Néhány hónap múlva ezek lesznek a legjobb ár-érték arányú telefonok
További Cellanapló cikkek
Bár legmeghatározóbb készülékcsaládját egyértelműen a Galaxy S-szériás mobilok adják, a Samsungnak bőven van más is a tarsolyában – például a Galaxy A-széria, amellyel az elmúlt években kifejezetten a fiatalokat célozta meg. A készülékek körítése ennek okán rendkívül játékos lett, ez azonban nem jelentette azt, hogy összességében ne vegyük őket komolyan. Halmozottan igaz ez a gyártó legújabb telefonjaira, a Galaxy A55-re és a Galaxy A35-re, amelyek az A-széria eddigi legjobban összerakott telefonjai lettek, ennek ellenére azonban még mindig fájó hiányosságokkal rendelkeznek.
A két új készüléket a Samsung egy tesztelői csomagolásban juttatta el hozzánk, így arról, hogy mit tartalmaz majd a telefonok doboza, nem tudunk beszámolni, sejtéseink azonban vannak. A gyártó például már tavaly sem kínált a készülékek mellé semmilyen extra kiegészítőt, így valószínűleg a Galaxy A55 és Galaxy A35 mellett sem fogunk hálózati adaptert, védőfóliát vagy tokot találni; kénytelenek leszünk tehát beérni magával a készülékkel, az USB-C-s adatkábellel, a SIM-tűvel és a kötelező használati utasítással. Önmagában persze ez nem feltétlenül nevezhető hátránynak, a konkurencia azonban a felsoroltak közül legalább egyet mellékel középkategóriás készülékei mellé – így mégis azzá válik.
Jó hír viszont, hogy mindkét készülék dizájnja frissült. A Galaxy A55 és Galaxy A35 egyaránt egy letisztultabb, szögletesebb, elsősorban a Galaxy S24-es telefonok külsejét idéző megjelenést kapott, ami nemcsak szebbé, de vélhetően időtállóbbá is teszi a készülékeket – legalábbis külsőleg. Ugyancsak jót tett a szériának, hogy a Samsung a laikusok számára szinte megkülönböztethetetlenné tette a két készüléket: a Galaxy A55 és Galaxy A35 szinte egy az egyben ugyanúgy néz ki – közelebbről azonban már észrevehetők a parányi eltérések.
Például a Galaxy A55 egy texturált fémkeretet és üveg hátlapot kapott, míg a kis tesó kénytelen lett műanyag kerettel beérni – ez azonban nem feltétlenül hátrány. Tagadhatatlan, hogy az anyaghasználat miatt csökken a telefon strapabírósága, a műanyag keretnek köszönhetően azonban a Galaxy A35 néhány grammal könnyebb tudott maradni, mint a széria izmosabb tagja: előbbi 209, míg utóbbi 213 grammot nyom. Bár kézben fogva méretük ugyanakkorának tűnik, mérés után itt is különböző adatokkal találkozhatunk. A Galaxy A55 például 161,1×77,4×8,2 milliméteres dimenziókkal rendelkezik, míg az A35 egy parányival nagyobb, 161,7×78×8,2 milliméteressel. Azonban ahogy írtuk, szemből nézve ebből semmi sem vehető észre.
Amiben közel azonosak
A hasonlóság visszaköszön a kijelzők területén is. Mindkét készülék egy, a tavalyi modellekhez képest nagyobb, 6,6 hüvelykes, 1080×2340 képpontos, 120 hertzes képfrissítésre és 1000 nites csúcsfényerő kibocsátására képes Super AMOLED-panelt kapott. A színek nagyon rendben vannak, ahogy a betekintési szögek is – összességében ízig-vérig Samsung-panelekről van szó, így sok rosszat nem lehet rájuk mondani. Olyan extrákat persze, mint a VRR, vagy a szemvakító HDR-fényerő nem lehet ebben a kategóriában várni, kárpótol azonban minket a kijelző alá beépített optikai ujjlenyomat-olvasó, ami a Galaxy A55-ben és a Galaxy A35-ben egyaránt remekül teszi a dolgát. Ugyancsak pluszpont, hogy a karcok és törések ellen Gorilla Glass Victus+ véd az előlapon. Azt, hogy a hátlapra milyen üveg került, nem részletezte a Samsung,
az IP67-es por- és vízállóságot azonban mindkét készülék megkapta, hála a remek összeszerelési minőségnek.
Ugyancsak elmondható, hogy mindkét telefon egy 5000 milliamperórás telepet kapott, amit (sajnos) maximum csak 25 wattal tudunk tölteni – így a valódi gyorstöltés nem támogatott; ahogy a vezeték nélküli sem. Utóbbi talán az egyik legfájóbb hátránya a Galaxy A-szériának. Ennek ellenére az üzemidő rendben van, átlagos használat mellett a 6-7 órás képernyőidő szinte garantált egy töltéssel, amiatt tehát egyik mobil esetében sem kell aggódnia, hogy a nap végére cserben hagyják. Ami azt illeti, kis odafigyeléssel akár másfél-kétnapos üzemidő is kihozható a készülékekből – ez azonban már – valljuk be – rizikós.
Amiben már különböznek
Azonban a rengeteg hasonlóság mellett a Galaxy A55 és Galaxy A35 végső soron nem véletlenül lettek különböző készülékek – a telefonok specifikáció két fő területén és az árazásban térnek el egymástól. Kezdjük az utóbbival: a Galaxy A35 indulóárát 150 ezer forintra lőtte be a Samsung, ezért cserébe 128 gigabyte tárhelyet és hat gigabyte memóriát kapunk. Ezzel szemben nyolc gigabyte memóriával és ugyancsak 128 gigabyte tárhellyel szerelt Galaxy A55-öt már 195 ezer forintért értékesítik a dél-koreaiak, a felár tehát 45 ezer forint, amiért cserébe papíron jobb kamerákat és egy erősebb chipet kapunk.
A Galaxy A35-be például pontosan ugyanaz az Exynos 1380-as lapka került, ami tavaly még a Galaxy A54-ben ketyegett, míg a Galaxy A55-be az újabb, Exynos 1480-as chipet helyezte a Samsung. Érdekesség, hogy különböző benchmarkokkal egyértelműen kimutatható a Galaxy A55 előnye, azonban a mindennapi használat során közel azonosnak érződött a két készülék teljesítménye – egyedül a Galaxy A35-ben található hat gigabyte memória mondható néhol kicsit kevésnek. Jó hír, hogy ezen könnyen lehet javítani, a nagyobb, 256 gigabyte-os tárhellyel szerelt modellben ugyanis már nyolc gigabyte található.
Ugyancsak pluszpont jár a remek hőelvezetésért – a tesztidőszak alatt még a legnagyobb erőigényű játékok és feladatok sem tudták megizzasztani a készülékeket, azok konzisztensen hűvösek maradtak.
Hátrány, hogy a kamerák tekintetében nem igazán történt előrelepés – a Galaxy A55 például egy az egyben megörökölte az elődben látott szettet, azon semmit sem változtatott a Samsung, a Galaxy A35 azonban itt-ott kapott némi ráncfelvarrást. Az olcsóbbik modell ezúttal már a korábbi 48 megapixeles helyett egy 50 megapixeles (f/1,8, 1/1,96”, PDAF, OIS) főkamerát, egy nyolc megapixeles (f/2,2, 123˚, 1/4,0”, 1,12µm) ultranagy látószögű egységet és egy öt megapixeles (f/2,4) makrokamerát kapott. Ezek közül értelemszerűen az előbbivel tudjuk a legjobb képeket lőni – kedvező fényviszonyok mellett meglepően jókat – az ultranagy látószögű és a makrokamerák azonban még mindig csalódást okoznak, azokat érdemesebb hanyagolni.
Ugyanez igaz a Galaxy A55-ben található egységekre is – ahogy említettük, ebben a telefonban ráadásul ugyanazokat a kamerákat találjuk, mint a Galaxy A54-ben. Ennek értelmében egy 50 megapixeles (f/1,8, PDAF, OIS) nagy látószögű, egy 12 megapixeles (f/2,2, 123˚, 1,12 µm) ultranagy látószögű és egy 5 megapixeles (f/2.4) makroszenzor köszön vissza ránk. Pluszpont, hogy mindkét készülék esetében adott a 4K-s videórögzítés, igaz csak 30fps-ig. Eltérés ugyanakkor, hogy míg a Galaxy A55-ben egy 32 megapixeles (f/2,2, 26 mm, 1/2,74”, 0,8µm) előlapi kamera figyel minket, addig a Galaxy A35 csak egy 13 megapixeles (f/2,2, 26 mm, 1/3,06”, 1,12µm) szenzort kapott.
Összegezve
Mindent összevetve a Samsungnak még a nyilvánvaló negatívumok ellenére is sikerült két rendkívül szerethető készüléket összeraknia. Remek a kijelző, hosszan tartó az üzemidő, és a teljesítményre sem lehet sok panasz. A kamerák tehát nem tökéletesek, több kompromisszumot is kötni kell velük szemben, de az olyan extrák, mint az IP67-es por- és vízállóság, vagy éppen a sztereó hangzás némileg kárpótolhatják a felhasználót.
Az egyetlen igazi hátrány, hogy a jelenlegi 150 és 195 ezer forintos indulóár egyszerűen túl magas, még úgy is, hogy az A35 és a 128 gigabyte-os A55 mellé ingyen szilikontokot, a 256 gigabyte-os A55 mellé pedig Galaxy Buds FE-t osztogat a Samsung, amennyiben április 30-ig a saját webshopjukból rendeljük meg a készüléket. Érdemes lesz tehát néhány hónap múlva, valamikor a nyár folyamán visszatérni a vásárláshoz – akkora ugyanis vélhetően már akár 15-20 százalékkal is kedvezőbb áron kínálhatja a gyártó e mobilokat.