?