Az európai uniós szabályozás apró réseket nyit az iPhone „digitális erődjében″, amely a hackerek számára új lehetőségeket ad a felhasználók személyes és pénzügyi adatainak ellopására – közölte az Apple a digitális piacokról szóló jogszabály által előírt változtatásokról.
Az Európai Unióban csütörtökön bevezetett új szabályozás nagy változást hoz az Apple 2008-ban bemutatott alkalmazásbolt-koncepciójában. A döntés értelmében az uniós felhasználók immár olyan, az iPhone-okra letölthető alkalmazásokhoz is hozzáférhetnek, amelyeket nem az Apple gyártott, emellett alternatív fizetési módokat is találhatnak az alkalmazásokkal kapcsolatos tranzakciókra.
Az európai szabályozó hatóságok a digitális piacokról szóló jogszabály, a Digital Markets Act (DMA) által előírt változtatásoktól a hightech óriások által megszerzett kontroll feloldását remélik, amellyel a hightech „digitális kapuőrei” meghatározó erővé váltak a termékeiket és szolgáltatásaikat használók körében – adta hírül az MTI.
Az Apple bírálatot fogalmazott meg az európai iPhone-felhasználókat érintő, meglátásuk szerint szükségtelen biztonsági kockázatokat rejtő új szabályozással kapcsolatban, amely a külső alkalmazások letöltésével növelheti a felhasználókat ért csalások és rosszindulatú támadások számát, egyben lehetőséget ad pornográf tartalmak, illegális kábítószerek és a cég által eddig tiltott tartalmak megjelenítésére az alternatív alkalmazásboltokban.
Figyelmeztetésük szerint ezek a változtatások a biztonsági óvintézkedések betartása mellett is „biztonsági szakadékot” hoznak létre az Európai Unión belüli és kívüli felhasználók között.
Az uniós szabályozó hatóságok meggyőződése szerint a fokozódó versenyhelyzetből származó előnyök felülmúlják a biztonsági kockázatokat.
A népszerű Fortnite játék gyártója, az Epic állítása szerint az Apple már most megsértette a DMA-t azzal, hogy elutasította a Svédországban tervezett alternatív alkalmazások piacra dobását. Az uniós szabályozó hatóság csütörtökön bejelentette, számon kérik az alkalmazások „blokkolását”, de az Apple az Epic múltbeli viselkedésére hivatkozva jogszerű döntésnek nevezte a lépését.
A Spotify és a videójáték-gyártó Epic Games kifogásolta az Apple szigorításra adott válaszát, azt állítva, hogy az Apple gúnyt űz a szabályozásból.
„Ahelyett, hogy tisztességes versenyhelyzetet és új választási lehetőségeket teremtenének, az Apple újabb feltételeivel további akadályokat görget a konkurencia irányába az iPhone ökoszisztéma megerősítésének céljával” – nyilatkozták a Spotify, az Epic, két tucat kisebb vállalat és szövetségeseik az Európai Bizottságnak címzett március 1-jei keltezésű levelükben.
Bár Európa digitális tájképének reformja a Google-t és a Facebookot is különféle változtatásokra kényszerítette, a szabályozás leginkább az Apple filozófiájának lényegét tekintve súlyos érvágás, mivel a cég eddig vaskalapos ellenőrzésnek vetette alá a termékekeivel kapcsolatos szolgáltatásai minden aspektusát.
A „behatolhatatlan tér” ötlete a cég néhai társalapítója, Steve Jobs fejéből pattant ki, aki a hardver aprólékos megtervezésétől kezdve az eszközökön futó szoftveren történő összes tranzakciót a cég ellenőrzése alá volna.
Az Apple továbbra sem engedélyezi az alternatív iPhone-alkalmazásboltokat az Egyesült Államokban és több mint száz EU-n kívüli országban.
Meglátásuk szerint a DMA által előidézett biztonsági kockázatok szintje olyan magas, hogy már kormányzati szervek – különösképp a védelmi, a banki és a segélyszolgálati szektorból – is jelentkeztek náluk azért, hogy megakadályozzák, hogy iPhone-t használó alkalmazottjaik hozzáférjenek az Apple által kiépített „erődön” kívüli alkalmazásokhoz.
„Ezek az ügynökségek mind felismerték, hogy a külső alkalmazások letöltése biztonsági veszélyeket jelent, és veszélybe sodorhatja a kormányzati adatok és eszközök biztonságát” –hangsúlyozta az Apple.